وبلاگ ایران تلنت
آموزش راهکارهای استخدامی و مدیریت منابع انسانی

چرا کارجویان در جلسه مصاحبه حاضر نمی‌شوند؟

چرا برخی کارجویان در جلسه مصاحبه حاضر نمی‌شوند؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از کارفرمایان را به خود مشغول کرده است. اگر در شبکه‌های اجتماعی فعالیت داشته باشید، احتمالاً هر از چندگاهی با مطلبی درباره حاضر نشدن کارجویان در جلسه مصاحبه برخورد خواهید کرد.

معمولاً زمانی که شرکتی یک کارجو را به مصاحبه دعوت می‌کند، با توجه به وضعیت افتصادی فعلی توقع می‌رود که کاندیدای مورد نظر از این بابت خوشحال شود. در واقع، اگر کارجو خودش برای موقعیت شغلی رزومه ارسال کرده باشد به این معنی است که به کار در آن مجموعه علاقمند است. به این ترتیب، کارفرما زمانی از روز خود را برای جلسات مصاحبه برنامه‌ریزی می‌کند.

نیازمند استخدام نیرو هستید؟
با ثبت آگهی در ایران‌تلنت علاوه بر استخدام مدیران و کارشناسان متخصص از بانک رزومه ۲ میلیون نفری، در تمام مراحل جذب نیرو مشاوره اختصاصی و رایگان نیز دریافت کنید

با این حال، در زمان استخدام عدۀ زیادی از کارجویان بدون هماهنگی قبلی در جلسه مصاحبه حاضر نمی‌شوند و این موضوع برای کارفرما به معنی اتلاف وقت و سرمایه است. آزاردهندگی این موضوع برای شرکت‌های کوچک و متوسط بسیار بیشتر است زیرا در این شرکت‌ها، مدیران معمولاً به صورت همزمان چند وظیفه را بر عهده دارند و برای برنامه‌ریزی مصاحبه باید برخی از کارهای خود را به تعویق بیاندازند.

همین حاضر نشدن کارجویان در جلسه مصاحبه باعث شده تا عده‌ای از کارفرمایان معضل بیکاری را به کل زیر سوال ببرند و باور کنند که «کار هست، اما آدم کاری پیدا نمی‌شود».

در این مطلب قصد داریم دلایل حاضر نشدن کارجویان در جلسه مصاحبه و روش‌های پیشگیری از این اتفاق را بررسی کنیم. بنابراین اگر کارفرمایی هستید که صندلی‌ خالی جلسه مصاحبه آزارتان می‌دهد، پیشنهاد می‌کنیم که این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

فرآیند استخدام شرکت تان را مدیریت کنید

دلایل حاضر نشدن کارجویان در جلسه مصاحبه چیست؟

دلایل زیادی برای حاضر نشدن کارجویان در جلسه مصاحبه وجود دارد. اما شاید بهتر باشد که برای درک بهتر این دلایل، کارجویانی که در جلسات مصاحبه حاضر نمی‌شوند را دسته‌بندی کنیم:

۱- کارجویان مضطرب

جلسات مصاحبه می‌توانند باعث بروز استرس و اضطراب در افراد شوند. با نزدیک شدن زمان مصاحبه ممکن است که این اضطراب بر کارجو غلبه کند و او احساس کند که برای مصاحبه آمادگی لازم را ندارد؛ به همین دلیل در جلسه مصاحبه حاضر نشود. شاید تصور کنید این اضطراب چندان دردسر ساز نیست، اما اضطراب و استرس فراوان حتی می‌تواند در عملکرد بهترین کارکنان هم تاثیر منفی بگذارد و باعث شود آن دسته از کارجویانی که شدیداً مضطرب هستند از حضور در جلسه مصاحبه صرف نظر کنند.

۲- کارجویانی که اطلاعات کافی ندارند

عدۀ بسیاری از کارجویان در جلسه مصاحبه حاضر نمی‌شوند چرا که اطلاعات کافی از سوی شرکت در اختیار آن‌ها قرار نگرفته است. برای مثال ممکن است شخصی که مصاحبه تلفنی را انجام داده نتوانسته اطلاعات مرتبط با زمان و مکان برگزاری جلسه مصاحبه را در اختیار کارجو قرار دهد.

همچنین، ممکن است که به دلیل فاصله زمانی زیاد بین اولین تماس و زمان برگزاری مصاحبه، کارجو جلسۀ مصاحبه را به کل فراموش کرده باشد. اگر چنین اتفاقی بیافتد و حتی کارجو متوجه فراموشکاری خود شود، به احتمال زیاد دیگر با شما تماس نخواهد گرفت.

