وبلاگ ایران تلنت
آموزش راهکارهای استخدامی و مدیریت منابع انسانی

چرا کار پیدا نمی‌کنید؟

آیا تا به حال شده برای مدتی طولانی کار پیدا نکنید و از خودتان بپرسید چرا کار پیدا نمی‌کنم؟ می‌توان گفت دلیل کار پیدا نکردن شما شاید بدشانسی باشد، اما بعضی اوقات شانس در این مشکل دخیل نیست و شما در هنگام جستجوی شغلی خود مرتکب اشتباهاتی شده‌اید و یا به مواردی توجه نکرده‌اید که در تصمیم‌گیری مسئولان استخدام بسیار موثر هستند.

در این مقاله مهم‌ترین مواردی که در استخدام نشدن‌تان موثر خواهند بود را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد. بنابراین اگر سوال چرا کار پیدا نمی‌کنم؟ ملکۀ ذهن شما شده است، مطالعۀ این مطلب را از دست ندهید.

ابزار رایگان و آنلاین ساخت رزومه
همین حالا می‌توانید به صورت رایگان و آنلاین یک رزومه حرفه‌ای و دو زبانه بسازید و فایل آن را دریافت کنید.

صلاحیت کافی برای آن فرصت شغلی را ندارید

مطمئناً نیاز نیست که همۀ مهارت‌ها و صلاحیت‌های شغلی لازم که در آگهی شغلی آمده است را داشته باشید، اما مطمئناً لازم است که از درصد بالایی از آن‌ها برخوردار باشید. بنابراین توصیه می‌شود تنها برای شغل‌هایی درخواست بفرستید که حداقل ۹۰% شرایط و صلاحیت‌های مورد نظر را داشته باشید (البته در نظر داشته باشید که در مشاغل تخصصی این اعداد می‌توانند پایین‌تر هم باشند).

اگر در قسمت شرح وظایف شغلی بین ۳ تا ۵ سال سابقه درخواست شده و شما ۲ سال و نیم سابقۀ کاری دارید، می‌توانید این میزان را کافی بدانید. اما اگر تنها ۶ ماه سابقه کار دارید، وقت خود را برای فرستادن درخواست برای چنین فرصت شغلی تلف نکنید. مطمئن باشید با ۶ ماه سابقه استخدام نخواهید شد.

جدیدترین فرصت های شغلی را در ایران تلنت مشاهده کنید

توانایی شما بالاتر از نیاز شرکت است

شاید به نظر غیرمنطقی برسد، اما بسیاری از کارفرمایان شما را به خاطر سابقه کاری زیاد یا مدرک تحصیلی بالا نمی‌پذیرند. به خاطر داشته باشید که کارفرمایان و استخدام‌کنندگان عموماً به دنبال فردی هستند که برای آن شغل تلاش کرده و مدام پیشرفت کند. برای مثال اگر شما کارشناس ارشد بازاریابی باشید و برای شغلی مانند کار در مرکز تماس تلفنی درخواست داده باشید، کارفرما احتمالاً تصور می‌کند این کار برای شما کسل‌کننده خواهد بود و شما را استخدام نخواهد کرد.

اگر تصور می‌کنید توانایی شما بسیار بالاتر از فرصت شغلی مورد نظر است، حتماً این موضوع را در بخش اول رزومه خود قید کرده و به کارفرما توضیح دهید که دلیل درخواست شما برای این شغل چیست. در غیر این صورت به احتمال بسیار بالا، کارفرما شما را استخدام نخواهد کرد.

شما متاسفانه برای چند عنوان شغلی در یک شرکت درخواست فرستاده‌اید

فرض کنید شما برای موقعیت شغلی مورد نظرتان در یک شرکت درخواست می‌فرستید و از همه نظر هم شایسته این شغل بوده و صلاحیت کافی برای انجام آن را دارید. اما اشتباه شما از لحظه‌ای شروع می‌شود که هر فرصت شغلی که این سازمان برای آن درخواست نیرو می‌کند، شما برای آن درخواست می‌فرستید. اگر اسم شما در میان متقاضیان همه بخش‌ها دیده شود، شانس شما برای استخدام پایین و پایین‌تر می‌آید.

سازمان‌ها اغلب به دنبال افرادی هستند که در کاری خاص تخصص دارند و برای همان کار هم درخواست فرستاده‌اند. ارسال درخواست برای چند عنوان شغلی در یک سازمان، باعث می‌شود کارفرمایان تصور کنند شما تنها به دنبال پیدا کردن شغل هستید و نوع و عنوان شغلی برایتان اهمیت چندانی ندارد. بنابراین پس از استخدام هم از این شغل لذت نخواهید برد. بنابراین شاید این موضوع پاسخ سوال چرا کار پیدا نمی‌کنم؟ باشد.

