وبلاگ ایران تلنت
آموزش راهکارهای استخدامی و مدیریت منابع انسانی

مزایا و معایب کار در استارت آپ‌ها

امروزه بسیاری از جوانان و تازه فارغ‌التحصیلان دوست دارند تا در یکی از استارت‌آپ‌ها استخدام شوند، چرا که جذابیت کار در این مدل شرکت‌ها برای آنها بیشتر است. کار در استارت‌آپ‌ها مزایای بسیاری دارد که یکی از آنها، انعطاف‌پذیری در ساعت کاری و همچنین انجام وظایف است. علاوه بر این، بسیاری از استارت‌آپ‌ها فضایی را برای کارمندان خود مهیا می‌کنند تا بتوانند در مسیر شغلی خود رشد کنند و نکات بیشتری از حیطه کاری خود یاد بگیرند.

اما با این حال، استارت‌آپ‌ها نیز ممکن است معایبی نیز داشته باشند. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که استارت آپ چیست و مزایا و معایب کار در استارت آپ‌ها را نیز نام خواهیم برد.

ابزار رایگان و آنلاین ساخت رزومه
همین حالا می‌توانید به صورت رایگان و آنلاین یک رزومه حرفه‌ای و دو زبانه بسازید و فایل آن را دریافت کنید.

استارت‌آپ چیست؟

به شرکتِ تازه تاسیسی که توسط یک یا چند کارآفرین تاسیس شده باشد، استارت‌آپ می‌گویند. هدف یک استارت‌آپ ارائه خدمات یا محصول منحصر‌به‌فرد به بازار و همچنین ارائه راه‌حل برای برخی مشکلات است که مصرف کنندگان با آن مواجه هستند. استارت‌آپ‌ها معمولا شرکت‌هایی هستند که میزان سرمایه اندکی برای پول برای تأمین مالی دارند به همین دلیل، به همین دلیل، بودجه اولیه آنها اغلب از طرف خود بنیانگذاران یا خانواده و دوستان تامین می‌شود. زمانی که استارت‌آپی کار خود را آغاز کرد و به فعالیت‌های خود ادامه داد، می‌تواند بودجه خود را اغلب از طریق سرمایه‌گذاران و وام دهندگان تأمین کند.

مزایای کار در استارت‌آپ

مزایا و معایب کار در استارت آپ‌ها

کار کردن برای یک استارت‌آپ، به ویژه برای کسانی که تازه وارد دنیای حرفه‌ای شده‌اند، مانند تازه فارغ‌التحصیلان یا متخصصان جوان، مزایای متعددی دارد. این مزایا شامل موارد زیر می‌شود:

فرصت‌های بیشتر برای یادگیری

بسیاری از استارت‌آپ‌ها نسبت به شرکت‌های قدیمی‌تر، مسئولیت‌های بیشتری را به کارکنان خود می‌دهند. این به این دلیل است که استارت‌آپ‌ها اغلب نمی‌توانند چندین کارمند را که هر یک مسئولیت متفاوتی در یک بخش دارند، استخدام کنند. استارت‌آپ‌ها اغلب کارمندان خود را بر اساس مجموعه مهارت‌های خاصی که هر کارمند باید داشته باشد استخدام می‌کنند، اما این امکان نیز وجود دارد که به کارکنان نقش بزرگ‌تری در سازمان بدهند تا کمبود کارمندان را به طور کلی جبران کنند.

این موضوع می‌تواند یک مزیت بزرگ، به ویژه برای متخصصان جوان به‌شمار آید، زیرا فرصت کافی برای یادگیری نکاتی را دارند که احتمالا در سازمان‌های دیگر هرگز فرصت یادگیری آنها را نخواهند داشت. علاوه بر این، از آنجایی که بنیانگذاران و کارمندان استارت‌آپ‌ها اغلب به صورت تیمی و در کنار هم کار می‌کنند، به همین خاطر فرصت یادگیری از دیگر افراد چه افراد باتجربه و جه افراد جوان، برای همه فراهم است.

ساعت کاری انعطاف پذیر

بسیاری از استارت‌آپ‌ها به کارمندان این فرصت را می‌دهند که ساعات کاری انعطاف‌پذیری داشته باشند. حتی، برخی از استارت‌آپ‌ها به کارمندان اجازه می‌دهند در صورت تمایل از خانه و به صورت دورکار کار کنند. این یک امتیاز عالی برای افرادی است که هم  در خانه و هم در زندگی حرفه‌ای خود مسئولیت‌های بسیاری دارند و دوست دارند تا با دورکاری، تمام این مسئولیت‌ها را به بهترین شکل انجام دهد و زمان برای انجام آنها داشته باشند.

