skip to Main Content
حداقل حقوق و مزایا سال ۹۸ مشخص شد

حداقل حقوق و مزایا سال ۹۸ مشخص شد

سال گذشته و با افزایش تورم و گرانی‌ها در کشور، بسیاری از کارگران و کارمندان منتظر شنیدن اخبار مرتبط با حداقل حقوق و مزایا سال ۹۸ بودند. بسیاری از نهادهای کارگری معتقد هستند که حداقل حقوق و دستمزد فعلی با تورم حاکم بر جامعه همخوانی ندارد. از طرف دیگر، کارفرمایان نیز معتقدند که در شرایط فعلی توان پرداخت مبالغ بالاتر را ندارند.

در هر صورت، شورای عالی کار پس از ساعت‌ها چانه زنی، در دویست و هشتاد و دومین نشست خود توانستند بر سر میزان حداقل حقوق و مزایا سال ۹۸ به توافق برسند.

بر اساس گزارشات رسیده، حداقل حقوق و مزایا سال ۹۸ با ۳۶.۵ درصد افزایش نسبت به سال گذشته (با افزایش ۴۰۰ هزار تومانی)،  به مبلغ یک میلیون و ۵۱۷ هزار تومان رسید. این درحالی است که پایه حداقل حقوق و دستمزد در سال ۹۷ برابر با یک میلیون و ۱۱۲ هزار تومان بود.

بر اساس این بخشنامه، از ابتدای سال ۹۸ همه کارگران مشمول قانون کار (چه قرارداد دائم و چه قرارداد موقت)، حداقل حقوق روزانه‌ای که دریافت می‌کنند برابر با ۵۰۵,۶۲۷ ریال (۵۰ هزار تومان) خواهد بود. این درحالی است که این مبلغ در حالی است که مزد روزانه کارگران در سال ۹۷ برابر با ۳۷۰،۴۲۳ ریال (برابر با ۳۷ هزار تومان) بود. بر اساس مصوبه ۲۸ اسفند ماه شورای عالی کار سایر سطوح مزدی به میزان ۱۳ درصد به اضافه ۲۶۱ هزار تومان رقم ثابت ماهانه تعیین شد.

این موضوع به این معنی است که پایه حقوق سال ۹۸ کارگران نباید از مبلغ روزانه ۵۰ هزار تومان کمتر باشد. گفتنی است که پایه سنوات آن دسته از کارگرانی که یک سال از دریافت آخرین پایه سنوات آن‌ها گذشته باشد (یا به عبارتی کارگرانی که بیش از یک سال سابقه کار دارند، روزانه مبلغ ۲۳۳۳ تومان خواهد بود که این مبلغ در ماه به ۷۰ هزار تومان می‌رسد.

در ادامه می‌توانید جدول حقوق و مزایا سال ۹۸ را با جزئیات کامل مطالعه کنید ( نحوه محاسبه حقوق و دستمزد سال ۹۸ بر اساس این جدول انجام می‌شود):

جدول حداقل حقوق و مزایا سال ۹۸ (ارقام به تومان)

جدول پایه حقوق سال 98

جدول حداقل حقوق و مزایا سال ۹۸ (به تومان) و مقایسه با سال گذشته

همانطور که در جدول حقوق و مزایا سال ۹۸ پیداست، پس از تصویر میزان پایه حقوق سال ۹۸ در شورای عالی کار، رقم حق اولاد کارگران متاهل دارای فرزند نیز مشخص شد. به این ترتیب، همانطور که در بالا اشاره کردیم، حداقل حقوق سال ۹۸ روزانه ۵۰،۵۶۲ تومان خواهد بود. همچنین، حق اولاد کارگران به ازای هر فرزند زیر ۱۸ سال در سال جدید برابر با ۱۵۱ هزار ۶۸۸ تومان است. این رقم در سال قبل ۱۱۱ هزار و ۱۲۶ تومان بود.

اگر نمی‌دانید حق اولاد چیست؟ باید بگوییم که حق اولاد یکی از مزایای جانبی حقوق و دستمزد شاغلان مشمول قانون کار است و هر ساله با افزایش حداقل مزد، میزان آن نیز افزایش می‌یابد چرا که ضریبی از افزایش حداقل حقوق روزانه است.

آخرین فرصت‌های شغلی در ایران تلنت

شایان ذکر است که مقررات تعیین شده برای پایه حقوق سال ۹۸ شامل حال دانش آموزان و دانشجوانی که در تابستان به صورت موقت یا به شکل کارآموزی در کارگاه‌ها مشغول به کار می‌شوند، نمی‌شود.

به این ترتیب پرونده حقوق و دستمزد سال ۹۸ کارگران بسته شد (همچنین از نحوه محاسبه عیدی سال ۹۸ خود نیز مطلع شوید). البته باید گفت که واحد‌های مشمول قانون کار می‌توانند جهت ارتباط نزدیک با کارکنان خود و انگیزه‌بخشی به آن‌ها، علاوه بر اجرای این مصوبه، توافق‌نامه‌های کارگاهی را در بین خودشان عقد کرده و نسبت به افزایش حقوق و مزایا کارکنان اقدام کنند.

آیا به نظر شما حداقل حقوق و مزایا سال ۹۸ می‌تواند پاسخگوی نیاز یک کارگر یا کارمند در زمان استخدام باشد؟ آیا فردی که چنین حقوقی را دریافت می‌کند، توانایی تحمل افزایش قیمت کالای بازار را دارد؟ سازمان یا شرکت شما از چه روشی برای محاسبه حقوق و دستمزد سال ۹۸ استفاده می‌کند؟ خوشحال می‌شویم تا نظرات شما را درباره افزایش پایه حقوق سال ۹۸ بدانیم.

