skip to Main Content
هر آنچه از بیمه بیکاری باید بدانید

هر آنچه از بیمه بیکاری باید بدانید

این روزها که به خاطر شرایط اقتصادی، خیلی از کسب‌و‌کارها به تعدیل نیرو روی آورده‌اند و گاه‌و‌بی‌گاه خبر تعدیل نیروی گسترده‌ یک کسب‌وکار خوشنام به گوش می‌رسد، ناراحتی وجودمان را فرا می‌گیرد. با این حال، دانستن شرایط و نحوه استفاده از بیمه بیکاری می‌تواند برای خیلی از ما یا همکاران تعدیل شدۀ ما مفید باشد.

در این مطلب تلاش کرده‌ایم نگاهی به موضوع بیمه بیکاری داشته باشیم و شرایط دریافت آن را بررسی کنیم.

اما در ابتدا باید بدانیم که …

به چه کسی بی کار می‌گویند؟

 از نظر قانون بیمه بیکاری، بی کار به شخص بیمه‌شده‌ای گفته می‌شود که بدون میل و اراده خود بی کار شده و اکنون آماده به کار است و می‌تواند در محیط کار جدید فعالیت خود را آغاز کند.

براساس قانون، اگر فرد بیمه‌شده به علت تغییرات ساختار اقتصادیِ محل کار و بنا به تشخیص وزارتخانه مربوطه و تائید شورای عالی کار، شغل خود را از دست دهد، «بیکار موقت» شناخته می‌شود و مشمول قانون بیمه بیکاری است. این قانون در مورد بیمه‌شدگانی که به خاطر حوادث غیرمترقبه مانند سیل، زلزله، جنگ و آتش‌سوزی شغل خود را از دست می‌دهند نیز صدق می‌کند.

ارادی یا غیرارادی بودن بیکاریِ فرد، به تشخیص کمیته‌ای متشکل از نمایندگانِ سازمان تأمین اجتماعی و اداره کار و امور اجتماعی محل اشتغال بیمه‌شده بستگی دارد.

جدیدترین فرصت های شغلی را در ایران تلنت مشاهده کنید

برای گزارش بیکاری غیر ارادی فقط یک ماه فرصت دارید

برای دریافت مقرری بیمه بیکاری باید حداکثر تا 30 روز از تاریخ بیکار شدن‌تان‌ دست به کار شوید و موضوع را به واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی مربوطه اطلاع دهید و آمادگی خود را برای اشتغال مجدد اعلام کنید.

اگر بیشتر از یک ماه از بیکاری شما گذشته باشد، باید با شرح دلایل قانع‌کننده و نامه کارفرما به شعبه تامین اجتماعی که کُد کارگاه کارفرما در آنجا قرار دارد، مراجعه کنید.

قابل توجه است که مبلغ بیمه بیکاری اشخاص واجد شرایط از روز اولِ شروعِ بیکاری آنان محاسبه و پرداخت می‌شود.

شرایط دریافت بیمه بیکاری به چه شکل است؟

اگر شرایط زیر را داشته باشید، بیمه بیکاری به شما تعلق می‌گیرد:

 • مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی باشید
 • تبعه کشورهای دیگر نباشید
 • مستمری‌بگیر، بازنشسته یا از کارافتاده نباشید
 • پیش از بی کاری، حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشید
 • کارفرما، دارای شغل آزاد یا بیمه‌شده اختیاری نباشید
 • به صورت غیر ارادی از کار اخراج شده باشید
 • بیکاری خود را تا 30 روز پس از اخراج به اداره کار اعلام نمایید (البته در موارد خاص، بیش از 30 روز نیز امکان‌پذیر است).

نکته: افراد بیمه شده‌ای که به دلیل بروز حوادث غیرمترقبه مانند جنگ، زلزله، آتش‌سوزی و سیل کار خود را از دست می‌دهند، برای دریافت بیمه بیکاری نیازی به داشتن سابقه پرداخت حق بیمه برای مدت زمان مشخص را ندارند. این افراد حتی اگر در اولین روز کاری خود نیز بر اثر چنین حوادثی بی کار شوند، در صورت داشتن سایر شرایط، واجد شرایط بیمه بیکاری خواهند بود.        

