وبلاگ ایران تلنت
آموزش راهکارهای استخدامی و مدیریت منابع انسانی

معروف‌ترین و موفق‌ترین مهندس های عمران

چه کسی معروف‌ترین و بزرگ‌ترین مهندس عمران (civil engineer) تمام تاریخ است؟ این یک سوال عمومی است و هیچ پاسخ درست یا غلطی ندارد. فقط می‌توان برای انتخاب بهترین‌ها در حوزه عمران سراغ نظرات و صحبت‌های گفته شده‌ی بزرگان این حوزه رفت. خوشبختانه، مهندسان زیادی وجود دارند که سال‌ها پیش از دنیا رفتند و راه را به دنیای مدرن هموار کرده‌اند و به ما امکان دسترسی به بسیاری از اختراعات بسیار کاربردی را برای ما فراهم کردند – اختراعاتی که زندگی ما را آسان‌تر کرده‌اند. در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با لیستی از بهترین مهندسان عمران آشنا کنیم که تمام آنها تحولی در زندگی بشریت به وجود آورده‌اند.

شاید برای استخدام مهندس عمران خوب باشد که درباره این افراد بدانید و از آنها برای موفقیت در پروسه استخدام ایده بگیرید.

استخدام مهندس عمران
هم اکنون برخی از شرکت‌های معتبر ایران در حال استخدام مهندس عمران هستند. برای مشاهده فرصت‌های شغلی مهندسی عمران به سایت ایران تلنت مراجعه کنید

۱. هانری لارکوم ابوت

(۱۳ آگوست ۱۸۳۱ – ۱ اکتبر ۱۹۲۷)

هنری لارکوم ابوت، یک مهندس نظامی و افسر ارتش آمریکا بود. وی در طول جنگ داخلی آمریکا در ارتش اتحادیه خدمت کرد و به دلیل مشارکت در کارها و خدمات مهندسی و توپخانه به درجه افتخاری سردار سرتیپ رسید. وی در سال ۱۸۶۶ نیز درجه سرلشکر و سرتیپ را در ارتش دریافت کرد. وی چندین مطالعه علمی با ناخدا، سرلشکر اندرو آ. همفری، درباره رودخانه می سی سی پی انجام داد. پس از بازنشستگی، ابوت به عنوان مشاور در پروژه‌های سدی کانال پاناما خدمت کرد. وی در سال ۱۸۶۳ به عنوان عضو آکادمی هنر و علوم آمریکا انتخاب شد.

۲. داف ای. آبرامز

(۱۸۸۰، ایالت ایلینوی – ۱۹۶۵، نیویورک)

داف ای. آبرامز یک محقق آمریکایی در زمینه فرمول و خصوصیات بتن بود. وی روش‌های نوینی را برای آزمایش ویژگی‌های بتن، که امروزه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، توسعه داد. وی که استاد موسسه لوئیس بود، در اوایل قرن بیستم درباره مواد تشکیل دهنده بتن تحقیقات و مطالعاتی داشت.

داف. ای. آبرامز محقق، استاد و مدیر آزمایشگاه تحقیقاتی انجمن سیمان پرتلند در شیکاگو بود. وی تأثیر ترکیبات بتن بر مقاومت محصول نهایی را بررسی کرده است.

برخی از نتایج تحقیقات وی عبارت‌اند از:

 • تعریف مفهوم ضریب عیار فلزات
 • تعریف نسبت آب و سیمان
 • یک روش آزمایشی برای کارایی مخلوط بتن با استفاده از آنچه “مخروط آبرامز” نامیده می‌شود.
 • در یک برنامه تحقیقاتی جامع، آبرامز رابطه بین نسبت آب و سیمان و مقاومت فشاری بتن را کشف کرد. نتایج برای اولین بار در سال ۱۹۱۸ منتشر شد.

وی همچنین از سال ۱۹۳۰ تا ۱۹۳۱ رئیس انجمن بتن آمریکا (ACI) بود و در سال ۱۹۴۲ مدال Frank P. Brown را به وی اهدا کردند.

