وبلاگ ایران تلنت
آموزش راهکارهای استخدامی و مدیریت منابع انسانی

بخش‌هایی از صحبت‌های آسیه حاتمی در پنل «چالش رشد در ایران» در نمایشگاه اینوتکس

پنل “چالش رشد در ایران” در روز دوشنبه در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ در نمایشگاه اینوتکس با حضور مدیران ایران تلنت، علی‌بابا، زرین پرداخت و کافه بازار برگزار شد.

طی این رویداد آسیه حاتمی، بنیان‌گذار و مدیرعامل مجموعه ایران تلنت، با اشاره به چالش‌هایی که در آغاز راه‌اندازی ایران تلنت با آن روبرو بوده‌اند، گفت: «ما چه در ابتدای راه و چه در طی مسیر، با دو نوع چالش روبرو بودیم: چالش‌های جذاب و چالش‌های غیرجذاب. چالش‌های جذاب آن دست مشکلاتی است که می‌تواند در حوزه منابع انسانی، توسعه بازار یا توسعه محصول برای یک کسب‌وکار اتفاق بیافتد. راه‌حل این نوع چالش‌ها با تحلیل و بررسی، مطالعۀ موردی نمونه‌های موفق دنیا و یا با دریافت مشاوره قابل دست‌یابی هستند.»

حاتمی اضافه کرد: «از طرف دیگر، ما با چالش‌هایی غیرجذاب روبرو بودیم؛ چالش‌هایی که در وهله اول تصور می‌کردیم که حل شدن‌شان خارج از اختیارات ما است مانند قوانینی که وجود نداشتند یا قوانینی که شدیداً دست و پاگیر بودند، بروکراسی‌های اداری، گرفتن مجوزهایی که داشتن و نداشتن آن‌ها تغییری در روند توسعه بازار ما ایجاد نمی‌کرد.»

بهترین ها را از ایران تلنت استخدام کنید

وی در ادامه افزود: « تنها راه حل برای مجموعه ما این بود که منتظر نباشیم. بنابراین علی‌رغم دشواری‌ها، تلاش کردیم قوانین را بسازیم. اینجا بود که مشکلات مختلفی مانند تناقض بین منافع کسب‌وکارهای سنتی و بازار مدرن یا بخش خصوصی و دولت به ‌وجود آمد. آنچه که مهم است، یافتن یک راه‌حل مناسب یا به اصطلاح بُرد – بُرد برای دو طرف ماجرا است تا بتوانید دولت یا بخش خصوصی را متقاعد کنید که وجود شما برای آنها هم مفید است. ما این کار را در ایران تلنت انجام دادیم.»

حاتمی با اشاره به تضادهای موجود بین کسب‌وکارهای سنتی و مدرن بیان کرد: «تلاقی کسب‌وکارهای دیجیتال با قوانین و یا تضاد منافع آن‌ها با بازار سنتی پدید‌ه‌ای است که در همه دنیا رایج است و تنها در برخی کشورها قوانین جدید ساخته شدند تا بازار به حالت پایدار و امن دربیاید. در برخی کشورها مانند ایران، قوانین با سرعت کسب‌و‌کارهای دیجیتال پیش نمی‌روند و این موضوع نیاز به کار دارد. هرچند قوانین مصوّب نیز همیشه باب میل کسب‌و‌کارهای آنلاین نیستند و گاهی به ضررشان تمام می‌شوند مانند قانونی که فیسبوک را مجبور کرد تا برای بررسی محتوای منتشر شده در وب‌سایت خود، ۱۵۰۰۰ نیروی جدید را استخدام کند.»

وی در پایان گفت: «حتی این تضاد بین کسب‌و‌کارهای آنلاین و سنتی نیز سیر خود را در کشورهای مختلف طی کرده و می‌کند. برای مثال اوبر موفق شد در بیشتر کشورها مجوز فعالیت تاکسی‌ آنلاین را داشته باشد، اما از طرف دیگر شاهد این موضوع هستیم که اوبر در اسپانیا و در شهر بارسلون اجازه فعالیت ندارد. در واقع هیچ تاکسی آنلاینی در این شهر اجازه فعالیت ندارد. در هر صورت علی‌رغم پیچیدگی‌ها و سختی‌های موجود، به نظر می‌رسد کسب‌وکارهای دیجیتال نقش پررنگی در ساختن قوانین جدید بازی می‌کنند.»

مطالب پیشنهادی
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.