رزومۀ شما مرتب و خوانا نیست

در زندگی روزمرۀ ما، اشتباهات تایپی مشکل مهمی به حساب نمی‌آیند. با این حال، وجود چنین اشتباهاتی در رزومه بحثی متفاوت است.

وجود داشتن یا نداشتن اشتباه تایپی در رزومه ممکن است وضعیت شما را تغییر دهد. شاید باورش برایتان سخت باشد اما اینکه به مصاحبه دعوت شوید یا درخواست شما رد شود، ممکن است به یک اشتباه تایپی وابسته باشد.

بنابراین هیچ وقت رزومه‌ای که از نظر دیکته و دستور زبان بازخوانی و اصلاح نشده را برای درخواست شغلی ارسال نکنید. رزومه خود را برای یکی از دوستان خود که به دستور زبان و علایم سجاوندی مسلط است فرستاده تا آن را به دقت مورد بررسی قرار دهد.

قالب رزومه شما نیز بسیار اهمیت دارد. نیازی نیست که رزومه‌تان رنگارنگ و شلوغ باشد، رزومه‌ باید به راحتی قابل خواندن باشد. اگر رزومه شما مرتب و منظم نباشد و از قالب‌های درست پیروی نکرده باشد، ریسک انتخاب نشدن شما بالاتر می‌رود.

پیشنهاد می‌کنیم که پیش از ارسال رزومه خود، یک بار مطلب چگونه یک رزومه حرفه‌ای بنویسیم را در وبلاگ ایران تلنت مطالعه نمایید.

نامۀ همراه یا Cover Letter جذابی ننوشته‌اید

همه فرصت‌های شغلی موجود از شما نامه اختصاصی نمی‌خواهند، اما اگر این درخواست را از شما داشته باشند، باید حتماٌ این کار را انجام دهید، در غیر این صورت احتمال استخدام نشدن شما بالا خواهد رفت.

در صورتی که صحبتی از وجود یا عدم وجود نامۀ اختصاصی در ابتدای رزومه نشده بود، حتماً این نامه را در ابتدای رزومه خود قرار دهید. نامه اختصاصی همراه رزومه شما، نباید دقیقاً اطلاعات رزومه شما را تکرار کرده باشد، این کار تنها باعث می‌شود وقت کارفرما را هدر رود.

نامه همراه رزومه باید نشان دهد که شما گزینه‌ای بسیار مناسب برای آن موقعیت شغلی هستید، این نامه باید نیازهای کارفرما را در خود جا داده و همچنین مدارک تحصیلی شما را مطابق با آن نیازها جلوه دهد.

به یاد داشته باشید که نباید ادعا کنید بهترین فرد برای آن موقعیت شغلی هستید، زیرا شما از وضعیت رقبای خود خبری ندارید و این ادعای شما برای کارفرما خنده‌دار خواهد بود.

دلیل ترک شغل قبلی خود را نمی‌توانید توضیح دهید

از دست دادن شغل اتفاقی است که برای بسیاری از افراد رخ می‌دهد. فارغ از اینکه از دست دادن شغل خارج از اختیار فرد بوده یا به خاطر اشتباه او اتفاق افتاده است، فرد در حال حاضر بیکار است. بنابراین او ناچار است دلیلی برای ترک کار خود ارائه کند و اگر عامل این ترک کار خود او بوده، چه تضمینی وجود دارد، او از شغل جدید خود نیز استعفا ندهد.

شرکت‌های که این هفته استخدام دارند
۲۳ شرکت بزرگ و معتبر این هفته استخدام دارند. برای مشاهده آگهی‌های استخدامی و ارسال رزومه کلیک کنید.

استخدام شدن در زمانی که بیکار هستید به خودی خود استخدام را مشکل می‌کند. اما اگر عامل ترک کار، خود شما و استعفایتان باشد، باید دلیل قانع‌کننده‌ای برای این کار ارائه نمایید. اگر دلیل شما برای استعفا، رفتارهای فاجعه رئیس‌تان باشد، سازمان جدید به شما شانسی نخواهد داد و شما استخدام نمی‌شوید.

