میانگین حقوق یک حسابدار در ایران چقدر است؟

همان‌طور که در مقاله میانگین حقوق حسابدار در آمریکا عنوان کردیم، حسابداران افرادی در شرکت‌ها هستند که کار رسیدگی به حساب‌ها و امور مالی را برعهده دارند. در هیچ شرکت خصوصی و دولتی رقم مشخصی برای حسابدار وجود ندارد و حقوق حسابدار در ایران بسته به نوع شرکت، کارفرما و موقعیت جغرافیایی آن دارد. اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که در رشته حسابداری تحصیل کرده و به دنبال کار در این زمینه هستید، امروز با بررسی میزان حقوق دریافتی حسابداران در ایران شما در این زمینه راهنمایی خواهیم کرد.

وظایف یک حسابدار در ایران چیست؟

یکی از اصلی‌ترین وظایف هر حسابدار در ایرانی این است که معاملات شرکت‌ها را مدیریت کند و روی آنها نظارت داشته باشد. او باید مطمئن شود که تمام معاملات شرکت از نظر قانونی درست باشد.

در زیر چند نمونه از وظایفی که برعهده حسابدار است را بیان می‌کنیم:

 • بررسی تمام فاکتورها و هزینه و همچنین تهیه لیستی از آنها
 • کار با دیگر حسابداران خارج از شرکت
 • بررسی سود و زیان شرکت و ارائه گزارش ماهانه از آنها
 • تهیه و پرداخت دستمزد کارکنان شرکت
 • بررسی درآمد و سود ماهیانه شرکت
 • تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی شرکت
 • رسیدگی به کارهای مالیاتی

چارت سازمانی بخش حسابداری

چارت سازمانی بخش حسابداری هر شرکتی، پایه و اساس هماهنگی و مدیریت سیستم مدیریت حسابداری هر شرکتی را فراهم می‌کند. افراد موجود در این چارت سازمانی، هر کدام مسئولیت‌های خاص خودشان را دارند و نقش خاصی در شرکت‌ها ارائه می‌دهند. اصلی‌ترین فرد در این بخش مدیر مالی است، که به صورت واضح جایگاه آن را می‌توانید ملاحظه کنید.

نمودار زیر نمایی کلی از نحوه چیدمان نقش‌های این قسمت در شرکت را نشان می‌دهد. چارت سازمان مربوط به قسمت مالی هر شرکت ممکن است نسبت به بزرگی و کوچک بودن هر سازمان بزرگ‌تر و کوچک‌تر شود.

 

میانگین حقوق حسابدار در ایران

افرادی که به عنوان حسابدار در ایران کار می‌کنند به طور معمول حقوق تعریف شده‌ای دارند، که میانگین آن معمولاً هر ماه حدود ۳.۳۷۰.۰۰۰ تومان است. میزان حقوق حسابدار در ایران از ۱.۶۵۰.۰۰۰ تومان (کمترین) تا ۵.۲۵۰.۰۰۰ تومان (بالاترین) متغیر است.

این میانگین حقوق ماهیانه شامل حق مسکن، هزینه رفت و آمد و سایر موارد می‌شود. حقوق حسابدار براساس تجربه، مهارت و جنسیت تغییر می‌کند. در ادامه شرح مفصلی از میانگین حقوق یک حسابدار براساس این معیارها عنوان خواهیم کرد.

حقوق حسابدار در ایران ممکن است شهر به شهر متغیر باشد و این رقمی که ما در این مقاله اعلام می‌کنیم میانگین حقوق برای تمامی شهرها است و میانگین حقوق حسابدارن در کلان شهرهایی مانند تهران در سال ۹۹ برای کار تمام وقت معادل ۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان می‌باشد. حداقل حقوق حسابدار در تهران ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان و حداکثر آن نیز ۷،۰۰۰،۰۰۰ تومان تخمین زده شده است. بنابراین در ادامه مقاله ارقامی که اعلام می‌کنیم، میانگین حقوق برای تمامی شهرها است و این رقم برای کلان‌ شهرها متفاوت است.