۳۰۴+

مطالب مشابه

124 دیدگاه
 1. حداقل حقوق سال ۹۸ یک و نیم میلیون تومان! کافیه به دلار تبدیلش کنید تا عمق فاجعه رو درک کنید. یعنی حقوق سال ۹۸ ما رو به ارزون ترین نیروی کار جهان تبدیل کرده

  1. بله مصطفی جان، ما هم مانند شما میدانیم که پایه حقوق سال ۹۸ دردی از کسی دوا نخواهد کرد. اما از طرفی هم کارفرمایان توان پرداخت مبالغ بیشتر را ندارند. راه چاره چیست؟

   1. چاره کار فقط در یک چیز است.اینکه دولت روی ساخت و تولید مواد اولیه و خام برای شرکتها سرمایه گذاری کنه.بلاخره یهو از آسمون که فرود نمیاد تو کشورهای جهان اول اونا هم می‌سازند میدونید از چی!؟اکثر مواد خام و اولیه تولید و صنعت از همین معادن کشور خودمون تولید میشه البته تولید کنندش کشور دیگریست و همون محصول با هزار منت و دور زدن تحریم به قیمت های گرافیکی به خودمون فروش میرسه و تولید کننده یا کارفرما علاوه بر این هزینه سنگین در پیچ و خم ادارات دولت خودمون هم گیر می‌کنه به خاطر همین یا کلا ورشکسته میشن
    یا اینکه به فکر دور زدن مالیات و …

   2. از وضع زندگی و امکانات در اختیار کارفرمایان محترم ( خونه و ماشین لاکچری) مشخصه که نمیتونن این دستمزدهارو پرداخت کنن..افزایش قیمت ۴۰۰ درصدی کالاها هم هیچ تاثیری در درآمد کارفرمایان نداشته که حالا برای حقوق کارگران دم از تورم و گرانی میزنند.

    1. با این دیدگاهی که شما و جامعه نسبت به کارفرمایان و ثروتمندان دارید معلومه که چیزی درست نمیشه. وقتی جامعه به ثروتمند به چشم دزد و مال مردم خور نگاه میکنه معلومه که فرار سرمایه رخ میده

   3. چرا کار فرما نمی تونه بیشتر پرداخت کنه؟وقتی که هر نوع کالا یا خدماتی رو که ارائه می دن با بالاترین نرخ ممکن حسابش می کنن پس مطمئن باش خیلی بیشتر می تونن پرداخت کن و……..

   4. راه چاره فرو پاشی مثل شوروی سابق مردیم از فقر من توی کشوری ک به دنیا میام باید زندگی کنم خونه و درامد منصانه کمترین حق منه برده داره مدرنه الان یعنی هزینه برده داری در گذشته از حقوق کارگر امروز بیشتره

  2. خسته نباشین واقعا

   مثل همیشه اونی که شرمنده زن و بچش میشه ماهیم

   من یه جوون ۲۱سالمه تازه ازدواج کردم و بد جور زاییدم زیر فشار زندگی واقعا ممنون دمتون گرم #عدالت

  3. یه سوال دارم
   من پنج ساله جایی کار میکنم از حقوق ۷۰۰ تومن تا الان که ۱۸۰۰ شده هستم میخوام ببینم حق و حقوقم چقدر در سال یه برج عیدی فقط دادن

   1. جناب آقای عاطفی،
    بر اساس قانون شرکت مورد نظر باید بر اساس هر سال به شما یک حقوق به عنوان سنوات پرداخت کند. معمولاً نیز آخرین حقوق برای محاسبه مبلغ سنوات استفاده می‌شود.

  1. رامین جان، خیلی از شنیدن این موضوع متاسفیم.
   با این حال، اگر مجموعه‌ای که در آن مشغول به کار هستید مشمول قوانین وزارت کار و بیمه تامین اجتماعی است، باید این میزان حقوق را به شما پرداخت کند.

 2. سلام .ببخشید حقوق کارگر ۱۵۰۰ الان بعد با حق مسکن.باحق بن با این چیزا جمع میشه یا نه .چون تو جدول نوشته کارکرد ۳۰ روز ۱۸۰۰۰۰۰. میشه راهنمایی کنید

  1. سلام جناب آقای روزبهانی،
   حقوق پایه سال ۹۸ نزدیک به یک میلیون و پانصد هزار تومان است که با جمع مزایای دریافتی می‌تواند به مبالغ بالاتری نیز برسد.

 3. چرا یه عده از کارگران حتی توی یه مجموعه ی کاری با شرابط یکسان پایه حقوقشون از ورارت کار بیشتره؟مثلا سال ۹۷ پایه حقوقشون بجای ۱۱۱۲ ، ۱۳۰۰ بوده…

  1. این موضوع به سیاست‌های داخلی یک مجموعه بر می‌گردد. آنچه که وزارت کار به عنوان پایه حقوق سال ۹۸ اعلام می‌کند، حداقل میزانی است که باید به کارگران پرداخت شود و میزان حقوق آن‌ها نباید از آن کمتر باشد.

  2. سلام. بالاتر بودن پایه حقوق در برخی مجموعه ها به علت اجرایی شدن طرح طبقه بندی نشاغل در برخی جاهاست که به نسبت پایه حقوق رو با توجه به تخصص و مدرک و سال خدمت متفاوت خواهد کرد.

  3. این به سیاست اون شرکت بر میگرده من یه شرکت کار میکنم که اگه نباشم کارشون میخوابه نه اینکه کسی نتونه کارمو انجام بده،نه هست ولی خیلی واسشون هزینه داره هر چی که میگم مجبور هستن بدن،بعضی شرکتها به دلیل اجبار حقوق بیشتر میدن ولی بعضی ها تشویقی میدن،داستان اینه

 4. من واقعا متاسفم که گزارش حقوق کارگری رو تو این سایت تخصصی می بینم یعنی جامعه تخصصی و تحصیل کرده ما به سمتی سوق پیدا کرده که حق و حقوقشون برابر با یک کارگر حتی کمتر از این میزانه ! خیلی ساده اش متخصصان و نخبگان ضرردیده ترین گروه این مملکتن عوامل اصلی مهاجرت هم همینه خیلی ها می رن سمت کسب و کارهایی که تو فیلد کاریشون نمی گنجه ولی حداقل می تونن درآمد معقولی بدست بیارن .