تجربه‌ی کاری منحصربه‌فرد

کار در استارت‌آپ‌ها اغلب بر خلاف کار در هر نوع شرکت دیگری است. به همین دلیل، کارمندانِ استارت‌آپ‌ها اغلب از تجربه‌ای منحصربه‌فرد لذت می‌برند که در جای دیگری آن را نخواهند داشت. برای مثال، برخی استارت‌آپ‌ها برای کارمندان اتاقی برای استراحت و خواب در نظر می‌گیرند که در آن کارمندان می‌توانند در محل کار چرت بزنند. علاوه بر این، برخی استارت‌آپ‌ها ناهار و میان وعده نیز برای کارمندان در نظر می‌گیرند که این موضوع نیز می‌تواند برای بسیاری جذاب باشد.

مزایای بسیار در محل کار

مزایا و معایب کار در استارت آپ‌ها

استارت‌آپ‌ها اغلب مزایای متعددی را برای کارکنان خود فراهم می‌کنند تا کارکنان خود را راضی نگه دارند. برخی از مزایایی که استارت‌آپ‌ها برای کارمندان خود در نظر می‌گیرند، عبارت‌اند از:

  • نوشیدنی و غذای رایگان در محل کار
  • عضویت رایگان در باشگاه
  • تخفیف در خدمات یا کالاهای ارائه شده توسط استارت‌آپ
  • محیط کاری جذاب برای کار
  • ساعت کاری انعطاف‌پذیر و مکان دورکاری
  • زمان پرداخت نامحدود (PTO)
  • فضاهای کاری مناسب برای آوردن حیوانات خانگی
  • هفته‌های کاری کوتاه‌تر

افزایش رضایت شغلی

افرادی که در استارت‌آپ‌ها کار می‌کنند اغلب رضایت شغلی بیشتری را تجربه می‌کنند، زیرا معمولا بیشتر در رشد و تکامل شرکت نقش دارند. اینکه بدانید و حس کنید در پیشرفت شرکت اثرگذار هستید، احساس بسیار خوبی می‌گیرید و این احساس به طور قابل توجهی بر رضایت کلی شما از کاری که انجام می‌دهید، تأثیر می‌گذارد. همچنین، از آنجایی که استارت‌آپ‌ها اغلب کارکنان کمتری نسبت به سایر شرکت‌ها دارند، از این رو، بنیان‌گذاران و رهبران استارت‌آپ بیشتر برای به حداکثر رساندن رضایت کارمندان خود تلاش می‌کنند.

نظارت حداقلی از سمت مدیران و سرپرستان

یکی دیگر از مزایای کار در یک استارت‌آپ، نظارت حداقلی بر روی کارمندان است. از آنجایی که تعداد کارمندان استارت‌آپ‌ها کم است، بنابراین نظارت در هر بخش کمتر است. در استارت‌آپ‌ها افراد می‌توانند کارهای بسیاری را انجام دهند و حتی به جای چند نفر کار کنند. با این رویه، کارمندان می‌توانند تصمیمات حرفه‌ای اتخاذ کنند و این فرصت را دارند که در پیشرفت استارت‌آپ سهم داشته باشند.

فرصت‌های بسیار برای بهبود خلاقیت و نوآوری

به کارمندانی که در استارتاپ‌ها کار می‌کنند، اغلب فرصت کافی داده می‌شود تا دانش و مهارت‌های خود را به گونه‌ای به نمایش بگذارند که به پیشرفت و موفقیت استارت‌آپ کمک کند. این در حالی است که در سازمان‌های تثبیت‌شده و شرکت‌های بزرگ‌تر، معمولا ایده‌ها توسط افراد رده‌های بالاتر در سازمان ارائه می‌شود و کارمندان نقش کمتری در خلاقیت در سازمان دارند. بنابراین، این مزیت به ویژه برای افراد خلاق‌تر که مدام به دنبال نوآوری و خلق ایده هستند تا با تیم خود به اشتراک بگذارند، مفید است.

معایب کار در استارت‌آپ

مزایا و معایب کار در استارت آپ‌ها

در حالی که کار کردن برای یک استارت‌آپ مزایای متعددی دارد، اما معایبی نیز وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید تا بتوانید تعیین کنید آیا این مسیر شغلی برای شما مناسب است یا خیر. معایب کار در استارت‌آپ‌ها عبارت‌اند از:

شرکت‌های که این هفته استخدام دارند
۲۳ شرکت بزرگ و معتبر این هفته استخدام دارند. برای مشاهده آگهی‌های استخدامی و ارسال رزومه کلیک کنید.

امنیت شغلی نامشخص

بر اساس داده‌های اداره آمار کار در آمریکا که بیشترین حجم استارت‌آپ را دارد، تنها ۵۰ درصد از استارت‌آپ‌هایی که کارمند دارند، می‌توانند بعد از پنج سال به فعالیت خود ادامه دهند. این مورد برای استارت‌آپ‌های حوزه فناوری بیشتر نمود دارد، زیرا پیشرفت‌های فناوری و نوآوری‌های جدید، می‌تواند آنها را از رقابت خارج کند.