جدول بیمه بیکاری و مدت زمان پرداخت آن

مدت زمان دریافت مقرری بیمه بیکاری به سابقه پرداخت حق بیمه توسط شما در زمان اشتغال بستگی دارد. با این حال مدت زمان دریافت بیمه بیکاری، از 36 ماه برای افراد مجرد و 50 ماه برای بیمه‌شده‌های متأهل و متکفل بیشتر نیست.

در جدول بیمه بیکاری زیر می‌توانید جزئیات بیشتری از مدت زمان پرداخت آن پیدا کنید:

جدول بیمه بیکاری

جدول بیمه بیکاری و مدت زمان پرداخت آن برای متاهلین و مجردها

نکته: افراد مسنی که در زمان بیکار شدن 55 سال سن یا بیشتر و 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند (در صورت عدم اشتغال) می‌توانند تا رسیدن به سن بازنشستگی از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.

مبلغ بیمه بیکاری چقدر است؟

طبق قانون، مقرری روزانه بیمه بیکاری 55% متوسط دستمزد، حقوق یا کارمزد روزانه فرد بیمه‌شده است. برای افراد متاهل و متکفل، به ازای هر یک از افراد تحت تکفل (حداکثر تا ۴ نفر) 10% حداقل دستمزد زمان شروع بیکاری به این مبلغ اضافه می‌شود، اما در هر صورت مبلغ کُلی آن نباید از حداقل دستمزد تعیین‌شده برای هر سال کمتر، یا از 80% متوسط دستمزد یا حقوق بیمه‌شده بیشتر باشد.

در ضمن، مبلغ بیمه بیکاری بین دهم تا پانزدهم هر ماه به حساب شما در بانک رفاه واریز می‌شود. بنابراین، برای دریافت مقرری حتما باید در این بانک حساب داشته باشید.

مدارک مورد نیاز برای بیمه بیکاری چه هستند؟

برای به جریان انداختن فرایند دریافت بیمه بیکاری باید با در دست داشتن مدارک زیر به واحدهای اداره تعاون، کار و رفاه ‌اجتماعی مراجعه کنید:

 • اصل و کپی قرارداد یکسال آخر کار یا رای صادرشده
 • عکس ۴*۳ جدید (۴ قطعه)
 • اصل و کپی مدرک تحصیلی یا مدرک فنی
 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی
 • اصل و کپی کارت پایان خدمت (برای آقایان)
 • پوشه روغنی (یک جلد)
 • کپی صفحه اول دفترچه بیمه
 • نامه عدم نیاز کارفرما

در این نامه باید اشاره شود که از تاریخ … نیازی به حضور شما در مجموعه مربوطه نیست. دقت کنید که تاریخ مندرج در این نامه باید یک روز بعد از تاریخ پایان قرارداد و آخرین روز ذکرشده در لیست بیمه باشد. برای مثال اگر تا 96/10/30 قرارداد دارید، باید در نامه قید شود از تاریخ 96/11/1 نیازی به حضور شما در کارگاه یا مجموعه نیست.

در چه شرایطی بیمه بیکاری قطع می‌شود؟

بیمه بیکاری تنها در صورتی قطع می‌شود که فرد بیمه‌شده:

 • مجدداً مشغول به کار شود
 • بدون دلیل موجه از شرکت در دوره‌های کارآموزی یا سوادآموزی خودداری کند
 • از قبول شغل تخصصی خود یا شغل مشابهی که به او پیشنهاد شده، خودداری کند
 • مشمول استفاده از مستمری بازنشستگی یا از کارافتادگی کلی شود
 • با دریافت دستمزد مدت بلاتکلیفی به کار اولیه‌اش برگردد
 • فوت کند
 • مدت‌زمان قانونی دریافت مستمری بیکاری بیمه‌شده (که در بالا درباره نحوه محاسبه آن توضیح داده شد) به پایان برسد