۳- کارجویان شاغل

یکی از مشکلات کارجویان شاغل، پیدا کردن وقت آزاد و زمان مناسب برای مصاحبه‌های شغلی است. در بسیاری از موارد، این دسته از کارجویان با گرفتن مرخصی ساعتی در جلسات مصاحبه حاضر می‌شوند زیرا نمی‌خواهند کارفرمای فعلی‌شان را ناراحت کنند. بنابراین اگر در لحظه خروج‌شان کاری پیش بیاید و نتوانند محل کارشان را ترک کنند، ممکن است تصمیم به حاضر نشدن در جلسه مصاحبه بگیرند.

۴- کارجویان تنبل/منفی

در آخر باید گفت که ممکن است کارجوی مورد نظر به دلیل ویژگی‌های منفی که دارد (مانند تنبلی یا بی‌نظمی) در جلسه مصاحبه حاضر نشود. به عنوان کارفرما باید حواستان به این دست از مشکلات باشد.

معمولاً به سختی می‌توان فهمید که کدام یک از ویژگی‌های بالا در تصمیم کارجو دخیل بوده است. با این حال، اگر سه مورد ابتدایی دلیل کارجو برای حاضر نشدن در جلسه مصاحبه باشد، می‌توانید امیدوار باشید که او کاندیدای مناسبی برای موقعیت شغلی مورد نظر است.

چگونه می‌توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد؟

سوالی که در اینجا پیش می‌آید این است راهکار چیست؟ چگونه می‌توان تعداد کارجویانی که در جلسات مصاحبه حاضر نمی‌شوند را به حداقل رساند؟

کاندیداهایی که در جلسه مصاحبه حاضر نمی‌شوند نه تنها برای شما مزاحمت ایجاد می‌کنند، بلکه مانعی برای مدیریت مجموعه هستند. تیم‌های استخدامی زمانی را که می‌توانستند صرف کارهای مفید و مولّد کنند را به جلسات مصاحبه اختصاص داده‌اند. همچنین، حاضر نشدن کارجویان در جلسات مصاحبه باعث می‌شود تا شهرت و عملکرد تیم جذب و استعدادیابی زیر سوال برود.

بیشتر اوقات، ما کارجویان را مقصر این مشکل می‌دانیم. با این حال، مواقعی وجود دارد که خود شرکت، کارفرما یا مصاحبه‌کننده مسبب به وجود آمدن این مشکل است. برای مثال اگر کارجو احساس کند در یکی از مراحل استخدام به او احترام کافی گذاشته نشده، ممکن است به راحتی از کار در آن مجموعه صرف نظر کند. قبول داریم که حاضر نشدن در جلسه مصاحبه بدون اطلاع قبلی رفتار درستی برای مقابله به مثل نیست، اما همۀ ما ممکن است در چنین موقعیتی رفتاری مشابه داشته باشیم.

نکاتی که در ادامه آورده‌ایم می‌تواند به شما در پیش‌گیری از این مشکل کمک کند:

دسترسی رایگان به بانک رزومه +۲ میلیون کارجو:
با دریافت حساب دمو از لینک زیر،‌ به صورت رایگان در بانک رزومه کارجویان جستجو کرده و اطلاعات کامل آن‌ها را در گروه‌های شغلی بازاریابی، فروش، برنامه نویسی و ۴۰ گروه شغلی دیگر مشاهده نمایید

موقعیت شغلی موجود را به خوبی شرح دهید و انگیزه کارجویان را بشناسید

تیم‌های منابع انسانی برای اطلاع از حقوق درخواستی کارجو و انگیزه وی از ارسال رزومه، معمولاً مصاحبه تلفنی انجام می‌دهند. بهتر است طی این مصاحبه‌های تلفنی کمی درباره شرح موقعیت شغلی گفت‌وگو کنید. از کارجویان بپرسید که از شغل یا شرکت شما چه انتظاراتی دارند. زمانی که محیط کار خود را توصیف می‌کنید، ببینید آیا آن‌ها با اشتیاق به صحبت‌هایتان گوش می‌کنند. اگر متوجه شدید که نسبت به این موارد علاقه‌ای نشان نمی‌دهند، بهتر است همان ابتدا از هماهنگ کردن جلسه مصاحبه منصرف شوید.

برای تعیین زمان مصاحبه به کارجو حق انتخاب بدهید

همانطور که در بالا اشاره کردیم، زمان کارجویان شاغل محدود است. بنابراین هنگام تنظیم ساعت مصاحبه تا جای ممکن انعطاف‌پذیر باشید. سعی کنید تا زمان مصاحبه را با برنامۀ او تطبیق دهید و در صورت امکان، چند ساعت و روز جایگزین را به آن‌ها پیشنهاد دهید. حتی اگر برنامه فشرده‌ای ندارید از آن‌ها بخواهید که روز و ساعت مصاحبه را خودشان تعیین کنند.

مطمئن شوید که مسئولان استخدامی به خوبی با کارجویان رفتار می‌کنند

گاهی اوقات، مسئولان استخدام تلاش می‌کنند تا جای ممکن اطلاعات کاملی از کارجوی مورد نظر به دست آورند. همین سوال پیچ کردن (با این که قصد بدی در آن نیست) می‌تواند از سوی کارجو رفتاری تهاجمی تلقی شود.