به این دلایل، کار در یک استارتاپ اغلب تضمین کننده ثبات یا امنیت شغلی نیست. به عنوان مثال، بسیاری در استارت‌آپ‌هایی مشغول به کار می‌شوند ک تنها سه سال عمر می‌کنند و پس از این مدت، به دلیل تعطیلی استارت‌آپ، باید کار دیگری پیدا کنند.

حجم کاری بالا

کار برای یک استارت‌آپ معمولا با مسئولیت بیشتری نسبت به یک شرکت معتبرتر همراه است. برای برخی، این یک مزیت است اما برای برخی دیگر، این حجم کار و پذیرش مسئولیت‌های فراوان می‌تواند با استرس و فشار بسیار همراه باشد. فرسودگی شغلی و استرس در استارت‌آپ‌ها شایع‌تر است، چرا که کارکنان مسئولیت‌هایی بیشتر از مجموعه مهارت‌های خود بر عهده می‌گیرند.

ساعت کاری طولانی

کار در استارت‌آپ‌ها، به این معنا است که برخی مواقع باید ساعت‌های طولانی حتی در روزهای تعطیل نیز کار کنید. این حجم کاری، به ویژه در روزهای نخستین فعالیت هر استارت‌‌آپی بیشتر است، زیرا شرکت‌ها باید به سرعت روی کارهای خود تمرکز کنند تا بتوانند سرمایه‌گذار جذب و رشد اولیه خود را ثبت کنند. با اینکه روند کار در استارت‌آپ‌ها روند انعطاف‌پذیری است، اما کارمندانِ استارت‌آپ‌ها اغلب مجبورند ساعت‌های طولانی‌تری نسبت به ساعت کاری معمولی که از ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر است، کار کنند.

دستمزد کمتر

مزایا و معایب کار در استارت آپ‌ها

بسیاری از استارت‌آپ‌ها تا زمانی که شرکت شروع به رشد و افزایش درآمد نکند، نمی‌توانند به کارمندان خود در قبال ارزش واقعی‌شان، حقوق پرداخت کنند. در نتیجه، کار برای یک استارت‌آپ اغلب به معنای دستمزد کمتر نسبت به آن چیزی است که در یک شرکت معتبرتر می‌گیرید.

فقدان ساختار

استارت‌آپ‌ها اغلب فاقد ساختار هستند، زیرا رهبران و بنیان‌گذاران دوست دارند تا کارمندان در تمام کارها مشارکت داشته باشند. استارت‌آپ‌ها سلسله مراتبِ متداول در سازمان‌های معتبرتر و شرکت‌های بزرگ را ندارند و به همین دلیل، افراد در این شرکت‌ها دچار سردرگمی می‌شوند. این امر گاهی باعث می‌شود که کارمندان برای مراجعه به فرد مسئول در مورد موضوعی، دچار سردرگمی شوند و همین موضوع باعث به وجود آمدن مشکلاتی در شرکت می‌شود.

تغییرات مداوم

یکی از مهم‌ترین موارد در استارت‌آپ‌ها که همیشه وجود دارد، تغییرات است. عناوین، مسئولیت‌های شغلی و نقش کارمندان در استارت‌آپ‌ها مرتبا در حال تغییر هستند و در برخی موارد، این تغییرات مطرح نیز نمی‌شوند. این  موضوع برای افرادی که به دنبال ثبات  در کار و حرفه خود هستند، به عنوان یک نقطه ضعف به‌شمار می‌آید و کمتر می‌توانند این سبک کاری را بپذیرند.

منابع محدود

منابع برای توسعه حرفه‌ای در میان استارت‌آپ‌های جدید محدود است و حتی تا زمانی که استارت‌آپ به جایگاه و درآمد ثابتی نرسد نیز، این محدودیت ادامه‌دار است.

آزادی بیش از حد

در حالی که آزادی عمل در محیط کار یک مزیت به‌شمار می‌آید و بسیاری آن را ترجیح می‌دهند، اما آزادی بیش از حد برای بسیاری نقطه ضعف است. استارت‌آپ‌ها اغلب آزادی قابل‌توجهی را برای کارمندان خود فراهم می‌کنند و انتظار دارند در این شرایط پیشرفت کنند. اما با این حال، اگر ترجیح می‌دهید فقط روی یک مهارت یا کار تمرکز کنید، آزادی عملی که استارت‌آپ‌‌ها در اختیار کارمندان خود قرار می‌دهند ممکن است برای شما مناسب نباشد.

منبع indeed
مطالب پیشنهادی
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.