skip to Main Content
آموزش نوشتن سوابق کاری در رزومه

آموزش نوشتن سوابق کاری در رزومه

اگر می‌خواهید رزومه حرفه ای بنویسید، بهتر است بدانید که بخش سوابق شغلی (یا همان Work Experiences) اطلاعات دقیق و کاملی را باید در اختیار کارفرما قرار دهد. شاید بتوان گفت که بخش سوابق شغلی، قلب تپنده رزومه شماست و هر چه سابقه کاری شما بیشتر باشد، قطعاً باید وقت بیشتری را صرف انتخاب یا حذف برخی از سوابق شغلی‌تان کنید.

در این مطلب از وبلاگ ایران تلنت قصد داریم، نحوه نوشتن سوابق شغلی در رزومه را برای شما عزیزان آموزش دهیم تا بتوانید رزومه‌ای بسازید که در نگاه اول، نظر کارفرمایان را به خود جلب می‌کند.

در بخش سوابق شغلی رزومه خود باید به چه مواردی اشاره کرد؟

به طور خلاصه باید گفت که این بخش در رزومه، دقیقاً بخشی است که کارفرمایان برای کسب اطلاعات بیشتر از عنوان شغلی فعلی و یا پیشین شما مطالعه می‌کنند. این بخش در واقع، تصویری کلی از مسیر شغلی‌ شما را برای کارفرما ترسیم می‌کند.

معمولاً، در این بخش از رزومه شما باید بتوانید به کارفرما نشان دهید که توانسته‌اید در هر مقطع از مسیر شغلی‌تان رشد قابل قبولی داشته باشید. قطعاً در طول مسیر شغلی خود توانسته‌اید تجارب، مهارت‌ها و مسئولیت‌های جدیدی را به دست آورید. شما در قسمت سوابق کاری خود باید روند پیشرفت خود را به نمایش بگذارید و در عین حال، به کارفرما بفهمانید که شخصی بلندپرواز و آینده‌نگر هستید.

شاید بتوان گفت آنچه که نوشتن سوابق شغلی در رزومه را برای کارجویان دشوار می‌کند این است که باید در عین اختصار و کوتاهی، اطلاعات کاملی را در اختیار کارفرمایان قرار دهند. به همین منظور بهتر است در این قسمت از رزومه به موارد زیر اشاره کنید تا در عین کوتاهی بتوانید بیشترین تاثیر را بر روی کارفرما بگذارید:

 1. معرفی کوتاه از مجموعه‌ای که در آن فعالیت می‌کرده‌اید (یا در آن مشغول به کار هستید).
 2. معرفی شخصی که به او گزارش می‌دادید
 3. مهم‌ترین مسئولیت‌هایی که بر عهده داشتید
 4. مهم‌ترین دستاوردهایی که در دوران کاری خود در آن مجموعه به دست آورده‌اید

اگر بتوانید سوابق شغلی خود را در قالب بالا بگنجانید، کارفرمایان تصویر روشنی از مسیر شغلی شما به دست خواهند آورد. در ادامه فهرستی از نکات مهم که در نوشتن سوابق شغلی باید رعایت کرد را برایتان آورده‌ایم.