  1. محمد عزیز،
   مطمئناً میزان دستمزد و حقوق متخصصان و تخبگان کشور برابر با مبلغ پایه حقوق سال ۹۸ نیست. از آنجایی که بسیاری از نیروهای جوان به تازگی وارد بازار کار شده‌‎اند یا قصد ورود به بازار کار را دارند و از طرف دیگر با توجه به دو محصول جدید ایران تلنت که در سال گذشته راه‌اندازی شد (TalentCoach و Iransalary) تصمیم گرفتیم که این خبر را در وبلاگ ایران تلنت منتشر کنیم. مطمئناً انتشار چنین مطلبی تناقضی با اصول ایران تلنت و منافع متخصصین کشور ندارد.

   موفق باشید

 5. سلام من درشرکت بتن سازی به عنوان راننده پایه یک رویه میکسرمشغولم سال گذشته صاحب کارماثابت ۱۲۰۰۰۰۰تومان میدادوهیچگونه مزایای قانون کاری به مانمیده چون حق سرویسی بنام انعام مشتری بهمون میده آیامامیتونیم طلب مزایایی که قانون کارگفته بکنیم درضمن درآخرسال مبلغ۱۲۰۰۰۰۰تومان به عنوان عیدی میدن وهیچگونه سنوات ومزایای دیگری نمیدن لطفاراهنمایی کنید ممنون میشم

  1. سلام،
   بر اساس اطلاعاتی که شما در اختیار ما قرار دادید، شرکتی که مشغول به کار هستید میزان حداقل حقوق سال گذشته را به عنوان حقوق ثابت برای شما در نظر گرفته است. با توجه به این موضوع، مبلغ عیدی که برای شما نیز واریز می‌شود به اندازه حداقل عیدی است. درباره سنوات هم باید بگوییم که برخی از شرکت‌ها، مبلغ سنوات را در پایان هر سال حساب می‌کنند و برخی دیگر نیز این مبلغ را پس از پایان همکاری واریز می‌کنند که این موضوع برای کارفرما کاملاً اختیاری است.
   با این حال، پیشنهاد می‌کنیم برای یافتن پاسخ مناسب به اداره کار مراجعه کنید و شرایط خودتان را به ایشان بگویید تا شما را به صورت دقیق راهنمایی کنند.

 6. به خدا که همین یه میلیون و پونصد هم از سر بعضی از این کارگر کارمندا‌ زیا‌ده از بس که کار نمیکنن میخورن میخوابن

  1. ایرانی جماعت یعنی عقده یعنی حسادت یعنی …
   مثلا این با این تز که همین هم زیادشدن هست چی را میخوابد ثابت کنید
   والا اگه تو جای بعضی ها بودی بدتر از این عمل می کردی .کاش مثل خارجی های کافر مسلمان بودیم نه مثل مسلمان وطنی کافر

  1. سلام،
   با توجه به سابقه کاری شما، مطمئناً میزان حقوق و دستمزد شما در سال ۹۸ برابر با حداقل حقوق نخواهد بود. با این حال، از آنجایی که شغل شما در حوزه بازار کار آزاد حساب می‌شود، مبلغ حقوقتان با توجه به نیاز آن بازار تعیین خواهد شد. پیشنهاد میکنیم برای به دست آوردن محدوده حقوق و دستمزد خود به سایت IranSalary مراجعه کنید.

 7. سلام
  ببخشید دوست عزیز
  میشه بگن اضافه کار برای کارگران ساعتی چه قدر محاسبه میشه
  و میزان دریافتی با جمع همه ی موارد جدول چه قدره؟

 8. خیلی نامردیه. اقایون خودشون میخورن میبرن جیب پسراشونو پر میکنن اون وخ یک کارگر زحمت کش باید یک و نیم بگیره تف

 9. سلام
  ای کاش یکی از مسئولین خودشون یک ماه با این حقوق زیر ۲ میلیون زندگی می کردند… فقط و فقط یک ماه…اگه تونستن؟؟!!!
  اصلا به ماه نکشیده خودشون میفهمیدن چه بلایی سر مردم آوردن با این وضعیت و هزینه ها.
  که تازه خیلی از مسئولین راضی به این افزایش حقوق چندرغاز هم نمیشدن، واقعاااااا خسته نباشن زحمت کشیدن… خودشون که ماه ب ماه حقوق های بالا میگیرن خداوکیلی چطور میخوان درد مردم رو بفهمن که بدونن زندگی با این حقوق کم چیه ؟؟؟؟؟!!!!!!!!! تایم کاریه زیاد و حقوق کم ..قراردادی هم هستیم امنیت شغلی برای ما نیست فقط از ما کار میکشن و کار میخوان با کلی منت که حقوق میگیرید…
  تازه حقوق ما رو دوسه ماهی یک بار میدن اونم خورد خورد اصلا نمی فهمیم حقوق گرفتیم …
  ایناروگفتم تا آقایون بدونن کار شاقی نکردن با این حقوق اضافه کردن با این همه گرونی و بدبختی

 10. صد البته با توجه به تورم این مبلغ بسیار ناچیز هستش اما در نظر بگیرید که تهیه مواد اولیه برای تولید محصول در بازار یا بسیار گران و گاهی غیر ممکن برای یک مدت چند ماهه دست کارفدما رو میبنده .کارفرماهم همین مشکلات معیشتی رو داره و با بازاریابی و تهیه مواد اولیه و کلی مشکلات دیگه روبرو هست من پیشنهاد میکنم که کارفرما همین مبلغ رو سر وقت پرداخت کنند و حتی حقوق رو بشکل هفتگی پرداخت کنند تا کارگر به مقدار ناچیز هم شده پول در جیب داشته باشند .
  از طرفی من بارها دیدم کارگر کار روزانه خودش رو درست انجام نداده و یا حتی خراب کرده وساعت اضافه مانده تا کارش رو اصلاح کند حالا آیا کارفرما باید اضافه کاری پرداخت کند؟

 11. سلام
  بحث اضافه کاری جداست. کارفرما همون حقوق ماهیانه کارگر رو پرداخت کنه ، اضافه کاریشون پیشکش.
  کارفرما انقدر کاربلد هست که نخواد پول خرابکاری کارگر یا کارمندش رو به عنوان اضافه کاریش حساب نکنه اینو مطمئن باشید چیزی اضافه به کسی نمیدن…..
  حتما تو حیطه کاری شما خرابکاری زیاد بوده که ازاین برداشت ها دارید…
  بعدم تو هرکاری ترو خشک باباهم باید بسوزن ؟؟ این دلیل نمیشه که هرکسی خطایی کرد بقیه رو به یک چشم دید …
  ما کارمون خراب کاری توش نیست که بخاطراون وایسیم اضافه کاری بهمون بخوره..
  همه چیز سیستمیک هست قابل توجه شما …. و ساعت ورود و خروج حساب شده است.
  شما اصل مطلب رو نگرفتید چی شده به فرع دقت کردین.؟؟
  بعدم هرکسی بر اساس وجدان کاریش کار میکنه که نخواد به اصطلاح پول خرابکاری جای اضافه کاری بگیره، پول زحمت کشیش از بس کمه برکت نداره چه برسه به پول به قول شما خرابکاری و….