     چند نکته مهم در خصوص بیمه بیکاری

 • بیکارشدگانی که بر اساس مقررات قانون کار و رای صادره از مراجع حل اختلاف به خاطرکوتاهی در انجام وظایف محوله‌شان یا نقض آیین‌نامه‌های انضباطی محل کار توسط کارفرما اخراج شده‌اند، مستحق دریافت بیمه بیکاری نخواهند بود.
 • در صورتی که پس از پرداخت بیمه بیکاری به بیمه‌شده‌، مشخص شود که بیکاری بیمه‌شده، ارادی بوده است، فرد باید تمامی مبالغ دریافتی به‌عنوان مقرری بیمه بیکاری را به سازمان تأمین اجتماعی بازگرداند. به‌علاوه، اگر بیمه‌شده با دریافت دستمزد روزهای بلاتکلیفی به کار قبلی خود باز گردد هم باید مبالغ دریافتی به‌عنوان بیمه بیکاری را به سازمان تأمین اجتماعی بازگرداند.
 • اگر بیمه‌شده بیکار، دوباره مشغول به کار شود اما اشتغال مجدد خود را اعلام نکند و با وجود اشتغال به کار، کماکان به دریافت مقرری بیمه بیکاری ادامه بدهد، باید مقرری بیکاری که از زمان اشتغال مجدد دریافت کرده را به حساب تأمین اجتماعی بازگرداند.
 • در مدت دریافت مقرری بیمه بیکاری، اصطلاحا برای شما بیمه رد می‌شود و این مدت جزو سوابق بیمه‌ای شما به حساب خواهد آمد.
 • مقرری بیمه بیکاری از روز اول بیکاری بیمه‌شده محاسبه می‌شود و قابل دریافت است.

امیدواریم که این مطلب توانسته باشد، نحوه استفاده از بیمه بیکاری را به زبان ساده بیان کند. اگر همچنان درباره دریافت بیمه بیکاری سوالاتی دارید می‌توانید به سایت سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید و در بخش پرسش‌های متداول جستجو کنید یا پرسش خود را از طریق شماره تلفن 1420 با کارشناسان مرکز ارتباطات مردمی این سازمان مطرح کنید.

اگر در بین همکاران، دوستان و آشنایان خود اشخاصی را می‌شناسید که دانستن این اطلاعات درباره شرایط بیمه بیکاری برایشان مفید است، از شما تقاضا می‌کنیم که این مطلب را با ایشان به اشتراک بگذارید.

137+

مطالب مشابه

64 دیدگاه
 1. ممنون از مقاله تون اطلاعات خوبی از بیمه بیکاری داد. درسته که میگن میان هر هفته میان دم خونه چک میکنن که حتماً بیکار باشی؟

  1. سلام الهام عزیز،
   بله. ظاهرا برای بررسی صلاحیت دریافت کننده بیمه بیکاری مامور بیمه هر از گاهی و بدون خبر قبلی وضعیت را بررسی میکند.

 2. باسلام‌وعرض‌ادب
  یه‌سوال‌داشتم‌کسی‌که‌یکبار‌بیمه‌بیکاری‌گرفته‌مثلابا۷سال‌بیمه‌‌متاهل‌۱۸ماه‌گرفته‌ومجدد‌سرکار‌رفته‌بعد‌چند‌وقت‌واریز‌بیمه‌مجدد‌اگر‌بیکار‌بشه‌بیمه‌بیکاری‌‌شامل‌حالش‌میشه

  1. سلام جواد عزیز،
   همانطور که در متن گفته شده متاهلین فارغ از تعداد دفعات میتوانند تا سقف 50 ماه از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنند. این تعداد برای مجردین 36 ماه است.