سابقه و پیشینه شغلی شما ثبات ندارد

اگر دانشجو یا تازه فارق‌التحصیل باشید، منطقی است که چند دوره کوتاه کارآموزی و شغل تابستانی داشته باشید. اما اگر این شرایط را نداشته باشید آیا پیشینه شغلی بدون ثبات توجیهی دارد؟

نکته‌ای که لازم است حتماً مدنظر قرار بدهید این است که حداقل باید یک سال در یک شغل باقی بمانید. اگر شغل قبلی‌تان یک سال یا کمتر زمان برده است، بهتر است که در شغل بعدی حداقل ۳ سال باقی بمانید. اگر آمار شغلی شما به کارفرما نشان دهد که به اندازه کافی به سازمان وفادار نخواهید بود و اختصاص هزینه و زمان برای آموزش شما برای سازمان مقرون به صرفه نیست، مطمئن باشید که استخدام نخواهید شد.

انتظار دستمزدی نامعقول دارید

بیشتر سازمان‌ها از شما انتظار دارند که در درخواست شغلی خود دستمزد مورد نظرتان و همچنین دریافتی‌های سابق خود را درج نمایید. اگر شغل‌هایی که برای آن‌ها درخواست فرستاده‌اید، پرداختی‌شان از درخواست شما کمتر باشد، مطمئناً درخواست شما رد خواهد شد.

هیچ کارفرمایی دوست ندارد در عین اینکه می‌داند نمی‌تواند بر سر دستمزد با کارجو به نتیجه برسد، وقت خود را برای مصاحبه کردن با او هدر دهد. حتی اگر دریافتی سابق شما با مبلغ اعلام شده برای فرصت شغلی فاصله زیادی داشته باشد، اما حقوق درخواستی با مبلغ اعلام شده هم‌خوانی داشته باشد، کارفرما احساس می‌کند شما این کاهش دستمزد را قبول نخواهید کرد، بنابراین با شما تماس نخواهد گرفت.

بنابراین اگر نگران استخدام شدن خود هستید، علاوه بر اینکه باید دستمزد درخواستی خود را واقع‌گرایانه اعلام کنید، نباید بر روی حقوق و دستمزد سابق خود تاکید داشته باشید.

مدام با کارفرما تماس می‌گیرید و برای او آزاردهنده هستید

هر درخواست شغلی ممکن است استرس زیادی را به شما تحمیل کند و شما مدام منتظر مشخص شدن وضعیت‌تان باشید. این استرس و نگرانی تا جایی پیش می‌رود که شما مدام با کارفرما تماس گرفته و پیگیر نتیجه می‌شوید.

باید در نظر داشته باشید، کارفرمایان زمان کافی برای صحبت کردن با تمام متقاضیان را نخواهند داشت، به خصوص زمانی که این تماس‌ها ادامه پیدا می‌کند و تعداد آن‌ها زیاد می‌شود. تماس بیش از حد با کارفرما باعث عصبانیت کارفرما شده و او را از استخدام شما منصرف خواهد کرد.

اگر در پیدا کردن شغل دچار مشکل شده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم لیست داده شده را با دقت بیشتری مطالعه کرده و تا جایی که می‌توانید این مشکلات را حل کنید تا نهایتاً بتوانید شانس استخدام شدن خود را بالاتر ببرید.

نظر شما در این باره چیست؟ آیا این مقاله توانسته است به سوال چرا کار پیدا نمی‌کنم؟ پاسخ دهد؟ آیا دلایل دیگری برای استخدام نشدن خود دارید؟منبع: TheBalanceCareers

مطالب پیشنهادی
12 دیدگاه
 1. Hosein می‌گوید

  Hi . Thank you for your good site . I’ve registered on your site for 6 month , but I haven’t received any feedback at all although creating a CV in your site .
  I’ve heard you have a service is named top-search that can be useful to find a proper job as soon as possible , recently as well .But I can’t find it on your website .
  Could you help me please ?!!
  Regard

  1. ایران تلنت می‌گوید

   حسین عزیز،
   امیدواریم که به زودی بتوانید شغل مورد علاقه خود را پیدا کنید. مورد اول اینکه شاید بتونه به شما کمک بکنه اینه که رزومه خودتون رو حتما کامل کنید. برای این کار می‌تونید از مقاله آموزش ساخت رزومه حرفه‌ای کمک بگیرید. نکته دوم اینه که پس از تکمیل رزومه حتما برای فرصت‌های شغلی درج شده در ایران تلنت apply کنید. داشتن رزومه صرف به تنهایی کافی نیست.