 12. این پایه حقوقی که امسال گذاشتن درسته کم هست.ولی یه سری از شرکتهای خصوصی مشمول اداره کار که دارن با شرایط بد بازار دسته و پنجه نرم میکنن.شرایط بسیار سختی رو پشت سر میزارن.اگه تو کشورمون چک حذف میشد خیلی شرایط بهتر میشد .این مبالغ به نظر خیلی از دوستان ناچیز هست.ولی پرداختش هم برا خیلی از کارفرمایان مشکل هست.

 13. با سلام من به عنوان مربی تو شرکت ایران خودرو دیزل مشغول بکارم و سه سال و نیمه کار میکنم لیسانس معماری دارم ومربیگری از فدراسیون حقوق تا برج ۱۲سال ۹۷ برای من ۳۰۰ و با بیمه کامل رد میشد که قرار بود حقوقم افزایش پیدا کنه که یک برج بهم ششصد دادن تو سال ۹۸ بعد هم از کارگزینی منو خواستن گفتن قراردادت غیر قانونیه خلاصه برای من که سه روز تو هفته و روزانه دو ساعت کار میکنم سه روز در ماه بیمه رد کردن و جالبتر اینکه منو از حالت حق الزحمه به پاره وقت تغییر دادن و حقوق برام ساعتی و حتی تعطیلات رسمی و بن کارگری و…. هم ازم قطع شد و الان دریافتیم شده ماهی ۴۰۰ که به ازای ساعت کاری محاسبه میشه با معدل ۱۹/۵۸ فارغ التحصیل شدم و کار ندارم و مخارجمم به پای خودمه خدا رو خوش نمیاد افرادی مثل من روهم جز کارگر ساده درنظر میگیرن حداقل ساعت کاری ما رو تغییر بدن که درآمد بهتری داشته باشیم

  1. سعید جان خیلی خوشحالیم که مطلب مفیدی بوده براتون. شما می‌تونید این مطلب رو با دوستانتون به اشتراک بگذارید تا آن‌ها هم از حداقل حقوق سال ۹۸ مطلع شوند.

 14. اگر میزان پایه حقوق و سنوات در رده شغلی در پایان سال ۹۷ بیش از میزان مقرر در سال ۹۸ باشد با توجه به کمبود در امد شرکت ها و برخورداری کارگر از حقوق وسنوات تعین شده برابر قانون ایا کارفرما موظف به اعمال ضریب افزایش پایه سنوات می باشد یا فقط تغییر حق مسکن ،حق اولاد و… کافی است

 15. باسلام، بدینوسیله ودرنهایت خشوع ازهرانسانی که هنوزبرغم تمامی فشارهایی که برگرده ملت وفادارکشورعزیزمان که دارای ثروت های خدادادی بسیاریست ،تقاضای عاجزانه دارم که بهرشکلی که برایشان ممکن ومیسوراست درجهت استیفای حقوق حقه اینجانب که ازسال ۹۱ توسط جوانی معلوم الحال که برخلاف اساسنامه شرکتی دولتی تابعه وزارت راه وشهرسازی بسمت مدیرعامل انتخاب شدوجهت آزادی عمل درپروژه مسکن مهر ۱۷تن ازهمکاران قدیمی راتحت نام دروغین تعدیل نیرواخراج نمودند بنده که درسال ۹۱۵۵سال داشتم باایشان که همسن پسرم درگیری لفظی پیداکردم ایشان هم باهمکاری اداره کارمربوطه بنده رابرخلاف بند قراردادفی مابین مشمول قانون کارندانسته وحتی ازبیمه بیکاری هم محروم نمودند!؟ بدون یکموردسوپیشینه ازآنسال تاسال ۹۴ بهرجایی که میشدمراجعه نموده همگی بعدازماهها انتظارعاقبت مراجواب منفی داده درحالیکه ۲۳ سال سابقه بیمه دارم! پس ازمصوبه حقوق شهروندی خانم ملاوردی معاون رییس جمهورمرابه معاون وزیرکاردکترمردونی معرفی نمودویکسال هم آنان مراکه درسال ۸۵قلب بازم کرده ودودریچه مصنوعی دارم راازدفترچه بیمه همچنان محروم گذاشته وآخرالامردرآبانماه سال ۹۷ گفتندبه دیوان عدالت مراجعه کن که دیگررمقی برایم نمانده ودرهمین سالهاهمسروفرزندانم که دیگرتیازی بمن نداشتندمتحدامرامتخلف نامیده وبزورمراواداربمتارکه بامادرشان نمودندوازسال ۹۳ تنهادریکی ازمحلات فقیرنشین کرج اریک اتاق زندگی میکنم وبطورمطلق هیچکس رادرطول سال ندارم اولاخداامواتم رالعنت ابدی کنداگرکلامی دروغ بگویم وضمناازهمه عزیزان عاجزانه تقاضادارم باتوجه بمدارک ومستندات موجودفقط یک آشنادریکی ازدوایرذیربط دارندوقتی ابتداخودبه قطعیت به حقانیت بنده پی بردندمعرفی نمایند تادرپیرانه سری بتوانم لااقل ضمن احقاق حق خودراباآبروم۸یای سفرآخرت بنمایم وجنازه ام راازاین محل زندگی که حتی تکه ای موکت هم درزیرپایم نیست بیرون نبرندتالااقل آبروی والدین عزیزم حفظ شود!؟ همه شمارابخدامیسپارم.ارادتمند- م.ج.سپانلو