  1. رضای عزیز،
   اگر ممکنه کمی بیشتر در این باره برای ما توضیح دهید. آیا این استارتاپ درباره بیمه بیکاری و شرایط دریافت بیمه بیکاری است؟

 3. باسلام دوست عزیز.من و خانمم در دو جای متفاوت مشغول به کار بودیم و هر کدام بیمه جداگانه رد میکردیم از سمت کارفرماهمون الان هر دو بیکار شدیم به دلایلی .میخواستم بدونم هر دوی ما میتونیم از بیمه بیکاری جداگانه استفاده کنیم؟اگر لطف کنین جواب را به ایمیلم ارسال کنین ممنون میشم

 4. برای تایین مدت زمان دریافت بیمه بیکاری چه قانونی وجود داره؟! یعنی اگر فردی 13 ماه بیمه رد کرده باشه مثل همون کسی که 6 ماه یا 24 ماه بیمه داشته براش محاصبه میشه؟!

  1. سلام آقای خانی،
   برای اینکه واجد شرایط دریافت بیمه بیکاری باشید، باید حداقل از طرف آخرین کارگاهی که در آن مشغول بودید، سابقه یک سال بیمه کامل داشته باشید. اگر 13 ماه سابقه بیمه از یک کارگاه دارید، بله میتونید از بیمه بیکاری استفاده کنید. مدت زمان دریافت بیمه بیکاری شما بین 6 تا 24 ماه خواهد بود، با این حال کارشناسان بیمه مدت زمان اصلی را خودشان تعیین می‌کنند.
   با تشکر

 5. سلام.
  من 13 ماه سابقه بیمه پاره وقت و شش ماه سابقه بیمه کامل دارم. درحال حاضر از سوی کارفرما بیکار شدم؟ قرارداد هم دارم
  آیا میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم؟
  چون اینجا مراجعه میکنم میگن باید حداقل یکسال سابقه بیمه کامل داشته باشم.. این صحت داره ؟ آخه تو همه سایتا نوشته شش ماه لازمه نه یکسال

  1. سلام،
   برای اینکه واجد شرایط دریافت بیمه بیکاری باشید، باید حداقل یک سال سابقه بیمه از آخرین کارگاهی که در آن مشغول بوده‌اید داشته باشید. اگر سوابق بیمه شما به این شکل نیست احتمالا نتونید از بیمه بیکاری استفاده کنید. با این حال، بهتر است با شماره 1420 تماس بگیرید تا کارشناسان بیمه تامین اجتماعی شما را راهنمایی کنند.

 6. سلام میخواستم بدونم کسی که ازبیمه بیکاری استفاده میکند بایدتاکیدمیکنم بایددرمنزل باشدوهیچ جایی نرودحتی خونه دوست آشنا ولاغیر…؟؟؟؟وبایدصبح تاشب توخونه خواب باشد؟؟؟ مگرانسان نیست مگرگناه کرده که درزمانی که کارداشته ازبیمه ای که سالهاکارکرده وازش کسر شده استفاده کند به طورمطلوب .اگرچنین است پس چرابازنشسته ها دارن آشکاراکارمیکنن وکاری برای جوانان نیست آنها هم پول بیمه واریزکردن سالها.
  وجالب اینجاست که میگوییم این پول اگه حرامه تو زندگی ما راه نداره پس میتونیدقطعش کنید. باکمال پررویی میگویند نه نوش جانتان مال خودتونه پس اگه مال ماست بپا واسه چیه ؟؟؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنید ♧♧♧

  1. سلام
   بله. این موضوع صحت دارد. ماموران بیمه به صورت ادواری به مشمولان بیمه بیکاری مراجعه میکنند تا وضعیت آنها را رسیدگی کنند.

 7. سلام.من دوماه است کارمند شدم بصورت شرکتی و بیمه برام رد میکنند ولی اوضاع خرابه هر روز ممکنه تعدیل نیرو کنند.متاهل هم هستم.چه قدر بیمه باید رد بشه برام تا مشمول شم؟

  1. جناب آقای هادی زاده،
   بیمه بیکاری مشمول شما نمی‌شود. برای استفاده از بیمه بیکاری حداقل باید یک سال در آخرین کارگاهی که در آن مشغول بوده‌اید، بیمه شده باشید.

