skip to Main Content
حداقل حقوق و مزایا سال ۹۸ مشخص شد

حداقل حقوق و مزایا سال ۹۸ مشخص شد

سال گذشته و با افزایش تورم و گرانی‌ها در کشور، بسیاری از کارگران و کارمندان منتظر شنیدن اخبار مرتبط با حداقل حقوق و مزایا سال ۹۸ بودند. بسیاری از نهادهای کارگری معتقد هستند که حداقل حقوق و دستمزد فعلی با تورم حاکم بر جامعه همخوانی ندارد. از طرف دیگر، کارفرمایان نیز معتقدند که در شرایط فعلی توان پرداخت مبالغ بالاتر را ندارند.

در هر صورت، شورای عالی کار پس از ساعت‌ها چانه زنی، در دویست و هشتاد و دومین نشست خود توانستند بر سر میزان حداقل حقوق و مزایا سال ۹۸ به توافق برسند.

بر اساس گزارشات رسیده، حداقل حقوق و مزایا سال ۹۸ با ۳۶.۵ درصد افزایش نسبت به سال گذشته (با افزایش ۴۰۰ هزار تومانی)،  به مبلغ یک میلیون و ۵۱۷ هزار تومان رسید. این درحالی است که پایه حداقل حقوق و دستمزد در سال ۹۷ برابر با یک میلیون و ۱۱۲ هزار تومان بود.

بر اساس این بخشنامه، از ابتدای سال ۹۸ همه کارگران مشمول قانون کار (چه قرارداد دائم و چه قرارداد موقت)، حداقل حقوق روزانه‌ای که دریافت می‌کنند برابر با ۵۰۵,۶۲۷ ریال (۵۰ هزار تومان) خواهد بود. این درحالی است که این مبلغ در حالی است که مزد روزانه کارگران در سال ۹۷ برابر با ۳۷۰،۴۲۳ ریال (برابر با ۳۷ هزار تومان) بود. بر اساس مصوبه ۲۸ اسفند ماه شورای عالی کار سایر سطوح مزدی به میزان ۱۳ درصد به اضافه ۲۶۱ هزار تومان رقم ثابت ماهانه تعیین شد.

این موضوع به این معنی است که پایه حقوق سال ۹۸ کارگران نباید از مبلغ روزانه ۵۰ هزار تومان کمتر باشد. گفتنی است که پایه سنوات آن دسته از کارگرانی که یک سال از دریافت آخرین پایه سنوات آن‌ها گذشته باشد (یا به عبارتی کارگرانی که بیش از یک سال سابقه کار دارند، روزانه مبلغ ۲۳۳۳ تومان خواهد بود که این مبلغ در ماه به ۷۰ هزار تومان می‌رسد.

در ادامه می‌توانید جدول حقوق و مزایا سال ۹۸ را با جزئیات کامل مطالعه کنید:

جدول حداقل حقوق و مزایا سال ۹۸ (ارقام به تومان)

جدول پایه حقوق سال 98

جدول حداقل حقوق و مزایا سال ۹۸ (به تومان) و مقایسه با سال گذشته

همانطور که در جدول حقوق و مزایا سال ۹۸ پیداست، پس از تصویر میزان پایه حقوق سال ۹۸ در شورای عالی کار، رقم حق اولاد کارگران متاهل دارای فرزند نیز مشخص شد. به این ترتیب، همانطور که در بالا اشاره کردیم، حداقل حقوق سال ۹۸ روزانه ۵۰،۵۶۲ تومان خواهد بود. همچنین، حق اولاد کارگران به ازای هر فرزند زیر ۱۸ سال در سال جدید برابر با ۱۵۱ هزار ۶۸۸ تومان است. این رقم در سال قبل ۱۱۱ هزار و ۱۲۶ تومان بود.

اگر نمی‌دانید حق اولاد چیست؟ باید بگوییم که حق اولاد یکی از مزایای جانبی حقوق و دستمزد شاغلان مشمول قانون کار است و هر ساله با افزایش حداقل مزد، میزان آن نیز افزایش می‌یابد چرا که ضریبی از افزایش حداقل حقوق روزانه است.