 16. بله اگر مسکن مهر گرفته باشی و اجاره خانه پرداختی نکنی با این حقوق می توان ۱۵ روز رو در ماه خیلی عادی زندگی کرد . کم بودن حقوق از نظر من کارگرِ اما از نظر کارفرما که توان تهیه مواد اولیه و فروش تولید دسترنج من را ندارد متاسفانه خیلی هم زیاده . شرکت ما از ابتدای سال ۸۰ نفر تعدیل نیرو داشته و مانده کارگران در شرکت به ۷۰ نفر رسیده یعنی ما ۷۰ نفر باید علاوه ب خدمت شغلی خود خدمات ۸۰ نیروی تعدیل شده رو هم انجام بدهیم . نکته اینکه ۷ سال قبل یعنی سال ۹۱ شرکت ما بالغ بر ۶۰۰ کارگر از تولید تا خدمات داشته اما سال ۹۸ به ۷۰ نفر رسیده . سال به سال دریغ از پارسال

 17. من توی یه مرغداری کار میکنم وحقوقم یک میلیون و پانصد هزار تومان هست بعد وقتی مرخصی میخوام برم منو غایب میزنن و از حقوقم کم میکنن آیا در همه مرغداری ها و شرکت ها اینطوری هست؟؟؟

  1. جناب آقای اصغری،
   بنابر قانون تامین اجتماعی، هر شخص بیمه شده مستحق دریافت ۲ روز و نیم مرخصی در ماه است. اگر تعداد مرخصی های شما از این تعداد بیشتر شود، کارفرما میتواند مبلغ دستمزد روزانه شما را از حقوقتان کم کند.

  1. جناب آقای سیاحی،
   همانطور که در جدول اشاره شده، به ازای هر فرزند مبلغ ۱۵۱ هزار تومان به میزان پایه حقوق اضافه میشود. در گذشته برای تعداد فرزندان سقف وجود داشت، اما اکنون محدودیتی برای این موضوع وجود ندارد و به تمامی فرزندان واجد شرایط این مبلغ تعلق خواهد گرفت.

 18. سلام
  در جدول محاسبات حداقل حقوقی فوق آیا حق اولاد، سنوات و حق مسکن برای منشی های مطب هم که ۱۵ روز در ماه و یا کمتر کار میکنند هم بایستی محاسبه و پرداخت شود ؟

  1. جناب آقای تیموری،
   مبلغ مزایایی مانند حق اولاد، حق مسکن و … برای یک ماه کاری در نظر گرفته شده است. برای افرادی که کمتر از یک ماه کامل کار میکنند، این مبلغ به صورت روزانه محاسبه میشود.

 19. سلام
  من تو یه پخش کار میکنم ولی در سال ۹۸ فقط ۲۰۰ تومن حقوق رو اضافه کردن یعنی الان حقوقم شده ۱۴۰۰۰۰۰تومن کارفرما هم میگه همینی که هست من کار به اداره کار ندارم

 20. سلام حقوق وزارت کار الان سال ۹۸ چقدر ؟ما سال پیش از ماه ابان مشغول شدیم تو یک رستوران الان حقوق پایه منو هنوز ۱۳۰۰ رد میکنن میتونم اعتراض کنم ممنون میشم رهنمایی کنید حقوق منم همیشه ۲۰۰ تا ۳۰۰ کم واریز میکنن لطفا راهنمایی کنید چکنم

  1. سر کار خانم حقی،
   پایه حقوق وزارت کار در سال ۹۸ یک میلیون و پانصد هزار تومان است که با سایر مزایا این عدد برای کارکنان مجرد به یک میلیون و هشتصد هزار تومان خواهد رسید. در جدول بالا، این موارد به تفصیل توضیح داده شده است.

 21. سلام و خسته نباشید میخواستم بدونم که حداقل حقوق با حق مسکن و بن که میشه ۱۸۰۰۰۰۰ همه جا باید پرداخت کنن همین مبلغ؟یا از این ۱۸۰۰ سهم بیمه کارگر هم کسر میشه وبعد پرداخت میکنن و اینکه آیا ما میتونیم جایی شکایت کنیم اگر کمتر از ۱۸۰۰ دادن؟ممنون میشم جواب بدین

  1. در صورتی که مجموعه شما طرف قرارداد با بیمه تامین اجتماعی باشد ملزم به پرداخت میزان حداقل حقوق سال ۹۸ است. در صورتی که با چنین تخلفی روبرو شدید، میتوانید برای شکایت به اداره کار و یا سازمان بیمه تامین اجتماعی مراجعه کنید.

 22. پایه حقوق پیمانکارا میشه ۱۵۰۰
  ولی قرارداد داخلی
  قرداد ایتانی
  و نیروی رسمی
  همه بالا ۲۴۰۰ میشه پایه حقوشون
  هیچگونه انصافی وجود نداره
  حقوق من با همکارم ک ۷۰۰ هزار فرقشه تازه من لیسانس اون دیپلم
  قرار بود همسانسازی حقوق کنن همش چرت ۱۰ سال ایجوریم
  ا

 23. سلام – ما طبق قانون کار حقوق نمیگیرم – بیشتر میگیریم – من مدرک کاردانی دارم با ۱۴ سال سابقه کار – حقوق رو با کارفرما توافقی تعیین کردیم – سال ۹۷ یک میلیون و ۷۰۰ دریافت میکردم الان باید ۳۶.۵ درصد رو برای من افزایش بده – اگه توافق نکنه و قبول نکنه – اداره کار و امور اجتماعی میتونه وادارش کنه ؟ آیا این درصد افزایش حقوق شامل من میشه ؟؟!

