درآمد مهندس برق در ایران چقدر است؟

مهندسان برق کسانی هستند که در پروژه‌های مختلف مانند پروژه‌های کامپیوتری، رباتیک، مربوط به تلفن همراه، راداری، سیستم‌های ناوبری، سیم کشی و روشنایی ساختمان‌ها و دیگر پروژ‌های مرتبط با برق و الکترونیک کار می‌کنند. مهندسان برق برای طراحی شماتیک از مدارهای برقی و طرح بندی آنها، به طراحی به کمک رایانه متکی هستند و از آنها برای شبیه سازی نحوه عملکرد دستگاه‌ها و سیستم‌های الکتریکی، استفاده می‌کنند.

می‌توان مهندسان برق را در صنایع مختلف مشاهده کرد و نوع فعالیت آنها در هر صنعت ممکن است متفاوت باشد و نیاز به مهارت‌های خاصی داشته باشند. این مهارت‌ها می‌توانند از طراحی مدارها تا مهارت‌های لازم برای مدیریت پروژه، متفاوت باشند. ابزارها و تجهیزات مورد نیاز مهندس برق نیز متفاوت هستند و می‌توانند از یک ولت‌متر تا یک نرم افزار پیشرفته طراحی، متغیر باشند.

درآمد مهندس برق در ایران بسته به نوع شرکت و میزان مهارت او ممکن است متغیر باشد. اما با این حال می‌توان یک رقم پایه طبق حقوق ۹۹ اداره کار برای حقوق و دستمزد هر مهندس برق در نظر گرفت که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

 

وظایف یک مهندس برق در ایران چیست؟

در رشته مهندسی برق، ممکن است وظایف فرد به فرد متفاوت باشد. برخی از مهندسان برق منحصراً در  حیطه خاصی فعالیت می‌کنند و برخی دیگر در چند حیطه تخصص دارند و برای شرکتی که در آن استخدام شدند، حکم آچار فرانسه را دارند.

 

در زیر چند نمونه از وظایفی که برعهده مهندس برق است را بیان می‌کنیم:

 • ارزیابی سیستم‌ها، اجزا‌ و برنامه‌های الکتریکی
 • طراحی و اجرای برنامه‌های تحقیقاتی
 • استفاده از دانش برق و مواد
 • تأیید قابلیت‌های هر سیستم و اجزای آن با آزمایشات مختلف
 • تولید محصولات الکتریکی مطابق با نیازهای مشتری
 • تحقیق و آزمایش انواع روش‌های کاربردی در ساخت و مونتاژ موادها
 • توسعه فرآیندهای تولید با طراحی و اصلاح تجهیزات
 • اطمینان از کیفیت محصول با طراحی روش‌های تست الکتریکی
 • آزمایش محصولات نهایی و قابلیت‌های آن
 • تهیه گزارشات از محصول با جمع آوری، تجزیه و تحلیل و خلاصه کردن اطلاعات
 • تولید پایگاه داده محصول با وارد کردن داده‌های مربوط به آن در نرم افزار

درآمد مهندس برق

درآمد مهندس برق در ایران

اشخاصی که که به عنوان مهندس برق در ایران کار می‌کنند به طور معمول حقوق تعریف شده‌ای دارند، که میانگین آن معمولاً هر ماه حدود ۴.۴۰۰.۰۰۰ تومان است. میزان حقوق مهندس برق در ایران از ۲.۲۹۰.۰۰۰ تومان (کمترین) تا ۶.۷۴۰.۰۰۰ تومان (بالاترین) متغیر است.

این میزان حقوق برای هر مهندس برق شامل مواردی مانند حق مسکن، هزینه رفت و آمد و سایر موارد می‌شود. هر مهندس برق، همان‌طور که گفتیم می‌تواند بسته به تجربه، مهارت، موقعیت جغرافیایی شرکت و جنسیت حقوق متفاوتی داشته باشد. در این مقاله بیشتر درباره این معیارها و نحوه اثرگذاری آنها در درآمد مهندس برق در ایران صحبت خواهیم کرد.

میانگین درآمد مهندس برق در ایران در این مقاله در مورد تمام شهرهای ایران است و مطمئنا در شهرهای بزرگ مانند تهران، ممکن است این رقم کمی متفاوت باشد. اگر مهندس برقی در شرکت خصوصی مشغول به کار شود، می‌تواند درخواست حقوق بیشتر بدهد که یا با آن موافقت می‌شود و یا رد می‌شود. در هر صورت این رقمی که ما اعلام می‌کنیم، رقمی کلی است که بسته به مکان و موقعیت ممکن است فرق کند.

محاسبه حقوق ایران سالاری

مقایسه حقوق و دستمزد مهندس برق بر اساس سابقه کاری

سطح تجربه مهمترین عامل در تعیین حقوق مهندس برق است. طبیعتا هرچه مهندس برق در این حرفه بیشتر فعالیت کرده باشد، حقوق بیشتری نیز خواهد داشت. به همین دلیل در ادامه میزان درآمد مهندس برق در ایران را بر اساس میزان تجربه او بررسی کردیم.

یک مهندس برق با تجربه کمتر از دو سال تقریباً ۲.۶۰۰.۰۰۰ تومان در ماه دریافت می‌کند.

در حالی که انتظار می‌رود شخصی با سطح تجربه بین دو تا پنج سال ۳.۴۹۰.۰۰۰ تومان در ماه دریافت کند، که ۳۴ درصد بیشتر از کسی که تجربه کمتر از دو سال دارد.