۳. چارلز آدلر جونیور

(۲۰ ژوئن ۱۸۹۹ – ۲۳ اکتبر ۱۹۸۰)

چارلز آدلر جونیور مخترع و مهندس آمریکایی بود. وی بیشتر به خاطر تولید دستگاه‌هایی با هدف بهبود ایمنی حمل و نقل، از جمله چراغ‌های راهنمای صوتی، سیگنال‌های جاده برای افراد دارای مشکل کور رنگی، دکمه‌های عابر پیاده و چراغ‌های چشمک زن هواپیما شناخته می‌شود.

۴. ترومن همینوی آلدریچ

(۱۷ اکتبر ۱۸۴۸ – ۲۸ آوریل ۱۹۳۲)

ترومن همینوی آلدریچ مهندس عمران، مدیر شرکت معدن و یک دیرین شناس بود و مدت کوتاهی در مجلس نمایندگان آمریکا و مدیر پست بیرمنگام خدمت کرد. وی تنها نماینده جمهوری‌خواه ۹ منطقه آلاباما در کنگره بوده است که از ۱۸۹۳ تا ۱۹۶۳ در کنگره حضور داشته است.

۵. برنارد آمادی

(۲۳ ژوئیه ۱۹۵۴، در شهر روبه، فرانسه)

برنارد آمادی استاد مهندسی عمران در دانشگاه کلرادو بولدر، بنیانگذار مهندسین بدون مرز (ایالات متحده آمریکا) و مدیر سابق مرکز مورتنسون، مرکز مهندسی جوامع در حال توسعه است. وی عضو آکادمی ملی مهندسی و دریافت کننده مدال هوور است. در سال ۲۰۰۹، وی جایزه مهندسین برتر را از نیوزرکورد دریافت کرد. در سال ۲۰۱۲، دکتر آمادی از طرف وزارت امور خارجه آمریکا به عنوان نماینده علمی منصوب شد.

۶. سِر دیوید اندرسون

(۱۹۵۳-۱۸۸۰)

سِر دیوید اندرسون، مهندس عمران و وکیل اسکاتلندی بود. اندرسون در سال ۱۸۸۰ در لِون، فیف، اسکاتلند متولد شد. در سال ۱۹۲۱، هنگام بازگشت از خدمت ارتش، اندرسون به مهندسان همکار خود باسیل موت و دیوید هی پیوست و شرکت Mott Hay و Anderson را تشکیل داد. اندرسون از نوامبر ۱۹۴۳ تا نوامبر ۱۹۴۴ به عنوان رئیس موسسه مهندسان عمران انتخاب شد.

۷. اوتمار هرمن آمان

(۲۶ مارس ۱۸۷۹ – ۲۲ سپتامبر ۱۹۶۵)

اوتمار هرمن آمان یک مهندس سازه سوئیسی-آمریکایی بود که از جمله پل‌های ساخته شده توسط او می‌توان به پل جرج واشنگتن، پل Verrazzano-Narrows و پل بایون اشاره کرد. وی همچنین برنامه ریزی و ساخت تونل لینکلن را بر عهده داشت.

آمان بیش از نیمی از یازده پلی را که شهر نیویورک را به بقیه آمریکا متصل می‌کند را، طراحی کرده است. استعداد و نبوغ به او کمک کرد تا دو پل معلق، که طولانی‌ترین پل‌های معلق زمان او بوده است را، طراحی و بسازد. آمان به دلیل توانایی در ساخت پل‌های کم هزینه و همچنین سبک، اما در عین حال ساده و زیبا شناخته می‌شد. وی با استفاده از تئوری خیز توانست این کار را انجام دهد. این امر باعث محبوبیت وی در دوران رکود اقتصادی شد، زیرا توانایی کاهش هزینه در ساخت پل در آن زمان بسیار مهم بود. پل‌های معروفی که توسط آمان ساخته شدند، شامل موارد زیر می‌شود:

شرکت‌های که این هفته استخدام دارند
۲۳ شرکت بزرگ و معتبر این هفته استخدام دارند. برای مشاهده آگهی‌های استخدامی و ارسال رزومه کلیک کنید.
 • پل جرج واشنگتن (۲۴ اکتبر ۱۹۳۱ افتتاح شد)
 • پل بایون (۱۵ نوامبر ۱۹۳۱ افتتاح شد)
 • پل Triborough (11 ژوئیه ۱۹۳۶ افتتاح شد)
 • پل Bronx – Whitestone (29 آوریل ۱۹۳۹ افتتاح شد)
 • پل والت ویتمن (۱۶ می ۱۹۵۷ افتتاح شد)
 • پل Throgs Neck (11 ژانویه ۱۹۶۱ افتتاح شد)
 • پل Verrazzano-Narrows (21 نوامبر ۱۹۶۴ افتتاح شد)