 24. ببخشید این فراموش کردم خواهشا اگه ممکنه سوالات منو پاسخ بدید ، ممنون میشم
  من خانم هستم و یک فرزند دارم
  هیچوقت بمن پولی اضافه بر حقوقم بابت فرزندم دریافت نکردم
  چون خانم هستم و سرپرست نیستم آیا شامل من میشه ؟
  و سوال دیگرم اینه اگه من در طول ۱۴ سال سابقه کاریم ۳ کارفرما عوض کردم ، در آخرین شرکتی که کار کردم ۷ سال سابقه دارم ، هیچوقت بمن سنوات داده نشده !! تکلیف من چیه ؟ آیا برای دریافت سنوات میتونم اقدام کنم ؟

  1. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما،
   اگر مبلغ حقوق دریافتی خالص شما این مبلغ بوده است، افزایش ۳۶% شامل شما نخواهد شد. در واقع، افزایش حقوق سال ۹۸ برای شما و سایر افرادی که حقوق پایه دریافت نمی‌کرده‌اند برابر است با: ۱۳% از حقوق سال قبل + ۲۶۱ هزار تومان. حق مسکن، اولاد و … نیز به جنسیت شما ارتباطی ندارد و به شما تعلق میگیرد. این مبلغ معمولا در زمان پرداخت حقوق محاسبه شده و پرداخت می‌شود. بهتر است که ریز فیش حقوقی خود را برای بررسی بهتر نگاه کنید.
   درباره سوال آخر هم باید به شما بگوییم که اگر در شرکت مذکور مشغول به کار نیستید و یا مشمول تعدیل نیرو شده‌اید، سنوات به شما تعلق میگیرد. و این سنوات از طریق اداره بیمه تامین اجتماعی نیز قابل پیگیری است. برای پیگیری بیشتر پیشنهاد میکنیم با وزارت کار به شماره ۶۴۴۹۱ تماس گرفته و حقوق مسئله فوق را از طریق این وزارتخانه پیگیری کنید.
   با تشکر فراوان

 25. هدف اصلی از افزایش قیمت حقوق کارگر کاهش فاصله طبقاتی عنوان شده، اما تا زمانی که بازاری‌ها و کارفرماها تولیدی ( اعم از کالا و خدمات) بدون ترس از نوسانات قیمت‌های خودشان را متعادل با تغییر نرخ ارز افزایش می‌دهند و از سوی دیگر با انواع رانت، رشوه و سایر روش‌های شناخته شده از پرداخت مالیات بردرآمد، مالیات بردارایی و … سر باز می‌زنند؛ هرگز افزایش حداقل دستمزد کارگران و کارمندان دردی از دردهای جامعه دوا نمی‌کند، چرا که هنوز حقوق‌ها پرداخت نشده کارخانه‌دار، بازاریان و سایر دلال‌ها قیمت‌ها را چند برابر اضافه می‌کنند تا مبادا سودشان کم نشود ! ملاک‌ها و موجرها که جای خود !!! و این چرخ باطل تا جایی ادامه خواهد داشت که یک نیروی خارجی نظم فعلی را برهم بزند و طرحی نو در اندازد.

 26. کارفرما حقوق کمتر از یک نهصد برام ریخته وتو قانون کار زدن دومیلیون خورده ولی کو برای مجرد خالص دریافتی ۱۷۳۳ هزارتومان وبرای متاهل دو فرزند ۲۰۳۸هزارتومان حقوق تک فرزندی ریخته میشه برای دو فرزندی قردادم یه چیزی مینوسین از من دراوردی جلو ادم میزارن نه حق شیفت هست نه اضافه کاری نه سختی کار یه کارگر cng حقش نیست تو ماه ده دوازه روز شیفت شب هست عصر هست صبح تو سه شیفت کاری لازم به ذکر که جایگاه شخصی نیست مال شهرداری اردبیل هست و شکایت کنی حق حقوق بخوای میگن به سلامت ادم زیاده تو نوبت این از حرفاشون قانون باید به سازمان یا نهاد اقدام کنه وبه صورت یک قرداد فسخی نیارن جلوی ادم بزارن اداره کار باید قرداد تنظیم کنه وبه ادارت یا موسات بدن تا حق حقوق کارگران ازبین نره ممنون

 27. ببخشین یادم رفت بگم اداره کار میاد تحقیق میکنه و خودشان میان میگن برای شما کمتر ریخته میشه خوب اقای اداره کار میای تحقیق میکنی خودت برسی کن مشکل کم پرداخت کردن حقوق هست چرا خودتون مستقیم اقدام نمیکنین با ید کارگر خودش شکایت حق حقوقش بگیره از اون طرفم باید اخراج بشه به خاطر حق حقوش موندم چرا بازرس میفرستن برای تحقیق یا نمتون کاری کنن نیان اگه میتونن کاری کنن بیان البته چشمون اب نمیخوره کاری بکنن

 28. برای کارگر که حداقل حقوق وزارت کار رو دریافت میکنه هزینه بیمه ماهانه کارگر که از حقوقش باید کم بشه چقدره و ثنوات فقط سالیانه داره که اخر سال میدن یا ماهانه هم باید بدن در کنار اخر سال ممنون میشم بگید

  1. جناب آقای آتشبار،
   حق بیمه ای که از حقوق وزارت کار کم میشود برابر است با ۷% مبلغ دریافتی. یعنی ۷% از حقوق هر شخص برای بیمه هزینه می‌شود (این رقم برای کارفرما برابر با ۲۳% از حقوق کارمند یا کارگر است). درباره سنوات هم، همه چیز بستگی به سیاست های مجموعه ای که در اون فعال هستید داره. برخی از شرکت ها میزان سنوات رو در انتهای هر سال محاسبه و پرداخت می‌کنند و برخی دیگر، در آخر همکاری با مجموعه.

 29. سلام
  من تازه متاهل شدم و قراره تو یه کارخونه استخدام بشم
  ممنون میشم بگید دریافتی من طبق قانون کار باید چقدر باشه
  چون گفته بر اساس قانون کار
  متشکرم

 30. یه سوال داشتم.اینکه میگن حقوق ۱۳ درصد +۲۶۱۰۰۰..یعنی حقوق امسال هرچی هست باید ضرب در ۱۳درصد شود و جمع بر ۲۶۱۰۰۰ تومان..خوب..سوال اصلی من اینه که پارسال حقوق ها ۱۰ درصد به اضافه روزی ۲۰۰۰ خوردی دقیقا نمیدم..ولی میشد ماهی ۸۷۰۰۰ تومان…شرکت مااومده اون ۸۷۰۰۰ تومان رو از فیش ما کم کرده یعنی از حقوق پارسال کم کرده به به جای اون ۲۶۱۰۰۰ تومن رو گذاشته.آیا این کار درسته یا نه

