وبلاگ ایران تلنت
آموزش راهکارهای استخدامی و مدیریت منابع انسانی

آیا به عیدی کارگران مالیات تعلق می‌گیرد؟

عیدی از جمله مزایای شغلی است که کارفرما موظف است آن را در پایان سال به کارگران پرداخت کند. امسال نیز میزان عیدی کارمندان و کارگران توسط شورای عالی کار تعیین شده و طبق نظر این شورا، حداقل عیدی کارگران دو برابر حداقل حقوق پایه و حداکثر عیدی به شرطی که از مصوبه قانون کار بیشتر نشود، سه برابر پایه حقوق خواهد بود. به این ترتیب، عیدی در نظر گرفته شده برای کارمندان و کارگران حقوق‌بگیر زیر نظر قانون کار در نوروز ۱۴۰۲، بین هشت میلیون و ۳۵۹ هزار تومان تا ۱۲ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۲۵۰ تومان است. این رقم برای افرادی که کمتر از یک سال سابقه کار داشتند، متفاوت‌تر است.

اما سوالی که برای بسیاری از کارگران در مورد عیدی سال ۱۴۰۲ مطرح می‌شود، این است که به عیدی دریافتی مالیات تعلق می‌گیرد یا خیر.

ابزار رایگان و آنلاین ساخت رزومه
همین حالا می‌توانید به صورت رایگان و آنلاین یک رزومه حرفه‌ای و دو زبانه بسازید و فایل آن را دریافت کنید.

مالیات بر عیدی کارگران

برخلاف حق بیمه که به عیدی کارگران تعلق نمی‌گیرد، اما عیدی کارمندان و کارگران مشمول مالیات می‌شود. دلیل این کار این است که عیدی به عنوان یکی از درآمدهای سالانه در نظر گرفته می‌شود و به همین خاطر، هم برای کارمندان و هم برای کارگران مالیات عیدی محاسبه می‌شود.

میزان مالیاتی که از عیدی کارگران کسر می‌شود، کاملا به میزان دریافتی آنها بستگی دارد و از یک مبلغی به بالا، مالیات از عیدی کسر می‌شود. اگر به جدول ارائه شده برای میزان مالیات بر حقوق نگاه انداخته باشید، به این پی می‌برید که برای هر مبلغی یک درصد مشخصی برای کسر مالیات در نظر گرفته شده است. این موضوع و روش برای مالیات عیدی نیز صدق می‌کند. مبلغ عیدی از یک معافیت مالیاتی برخوردار است، اما محاسبه مالیات عیدی باید به صورت سالانه و با در نظر گرفتن کلیه حقوق و مزایای سال کاری صورت بپذیرد.

طبق قانون معافیت مالیات عیدی سال ۱۴۰۱، کارگران و کارمندانی که میزان عیدی آن‌ها کمتر از ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان باشد، مشمول معافیت مالیات عیدی می‌شوند. بنابراین کارگرانی که عیدی آنها بیش از ۵.۶۰۰.۰۰۰ است، مشمول مالیات عیدی خواهند بود.

شرکت‌های که این هفته استخدام دارند
۲۳ شرکت بزرگ و معتبر این هفته استخدام دارند. برای مشاهده آگهی‌های استخدامی و ارسال رزومه کلیک کنید.

طبق بند ۹ ماده ۹۱ ق.­م.­م، عیدی سالانه یا پاداش آخر سال مجموعا تا میزان یک دوازدهم معافیت مالیات‌های موضوع ماده ۸۴ ق.م.م بدون در نظر گرفتن مدت کارکرد در طول سال از پرداخت مالیات معاف است.

روش محاسبه مالیات عیدی نیز به این صورت است که، باید حقوق کارگر در یک سال را محاسبه کرده و سپس عدد حاصل را با عیدی جمع کرد و مواردی که شامل معافیت مالیاتی می‌شوند را از عدد حاصل کم کرد. مالیات عیدی به جمع عیدی و حقوق کارمند تعلق می‌گیرد.

سخن پایانی

درست مانند مالیات بر حقوق، مبلغی نیز به عنوان مالیات عیدی از پاداش آخر سال کارگران کسر می‌شود. میزان مالیات عیدی بستگی به میزان درآمد سالانه و همچنین دسته‌بندی حقوق دریافتی دارد.

مطالب پیشنهادی
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.