وبلاگ ایران تلنت
آموزش راهکارهای استخدامی و مدیریت منابع انسانی

حقوق رشته مهندسی مکانیک در ایران چقدر است؟

مهندسان مکانیک دستگاه‌ها و سیستم‌های مکانیکی مانند ماشین آلات، ابزارها و موتورها را طراحی، تولید، آزمایش و بازرسی می‌کنند. از آنجایی که مهندسان مکانیک طیف وسیعی از کارها را می‌توانند انجام دهند، به همین خاطر فرصت های شغلی برای مهندسی مکانیک نیز بسیار متنوع است و همچنین تقاضا برای آنها زیاد است، به همین دلیل در صنایع مختلف می‌توانند کار کنند و طیف گسترده‌ای از محصولات را طراحی کنند. اما با این حال مشاهده شده است که اکثر مهندسان مکانیک در حوزه تولید، تحقیق و توسعه یا در شرکت‌هایی که خدمات مهندسی ارائه می‌دهند، مشغول به کار هستند.

به طور معمول، مهندسان مکانیک دارای مدرک کارشناسی در مهندسی مکانیک یا در زمینه مرتبط مانند فناوری مهندسی مکانیک هستند. از واجبات کار با مدرک مهندسی مکانیک داشتن ذهن خلاق و تفکر خلاقانه و همچنین مهارت بالا در ریاضی است. این افراد ممکن است حقوق و دستمزد متفاوتی داشته باشند که با توجه به عوامل مختلف تغییر کند. در این مقاله به شما خواهیم گفت که هر مهندس مکانیک در ایران چقدر حقوق دارد.

محاسبه آنلاین حقوق و دستمزد
با استفاده از سرویس سلری‌ایران تلنت می‌توانید به راحتی حقوق و دستمزد خود را در هرگروه شغلی و هر رده سازمانی محاسبه و آن را با سایر افراد مقایسه کنید.

مسئولیت‌های مهندس مکانیک

مهندسان مکانیک یا mechanical engineering معمولا دامنه وظایف مشابهی دارند، اما با این حال در برخی از صنایع و مشاغل ممکن است این وظایف تغییر کند. اما به صورت کلی وظایف مهندسان مکانیک شامل موارد زیر می‌شود:

 • برنامه ریزی، مفهوم سازی و ایجاد طرح‌های مکانیکی برای محصولات جدید
 • توسعه فرآیندهای آزمایش و انجام آزمایش و اعتبارسنجی طرح‌های جدید
 • تهیه و ارائه نمونه‌های اولیه برای آزمایش بتا و نشان دادن به مشتری
 • انجام محاسبات مهندسی برای پشتیبانی از کارهای طراحی
 • ایجاد و بررسی نقشه‌های فنی، طرح‌ها و مشخصات با استفاده از نرم افزارهای رایانه‌ای
 • همکاری با تیم‌های مهندسی، فروشندگان و پیمانکاران
 • پیگیری دقیق توسعه محصول و مراحل طراحی پروژه
 • مطمئن شدن از انجام کارها در زمان مشخص شده و بودجه بندی درست

حقوق رشته مهندسی مکانیک در ایران

حقوق و دستمزد مهندس مکانیک در سال ۱۴۰۱

حقوق مهندس مکانیک طبق گزارش بازار کار وب‌سایت ایران سلری به طور میانگین معمولاً ۱۰.۷۰۰.۰۰۰ تومان است. میزان حقوق مهندس مکانیک در ایران از ۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان (کمترین) تا ۱۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان (بالاترین) متغیر است.

این میزان حقوق برای هر مهندس مکانیک شامل مواردی مانند حق مسکن، هزینه رفت و آمد و سایر موارد می‌شود. هر مهندس مکانیک، همان‌طور که گفتیم می‌تواند بسته به تجربه، مهارت، موقعیت جغرافیایی شرکت و جنسیت حقوق متفاوتی داشته باشد.

مطمئنا میانگین درآمد مهندس مکانیک در شهرهای بزرگ مانند تهران، ممکن است کمی متفاوت باشد. اگر مهندس مکانیکی در شرکت خصوصی مشغول به کار شود، می‌تواند درخواست حقوق بیشتر بدهد که یا با آن موافقت می‌شود و یا رد می‌شود. در هر صورت این رقمی که ما اعلام می‌کنیم، رقمی کلی است که بسته به مکان و موقعیت ممکن است فرق کند.