 31. سلام
  پس تکلیف قراردادی ها چی میشه
  که نه کارگری حساب میشیم نه رسمی
  پس اضافات ما کی حساب میشه
  کاش کارگری بودیم ما هم

 32. سلام. شرکت ما به جای اینکه مبلغ۲۶۱هزار رو به پایه اضافه کنه به آیم حق جذب اضافه کرده آیا این غیر قانونی نیست. لطفا به ایمیلم بفرست

 33. دوستی امروز تعریف کرد که صاحب کار من در نمایندگی شرکتی ، حقوق ما را ۱۲۰۰۰۰۰ تومان اعلام کرده و برگ سفید امضا شده ای از ما گرفته که اعتراض نکنیم. آیا صاحب کار قادر به این کار است؟ راه حل پیگیری چیست؟

 34. سلام و عرض ادب من ی جوون ۲۵ ساله هستم ۱ساله عروسی کردم هم خودم هم هسرم مشغول به کار هستسم دریافتی جفتمون باهم میشه ۲ ملیون تومان مستاجر هستم و ماهی ۱ میلیون قسط میدم ب خدا اوضاع زندگیامون خراب شده همه ب چشم بدبخت نگاهمون میکنن واقعا نمیدونم چیکار کنم…اگر کسی کار سراغ داره اطلاع بده ممنون میشم
  ۲۵ سال سن با مدرک دیپلم

 35. سلام وقت بخیر
  من یک معلم قراردادی هستم این پایه حقوقی که فرمودید ایا بیمه که امسال ۵۷۰۰۰۰تومن شده باید ازحقوق کسربشه یا دریافتی خالص مون ۱۵۰۰۰۰۰ ،باید باشه؟

  1. سر کار خانم امیری،
   شما می‌توانید با توجه به جدول بالا و بر اساس حقوق روزانه این مورد را محاسبه کنید.

 36. شوهر من از ۱۰ و نیم صبح تا ۱۱ شب فروشندگی میکنه حقوقش در سال ۹۷ ، ۱۲۰۰ بود. بیمه هم نبود. بیمه که میاد کارفرماش بهش گفته باید بگه خودش صاحب مغازس وگرنه اخراجش میکنه. و چون بیمه نیست نمیتونه بره شکایت کنه که حقوقش کمه. حتی اگه شکایت میکردم راه به جایی نداشت. کارفرما اخراجش میکنه و یکی دیگرو استخدام میکنه. امسالم گفته ماه خرداد فقط ۲۰۰ تومان اضافه میکنه. در هفته ۸۸ ساعت کار میکنه با ۱۲۰۰ – درصورتیکه ساعت کاری نباید بیشتر از ۴۴ ساعت در هفته بشه. و اگر شد اضافه کاری باید حقوقش ۴۰ درصد بیشتر از حقوق اصلی حساب بشه. کارفرما که براش مشکلی پیش نمیاد. قیمت اجناسشو گرون کرده. درسته مشتریهاش کمتر شدن نسبت به قدیم اما قیمت اجناسشو فضایی کرده. تازه چندین جا مغازه داره. خوبه یه کم وجدان داشته باشن کارفرماها.

 37. سلام،
  این وسط تولید کننده گان هم مشکلات خودشون را دارند از یه طرف مواد اولیه هر لحظه کمیاب تر وگرونتر میشه
  از طرف دیگه ام حمایت های دولت کم میشه ،
  از طرف دیگه سازمان محترم استاندارد برای کوچکترین چیزی به کارخانه ها گیر میده و در جا پلمپ میکنه
  خدا کنه همه چیز خوب بشه زودتر
  ما امسال ۵٠ نفر از نیروهامونو از دست دادیم
  به خاطر قوانین جدید شرایط تولید
  مناسفانه 💔

 38. امسال خودم کشتم به من ۱/۲۰۰ پول میدن. فزوشنده بوتیکم . جز این کار هیچ کار دیگه بلد نیسم و هیشکی بهم کار نمیده . همه جا شده نیروی خانم میگیرن . ماشینم یک ساله خرابه. قدرت درست کردنش رو ندارم . من باید چیکار کنم . ???? از کجا بیارم ?

 39. چی بگم بااین حقوق کم بگن برین بمیرین بهترازاین کارای ایناست.سال ۹۸ ۱۷۵۰ حقوقم شده ۴۶۰ میره واسه وام ازدواج ۵۰۰میره واسه کرایه خونه دیگه بانفس کشیدن زنده ایم نصف ماهو.

 40. والا این ماییم که به کارفرماها رو می دیم. وقتی راضی نباشیم با این حقوق کار نکنیم اونا هم نمی تونن از ما بیگاری بکشن.

 41. سلام
  میگم چرا قانونی وجود نداره که برای افرادی مثل من که فوق لیسانس داریم نیز همون حقوق کارگران عزیز پرداخت میشه… تقریبا هر جا میری میگن حقوق وزارت کار میدیم مدرک مهم نیست الانم به من همون حقوق وزارت رو میدن

 42. نمیدونم واقعا چه فکری کردید پیش خودتون که این حقوق سال ۹۸ تایین کردید تو این گرونی و وضعیت اقتصاد آیا این حقوق جوابگوی خرجای یک خانواده هست؟جوابگوی خرجای یک شخص تنها نیست فقط بلدید گرونی کنید دست بگیرتون خوبه اما دست بده ندارید!خودتون میتونید با این حقوق کم زندگی کنبد؟این حقوق ماهانه پول توجیبی دو روز بچه های خودتونم نیست!آدمیت هنر است و بس

 43. با سلام و خسته نباشید
  ببخشید من در یک ارگان دولتی مشغول به کار هستم ۳ سال هست که زادواج کردم ولی قبل از ازدواج سابقه بیمه ی تامین اجتماعیم ۶ ماه هست
  ۲ سال خدمت سربازی بودم که هنوز جزو سوابق بیمه ام حساب نمیشه
  وقتی برای حق متاهلی درخواست کردم گفتم باید قبل از ازدواجت۷۲۰ روز سابقه بیمه داشته باشی تا حق متاهلی بهت تعلق بگیره ولی من قبل از ازدواج فقط ۶ ماه سابقه داشتم یعنی حق متاهلی کلا به من تعلق نمیگیره لطفا واضح راهنمایی کنید…..
  ممنون از سایت خوبتون

  1. مصطفی عزیز،
   آنچه که شما می‌فرمایید کمک هزینه ازدواج بیمه تامین اجتماعی است. این کمک هزینه به افرادی تعلق می‌گیرد که در ۵ سال قبل از ازدواج خود ۷۲۰ روز سابقه بیمه دارند.