 2. مهدی علیاری می‌گوید

  واقعا کار پیدا کردن برای جوانها تبدیل به یک مشکل جدی شده من با وجود توانایی های بالای فنی ، علمی و داشتن رزومه خوب اصلا موفق نبودم .شاید سابقه کار ۳ ساله من کافی نبوده .ولی باید بگم امروزه روابط داشتن بیشتر از شایستگی کارساز هست .از طرفی در کشور ما ساختار کلا بهم ریخته و هیچ کارفرمایی رعایت اداب انسانی رو نمیکنه و فقط به سود خودش در هر وضعیت میکنه که حقیقتا این خودش دور شدن از انسانیت و شکست برای جوامع انسانی هست که الان دارن به ماشین سالاری تبدیل میشن .

 3. Sina می‌گوید

  دوستان بر اساس قاون جهان (قانون جذب) انسان اگه حس داشتن یه چیزی رو داشته باشه و مکرر تمرکزش رو داشتن اون موضوع باشه به زودی صاحب چیزی که میخواد میشه پس اگر دنبال شغل مناسب هستید حس داشتنشو داشته باشید مثلا بگید من شاغلم و اون شغل رو دارم و هی تکرار کنید و تمرکزتون روش باشع تا به دستش بیارید

  1. مهدی می‌گوید

   الان شاید کسانی بیان از سر تعصب یه چیزی بگن ولی واقهیت اینه که چیزی به نام قانون جذب وجود نداره و هر کی از اون به اصطلاح قانون پیروی کنه و شکست بخوره ضربه بسیار سنگینی میخوره.یه کم واقع بین باشیم ممنون

 4. زهرا سادات می‌گوید

  سلام من یه حسابدارم که ۲ سال فقط سابقه دارم ولی تو مصاحبه که یه نیرو میگن میخوایم ۲ سال میری اونجا یه حسابدار میخواد ازت انتظار ۱۵ سال سابقه میخواد بی انصافی نیست واقعا من که ناامید شدم این موسسه های حسابداری رفتم الکی میگن یاد میدیم بهتون میری اونجا کشکه همش فقط به فکر پولن که بگیرن

 5. Im می‌گوید

  العان فقط پارتی کلید استخدام.
  نه سابقه
  نه مهارت
  نه تحصیلات
  هیچ کدوم ارزش نداره.

 6. فاطمه می‌گوید

  دوسال سابقه تو وزارت بهداشت دارم بعد گذراندن طرح من استخدام نکردند عوضش فک و فامیل خودشونو استخدام کردند بدون پارتی و پول باید به حقوق یک و نیم تومن راضی بشیم.واین بیگاری

 7. محمد می‌گوید

  ارشد از دانشگاه تهران دارم،یه جا رفتم برای مصاحبه طرف یه شخصی بود که برای مصاحبه ارشد تو دانشگاه تهران با هم امتحان دادیم من قبول شدم ولی اون نه ولی سر کار جا هامون عوض شده بود،نبوغ مهم نیست نفوذ مهمه،مطالب این سایت روی شما تاثیر نذاره،تعریف بیکاری نیز در ایران با سایر کشورها متفاوته در نتیجه نرخ بیکاری هم غلطه.

 8. مینا می‌گوید

  واقعا سخته من ۲۰ سالمه و مدرک کمک پرستاری و فوریتهای پزشکی دارم هیچ جا کار نیست اگرهم باشه با ۲ تومن حقوقه در صورتیکه پایه حقوق کمک پرستاری ۵.۵۰۰ هستش من واقعا متاسفم یکساله پوستم کنده شده و پدرم دراومده واقعا دیگه نمیدونم چکار کنم ی جایی نوشته بود (به ایران فکر میکنم جوانیم آه میکشد )حیف ماها واقعا

  1. سعید می‌گوید

   عاره داریم تلف میشیم

 9. نغمه می‌گوید

  من الان تقریبا دوسال هست که دنبال کارم.هرجایی هم که میرم اولش خیلی خوب و محترمانه برخورد میکنن ولی همین که از شرکت میام بیرون حتی با من تماس نمیگیرن که نتیجه رو بهم اعلام کنن.من سابقه کاری ندارم.۲۸ سالمه.شاید با خودتون بگید با این سن زیاد چرا سابقه کار نداره.من هم درگیر درس خوندن بودم و هم مشکلات خانوادگی.نشد که برم سرکار.هرجا که الان میرم از من سفته میخوان اونم زیاد منم شرایطشو ندارم که همچین ریسکی بکنم.الان واقعا نمیدونم چکار کنم.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.