 8. شرایط دریافت بیمه بیکاری همینه دیگه؟ مطمئنید یکسال نیست؟. همه جا زده شش ماه اما وقتی میری بگیری میگم باید یکسال سابقت داشته باشی

  1. احسان جان،
   بر اساس ابلاغیه اعلام شده، شش ماه سابقه بیمه از شرایط دریافت بیمه بیکاری است اما متاسفانه جهت پیشگیری از سو استفاده تامین اجتماعی این شرایط رو اعمال نمیکنه و یک سال رو مد نظر قرار میده.

 9. سلام.
  میخواستم بدونم اگه از طرف کار فرما نامه عدم نیاز صادر نشه.باز میشه بیمه بیکاری گرفت؟

  1. سلام،
   بله این امکان وجود داره که بتونید از مزایای بیمه بیکاری بهره‌مند بشین.

 10. سلام، اگر قرارداد مکتوب بین کارفرما و بیمه شده منعقد نشده یاشد، اما حق ببمه به صورت نامنظم پرداخت شده باشد، با سابقه بیمه بیشتر از 15 سال، بیمه شده مشمول بیمه بیکاری می شود?

  1. سرکار خانم اویسی سلام،
   خیر. برای اینکه مشمول قوانین بیمه بیکاری باشید، حداقل باید یک سال به صورت دائم از طرف آخرین کارگاهی که در آن مشغول به کار بوده‌اید بیمه شده باشید. با این حال، توصیه میکنیم تا با شماره 1420 تماس بیگیرید و وضعیت خود را برای کارشناسان بیمه تامین اجتماعی توضیح دهید.

 11. سلام من ازبیمه بیکاری استفاده میکنم که حقمه توزمان بیکاری. الان اومدن خونه نبودم رفتم دنبال کاربگردم تماس گرفتم اومدن منودیدن که دنبال کارمیگردم. اماکارنمیکنم رفتنوبه بیمه گزارش ردکردن که حقوق این ماهموپرداخت نکردن رفتم بیمه گفتن احتمال داره باماه بعدی باهم بریزن.چرا این چندرقازو ازدماغمون درمیارن.پس چطوربااین اختلاس گران هزارمیلیارد ی کاری ندارین زورتان به ما بدبخت بیچارهها میر سه. اگه مردینو ادعای مردانگی دارین جلوی ایناروبگیرین نه دنبال چندرقازمردم برین واسه خودشیرینی واینجورچیزا.

  1. سلام بهمن عزیز،
   حقوق وزارت کار حداقل حقوق و دستمزدی است که هر ساله از سوی وزارت کار تعیین می‌شود و کارفرمایان موظف هستند که طبق آن و در ازای 176 ساعت کار در ماه آن را به کارکنان خود پرداخت کند. حقوق بیمه بیکاری، مبلغ حقوقی است که پس از اخراج یا تعدیل نیرو از طرف بیمه تامین اجتماعی به کارمند اخراج شده پرداخت می‌شود. برای دریافت مبلغ بیمه بیکاری شما باید شرایط خاصی را داشته باشید که در همین مطلب آن را بیان کرده ایم.

 12. من یکسال و چهار ماه تو یه شرکت کردم و الان میخوام بیمه بیکاری بگیرم ولی شرکت ما از ۶ ماه پیش تغییر کرد یعنی دو تا شرکت هستن که اعضا هیپت مدیره یکی هستن و حوزه کاری هم یکی هست کلا یکیه یعنی رئیس هیئت مدیره یکی مدیرعامل اون یکیه حتی چند ماه پیش که بیمه تکمیلی شدیم تامین اجتماعی هم قبول کرد این دوتا رو با هم. ولی کد کارگاهی و کارفرما یکی نیست. چیکار میتونم بکنم که بیمه بیکاری شامل حالم بشه

  1. سلام خانم امیری،
   اگر کد کارگاه و نام کارفرما یکی نیست، به این معنی است که شما در دو کارگاه مشغول فعالیت بوده‌اید. با این حال پیشنهاد ما این است که برای دریافت اطلاعات دقیقتر با شماره تلفن 1420 تماس بگیرید تا کارشناسان اداره بیمه شما را راهنمایی کنند.