مشاهده فرصت های شغلی برای حسابدار

مقایسه حقوق و دستمزد حسابدار بر اساس سابقه کاری

سطح تجربه مهمترین عامل در تعیین حقوق حسابدار است. طبیعتا هرچه حسابدار در این حرفه بیشتر فعالیت کرده باشد، حقوق بیشتری نیز دریافت می‌کند. در ادامه میزان حقوق هر حسابدار را در براساس تجربه کاری آنها تقسیم بندی کردیم.

یک حسابدار با تجربه کمتر از دو سال تقریباً ۱.۹۶۰.۰۰۰ تومان در ماه دریافت می‌کند.

در حالی که انتظار می‌رود شخصی با سطح تجربه بین دو تا پنج سال ۲ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان در ماه کسب کند، که ۲۹ درصد بیشتر از کسی که تجربه کمتر از دو سال دارد.

هر چه سال‌های کسب تجربه برای حسابدار بیشتر می‌شود حقوق او نیز بیشتر می‌شود، در نتیجه با پنج تا ده سال سابقه درآمد ۳.۴۷۰.۰۰۰ تومان در ماه برای او انتظار می‌رود، که ۳۸ درصد بیشتر از کسی که دو تا پنج سال سابقه کاری دارد.

علاوه بر این، حسابداری که تخصص آن بین ده تا پانزده سال است، حقوق معادل ۴.۳۰۰.۰۰۰ تومان در هر ماه دریافت می‌کند، که ۲۴٪ بیشتر از کسی که پنج تا ده سال سابقه کاری دارد.

اگر میزان تجربه حسابدار بین پانزده تا بیست سال باشد، انتظار می‌رود که دستمزد او ۴.۶۱۰.۰۰۰ تومان در ماه بشود، که ۷٪ بیشتر از کسی که ده تا پانزده سال تجربه دارد.

سرانجام، حسابدارانی با بیش از بیست سال سابقه کار حرفه‌ای در هر ماه ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند که ۷ درصد بیشتر از افرادی که پانزده تا بیست سال تجربه دارند. باید عنوان کنیم که این چارت حقوقی براساس معادله ریاضی است و همان‌طور که ابتدای مقاله عنوان کردیم، میزان حقوق حسابدار در ایران تمام و کمال بستگی به نوع سیاست شرکت‌ها دارد.

در ایران سلری می‌توانید بیشتر با جزئیات حقوق پرداختی هر شرکت برای حسابدار آشنا شوید و میزان پایه و حقوقی که هر شرکت برای حسابدار پرداخت می‌کند را، می‌توانید آنجا به طور کامل مشاهده کنید و مقایسه کنید.

محاسبه حقوق ایران سالاری

مقایسه حقوق و دستمزد حسابدار بر اساس تحصیلات

همه ما می‌دانیم که تحصیلات عالی داشتن مساوی است با حقوق بالاتر، اما مدرک تحصیلی شما چه مقدار به درآمد شما اضافه می‌کند؟ ما برای رسیدن به پاسخ این سوال، میزان حقوق حسابدار در ایران را بر اساس مدرک تحصیلی آن مقایسه کردیم.

وقتی سطح تحصیلات یک حسابدار پایان دوره دبیرستان است، متوسط حقوق او ۲.۴۴۰.۰۰۰ تومان در ماه است. این حالت خیلی به ندرت پیش می‌آید، اما با این حال هستند شرکت‌هایی که به تجربه بیشتر از تحصیلات اهمیت می‌دهند.

این در حالی است که شخصی که دارای مدرک دیپلم است، هر ماه ۲.۸۰۰.۰۰۰ تومان حقوق دریافت می‌کند، که ۱۵٪ بیشتر از کسی که دارای مدرک پایان دوره دبیرستان است.

حسابداری با مدرک لیسانس به طور متوسط ماهانه ۳.۷۸۰.۰۰۰ تومان حقوق دریافت می‌کند، که ۳۵٪ بیشتر از کسی که دارای مدرک دیپلم است.

افراد حرفه‌ای که دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند، حقوق متوسط ۴.۷۵۰.۰۰۰ تومان در ماه حقوق دریافت می‌کنند، که ۲۶٪ بیشتر از کسی که دارای مدرک لیسانس است.