پل جرج واشنگتن در ابتدا به گونه‌ای طراحی شده بود که ساختار فولادی آن با سنگی پوشانده شده بود، که به دلیل محدودیت هزینه‌های ناشی از رکود، از طرح نهایی حذف شد. مهارت‌های مدیریتی آمان باعث شد پل زودتر از موعد مقرر و با بودجه کمتری تکمیل شود.

امان علاوه بر کار روی پل‌ها، مدیریت، برنامه ریزی و ساخت تونل لینکلن را نیز بر عهده داشت.

۸. آپولودوروس دمشقی

(به یونانی: Ἀπολλόδωρος ὁ Δαμασκηνός)

آپولودوروس دمشقی مهندس، معمار، طراح و مجسمه ساز سوری-یونانی و متولد دمشق بود که در طول قرن ۲ میلادی شکوفا شد.

آپولودوروس، فرد مورد علاقه تراژان، امپراتور روم بود، که به همین دلیل وی پل تراژان را بر روی رود دانوب برای لشکرکشی در سال‌های ۱۰۵-۱۰۶ در داچیا احداث کرد.

او همچنین علاوه بر چندین پروژه کوچک‌تر، طراحی فروم تراژان، معبد تراژان و ستون تراژان را در داخل شهر رم طراحی کرد. آپولودوروس همچنین طاق‌های پیروزی تراژان را در Beneventum و همچنین در Ancona را طراحی کرد. وی به عنوان معمار برتر و به عنوان سازنده پل Alconétar در اسپانیا اعتبار زیادی کسب کرد.

۹. ویلیام جرج آرمسترانگ

(۲۶ نوامبر ۱۸۱۰ – ۲۷ دسامبر ۱۹۰۰)

ویلیام جرج آرمسترانگ یک کارخانه‌دار انگلیسی بود که تولیدی آرمسترانگ ویتورث را در Tyneside را احداث کرد. وی همچنین دانشمند، مخترع و خیرخواه برجسته‌ای بود. وی با همکاری معمار معروف ریچارد نورمن شاو، Cragside، اولین خانه در جهان که با برق تولید شده از آب یا بخار روشنایی داشت را، ساخت. وی به عنوان مخترع توپخانه مدرن شناخته می‌شود.

آرمسترانگ پس از دادن حق اختراع اسلحه به دولت، در سال ۱۸۵۹ به درجه شوالیه رسید. در سال ۱۸۸۷، در سال تولد ۵۰ سالگی ملکه ویکتوریا، او عنوان سلطنتی بارون آرمسترانگ Cragside را نیز دریافت کرد.

۱۰. دکتر جان جیکوب

(۲۶ دسامبر ۱۸۶۷ – ۲۳ سپتامبر ۱۹۴۳)

دکتر جان جیکوب یک مهندس برجسته استرالیایی بود که بیشتر به دلیل کارش در زمینه نظارت بر طراحی و ساخت پل بندر سیدنی شهرت دارد.

۱۱. ایان ماسک

ایلان ماسک البته بسیار بیشتر از یک مهندس عمران است و به نظر می‌رسد موفقیت‌های او سال به سال افزایش می‌یابد. مهندس، طراح صنعتی، کارآفرین، خیرخواه و موارد بسیار دیگر که در صورت ادامه دادن در این مقاله نمی‌گنجد.

ممکن است او را با شرکت معروفش‌اش تسلا بشناسید، یا ممکن است او را برای مدیریت پروژه‌های ساخت تونل بشناسید و در نهایت درباره تلاش‌های او در مورد هوش مصنوعی بشناسید. در نهایت باید عنوان کرد که او قدم‌های بسیاری برای آینده بشریت برمی‌دارد که او را در این لیست جا داده است.

شاید با آگاهی از شرایط ورود به رشته عمران و خواندن درس در این زمینه و کسب تجربه، نام شما نیز روزی در میان افراد معروف و مشهور رشته عمران آورده شود.

مطالب پیشنهادی
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.