وبلاگ ایران تلنت
آموزش راهکارهای استخدامی و مدیریت منابع انسانی

تفسیر MBTI از تیپ‌های شخصیتی با اعتماد‌به‌نفس

اعتماد به نفس یک ویژگی بسیار مهم است که در بخش‌های مختلف زندگی شخصی و زندگی حرفه‌ای می‌تواند به یک برگ برنده برای فرد تبدیل شود. اما برخی از افراد بدون هیچ زحمت و تلاشی، اعتماد به نفس بالایی دارند و از این ویژگی به بهترین شکل ممکن استفاده می‌کنند. آنها کاملا از خود مطمئن هستند و هرگز به توانایی‌ها یا تصمیمات خود شک نمی‌کنند. عوامل زیادی وجود دارد که می‌تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد اما به گفته متخصصان برخی از تیپ‌های شخصیتی به صورت ذاتی نسبت به دیگران اعتماد به نفس بیشتری دارند. در این مقاله بر اساس یکی از معتبرین تست‌های شخصیت‌شناسی یعنی تست mbti، تیپ‌های شخصیتی با اعتماد به نفس را بررسی کرده‌ایم.

تست mbti چیست؟

تیم تحقیقاتی مادر و دختر، کاترین بریگز و ایزابل بریگز مایرز، با الهام از تحقیقات کارل یونگ، یک سیستم آزمون شخصیتی را برای کمک به افراد برای دستیابی به موفقیت شغلی ایجاد کردند. آزمون MBTI برای کمک به بسیاری از زنانی که به تازگی وارد نیروی کار در طول جنگ جهانی دوم شدند، ایجاد شده بود. اما این تست به واسطه موفقیتی که به دست آورد تا به امروز مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسیاری از کارفرمایان و کارجویان از آن بهره می‌برند. این تست شخصیت، تعیین می‌کند که شما بیشتر به سمت برون گرایی (E) متمایل هستید یا درون‌گرایی (I). ترجیح می‌دهید با تفکر (T) یا احساس (F) تصمیم بگیرید و هنگام مواجهه با دنیای بیرون بیشتر قضاوت کننده (J) یا درک کننده (P) هستید.

ابزار رایگان و آنلاین ساخت رزومه
همین حالا می‌توانید به صورت رایگان و آنلاین یک رزومه حرفه‌ای و دو زبانه بسازید و فایل آن را دریافت کنید.

تیپ‌های شخصیتی با اعتماد به نفس در تست mbti

در ادامه به تیپ‌های شخصیتی با اعتماد به نفس در این تست پرداخته‌ایم که می‌تواند الهام‌بخش مسیر شغلی شما باشد یا به شما کمک کند که بدانید چگونه با دیگران کار و تعامل کنید:

۱. ENTJ – فرمانده

به گفته کاریسا کولستون روانشناس بالینی، افراد برون‌گرا که به صورت شهودی، فکر و قضاوت می‌کنند، جزو افراد دارای اعتماد به نفس هستند. او می‌گوید: «ENTJها بسیار با اعتماد به ‌نفس هستند و مهارت‌های رهبری در سطح عالی دارند». این تیپ شخصیتی همچنین از همه تیپ‌های شخصیتی مطمئن‌تر است چرا که افراد راه‌حل‌ ارائه می‌کنند و صرفا با تکیه بر خود، قابلیت حل مسئله دارند.

تفسیر MBTI از تیپ‌های شخصیتی با اعتماد‌به‌نفس

کولستون می‌گوید «توانایی آن‌ها برای واقع‌بینی و ماندن روی زمین و همچنین دیدن تصویر بزرگ‌تر، قدرت تصمیم‌گیری ماهرانه ENTJها را افزایش می‌دهد.» سمیرا سالیوان، کارشناس روابط با این نظر موافق است و خاطرنشان می‌کند که این افراد هم «قاطع هستند و هم آینده‌نگر»؛ سالیوان می‌گوید: «این افراد بعید است که اجازه دهند نظرات دیگران بر آنها تأثیر شخصی بگذارد و در نتیجه، بعید است که ایمان خود را به قضاوت‌شان از دست بدهند». از آنجایی که ENTJها اغلب اعتماد به نفس زیاد و سطوح بالایی از برون‌گرایی دارند، در سازگاری با محیط اطراف خود بسیار ماهر هستند.

اما با این حال، وقتی که یک ENTJ دارای موقعیت رهبری است، این اعتماد به نفس می‌تواند مشکل ایجاد کند. کولستون توضیح می‌دهد: «تصمیم‌هایی که آن‌ها می‌گیرند باید منعکس‌کننده اخلاق و ارزش‌های خودشان باشد، که ممکن است با تصمیمات جمعی همخوانی نداشته باشد.» با این وجود، آنها به راحتی می‌توانند اقدامات و تصمیمات خود را توجیه کنند و استدلال‌هایی که بیان می‌کنند، آنها را غیرقابل رقیب جلوه می‌دهد.

۲. INTJ – روشنفکر

مانند همتایان برون‌گرای خود، INTJها نیز به خاطر اعتمادبه‌نفس خود معروف هستند و در واقع این شهود درونگرایی است که به اعتماد به نفس آنها کمک می‌کند. کولستون توضیح می‌دهد: «آنها به جای اینکه نگران آنچه که اطرافیانشان فکر می‌کنند یا انجام می‌دهند باشند، روی آنچه در سرشان می‌گذرد تمرکز دارند. اگرچه این ویژگی ممکن است باعث شود آنها گزینه مناسبی برای رهبری و مدیریت نباشند، اما این بدان معنا نیست که آنها اعتماد به نفس ندارند. یک تصور غلط رایج وجود دارد که درونگراها نمی‌توانند اعتماد به نفس داشته باشند، اما این دیدگاه درست نیست؛ اعتماد به نفس INTJها از قدرت درونی آنها ناشی می‌شود و نه آنچه در بیرون اتفاق می‌افتد.»