هر چه سال‌های کسب تجربه برای مهندس برق بیشتر می‌شود حقوق او نیز بیشتر می‌شود، در نتیجه با پنج تا ده سال سابقه درآمد او ۴.۵۴۰.۰۰۰ تومان در ماه می‌شود، که ۳۰ درصد بیشتر از کسی که دو تا پنج سال سابقه کاری دارد.

علاوه بر این، مهندس برقی که تخصص آن بین ده تا پانزده سال است، حقوق معادل ۵.۴۹۰.۰۰۰ تومان در هر ماه دریافت می‌کند، که ۲۱٪ بیشتر از کسی که سابقه کاری او بین پنج تا ده سال است.

اگر میزان تجربه مهندس برق بین پانزده تا بیست سال باشد، انتظار می‌رود که دستمزد او ۶.۰۰۰.۰۰۰ تومان در ماه شود، که ۹٪ بیشتر از کسی که ده تا پانزده سال تجربه کاری دارد.

سرانجام، مهندسینی با بیش از بیست سال سابقه کار حرفه‌ای، در هر ماه ۶ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان حقوق حقوق دریافت می‌کنند که ۵ درصد بیشتر از افرادی که پانزده تا بیست سال تجربه دارند. این حساب در مورد میزان درآمد مهندس برق، یک حساب ریاضی است و همه چیز بستگی به نوع شرکت و دولتی و خصوصی بودن آن دارد.

مقایسه حقوق و دستمزد مهندس برق بر اساس تحصیلات

مطمئنا همه ما می‌دانیم که افزایش میزان تحصیلات برای هر شخص مساوی است با  افزایش میزان حقوق، اما این افزایش در هر مقطع تحصیلی چقدر خود را نشان می‌دهد و میزان آن چقدر است.

هنگامی که سطح تحصیلات مهندس برق همان سطح مهندسی یعنی لیسانس باشد، متوسط درآمد او ۳.۶۷۰.۰۰۰ تومان در ماه خواهد بود.

این در حالی است که شخصی با مدرک کارشناسی ارشد در رشته برق هر ماه ۵.۰۹۰.۰۰۰ تومان حقوق دریافت می‌کند، که ۳۹٪ بیشتر از کسی که دارای مدرک لیسانس است.

در حال حاضر فرصت های شغلی برای استخدام مهندس برق در ایران، هم در شرکت‌های خصوصی و هم در شرکت‌ها دولتی وجود دارد. ممکن است در برخی شرکت‌ها خصوصی داشتن مدرک لیسانس برای استخدام کفایت کند، اما با این حال در شرکت‌های دولتی مدرک فوق لیسانس بیشتر تقاضا دارد.

مقایسه حقوق مهندس برق براساس جنسیت

اگرچه جنسیت نباید در پرداخت حقوق و دستمزد تأثیر بگذارد، اما در واقعیت چنین است. پس چه کسی حقوق بیشتری می‌گیرد: زن یا مرد؟ کارمندان مرد مهندس برق در ایران به طور متوسط ۱۱٪ بیشتر از همتایان زن خود درآمد دارند.

درآمد مهندس برق مرد در ایران ۴.۶۸۰.۰۰۰ تومان

درآمد مهندس برق زن در ایران ۴.۲۲۰.۰۰۰ تومان

حقوق مهندس برق و متوسط ​​درصد افزایش حقوق سالانه در ایران

مهندسین برق در ایران، احتمالاً هر ۱۲ ماه یک‌بار افزایش ۱۰ درصدی حقوق را دارند. ارقام ارائه شده در اینجا به طور متوسط است و ممکن است در هر شرکت این ارقام متفاوت باشد و تنها به عنوان دستورالعمل کلی در نظر گرفته می‌شود. افزایش حقوق شخص به شخص متفاوت است و به عوامل زیادی بستگی دارد، اما عملکرد و سهم شما در موفقیت سازمان مهمترین عامل در تعیین میزان افزایش حقوق شما است.

رقم پاداش‌های تشویقی برای مهندس برق در ایران

یک مهندس برق به دلیل نوعی فعالیتی که در هر شرکت دارد، جزء افرادی که در درآمد شرکت تاثیرگذار هستند به شمار نمی‌آید. افرادی که در شرکت‌ها بالاترین میزان پاداش را دارند، افرادی هستند که به طور مستقیم در دایره درآمدزایی قرار می‌گیرند.

در گزارشی غیرموثق مشخص شده است که در سال گذشته ۵۱٪ مهندسین برق شاغل، هیچگونه پاداش یا مشوقی دریافت نکردند، در حالی که ۴۹٪ گفتند که حداقل یک پاداش نقدی دریافت کردند.

کسانی که پاداش دریافت کردند، میزان آن از ۳ تا ۵ درصد حقوق سالانه خود گزارش کردند. این پاداش‌ها انواع مختلف دارد و ممکن است بیشتر این سیستم پاداش‌دهی را در سازمان‌های خصوصی بیشتر مشاهده کنیم.

در نهایت باید گفت که فرصت‌های شغلی بسیاری برای یک مهندس برق در ایران وجود دارد که در صورت نشان دادن خودتان در این مشاغل می‌توانید، درآمد خوبی داشته باشید.

۱+
۱ دیدگاه
 1. همایون می‌گوید

  متوسط درآمد مهندس برق در مشهد با سابقه کمتر از دوسال چیزی حدود ۵.۵۰۰ میلیون تومان است
  ولی گرایش های مخابرات و الکترونیک درامد بالاتری دارند

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.