skip to Main Content
مبلغ عیدی سال 1399 مشخص شد

مبلغ عیدی سال 1399 مشخص شد

همانطور که در پست جدول حقوق و دستمزد سال 99 مشاهده کردید، شورای عالی کار پس از برگزاری جلسات متعدد با نمایندگان کارفرمایان و کارگران، مبلغ پایه حقوق سال جاری را یک میلیون و 835 هزار تومان اعلام کرد. این در حالی است که نمایندگان کارگری از امضای این مصوبه امتناع کردند. به این ترتیب و بر اساس این مصوبه، میزان عیدی سال 99 کارگران و کارمندان نیز مشخص شده است.

به این دلیل که بسیاری از کارمندان و کارگران، آشنایی چندانی با نحوه محاسبه عیدی سال 99 ندارند، تصمیم داریم که به رسم هر ساله (مطلب عیدی سال 98) در این مطلب چگونگی محاسبه عیدی سال 99 را به شما نشان دهیم. در این پست، شما را با فرمول‌های محاسبه حداقل و حداکثر عیدی (کف و سقف عیدی) آشنا خواهیم کرد.

نحوه محاسبه عیدی سال 99 چگونه است؟

بر اساس مصوبه جدید شورای عالی کار، تمامی کارگران و کارمندانی که به شکل قرارداد دائم و یا موقت مشمول قانون کار هستند، از ابتدای سال 99، مبلغ 61,180 تومان به عنوان حق دستمزد روزانه دریافت خواهند کرد. این مبلغ در سال گذشته، برابر با 50,562 تومان بود.

این عدد را در اینجا باید به یاد داشته باشیم، زیرا مبلغ دستمزد روزانه عدد پایه برای محاسبه عیدی 99 محسوب می‌شود و فرمول‌های محاسباتی آن بر اساس همین مبلغ 61,180 تومان خواهند بود.

محاسبه حقوق ایران سالاری

حداقل عیدی سال 99 یا کف عیدی سال 99 چقدر است؟

خب، اگر مطلب محاسبه عیدی سال 98 را خوانده باشید، احتمالاً با فرمول‌های محسابه عیدی و سنوات آشنایی دارید. باید بگوییم که فرمول محاسبه حداقل و حداکثر عیدی همچنان به قوت خود باقی است و امسال نیز از همین فرمول برای محاسبه عیدی سال 99 استفاده می‌شود.

برای آنکه بتوانید مبلغ عیدی سال 99 را محاسبه کنید، در اولین قدم باید بتوانید کف و سقف عیدی سال 99 خود را محسابه کنید. طبق مصوبه شورای عالی کار، همه شرکت‌های مشمول قانون کار باید به ازای یک سال کار، به کارکنان خود حداقل معادل 60 روز آخرین دستمزد را به عنوان حداقل عیدی و 90 روز آخرین دستمزد را به عنوان حداکثر عیدی پرداخت کنند. این جمله به این معنی است که میزان عیدی کارکنان نباید از 60 روز دستمزد کمتر باشد و از 90 روز دستمزد نیز بیشتر نشود.

برای محاسبه حداقل عیدی سال 99 ( یا همان کف عیدی 99)، باید میزان دستمزد روزانه را در فرمول زیر قرار دهیم:

حداقل عیدی سال 99 = 60 x حداقل دستمزد روزانه

اگر عدد 61,180 تومان را در این فرمول جایگذاری کنیم، به عدد حداقل عیدی سال 99 خواهیم رسید:

حداقل عیدی سال 99 - کف عیدی سال 99

به این ترتیب، حداقل عیدی سال 99 برابر با 3،670،800 تومان خواهد بود. بنابراین، بر اساس مصوبه شورای عالی کار میزان حداقل عیدی سال 99 نباید از این مبلغ کمتر باشد.

آخرین فرصت‌های شغلی در ایران تلنت

حداکثر عیدی سال 99 یا سقف عیدی سال 99 چقدر است؟

همانطور که در بالا اضافه کردیم. طبق مصوبه شورای عالی کار، مبلغ عیدی هر یک از کارکنان در پایان سال نباید از معادل 90 روز حداقل دستمزد روزانه همان سال تجاوز کند.

بنابراین برای محاسبه سقف عیدی سال 99 از فرمول زیر استفاده می‌کنیم:

حداکثر عیدی سال 99 = 90 x حداقل دستمزد روزانه

حال، اگر دوباره مبلغ 61,180 تومان را در فرمول بالا جایگذاری کنیم، به مبلغ سقف عیدی سال 99 خواهیم رسید:

حداکثر عیدی سال 99 - سقف عیدی سال 99

به این ترتیب، حداکثر عیدی سال 99 برابر با 5،506،200 تومان خواهد بود.

عیدی شما در پایان سال 1399 چقدر خواهد بود؟

در انتها باید اضافه کرد که تا پایان سال 99 زمان زیاده باقی مانده و هیچ‌کس نمی‌داند چه در انتظارش نشسته است. با این حال، در انتها باید اضافه کنیم در اوضاع اقتصادی فعلی کشور احتمالا چنین مبلغی شاید تنها کمک خرج یک خانواده باشد.

شما هم می‌توانید میزان عیدی و پاداش سال 99 خودتان را بر اساس همین دو فرمول محاسبه کنید. گفتنی است که بیشتر شرکت‌ها و سازمان‌ها در پایان هر سال بر اساس همین دو فرمول، عیدی کارگران و کارمندان خود را پرداخت می‌کنند.

خوشحال می‌شویم نظرات شما را در پایین همین صفحه بشنویم. نظرات‌تان را با ما در میان بگذارید. پیشنهاد می‌کنیم برای مشاهده آخرین آگهی‌های استخدام می‌توانید به وب‌سایت ایران تلنت مراجعه کنید.

55+

مطالب مشابه

3 دیدگاه
  1. سلام.من الان پیامک بیمه هرماه بام میاد داخلش نوشته ۳۰روز کارکرد۱۷۰۰.میخواستم ببینم این ۱۷۰۰ با حق اولاد و حق مسکن و این چیزاست یا بدون ایناست

  2. سلام الان که از تیرماه امسال حداقل حقوق دوباره تغییر کرده و شده ۶۳۶۸۰ تومان نحوه محاسبه سقف عیدی و در پایان سال چطور می شود و مقدارش مشخص نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Back To Top
جستجو