برای مثال، گاهی پیش آمده که مسئولان استخدام از کارجو درباره حقوق پیشین یا فعلی او سوال کرده‌اند و یا از برنامه‌‎اش برای تشکیل خانواده پرسیده‌اند. کارجویان می‌توانند دعوت یک شرکت برای مصاحبه را بپذیرند و به محض احساس ناراحتی، از انجام مصاحبه سر باز زنند. مطمئن شوید که مسئولان استخدام شرکت‌تان در طول مصاحبه حرفه‌ای رفتار می‌کنند و از کارجو سوالات شخصی نمی‌پرسند.

با کارجویان به خوبی ارتباط برقرار کنید

کارجویان معمولاً احساس می‌کنند که اگر شرکت‌ها با آن‌ها به درستی ارتباط نگیرند، آن‌ها نباید برای برقراری ارتباط تلاش کنند. همیشه کارجویان را از روند استخدام مطلع نگه دارید. زمانی که کارجویی برایتان رزومه ارسال می‌کند، برای او یک ایمیل تایید ارسال کنید و در آن توضیح دهید که مشغول بررسی رزومه او هستید. زمانی که رزومه کارجو رد شد، این موضوع را به آن‌ها اطلاع دهید. و اگر زمانی را برای مصاحبه تعیین کرده‌اید، روز قبل از مصاحبه طی یک ایمیل یا پیامک آن را به کارجو یادآوری کنید.

مستقیم از کارجویان بپرسید

شما می‌توانید از کارجویان – به‌خصوص کارجویانی که در مصاحبه حاضر نشدند – نظرسنجی کنید. مطمئناً همۀ آن‌ها در نظرسنجی شرکت نمی‌کنند، اما همان تعداد اندک شرکت‌کنندگان نیز می‌توانند آنچه که در روند مصاحبه آزارشان داده را بیان کنند.

کلام آخر: همیشه حرفه‌ای باشید!

اگر تعداد کارجویانی که در جلسه مصاحبه حاضر نمی‌شوند افزایش یافت، احتمالاً در فرآیند استخدام شرکت شما مشکلی وجود دارد که باید برطرف شود. اما به یاد داشته باشید حتی اگر برای ارائه تجربه بهتر به کارجویان تمام توان خود را به کار بگیرد، باز هم عده‌ای از کارجویان در مصاحبه‌ها حاضر نخواهند شد. این دسته از کارجویان الزاماً تنبل یا غیرحرفه‌ای نیستند (شاید واقعاً مشکلی برایشان به وجود آمده)، اما شما نباید اجازه دهید که چنین رفتارهایی بر روند استخدام‌تان تاثیر بگذارد.

به مسئولان استخدام خود توضیح دهید که حاضر نشدن کارجویان در جلسه مصاحبه به ندرت اتفاق می‌افتد و امری اجتناب‌ناپذیر است. به همین دلیل بهتر است که آن‌ها روحیه خود را نبازند. همچنین، به خاطر داشته باشید که کاندیداهای خوب دیگری نیز در بازار کار وجود دارند که در جلسات مصاحبه شما حاضر می‌شوند.

در آخر باید بگوییم اگر از روند مثبت ارزیابی و استخدام شرکت خود مطمئن شوید، در فاصله‌ای کوتاه نیروی کار مورد نیازتان را استخدام خواهید کرد.

مطالب پیشنهادی
5 دیدگاه
 1. پدرام مسعودی می‌گوید

  بسیار عالی بود. واقعا معضل بدیه این حاضر نشدن کارجوها تو مصاحبه

  1. ایران تلنت می‌گوید

   خیلی خوشحالیم که براتون مفید بوده

 2. آناهيد می‌گوید

  سلام به نظر من علت اصلی این موضوع این هست که توی ایران کارفرما معمولا تمایلی نداره در مورد شرکت و وظایف شغلی توضیح بده و این کارجو رو برای رفتن به مصاحبه دلسرد میکنه چون ندانستن شرایط شغلی و رفتن به مصاحبه و عدم تطبیق شرایط اتلاف وقت است.

 3. عمید می‌گوید

  در مورد نپرسیدن سوالات شخصی به نکته خوبی اشاره کردین. اما متاسفانه پرسیدن حقوق دریافتی در شرکت یا شرکت های قبلی به بخشی از روند استخدامی در شرکت های ایرانی بدل شده در حالی که ملاک باید شایستگی حال حاضر فرد باشه نه اینکه بخوان به خاطر رقم دریافتی پایین در جاهای قبلی متقاضی رو تحت فشار بذارن تا سر مبلغ درخواستی باهاش چونه بزنن.

 4. علی می‌گوید

  دوستان کار کجا بود؟؟؟ الان هر جا میری مصاحبه میگن تماس میگیریم دریغ از یک تماس دلتون خوشه ها

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.