 13. با سلام بنده دارای 240 ماه و هفت روز سابق کاری دارم و شرکت عدم نیاز داده و متاهل نیز می باشم میخواستم ببینم به من هم 50 ماه بیمه تعلق میگیره یا نه .
  با تقدیم سپاس

  1. سلام جناب آقای شهبازی،
   شما شرایط لازم برای دریافت بیمه بیکاری را دارید. اما آنچه اهمیت دارد نظر کارشناسان اداره بیمه است که باید مدارک شما رو تایید کنند. پیشنهاد میکنم با شماره تلفن 1420 تماس بگیرید تا کارشناسان بیمه شما را راهنمایی کنند.

 14. با سلام من برای بیمه بیکاری اقدام کردم و هر مدرکی هم که خواسته بودند از جمله نامه عدم نیاز و قرارداد به شعب تامین اجتماعی منطقه تحویل دادم اما نمیدونم چرا نامه زدن برای بازرسی از محل کار قبلی و الان چند وقته کارم عقب افتاده و هنوز جواب بازرسی نیومد لطفا اگه دلیش رو میدونید راهنماییم کنید

  1. سلام جناب آقای مقدم،
   معمولاً بازرسان برای پیگیری سخت و سقم گفته‌های شما به محل کار پیشین مراجعه می‌کنند. نیازی به نگرانی نیست.

 15. سلام من حدودا 50 روز از زمان بیکاریم میگذره الان برم اقدام کنم واسه بیمه بیکاری قبول میکنن

  1. سلام جناب آقای یوسفی نژاد،
   بله. اگر شرایط دریافت بیمه بیکاری رو داشته باشید می‌توانید برای دریافت مبلغ بیمه بیکاری اقدام کنید.

 16. سلام من 2سالو نیم درشرکتی کارمیکردم و بیمه ام به طور مداوم رد شده بامیل خودم ازاونجا اومدم بیرون و 9 ماه در شرکتی دیگر مشغول شدم و بعد 9ماه که ادامه بیمم ردشده بود استعفا دادم و 7الی 8 ماه بیمه نبودم الان جایی مشغولم اگر بعد یک سال که در این کارگاه مشغول باشم بخوام بیمه بیکاری بگیرم سوابق قبلی درمدت زمان و مقدار دریافتی تاثیر داره؟ و اینکه اگه سابقم در کارگاه آحر کمتر ازیکسال باشه تعلق نمیگیره؟

  1. سلام خانم کیانی،
   خیر. سوابق قبلی بیمه شما در شرایط بیمه بیکاری شما تاثیر ندارد و تنها سابقه شما در آخرین کارگاهی که در آن مشغول بودید در مبلغ بیمه بیکاری محاسبه می‌شود.

 17. محل کار و محل سکونت من باهم فرق دارن‌.برای گرفتن بیمه بیکاری لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام آقای چاکری،
   متفاوت بودن محل کار و سکونت در بیمه بیکاری تاثیری ندارد.

 18. سلام من حدودا ۲۰سال سابقه بیمه دارم ودر کارگاه برادرم مشغول کار بودم تا تاریخ ۲۹ اسفند۹۷ تاریخ ۱۷ فروردین به اداره کار اعلام کردم که بیکار شدم به دلیل نداشتن قرارداد مجبور شدم از برادرم شکایت کنم ودر جلسه رسیدگی از من پرسیدن که حق حقوق را گرفتی من گفتم بله برادرم پر سید ن که چرا اخراجش کردی گفت به علت گران شدن مواد اولیه و تعطیلی کارگاه حالا بعد از ۴ماه جواب امده که بیمه بیکاری به شما تعلق نمیگیرد به خاطر اینکه گفتی حق حقوقم را گرفتم ومن ۲۰ سال ۳ درصد بیمه بیکاریم را هم رد کردم لطفا راهنمایم کنید

  1. سلام و روز به‌خیر،
   به شما توصیه می‌کنیم تا با شماره 1420 تماس بگیرید تا کارشناسان بیمه شما را راهنمایی کنند.