آخرین فرصت‌های شغلی در ایران تلنت

شایان ذکر است که مقررات تعیین شده برای پایه حقوق سال ۹۸ شامل حال دانش آموزان و دانشجوانی که در تابستان به صورت موقت یا به شکل کارآموزی در کارگاه‌ها مشغول به کار می‌شوند، نمی‌شود.

به این ترتیب پرونده حقوق و دستمزد سال ۹۸ کارگران بسته شد. البته باید گفت که واحد‌های مشمول قانون کار می‌توانند جهت ارتباط نزدیک با کارکنان خود و انگیزه‌بخشی به آن‌ها، علاوه بر اجرای این مصوبه، توافق‌نامه‌های کارگاهی را در بین خودشان عقد کرده و نسبت به افزایش حقوق و مزایا کارکنان اقدام کنند.

آیا به نظر شما حداقل حقوق و مزایا سال ۹۸ می‌تواند پاسخگوی نیاز یک کارگر یا کارمند در زمان استخدام باشد؟ آیا فردی که چنین حقوقی را دریافت می‌کند، توانایی تحمل افزایش قیمت کالای بازار را دارد؟ خوشحال می‌شویم تا نظرات شما را درباره افزایش پایه حقوق سال ۹۸ بدانیم.

۱۱۰+

مطالب مشابه

20 دیدگاه
 1. حداقل حقوق سال ۹۸ یک و نیم میلیون تومان! کافیه به دلار تبدیلش کنید تا عمق فاجعه رو درک کنید. یعنی حقوق سال ۹۸ ما رو به ارزون ترین نیروی کار جهان تبدیل کرده

  1. بله مصطفی جان، ما هم مانند شما میدانیم که پایه حقوق سال ۹۸ دردی از کسی دوا نخواهد کرد. اما از طرفی هم کارفرمایان توان پرداخت مبالغ بیشتر را ندارند. راه چاره چیست؟

   1. چاره کار فقط در یک چیز است.اینکه دولت روی ساخت و تولید مواد اولیه و خام برای شرکتها سرمایه گذاری کنه.بلاخره یهو از آسمون که فرود نمیاد تو کشورهای جهان اول اونا هم می‌سازند میدونید از چی!؟اکثر مواد خام و اولیه تولید و صنعت از همین معادن کشور خودمون تولید میشه البته تولید کنندش کشور دیگریست و همون محصول با هزار منت و دور زدن تحریم به قیمت های گرافیکی به خودمون فروش میرسه و تولید کننده یا کارفرما علاوه بر این هزینه سنگین در پیچ و خم ادارات دولت خودمون هم گیر می‌کنه به خاطر همین یا کلا ورشکسته میشن
    یا اینکه به فکر دور زدن مالیات و …

  1. رامین جان، خیلی از شنیدن این موضوع متاسفیم.
   با این حال، اگر مجموعه‌ای که در آن مشغول به کار هستید مشمول قوانین وزارت کار و بیمه تامین اجتماعی است، باید این میزان حقوق را به شما پرداخت کند.

 2. سلام .ببخشید حقوق کارگر ۱۵۰۰ الان بعد با حق مسکن.باحق بن با این چیزا جمع میشه یا نه .چون تو جدول نوشته کارکرد ۳۰ روز ۱۸۰۰۰۰۰. میشه راهنمایی کنید

  1. سلام جناب آقای روزبهانی،
   حقوق پایه سال ۹۸ نزدیک به یک میلیون و پانصد هزار تومان است که با جمع مزایای دریافتی می‌تواند به مبالغ بالاتری نیز برسد.