او اضافه می‌کند که هنگام تصمیم‌گیری، INTJها متزلزل نمی‌شوند؛ چرا که افکار خود را قبل از رسیدن به نتیجه، پردازش کرده‌اند. اگرچه ممکن است INTJها در ظاهر به اندازه ENTJها اعتماد به نفس واضحی نداشته باشند، اما از قدرتی آرام و مطمئن برخوردارند. در واقع آنها نیازی به نشان دادن اعتماد به نفس خود نمی‌بینند.

اما ویلیامز، کوچ شغلی و مدیر ارشد تحقیقات، اضافه می‌کند که مؤلفه تفکر ENTJها و INTJها همچنین به سطح اعتماد آنها می‌افزاید، زیرا منطقی، تحلیلی هستند و «احساس اطمینان و کنترل دیگران را دارند».

۳. ENFJ – پیش‌قدم

کولستون ENFJها را «جادوگرهای طبیعی» می‌نامد که به لطف «اعتماد زیاد به توانایی‌های خود» می‌توانند وظایف مختلفی را بر عهده بگیرند. او توضیح می‌دهد: «آن‌ها می‌دانند هر کاری را که به آنها محول شده را می‌توانند به بهترین شکل انجام دهند و در باور به خودشان تزلزل‌ناپذیر هستند. آنها همچنین مطمئن هستند که وظایف و چالش‌های جدید را می‌توانند بپذیرند و می‌دانند که برای انجام هر هدفی که برای خود تعیین می‌کنند، هر آنچه که لازم است را دارند.»

شرکت‌های که این هفته استخدام دارند
۲۳ شرکت بزرگ و معتبر این هفته استخدام دارند. برای مشاهده آگهی‌های استخدامی و ارسال رزومه کلیک کنید.

این اعتماد به نفس در مواقع بحران نیز به خوبی به ENFJها کمک می‌کند، به این معنی که آنها از آن دسته افرادی هستند که می‌توانید وقتی اوضاع بحرانی می‌شود به آنها مراجعه کنید. کولستون می‌گوید: «آنها مطمئن هستند که می‌توانند همه چیز را بدون از هم پاشیدن یا آسیب زدن، مدیریت کنند.»

۴. ENFP – پیکارگر

تفسیر MBTI از تیپ‌های شخصیتی با اعتماد‌به‌نفس

افراد برونگرای شهودی، احساسی و ادراکی به دلیل شجاعت و توانایی‌شان در مقابله با چالش‌ها شناخته می‌شوند. کولستون می‌گوید: «این تیپ شخصیتی از ناشناخته‌ها نمی‌ترسد، بلکه از آنچه در راه است، هیجان‌زده می‌شود. آنها می‌دانند که چه کاری را می‌توانند به خوبی انجام دهند و از انجام هر کاری که توانایی‌هایشان را به نمایش بگذارد، خوشحال می‌شوند.»

طبیعت برونگرای این تایپ شخصیتی، همچنین از نظر اعتماد به نفس به آنها کمک می‌کند؛ چرا که می‌توانند بدون زحمت با دیگران تعامل داشته باشند و با غریبه‌ها به راحتی مکالمه‌ای را آغاز کنند. کولستون توضیح می‌دهد: «ENFP‌ها که بسیار جذاب و ارتباط‌ گیرنده هستند، با خوشحالی به سراغ کسی می‌روند که هرگز ندیده‌اند و راه‌هایی برای یادگیری درباره او پیدا می‌کنند، بدون اینکه ترسی از آنچه ممکن است اتفاق بیفتد، داشته باشند.»

۵.ESTJ – مجری

کارشناسان می‌گویند این افراد رهبران طبیعی هستند و تمایل دارند (به روشی خوب) روی موضوعات مختلف تمرکز کنند. کولستون می‌گوید: «ESTJ‌ها با توانایی شگفت‌انگیزشان در فرمان دادن و جلب کردن توجه همه، به شیوه‌ای بسیار واضح و چشم‌نواز، اعتماد به نفس طبیعی را از خود بروز می‌دهند. آنها در آموزش دیگران مهارت دارند و اغلب معلمان برجسته‌ای هستند.»

ویلیامز از ESTJ به عنوان یکی دیگر از انواع تفکر-قضاوت با اعتماد به نفس نام برد، البته «به میزان کمتر» نسبت به سایر انواع قضاوت شهودی مانند INTJ و ENTJ. او توضیح می‌دهد که ESTJها و همچنین ISTJ‌ها، به دلیل مهارت‌های سازمانی و توانایی خود برای آرام ماندن تحت فشار شناخته شده‌اند، که هر دوی این ویژگی‌ها می‌تواند تقویت به اعتماد به نفس کمک کند.»

تست MBTI ایران تلنت

همین حالا می‌توانید به صورت رایگان در تست MBTI ایران تلنت شرکت کنید و به درک عمیق‌تری از شخصیت خود برسید و با بررسی و تحلیل تایپ شخصیتی خود ببینید چه مشاغلی مناسب شماست.

منبع bestlifeonline
مطالب پیشنهادی
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.