در ایران تلنت رزومه بسازید

بایدها و نبایدهای نوشتن سوابق کاری در رزومه

 • مختصر بنویسید. نیازی نیست که هر آنچه در طول دوران فعالیت‌تان در یک مجموعه اتفاق افتاده را در این بخش شرح دهید. در عوض، کافیست مهم‌ترین مسئولیت‌های خود را فهرست کنید.
 • آخرین سوابق شغلی خود را در بالاترین جایگاه قرار دهید. سعی کنید تا آخرین سابقه کاری خود یا شغلی که هم اکنون در آن مشغول به فعالیت هستید را در بالاترین قسمت بخش سوابق شغلی قرار دهید.
 • از بولت‌پوینت و نشانه‌گذاری استفاده کنید. بولت‌پوینت‌ها و ایجاد فهرست به رزومۀ شما ساختاری منظم داده و مطالعه رزومه‌تان را برای کارفرما راحت می‌کنند. البته نباید در استفاده از آن‌ها افراط کنید. بهتر است بعد از توضیحات مختصری که نوشته‌اید، مهمترین موارد را به صورت فهرست بنویسید.
 • از کلمات کلیدی مرتبط و مهم استفاده کنید. پس از نوشتن سوابق شغلی، یکبار آن‌ها را بخوانید. این بار سعی کنید کلمات کلیدی مهمی که در موقعیت شغلی‌تان مهم هستند را به آن‌ها اضافه کنید. این‌ کلمات کلیدی، توصیف‌کننده رزومه و سابقه شما هستند. از طرف دیگر، وجود این کلمات کلیدی در رزومه شما باعث می‌شوند کارفرمایان راحت‌تر شما را در نتایج جستجوی خود در بانک رزومه ایران تلنت پیدا کنند.
 • از اعداد استفاده کنید. اعداد در رزومه به اندازه هزاران کلمه ارزشمند هستند زیرا کارفرمایان علاقه زیادی به نتایج قابل اندازه‌گیری دارند. بنابراین اگر تاثیر قابل اندازه‌گیری در کسب و کار داشته‌اید حتماً آن را در رزومه خود بیان کنید. مثلا بگویید که «استراتژی X سبب افزایش ۲۰% فروش شد» یا «در کمپین Y توانستیم ۲۰ هزار کاربر جذب کنیم».
 • از کلمات کلیشه‌ای پرهیز کنید. برخی از کلمات به قدری در رزومه‌ها تکرار شده‌اند که دیگر معنای خود را از دست داده‌اند. برای مثال عبارات Creative، Problem Solver یا Thinking Outside the Box کلماتی از این دست هستند. استفاده از این کلمات ممکن است در رزومه اغراق‌آمیز به نظر برسد. بهتر است همه چیز را تا حد ممکن ساده و به واقعیت نزدیک نگه دارید.
 • از افعال قدرتمند و غیر منفعل استفاده کنید. در مقابل کلمات کلیشه‌ای، کلماتی وجود دارند که رزومه شما را حرفه‌ای می‌کنند. توصیه ما به شما این است که تا حد ممکن از این افعال استفاده کنید. مثلا عبارات Developing، Researching، Creating، Achieved، Advised یا Negotiated جزو این دسته از عبارات هستند. در واقع، آنچه در این پاراگراف و پاراگراف قبل گفتیم به این معنا است که به جای استفاده از صفات، از افعال قدرتمندی استفاده کنید که بتوانید در جلسه مصاحبه از آن‌ها دفاع کنید.
 • مهارت حل مسئله خود را پررنگ کنید. در آخر، باید گفت که کارفرمایان می‌خواهند بدانند که شما در حل مشکلات فعلی‌شان تا چه اندازه تاثیرگذار خواهید بود. اگر میخواهید کمی بیشتر از خودتان در رزومه بگویید، بهترین راه برای این کار این است که با یک توضیح مختصر، مهارت حل مسئله خود را برای کارفرما توصیف کنید. برای این کار می‌توانید از مدل PAR کمک بگیرد. PAR مخفف عبارت Problem – Action – Result است؛ به این معنی که در ابتدا مشکل را بیان کنید، سپس کارهایی که برای رفع آن مشکل انجام دادید را بنویسید و در نهایت، نتیجه را شرح دهید.

نمونه سوابق شغلی در رزومه ایران تلنت

یکی از سوالات مهم کارجویان از ایران تلنت این است که با توجه به انگلیسی بودن رزومه‌ها، آن‌ها چگونه باید سوابق شغلی خود را وارد کنند. همین موضوع دلیلی شد تا ما این مطلب آموزشی را برایتان تهیه کنیم. در ادامه شما می‌توانید یک نمونه سوابق شغلی بر اساس موارد گفته شده در بالا را مشاهده کنید (البته توصیه ما این است که مطلب مرتبط ساخت رزومه در ایران تلنت را یکبار پیش از تکمیل رزومه خود مطالعه نمایید).

پس از ثبت نام در ایران تلنت از طریق منوی سمت راست در بالای صفحه، وارد اکانت خود شوید. پس از ورود به سایت، وارد داشبورد کاربری مانند شکل زیر خواهید شد:

داشبورد کارجویی ایران تلنت

داشبورد کارجویی ایران تلنت

حال از طریق باکس سمت چپ صفحه، بر روی گزینه Update CV کلیک کنید تا وارد مرحله ساخت و ویرایش رزومه خود شوید. پس از ورود به رزومه و وارد کردن اطلاعات شخصی مانند نام و نام‌خانوادگی، سن، شماره تماس و …، زمان آن است که سوابق شغلی خود را در ررزومه وارد نمایید.

