وبلاگ ایران تلنت
آموزش راهکارهای استخدامی و مدیریت منابع انسانی

افزایش حقوق کارمندان و کارگران در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

میزان افزایش حقوق همیشه برای کارمندان سؤال بوده است و معمولا پایان سال زمانی است که به دنبال پاسخ این سؤال می‌گردند. در طی چند سال گذشته نرخ افزایش حقوق همیشه ثابت و درصد آن نیز ده درصد بوده است. اما با توجه به میزان بالای تورم در کشور، در دو سال گذشته شاهد بودیم که میزان آن هر سال متغیر بوده است و این رقم برای سال گذشته، یعنی حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۰ به ۲۵ درصد رسید و باعث شد که حداقل حقوق و مزایا در این سال برای کارکنان و بازنشسته‌ها به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برسد.

با توجه به اینکه زمان کوتاهی تا پایان سال مانده، ممکن است بسیاری از کارکنان و بازنشسته‌ها این سوال را داشته باشند که سال آینده حقوق و دستمزد چه میزان افزایش خواهد داشت و درصد آن به رقمی است؟

جزئیات افزایش حقوق ۱۴۰۱

طبق مقاله نوشته شده در ایران سلری و طبق اعلام رئیس سازمان برنامه و بودجه، میزان افزایش حقوق کارمندان و کارگران در سال آینده به صورت پلکانی محاسبه خواهد شد و رقم آن برای افراد بین ۱۰ تا ۳۰ درصد متغیر خواهد بود. این در حالی است که در بخش‌نامه‌ی بودجه سال ۱۴۰۱ درصد افزایش حقوق برای کارمندان به طور متوسط ۱۰ درصد در نظر گرفته شده است که این رقم اعلام شده با توجه به تورم حال حاضر کشور، رقم بسیار سوال برانگیزی به شمار می‌آید و خب با اعتراض تعداد زیادی از نمایندگان مجلس نیز مواجه شده است.

آقای میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه در این باره بیان کرده است، افرادی که در طی چند سال گذشته میزان افزایش حقوق بالاتری نسبت به دیگر افراد کارمند داشتند، پایین‌ترین حد افزایش حقوق را در سال آینده خواهند داشت که همان ده درصد خواهد بود و در مقابل، افرادی که میزان افزایش حقوق آنها در سال‌های گذشته کمترین میزان را داشته است، تا سی درصد افزایش حقوق را در سال ۱۴۰۱ خواهند داشت. این رویه همان روش پلکانی است که در صحبت‌های آقای میرکاظمی به آن اشاره شده است.

وی در صحبت‌های خود به این موضوع اشاره کردند که افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان باعث افزایش میزان تورم، تزریق پول به بازار و نقدینگی شده است و خب این موضوع باعث شده که قشر متوسط جامعه بیشترین ضربه را از این افزایش تورم و افزایش قیمت‌ها بخورند.

با توجه به درصد مشخص شده برای افزایش حقوق پلکانی سال آینده، اگر پایه حقوق کارمندان را ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در نظر بگیریم، در بیشترین حالت این پایه حقوق در سال ۱۴۰۱ با سی درصد افزایش حقوق به پنج میلیون تومان می‌رسد. این در حالی است که طبق گزارش سازمان تامین اجتماعی خط فقر حدود ۱۰ میلیون تومان است و این یعنی میزان دریافتی کارمندان تقریبا ۵۰ درصد پایین‌تر از خط فقر است.

آقای میرکاظمی در ادامه عنوان کرد:

دولت به سمتی حرکت خواهد کرد که خلق پول صورت نگیرد و به این صورت نباشد که برای پرداخت حقوق کارکنان که سهم محدودی در جامعه دارند تبعات و تورم آن کل مردم را تحت فشار قرار دهد.

متأسفانه در حال حاضر به‌هم‌ریختگی بالایی در وضعیت حقوق وجود دارد به طوری که مصوباتی را گرفته‌اند که افزایش بالای حقوق را برای برخی کارکنان ایجاد می‌کند، اما مثلا جوان تحصیل‌کرده‌ای که تازه وارد سیستم می‌شود حقوق پایینی دارد، اما برنامه ما این است تا سه سال آینده بتوانیم شرایط را تغییر دهیم.

سخن پایانی

با توجه به صحبت‌های آقای میرکاظمی و روش افزایش حقوق پلکانی، ممکن است تغییرات بسیار زیادی در پرداختی حقوق کارمندان و بازنشستگان به وجود آید و حتی ممکن است که این روش چالش‌های بسیاری را برای این قشر از جامعه به وجود آورد. نظر شما در مورد روش پلکانی افزایش حقوق چیست و آیا این روش به کم شدن تورم و همچنین کاهش هزینه‌های کارمندان کمک می‌کند؟ همچنین اگر بالاترین میزان افزایش حقوق را ۳۰ درصد در نظر بگیریم، آیا با این میزان افزایش حقوق هم کارمندان می‌توانند از پس مخارج و تورم بربیایند؟

منبع ایران سلری
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.