 44. سلام من از سال ۹۴ با مدرک فوق لیسانس تو یه شرکت کار دفتری انجام میدم البته ساعت کاری من ماهی ۳۴ ساعت هست و ماهی ۱۰ ساعت از اداره کار کمتر البته کارفرما بیمه کامل برای من رد میکنه اما حقوقم خیلی کمه و هیچ سالی حق سنوات به من پرداخت نکرده میخواهم بدونم من اگه بخوام حق سنوات بگیرم باید پایه حقوق کامل بگیرم یا اینکه بر اساس ساعت کارم سنواتم کمتر هست و در ضمن کارفرما ما امسال حقوقمون ساعتی حساب میکنه آیا من باید حقوق کامل بگیرم یا اینکه همون ساعتی چون من که وقتم میره جایی دیگه هم نمیتونم سر کار برم ممنون از شما؟

  1. سلام،
   برخی از شرکت‌ها ممکن است سنوات را در پایان زمان همکاری پرداخت کنند. به همین دلیل، اینکه تا به حال چنین مبلغی به شما پرداخت نشده به معنی این نیست که سنوات به شما تعلق نمیگیرد. مبلغ سنوات نیز به این شکل محاسبه می‌شود که به ازای هر سال سابقه یک حقوق دریافت خواهید کرد.

 45. دوستان عزیزم همیشه در امر معاش خود معقول باشید. این حقوق کمی نیست. ولی چیزی با این حقوق نمی توان تامین کرد. و این را بی ثباتی در قیمت می گویند. مغذتان را برای راه چاره و کاره های بزرگتر باز کنید.و حال رهبر را درک کنید. و دستهایش را بگیرید تا کمکتان کند😀

  1. بالاخره ما نفهمیدیم حقوق کمی نیست یا چیزی نمیشه باهاش تامین کرد،خب حال رهبر رو درک کنیم چقدر از حقوقمون رو تقدیم کنیم که هم خدا راضی باشه هم بنده خدا،عقب افتاده

  1. سلام،
   میزان حقوق به فاکتورهای مختلفی از جمله تخصص، سابقه کار و … بستگی داره. با این حال، میزان پایه حقوقی که وزارت کار تعیین کرده این مبلغ است.

 46. مشکل کشور ما اینه یه عده که به اشتباه مدیر شدن که اکثرا هم سن بالایی دارند، از روی اختیار یا از روی عدم اطلاع باعث تصمیمات اشتباه میشن.

 47. یه دختر ۲۴ ساله با مدرک لیسانس از دانشگاه دولتی از ۸ صبح تا ۶ بعدازظهر از شنبه تا پنج شنبه برای یه شرکت خصوصی کار میکنم اونوقت ماهی ۸۰۰ میگیرم .اعتراضم میکنی میگن ناراحتی برو بیرون…ولی کو کار؟؟؟نه تفریحی نه زندگی ای هرشب میگم کاش صبح بیدار نشم اینقدر که خستم از زندگی….دعا کنید بمیرم زودتر فقط

 48. با سلام اون زمان که بالای ۲۰ ملیون رای به رییس جمهور امید و تدبیر میدادین باید فکر همچین روزایی را هم میکردین که حالا باید تر و خشک با هم بسوزند

  1. سلام خانم خانی،
   حقوق و دستمزد همه شاغلین مشمول قانون کار بر اساس این مصوبه پرداخت خواهد شد مگر آنکه کارفرما بخواهد قراردادی دلخواه با شما ببندد.

 49. با سلام من در سازمان آب مشغول به کارم با ۱۱سال سابقه و سه فرزند و کار عملیاتی بدون استراحت حقوق من باید چقدر بشه سه شیفت بدون استراحت

 50. برای این ملت ناسپاس مطمئنن زندگی خیلی سخت تر از این خواهد شد. به روز سیاه میافتیم همه ما ایرانیها توو هرجای دنیا که باشیم حتی خارج از کشور خاک ما خاک وطن خودمونه که به اجبار زندگی ازش کوچ کردیم.
  روزهای خوبی در راه نیستن.

 51. بخوره این دستمزد تو سر این دولت اسکل پلشت تدبیر و امید این پول نخوری و گدا بازی در بیاری و باد هوا بخوری و خرج نکنی نهایت یه هفته اونم به زور بتونی دوام بیاری

 52. چرا هیچجا حقوق کارمندای شرکت های خصوصی رو نزده؟من الان یک کارمند حرفه ای با ۴سال سابقه کار مفید هستم (بیمه واحد درمان با اشراف به تمام سطوح بیمه ای)؛باید حقوقم چقد باشه؟

  1. سپیده عزیز سلام،
   مبلغ حقوق و دستمزد سال ۹۸ که در این مطلب درباره آن صحبت شد، مختص افراد و شرکتهایی است که مشمول قانون کار و تحت پوشش بیمه (تامین اجتماعی) هستند و دولتی یا خصوصی بودن مجموعه در آن تاثیری ندارد. با این حال، در شرکت‌های خصوصی حقوق و دستمزد کارکنان معمولاً به شکلی توافقی و بر اساس سابقه کار، تجربه، مهارت و میزان حساس بودن آن موقعیت شغلی تعیین می‌شود.

 53. خیلی سخته که تورم غیر قابل کنترل باشه ولی تعیین دستمزد برای امرار معاش قابل فهم نباشه
  این یعنی کسی که داره دستمزد را تعیین میکنه تورم رو ایجاد و هدایت میکنه
  حالا با چه کسی و با چه قومیتی سر دشمنی داره الله و اعلم
  اما امیدوارم که زودتر ب راه صراط هدایت بشه همراه شیطان نباشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Back To Top
جستجو