در حال حاضر در بسیاری از شرکت‌ها شاهد این هستیم، که خیلی به دنبال مدرک نیستند و بیشتر سابقه کاری حسابدار برای آنها مهم است. این موضوع در شرکت‌های دولتی درست برعکس است و ورود به شرکت‌های دولتی قوانین و ضوابط خاص خود را دارد که یکی از آنها داشتن مدرک تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکترا است.

آیا داشتن مدرک بالاتر از لیسانس، در حقوق تاثیر می‌گذارد؟ لازم است ادامه تحصیل بدهید؟

دوره کارشناسی ارشد یا مقطع تحصیلی بالاتر در ایران در هر جایی ۲۲.۴۰۰.۰۰۰ تا ۶۷.۲۰۰.۰۰۰ تومان هزینه دارد و تقریباً دو سال طول می‌کشد. این یک سرمایه گذاری خوبی است که در آینده شغلی شما بسیار تاثیر می‌گذارد.

اگر در حال حاضر شاغل هستید، نمی‌توانید توقع افزایش حقوق داشته باشید. بیشتر کسب و کارها خصوصا کسب و کارهای دولتی، پس از اتمام تحصیلات و کسب مدرک، شرایط شما را بررسی می‌کنند سپس حقوق را افزایش می‌دهند.

بسیاری از افراد به تحصیلات به عنوان یک تاکتیک برای افزایش درآمد نگاه می‌کنند. با انتخاب این تاکتیک می‌توانید انتظار افزایش ۱۰٪ نسبت به حقوق فعلی خود را داشته باشید.

اگر بتوانید هزینه‌های تحصیل را بپردازید، مطمئنا سرمایه گذاری روی تحصیل برای آینده شغلی شما و درآمدتان بسیار ارزشمند است. همچنین، می‌توانید با یک سال کار کردن هزینه تحصیل خود را جبران کنید.

متوسط دستمزد ساعتی برای حسابدار در ایران چقدر است؟

متوسط دستمزد ساعتی برای هر کارمند در ایران ۱۹۴۰۰ تومان است. این بدان معناست که یک حسابدار به طور متوسط در ایران تقریباً ۱۹۴۰۰ تومان برای هر ساعت کار دریافت می‌کند.

دستمزد ساعتی حقوقی است که هر حسابدار در یک ساعت کار دریافت می‌کند. معمولاً مشاغل به دو دسته تقسیم می‌شوند: مشاغل دارای حقوق ماهانه و مشاغل ساعتی. مشاغل حقوق بگیر بدون توجه به ساعات کار مبلغ مشخصی را دریافت می‌کنند. شاغلین ساعتی نیز برای هر ساعت کاری که می‌کنند، حقوق دریافت می‌کنند. برای تبدیل حقوق ماهانه به دستمزد ساعتی از فرمول زیر استفاده می‌شود (این فرمول با فرض ۵ روز کاری در هفته و ۸ ساعت کار در روز که استاندارد بیشتر مشاغل است، محاسبه می‌شود).

دستمزد ساعتی = حقوق سالانه ÷ (۵۲ X ۵ X ۸)

محاسبه دستمزد ساعتی ممکن است بسته به ساعت کار در هفته و مرخصی‌های کارمند حقوق بگیر، کمی متفاوت باشد. ارقام ذکر شده تقریبی هستند و باز هم اعلام می‌کنیم که این ارقام شرکت به شرکت و شهر به شهر متفاوت است. یک تفاوت عمده بین کارمندان حقوق و دستمزد ساعتی، اضافه کاری است. کارمندان حقوق بگیر معمولاً بر خلاف کارمندان ساعتی، از اضافه کاری معاف هستند.

فرصت شغلی حسابداری

۲+
۱ دیدگاه
 1. محمد می‌گوید

  دستتون درد نکنه راستشو نوشتین
  البته اینم باید اینم اضافه میکردین که الان بازار کار حسابداری خیلی اشباع شده
  از طرفی خیلی جاها مخصوصا این موسسات آموزش حسابداری خیلی به دروغ حقوق و بازار کار حسابداری رو خوب نشون میدن تا از این راه سود کنند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.