قسمت مربوط به وارد کردن سوابق شغلی در پایین باکس مربوط به اطلاعات شخصی قرار دارد. حال، برای اضافه کردن سوابق شغلی، کافیست بر روی گزینه Add کلیک کنید:

اضافه کردن سوابق شغلی در ایران تلنت

اضافه کردن سوابق شغلی به رزومه در ایران تلنت

با انتخاب گزینه Add کشویی مانند تصویر زیر باز می‌شود که می‌توانید در آن اطلاعات مربوط به  سوابق کاری خود را وارد کنید:

موارد مهم در نوشتن سوابق شغلی

موارد مهم در نوشتن سوابق شغلی

در ادامه هر یک از این موارد را با هم بررسی می‌کنیم (پُر کردن فیلدهایی که با ستاره قرمز رنگ مشخص شده‌اند، اجباری است):

 • Job Title: در اینجا باید عنوان شغلی خود را به انگلیسی بنویسید مانند Sales Expert یا Marketing Manager
 • Employment Type: در اینجا نوع همکاری خود را با آن مجموعه از بین گزینه‌های Full Time، Part Time، Internship یا Freelance انتخاب کنید.
 • Company Name: در اینجا باید نام مجموعه یا وب سایت آن مجموعه را درج کنید.
 • Company Size: در این قسمت می‌توانید سایز شرکت را انتخاب کنید.
 • Job Role: در این قسمت باید حیطه‌ای که در آن فعالیت می‌کردید را مشخص کنید، مانند Sales & Marketing یا Accounting.
 • Industry: صنعتی که شرکت در آن فعال بوده است را باید انتخاب کنید، مانند Banking یا HR & Recruitment.
 • Seniority: در این قسمت باید میزان ارشد بودن خود را از بین موارد انتخاب کنید مانند Manager یا Experienced Professional.
 • Location: در این قسمت می‌توانید کشور، استان و شهری که شرکت در آن قرار داشته است را وارد کنید.
 • بازه زمانی اشتغال (From – To): در این قسمت مشخص می‌کنید که از چه تاریخی تا چه تاریخی (میلادی) در محل کار مورد اشاره حضور داشته‌اید. در این قسمت یک مبدل تاریخ شمسی به میلادی برای سهولت کار شما در نظر گرفته شده است (با نام Date Converter). ضمن اینکه اگر در حال حاضر در شرکت مربوطه مشغول به کار هستید، با فعال کردن گزینه I Currently Work Here این موضوع را به کارفرما اطلاع دهید.
 • Description: این قسمت همان شرح وظایفی است که در بالا درباره آن صحبت کردیم که در ادامه نمونه‌ای از نوشتن شرح شغل در رزومه را توضیح خواهیم داد:

اگر به یاد داشته باشید در بالا گفتیم که در نوشتن سابقه شغلی یا همان شرح شغل باید به ۴ مورد اشاره کنید:

 1. معرفی کوتاه از مجموعه‌ای که در آن فعالیت می‌کرده‌اید (یا در آن مشغول به کار هستید)
 2. معرفی شخصی که به او گزارش می‌دادید
 3. مهم‌ترین مسئولیت‌هایی که بر عهده داشتید
 4. مهم‌ترین دستاوردهایی که در دوران کاری خود در آن مجموعه به دست آورده‌اید

برای مثال، متن زیر نمونه‌ شرح شغل یک کارشناس محتوا است که هر ۴ مورد فوق را پوشش داده است:

نمونه سوابق شغلی در رزومه ایران تلنت

نمونه‌ای از نحوه نوشتن سابقه شغلی در رزومه ایران تلنت

همانطور که در بالا مشاهده می‌کنید، در بخش ابتدایی توضیح مختصری درباره مجموعه داده شده است. در خط دوم عبارت Reporting to Digital Marketing Manager نشان‌ می‌دهد که این فرد به چه شخصی گزارش می‌داده است. دو بخش بعدی که به صورت بولت‌پوینت نوشته شده است از مسئولیت‌ها (Main Responsibilities) و دستاوردهای (Main Achievements) فرد در آن مجموعه گفته است.

همچنین، در صورتی که سابقه کار در چندین مجموعه را دارید، می‌توانید با کلیک کردن دوباره بر روی گزینه Add، دیگر سوابق شغلی‌تان را به رزومه اضافه کنید و برای هر کدام شرح شغلی مناسب بنویسید.

جمع‌بندی

با رعایت نکات گفته شده در این مقاله مطمئناً خواهید توانست سوابق شغلی خود را به بهترین شکل در رزومه خود درج کنید و شرح شغلی برای خودتان بنویسید که برای کارفرما گویا، خوانا و قابل فهم باشد. اگر بتوانید سوابق شغلی خود را به خوبی در رزومه شرح دهید، مطمئناً کارفرمایان بهتر با توانایی‌ها و مهارت‌های شما آشنا خواهند شد.

در صورتی که سوالی در این زمینه دارید میتوانید آن را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

۵۳+

مطالب مشابه

دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Back To Top
جستجو