 19. سلام من در یک شرکت خصوصی به عنوان مدیر کارخانه مشغول فعالیت بودم . بعد از مدتی علاوه بر سمت مدیریت کارخانه مدیریت عاملی شرکت ( مدیر عامل – خارج از اعضا ) را هم به من دادند . البته هیچ حقوقی دریافت نمیکردم از بابت مدیر عاملی و فقط حقوق من بابت مدیریت کارخانه بود و از این بابت با من مثل همه قرارداد بسته میشد . من فقط به عنوان مدیر عامل چکهای شرکت و نامه های اداری را امضا میکردم . حتی قراردادها را هم رییس شرکت خودش امضا میکرد . حالا بعد از 4 سال بیکار شدم . ایا بیمه بیکاری به من تعلق میگیرد ؟
  ممنون از بابت راهنماییتون

 20. با سلام ، برای شکایت عدم‌پرداخت بیمه بیکاری توسط اداره کار و تامین اجتماعی باید به کجا مراجعه کرد . چند نفر در پروژه فولاد اسفراین کار میکردند که بدلیل مشکلات مالی کارفرما بیکار شده اند و بهشون گفتند چون قرارداد شما تمام شده و پروژه ای هستید بهتون تعلق نمیگیره . ضمنا نامه عدم‌نیاز هم‌بردن . لطفا راهنمایی کنید

 21. با سلام بنده مدت 10 سال 6 ماه دریک شرکت پیمانکاری فعالیت دارم و با همین شرکت در پروژه های مختلف بوده ام و سابقه بیمه پیوسته دارم و هم اکنون به بنده اعلام نموده اند که تا تاریخ 98/06/31 به دلیل کمبود منابع مالی تعدیل می شوم در اخرین کارگاه این شرکت هم مدت 2.5 است که حضور دارم ایا بنده می توانم بیمه بیکاری بگیرم؟در قرار موقت با شرکت باید تاریخ پایان قرار داد همان 98/06/31ثبت شود یا نه تا پایان سال .پیشاپیش ممنونم از راهنماییتون

 22. سلام وقت بخیر. ببخشید من امروز باید کاریابی حضور میزدم. مسافرت خیلی واجب پیش اومده بود گ نشد برم. میخوام ببینم بیمه بیکاریم قطع میشه؟

  1. سلام روزتون به خیر،
   تصور نمیکنیم به خاطر یکبار غیبت بیمه بیکاری شما قطع گردد.

 23. باسلام
  من ۱۶ سال سابقه بیمه دارم و متاهل هستم باصاحب کارم به مشکل خوردم و اخراج شدم اگه خودم و معرفی کنم بیمه بیکاری بهم تعلق گرفت بعدش می تونم تاسه سال استفاده کنم یا بایدخودموبه اداره کارمعرفی کنم و اگربرام کارجورشه نرم بیمه بیکاریم قطع میشه؟ ممنون اگه پاسخ بدید

  1. سلام روزتون به خیر،
   شما مشمول قانون بیمه بیکاری هستید و میتوانید تا زمانی که دنبال کار هستید از مزایای آن استفاده کنید.

 24. سلام حقوق بیمه بیکاری ماههای قبل ۱۵ میریختند امروز ۲۰ ماه است واریز نشده ،چرا.

 25. سلام و روز بخیر ،اگر بیشتر از یک ماه بگذرد باشرح دلایل قانع‌کننده و نامه کارفرما به شعبه تامین اجتماعی،چه دلیل قانع کننده ای باید در نامه نوشته شود؟ممنون میشوم زودتر پاسخ بدهید؟

  1. سلام خانم محمودی،
   شما باید در این نامه توضیح دهید که به چه علت دیگر در کارگاه خود مشغول به کار نیستید و چرا شرایط لازم برای دریافت بیمه بیکاری را دارید.

