وبلاگ ایران تلنت
آموزش راهکارهای استخدامی و مدیریت منابع انسانی

حقوق بازنشستگی در ۱۴۰۱ چقدر است؟

به زمان بررسی لایحه بودجه و مشخص شدن میزان دریافتی کارمندان و بازنشستگان نزدیک می‌شویم. ماه‌های آخر سال معمولا زمانی است که بسیاری از کارمندان و بازنشستگان دوست دارند تا درباره درصد افزایش حقوق بدانند تا بتوانند برای سال آینده برنامه ریزی مالی انجام دهند. این امر خصوصا برای بازنشستگان بیشتر اهمیت پیدا می‌کند، چرا که خانواده‌ای بزرگ‌تر دارند و مخارج آنها نسبت به دیگر افراد بیشتر است.

در مقاله حقوق ۱۴۰۱ درباره میزان حقوق و دستمزد کارمندان صحبت کردیم، در این مقاله قصد داریم تا درباره مبلغ احتمالی حقوق بازنشستگی صحبت کنیم تا بتوانیم سرنخی از میزان آن به دست آوریم.

حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی سال ۱۴۰۱

با توجه به اینکه لایحه بودجه هنوز توسط مجلس به تصویب نرسیده است، ارقامی که در این مقاله عنوان می‌کنیم تماما طبق گفته‌ها و نوشته‌های لایحه تحویل داده شده است و برای مشخص شدن رقم نهایی آن، باید منتظر ماند و دید در مجلس و دولت چه اتفاقی می‌افتد.

همان‌طور که در مقاله حقوق ۱۴۰۱ عنوان کردیم، در لایحه بودجه ارائه شده مبلغ ۵۳۳,۸۰۰ تومان ثابت و ۳% رشد در حقوق ۱۴۰۱ برای بازنشستگان اعمال شده است. با احتساب این ارقام، حداقل حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۱ نباید از ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کمتر باشد. این در حالی است که در لایحه پیشنهادی، میزان افزایش حقوق بازنشستگان لشکری، کشوری و صندوق‌های تابعه دولت، به طور متوسط ۱۰ درصد بیشتر از سال گذشته در نظر گرفته شده است. اما در نهایت تغییر اعمال شده، ۳ درصد همراه با مبلغ ثابت خواهد بود.

جدول زیر میزان تغییر در حقوق و دستمزد بازنشستگان تامین اجتماعی در طی سال‌های گذشته را نشان می‌دهد:

سال حقوق مبلغ حقوق
حداقل دستمزد ماهانه بازنشستگان تامین اجتماعی با ۳۰ سال سابقه کار در اسفند سال ۹۸ ۱۶.۷۰۰.۰۰۰
حداقل دستمزد ماهانه بازنشستگان تامین اجتماعی با ۳۰ سال سابقه کار در سال ۹۹ ۱۹.۱۰۴.۲۷۰
حداقل دستمزد ماهانه بازنشستگان تامین اجتماعی با ۳۰ سال سابقه کار پس از متناسب سازی مرداد سال ۹۹ ۲۸.۰۰۰.۰۰۰
حداقل دستمزد ماهانه بازنشستگان تامین اجتماعی با ۳۰ سال سابقه کار پس از متناسب سازی فروردین سال ۱۴۰۰ ۴۳.۰۰۰.۰۰۰
حداقل دستمزد ماهانه بازنشستگان تامین اجتماعی با ۳۰ سال سابقه کار طبق لایحه ارائه شده برای سال ۱۴۰۱ ۴۹.۶۲۸.۰۰۰
  • رقم آورده شده در این جدول برای سال ۱۴۰۱، حداقل دریافتی است و بر اساس لایحه ارائه شده توسط دولت است و هنوز به تصویب مجلس نرسیده است.

آیا سن بازنشستگی در سال ۱۴۰۱ افزایش می‌یابد؟

اما در لایحه بودجه ارائه شده توسط دولت، موضوعی دال بر افزایش سن بازنشستگی مطرح شده است که میزان آن دو سال است و محاسبه مستمری بر حسب ۳ سال آخر خدمت خواهد بود.

در بند “د” تبصره ۲۰ لایحه که موضوع آن منابع انسانی دولت آمده است:

به‌منظور پایدارسازی منابع صندوق‌های بازنشستگی، از ابتدای سال ۱۴۰۱، به اصلاحات پارامتریک و افزایش سن و سابقه و تغییر مبنای محاسبات مستمری بازنشستگی پرداخته شده است، که بر مبنای آن سنوات خدمت مورد قبول برای بازنشستگی تمام مستخدمین زن  و مرد دارای حداقل مدرک کارشناسی معتبر در تمام صندوق‌های بازنشستگی اعم از کشوری، لشگری و سازمان تأمین اجتماعی ۲ سال افزایش خواهد یافت.

همچنین بر اساس این لایحه:

حداقل و حداکثر سن بازنشستگی تمامی مستخدمین مرد و زن به هر میزان سابقه خدمت در صندوق تأمین اجتماعی، ۲ سال افزایش خواهد یافت. احکام قطعی هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری برای بازنشستگی از این حکم مستثنا است. محاسبه حقوق بازنشستگی در تمام صندوق‌های بازنشستگی اعم از کشوری، لشکری و سازمان تأمین اجتماعی بر اساس متوسط سه سال آخر زمان اشتغال خواهد بود.

اما رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، گفت که پیشنهاد حذف بند افزایش سن بازنشستگی از لایحه بودجه ۱۴۰۱ به کمیسیون تلفیق بودجه ارائه شده است. وی در صحبت‌های خود عنوان کرد که این افزایش به عنوان یک حکم دائمی در قانون، بر خلاف قانون برنامه ششم توسعه است.

نظر شما درباره حقوق و دستمزد بازنشستگان در سال ۱۴۰۱ چیست؟

با توجه به اینکه بازنشستگان خانواده‌ی بزرگی دارند و مخارج آنها بسیار زیاد است، آیا این میزان افزایش حقوق برای آنها مناسب است و پاسخگویی مخارج آنها خواهد بود؟

خوشحال می‌شویم نظرات خود را درباره حقوق بازنشستگی ۱۴۰۱ با ما در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.