مقایسه حقوق و دستمزد مهندس مکانیک بر اساس سابقه کاری

در برخی مشاغل میزان تجربه افراد در آن حوزه می‌تواند نقش مهمی در افزایش میزان حقوق آنها داشته باشد. در مورد مهندسی مکانیک نیز همین موضوع صدق می‌کند.

بر اساس اطلاعات به دست آمده از گزارش بازار کار از حقوق و دستمزد وب‌سایت ایران سلری، حقوق یک مهندس مکانیک با تجربه کمتر از سه سال به طور میانگین در حدود ۹،۲۰۰،۰۰۰ تومان در هر ماه درآمد است. حقوق این افراد از ۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان (کمترین) تا ۱۴,۰۰۰,۰۰۰ تومان (بالاترین) متغیر است.

حقوق یک مهندس مکانیک با سطح تجربه بین سه تا هفت سال به طور میانگین ۱۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان در هر ماه است. مهندس مکانیکی با سابقه بیشتر از پانزده سال به طور میانگین در حدود ۱۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان حقوق در ماه دریافت می‌کند. 

اما باید اعلام کنیم که این اعداد تماما تغییر پذیر هستند و این مهندسان و کارفرمایان هستند که باید در مورد مبلغ نهایی به توافق برسند.

حقوق رشته مهندسی مکانیک در ایران

پر درآمد ترین مشاغل برای مهندسین مکانیک

مهندسان مکانیک نقشی اساسی در فرایندهای تولید در بسیاری از صنایع دارند. از آنجایی که مهندسان مکانیک گزینه‌های شغلی زیادی دارند و بازار کار برای مهندسین مکانیک متنوع است، به همین دلیل نیز حقوق آنها می‌تواند بسیار متفاوت باشد. در ادامه ما به شما شغل‌های پر درآمد مهندسی مکانیک را معرفی خواهیم کرد.

۱. مهندس اتوماسیون

مهندسان اتوماسیون ماشین آلات و فرآیندهای خودکار را طراحی می‌کنند، می‌سازند و نگهداری می‌کنند.  مهندسان اتوماسیون باید از قوانین ایمنی و بهداشتی، از جمله بهداشت و نحوه نزدیک بودن سیستم‌های خودکار به مردم مطلع باشند. این وظایف اغلب نیاز به عمل دقیق و زمان بندی دقیق دارد. مهندسان اتوماسیون اغلب در صنایع تولید و فرآوری مواد غذایی کار می‌کنند، جایی که از ربات‌ها در خط مونتاژ برای انجام کارهای خاص استفاده می‌شوند.

شرکت‌های که این هفته استخدام دارند
۲۳ شرکت بزرگ و معتبر این هفته استخدام دارند. برای مشاهده آگهی‌های استخدامی و ارسال رزومه کلیک کنید.

۲. مهندس تحقیق و توسعه

مهندسان تحقیق و توسعه روش‌ها و محصولات جدیدی را تولید می‌کنند. آنها همچنین سیستم‌های موجود را برای افزایش بهره‌وری، ایمنی و کارایی بهبود می‌بخشند. آنها طرح‌های مفهومی می‌سازند، نمونه‌های اولیه را آزمایش می‌کنند و به ارائه روش‌های تولید و محصولات جدید به بازار کمک می‌کنند. مهندسان تحقیق و توسعه برای تشخیص مشکلات و یافتن راه حل‌ها باید مبتکر و دارای مهارت تفکر تحلیلی باشند. آنها باید توانایی کار با تیم و هم به صورت انفرادی را داشته باشند.

۳. مهندس ارشد مکانیک

مهندسان ارشد مکانیک با تیمی برای برنامه ریزی، طراحی و توسعه محصولات همکاری می‌کنند. بسته به تیم طراحی، ممکن است روی قطعات مکانیکی، برد مدار، حسگرها و سیستم‌های الکتریکی کار کنند. مهندسان ارشد مکانیک همچنین می‌توانند در طراحی و اجرای فرایند تولید و بسته بندی محصول نیز کمک کنند. آنها باید بتوانند محصولات و راه حل مشکلات در آنها را درک کنند، سپس محصولات را بسازند و آزمایش کنند تا مطمئن شوند که سالم هستند و مطابق طرح اولیه کار می‌کنند.

