حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۰ چقدر خواهد بود؟

به ماه‌های آخر سال نزدیک می‌شویم و باز هم گمانه‌زنی‌ها درباره میزان حقوق و دستمزد بالا گرفته است و همه به دنبال این هستند که بدانند در سال ۱۴۰۰ روی چه مقدار حقوقی باید حساب کنند.

به رسم هر سال، همه منتظر هستند تا ماه آخر سال برسد و شورای عالی کار و وزارت کار در مورد میزان دریافتی کارمندان و کارگران در سال بعد تصمیم گیری کنند. اما تا قبل از اینکه این تصمیم به صورت عمومی اعلام شود، حدس و گمانه‌هایی در میان مردم و رسانه‌ها اعلام می‌شود که در این مقاله قصد داریم تا طبق برخی اعلام‌های رسمی و غیر رسمی، درباره حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۰ را با شما در میان بگذاریم و سرنخی از مقرری حقوق سال بعد به شما بدهیم.

با پیش‌بینی‌های صورت گرفته در لایحه بودجه سال آینده، حقوق کارکنان و بازنشسته‌ها با افزایش ۲۵ درصدی همراه خواهد بود و به این ترتیب حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۰ برای آنها به سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد رسید.

این در حالی است که این افزایش در سال ۹۹ برابر با ۱۵ درصد بود و طی مصوبه مجلس حداقل پرداختی به کارکنان و بازنشستگان ۲.۸ میلیون تومان تعیین شد.

در لایحه بودجه در مورد معافیت مالیاتی نیز مواردی عنوان شده است که بر طبق آن معافیت مالیاتی حقوق سالانه ۴۸ میلیون تومان تعیین شده افراد با حقوق بالای ۴ میلیون به صورت پلکانی مالیات پرداخت می‌کنند و این مورد برای کارگران و کارمندان زیر ۴ میلیون دریافتی صورت نمی‌پذیرد.

همچنین کارکنان و کارمندان دولتی و غیر دولتی مشمول مالیات بر آمد خواهند بود، که تا نرخ مالیات بر درآمد آنها تا یک و نیم برابر مبلغ ذکر شده مشمول مالیات سالانه ۱۰ درصدی هستند و اگر مازاد از یک و نیم برابر تا دو و نیم برابر باشد، مشمول مالیات ۱۵ درصدی هستند. مازاد اگر بین دو و نیم تا چهار برابر مبلغ ذکر شده باشد، مالیات سالانه آن ۲۰ درصد و مازاد ۴ برابر مالیات بر درآمد ۲۵ درصد خواهد بود. این موارد به صورت خلاصه به صورت زیر خواهد بود:

 • تا یک و نیم برابر مشمول مالیات سالانه %۱۰
 • نسبت به مازاد یک و نیم برابر تا دو و نیم برابر مشمول مالیات سالانه %۱۵
 • نسبت به مازاد دو و نیم برابر تا چهار برابر آن مشمول مالیات سالانه %۲۰
 • نسبت به مازاد چهار برابر مشمول مالیات %۲۵

در سال ۹۹ و طبق مصوبات، سقف معافیت مالیاتی در سال ۳۶ میلیون تومان بود و در ماه نیز رقم آن سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تعیین شده بود. این در حالی است که معافیت مالیاتی حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی برای سال آینده ۴۸ میلیون تومان و ماهانه تا ۴ میلیون تومان از مالیات معاف خواهد شد.

 

به نظر شما این میزان حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۰ خواهد بود یا بیشتر اعلام خواهد شد؟

این میزان حقوق تنها حدس و گمان است و تنها عددی درست می‌باشد که توسط شورای عالی کار و وزارت کار اعلام شود. اما با این حال، از طرف از سوی دولت اعلام شده است که میزان حقوق و مزایا در سال ۱۴۰۰ تنها ۲۵ درصد افزایش خواهد داشت و این در حالی است که از سوی مجلس اعلام شده است که این رقم با توجه به تورم کم است و احتمال افزایش حقوق تا ۴۰ درصد نیز وجود دارد.

نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا این میزان حقوق که در این مقاله عنوان کردیم برای گذران زندگی در طی یک ماه کفایت می‌کند؟ آیا با توجه به مشکلات اقتصادی و افزایش رو به رشد تورم در کشور، می‌توان با این مبلغ گذران زندگی داشت و حتی خرج فرزندان را نیز داد؟ با توجه به اینکه بانک مرکزی نرخ تورم را ۴۱ درصد اعلام کرده است، آیا سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌تواند در برابر تورم ۴۱ درصدی خود را نشان دهد و آیا شما به عنوان حقوق بگیر دولتی و غیر دولتی از میزان درآمد خود راضی هستید؟

خوشحال می‌شویم نظرات خود با ما در میان بگذارید تا آنها را در پایین همین صفحه بخوانیم.