 3. چرا یه عده از کارگران حتی توی یه مجموعه ی کاری با شرابط یکسان پایه حقوقشون از ورارت کار بیشتره؟مثلا سال ۹۷ پایه حقوقشون بجای ۱۱۱۲ ، ۱۳۰۰ بوده…

  1. این موضوع به سیاست‌های داخلی یک مجموعه بر می‌گردد. آنچه که وزارت کار به عنوان پایه حقوق سال ۹۸ اعلام می‌کند، حداقل میزانی است که باید به کارگران پرداخت شود و میزان حقوق آن‌ها نباید از آن کمتر باشد.

 4. من واقعا متاسفم که گزارش حقوق کارگری رو تو این سایت تخصصی می بینم یعنی جامعه تخصصی و تحصیل کرده ما به سمتی سوق پیدا کرده که حق و حقوقشون برابر با یک کارگر حتی کمتر از این میزانه ! خیلی ساده اش متخصصان و نخبگان ضرردیده ترین گروه این مملکتن عوامل اصلی مهاجرت هم همینه خیلی ها می رن سمت کسب و کارهایی که تو فیلد کاریشون نمی گنجه ولی حداقل می تونن درآمد معقولی بدست بیارن .

  1. محمد عزیز،
   مطمئناً میزان دستمزد و حقوق متخصصان و تخبگان کشور برابر با مبلغ پایه حقوق سال ۹۸ نیست. از آنجایی که بسیاری از نیروهای جوان به تازگی وارد بازار کار شده‌‎اند یا قصد ورود به بازار کار را دارند و از طرف دیگر با توجه به دو محصول جدید ایران تلنت که در سال گذشته راه‌اندازی شد (TalentCoach و Iransalary) تصمیم گرفتیم که این خبر را در وبلاگ ایران تلنت منتشر کنیم. مطمئناً انتشار چنین مطلبی تناقضی با اصول ایران تلنت و منافع متخصصین کشور ندارد.

   موفق باشید

 5. سلام من درشرکت بتن سازی به عنوان راننده پایه یک رویه میکسرمشغولم سال گذشته صاحب کارماثابت ۱۲۰۰۰۰۰تومان میدادوهیچگونه مزایای قانون کاری به مانمیده چون حق سرویسی بنام انعام مشتری بهمون میده آیامامیتونیم طلب مزایایی که قانون کارگفته بکنیم درضمن درآخرسال مبلغ۱۲۰۰۰۰۰تومان به عنوان عیدی میدن وهیچگونه سنوات ومزایای دیگری نمیدن لطفاراهنمایی کنید ممنون میشم

  1. سلام،
   بر اساس اطلاعاتی که شما در اختیار ما قرار دادید، شرکتی که مشغول به کار هستید میزان حداقل حقوق سال گذشته را به عنوان حقوق ثابت برای شما در نظر گرفته است. با توجه به این موضوع، مبلغ عیدی که برای شما نیز واریز می‌شود به اندازه حداقل عیدی است. درباره سنوات هم باید بگوییم که برخی از شرکت‌ها، مبلغ سنوات را در پایان هر سال حساب می‌کنند و برخی دیگر نیز این مبلغ را پس از پایان همکاری واریز می‌کنند که این موضوع برای کارفرما کاملاً اختیاری است.
   با این حال، پیشنهاد می‌کنیم برای یافتن پاسخ مناسب به اداره کار مراجعه کنید و شرایط خودتان را به ایشان بگویید تا شما را به صورت دقیق راهنمایی کنند.

 6. به خدا که همین یه میلیون و پونصد هم از سر بعضی از این کارگر کارمندا‌ زیا‌ده از بس که کار نمیکنن میخورن میخوابن

  1. سلام،
   با توجه به سابقه کاری شما، مطمئناً میزان حقوق و دستمزد شما در سال ۹۸ برابر با حداقل حقوق نخواهد بود. با این حال، از آنجایی که شغل شما در حوزه بازار کار آزاد حساب می‌شود، مبلغ حقوقتان با توجه به نیاز آن بازار تعیین خواهد شد. پیشنهاد میکنیم برای به دست آوردن محدوده حقوق و دستمزد خود به سایت IranSalary مراجعه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
جستجو