آنها همچنین مسئول بررسی فنی و بهبود محصولات پس از فروش در بازار هستند. آنها همچنین ممکن است تیمی را در روند تولید رهبری کنند.

۴. مهندس ارشد طراحی

مهندسان ارشد طراحی در ساخت و تولید محصولات جدید تخصص دارند. آنها معمولاً یک تیم را از ابتدای پروژه تولید هدایت و رهبری می‌کنند. مهندسان ارشد طراحی اغلب به عنوان مدیر پروژه با مشتریان صحبت و مذاکره می‌کنند تا به درک درستی از اهداف و الزامات آنها، تدوین برنامه و بودجه، هدایت تیم در فرایند طراحی و بهبود فرآیندهای پروژه‌های آینده برسند. آنها باید بتوانند میزان ریسک را بررسی و با آن ارتباط برقرار کنند، درک بالایی از فرایند تولید باکیفیت داشته باشند و روند آزمایش محصول را رهبری کنند.

۵. مهندس سیستم انتقال قدرت

این مهندسان در صنعت خودرو کار می‌کنند و به عنوان نیروی محرکه در این صنعت شناخته می‌شوند. آنها ظاهر و عملکرد موتورها، سیستم انتقال قدرت، قطعات الکتریکی و نرم افزار را در خودروهای مدرن بهبود می‌بخشند. مهندسان سیستم انتقال قدرت ممکن است با موتورسیکلت‌ها، خودروها و وسایل نقلیه سنگین مانند کامیون‌های بزرگ و کامیونت نیز کار کنند. آنها برای دستیابی به اهداف خود و همچنین اجابت اهداف مشتریان به خوبی با آنها همکاری خواهند داشت.

مهندسان سیستم انتقال قدرت زمان بندی و بودجه پروژه را تعیین می‌کنند، نمونه‌های اولیه را می‌سازند و آزمایش می‌کنند، داده‌ها و دیگر اطلاعات را تجزیه و تحلیل می‌کنند. آنها همچنین مسئول اطمینان از مطابقت خودروها با الزامات ایمنی و موازین آلاینده بودن هستند.

حقوق خود را به عنوان یک مهندس مکانیک افزایش دهید

حقوق رشته مهندسی مکانیک در ایران

در اینجا چند راه وجود دارد که می‌توانید پتانسیل درآمد خود را به عنوان یک مهندس مکانیک که رشته مهندسی مکانیک را خوانده افزایش دهید:

 • صنایع پردرآمد را بیابید: برخی از پردرآمدترین صنایع برای مهندسان مکانیک، داروسازی، هوانوردی و فناوری نانو هستند. این صنایع معمولاً رقابتی هستند، بنابراین داشتن یک رزومه حرفه ای برای تحت تأثیر قرار دادن مدیران استخدامی در این صنایع بسیار مهم است.
 • کسب مدرک بالاتر: می‌توانید با دریافت مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا، پتانسیل حقوق خود را افزایش دهید. با داشتن مدرک کارشناسی ارشد، می‌توانید سریع‌تر برای مدیریت یا موقعیت‌های رهبری تیم خود را واجد شرایط کنید.
 • اخذ مجوزها و گواهینامه‌ها: مدرک مهندسی مکانیک به خودی خود اعتبار بالایی دارد، اما برخی کارفرمایان به دنبال افرادی هستند که یادگیری را متوقف نمی‌کنند. بنابراین، به دنبال کسب گواهینامه‌ها و مدارک دیگر نیز باشید.

مهندس مکانیک و حقوق آن بسته به موارد بسیاری متغیر است. ممکن است فردی با مدرک مهندسی مکانیک در تهران میزان درآمد بیشتری نسبت به فردی در یکی از شهرستان‌های تبریز داشته باشد. همچنین ممکن است بسته به سختی کار و شرایط میزان درآمد بیشتر شود، مانند حقوق مهندس مکانیک در عسلویه که خب سختی کار در منطقه‌ای دور به آن تعلق می‌گیرد. در نهایت این مهندسان مکانیک و کارفرمایان هستند که باید بر سر رقم و عدد حقوق و دستمزد به توافق برسند.

مطالب پیشنهادی
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.