+۲۰
9 دیدگاه
 1. مسعود می‌گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما خدمت گذاران واقعی
  به نظر بنده این مبالغ کفایت خرج خانواده که هیچ حتی مجردین را هم نمیدهد
  ما به واحد ریال دخل داریم اما خرج به صورت دلاری است این انصاف نیست
  به طور مثال بنده اگر بخواهم برنامه ریزی کنم که بتوانم با n مقدار دارایی در سال اینده برای خود خودرویی تهیه کنم. وقتی موعد مقرر فرا برسد میبینم ک توروم به طوری افزایش داشته که نمیتوانم حتی با ان مبلغ باک خودرو را پر کنم.
  و این گونه میشود که کسانی که دارای ثروتند بر ارزش ثروتشان افزوده و کسانی ک قدرت مالی ندارند همچنان بدون قدرت مالی میمانند

 2. رحمان می‌گوید

  سلام.بنظر بنده هم حق با آقا مسعود هستن فکر ماشین‌ خریدن رو که نمیتوانیم بکنیم اون به کنار،پول اجاره یا خوراک هم نمیتونیم بدیم با این اقتصاد یه سرماخوردگی ساده ۱تومن الان با دارو میشه

 3. کارگر می‌گوید

  سلام من که مجرد هستم و ۳۰سال سن دارم واقعا این حقوق جوابگوی بنده نمیباشد و با شرایط اقتصادی که در داخل کشورمون هستش با این حقوق کارگران نمی توانند جوابگوی خانواده باشند.
  کشوری که به صنعت و کارگر اهمیت بدهد صد درصد پیشرفت صنعتی خواهد داشت.
  کشوران اروپایی و غربی همگی به حقوق کارگرانش اهمیت می دهند و پیشرفته و صنعتی هستند.
  اما کشور ما کارگران فقیرترین افراد جامعه هستند

 4. بهنام می‌گوید

  اگر ده میلیون بدن شاید بشه زنده موند….

 5. مجتبی دانشگر می‌گوید

  با عرض سلام .والا به گفته خو دولت کسانی که زیر ۱۰ میلیون تومان دریافتی در ماه دارند زیر خط فقر زندگی میکنند پس الان چطور میخوان با پرداخت ۲ الی ۳ میلیون یه کارگر بتونه چرخه زندگی خودش رو بچرخونه و زنده بمونه

 6. محد می‌گوید

  این حقوق کاش برای خودشون هم در نظر میگرفتن اون وقت خیلی بهتر میشد, حداقل میفهمیدن ک مردم چقد تو فشارن.

 7. a می‌گوید

  سلام واقعا متاسفم . این آقایونی که درباره افزایش حقوق تصمیم می گیرن تو یه دنیای دیگه هستن وگرنه به خوبی معلومه وقتی اجناس طی سال ده ها بار افزایش قیمت پیدا می کنه پس باید حداقل حقوق به ۱۰ میلیون برسه که ما بتونیم زندگی کنیم با وضع خرج و اجاره خونه و …(البته فعلا برای این چند ماه).چون زندگی تو شرایط فعلی ما غیر قابل پیش بینی هستش.

 8. امیر می‌گوید

  سلام . حقوق کارگران هر چه قدر افزایش پیدا کنه باز همون آش و همون کاسه هستش چون اکه هموم ۲۵ دصد رو بگذاریم که کمترینش باشه در نتیجه اون کارخانه یا کارگاه هم روی تولید خود ۳۵% افزایش خوادهد داد چون هزینه های جانبی دیگر هم افزایش خواهد یافت و با توجه به مانور دولار در بازار راحت کمترینش ۳۰% هم طی سال افزایش کالا خواهد داد تا ریسک بازار کنترل بشه . چون بنده خودم ۱۰ سال هست بازاریاب هستم و همیشه با چنین مواردی درگیر هستیم . بهتر میدانید پول به بازار از طریق کارمندان دولت تزریق میشود که اگر حقوق کارمندان با توجه به تورم درست ( نه ۴۱ درصد ) افزایش پیدا کنه اتوماتیک وار حقوق کارگران افزایش خوبی خواهد داشت .

 9. احسان نظری می‌گوید

  سلام دوستان شرکتی ک من کار میکنم با دلار داره. جنسشو میفروشه روزی خدا تومن درآمد داره و با ریال ب کارگرش حقوق میده خداییش این انصاف نیست دیگه چقدر میخوایین اخه همه شرکتا سرمایشون اینقدر زیاد شده دیگه قابل شمارش نیست وجدانن کارگر نابود شده ۳ میلیون هیچ دردی رو درمان نمیکنه کرایه خونه ۵۰ متری داغون ۳ ملیونه اخه اینا چجوری میگن ۳ میلیون

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.