 26. با سلام
  من به خاطر عدم تمدید قرارداد بیکار شدم.سابقه بیمه من 24 ماه و 22روز است.یعنی از 25ماه 8 روز کم دارم.مجرد هم هستم.میخواستم بدونم بخاطر 8 روز 6ماه بیمه بيکاری به من تعلق ميگيره یا 12ماه؟
  ممنون

  1. سلام و روز به خیر،
   شما میتوانید 12 ماه بیمه بیکاری بگیرید. با این حال توصیه میکنیم با شماره 1420 تماس بگیرید و شرایط خود را برای کارشناسان بیمه توضیح دهید تا شما را راهنمایی کنند.

 27. من ده ماهه در یک پروژه عمرانی مشغول کارم ک دو سال دیگه کار داره تا تمام شه متاسفانه سرپرست عوض شده و با ما حال نکرده تعدیل داده خواستم بدونم شامل بیمه بیکاری میشم با ۴ سال سابقه کاری

  1. سلام آقای محبی،
   اگر از یک کارگاه 4 سال سابقه بیمه دارید، شما مشمول دریافت بیمه بیکاری خواهید شد. با این حال، اگر تنها ده ماه است که مشغول به این کار هستید و برایتان بیمه رد می شود، متاسفانه امکان دریافت بیمه بیکاری را ندارید.

 28. سلام اینکه میگن کاری بهتون پیشنهاد میکنن و اگر نری حقوقو قطع میکنن به چه شکله دقیقا؟من دانشجوم و همین کاریم که داشتم با سختی کار میکردم شاید کاری که بهم پیشنهاد میشه مناسبم نباشه

 29. باعرض سلام من امسال سر سال بیکار شدم رفتم بیمه تمام شرایط بیمه بیکاریم فراهم شده وسازمان بیمه هم تایید کرده بعد دوماه بهم گفتن که یه فرم شماره 4 یادشون رفته تحویل اداره کار بدن بعد ماه چهارم بهم میگن شماره حسابت اشتباهه الان این ماه منتظرم ببینم چی میشه این شمارمه کسی میتونه راهنماییم کنه ممنون میشم.

 30. من دو سال در شرکتی مشغول به کار بودم و تاریخ آخرین قرار دادم تا ۹۸/۰۴/۳۱ بوده و من تا تاریخ ۹۸/۰۵/۳۱ مشغول به کار بودم با من قرارداد جدید نبستن و اعلام کردن نیاز نداریم به شما دیگه نیا من باید چیکار کنم.

  1. جناب آقای رحیمی،
   شما این امکان رو دارید تا زمان پیدا کردن کار جدید از بیمه بیکاری استفاده کنید.

 31. با سلام
  بعد دو سال قراردادمو تمدید نکردن،بدون هیچ دلیلی.بینمون بحث هايي پیش اومده،سر لج بازی، کارفرما نامه عدم نیاز نميده.اگر درجلسه هیات تشخیص ثابت بشه که بدون دلیل تمدید نکرده، آیا هیات تشخیص ميتونه حکم بیمه بیکاری بده،یا باید حتماً نامه کارفرما باشه؟
  ممنون ميشم اگ راهنمایی بفرمایید.با تشکر

 32. با سلام
  بعد دوسال قراردادمو تمدید نکردن،بدون هیچ دلیلی.بینمون بحث هايي پیش اومده، سر لج بازی،کارفرما نامه عدم نیاز نميده.اگر درجلسه هیات تشخیص ثابت بشه که بدون دلیل تمدید نکرده،آیا هیات تشخیص ميتونه حکم بیمه بیکاری بده، یا باید حتماً نامه کارفرما باشه؟
  ممنون ميشم اگه راهنمایی بفرمایید.با تشکر

 33. اين چه عدالت مسخره ايه اون کسي که که متاهله بايد سابقش بيمش بيشتر باشه تا مقرري بگيره احتياجه متاهلا بيشتره يا مجردا؟؟؟

 34. با سلام. ایا استفاده از بیمه بیکاری نقشی در بالا یا پایین بودن حقوق درزمان بازنشستگی دارد

  1. سلام و روز به خیر،
   خیر تاثیری در زمان بازنشستگی ندارد. همچنین، زمانی که شما از بیمه بیکاری استفاده می‌کنید هم جزو دوران بیمه شما محسوب می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Back To Top
جستجو