وبلاگ ایران تلنت
آموزش راهکارهای استخدامی و مدیریت منابع انسانی

حقوق و درآمد مهندس عمران چقدر است؟

مهندس عمران یا civil engineering همان فردی است که محیط زندگی ما را هم در شهر و در هر خانه طراحی می‌کند و می‌سازد. آنها برنامه ریزی، طراحی و نظارت بر ساخت و نگهداری سازه‌ها و زیرساخت‌های ساختمانی مانند جاده‌ها، راه آهن، فرودگاه‌ها، پل‌ها، بندرها، سدها، پروژه‌های آبیاری، نیروگاه‌ها و سیستم‌های آب و فاضلاب را انجام می‌دهند. آنها همچنین ساختمان‌های بلند و سازه‌های بزرگ طراحی می‌کنند و می‌سازند که می‌توانند در هر شرایط آب و هوایی مقاومت کنند.

به طور کلی مهندسان عمران به دو نوع تقسیم می‌شوند: مهندسین مشاور و مهندسین پیمانکاری. مشاوران وظیفه طراحی پروژه‌ها را بر عهده دارند و بیشتر در یک دفتر کار می‌کنند. سپس پیمانکاران طرح‌ها را گرفته و در حین ساخت اجرا می‌کنند. پیمانکاران در محل پروژه‌ها کار می‌کنند و ساختمان سازه را مدیریت می‌کنند.

مهندس عمران چه وظایفی دارند؟

مهندسان عمران اغلب در یک زمینه تخصص دارند، مانند حمل و نقل (جاده‌ها، فرودگاه‌ها، راه آهن)، محیط زیست (موانع سیل، توربین‌ها)، ژئوتکنیک (معدن و خاکی)، دریایی (بنادر و دفاع دریایی) یا ساختاری (سدها، خطوط لوله، سکوهای دریایی). همین تنوع شغلی باعث شده که بازار کار مهندس عمران در ایران بسیار پررونق باشد و بسیاری از شرکت‌ها موقعیت های شغلی برای مهندسی عمران خود را به صورت مداوم منتشر کنند.

شما به عنوان یک مهندس عمران وظایفی را دارید که متداول‌ترین آنها عبارت‌اند از:

 • کمک به بررسی محل پروژه‌ها
 • ارزیابی ارزش و خطرات احتمالی پروژه‌ها
 • توسعه نقشه‌ها با استفاده از طراحی به کمک کامپیوتر (CAD)
 • ارتباط با معماران، پیمانکاران فرعی، مشاوران، همکاران و مشتریان
 • اطمینان از پروژه‌هایی که الزامات قانونی و استانداردهای بهداشت و ایمنی را برآورده می‌کنند
 • حل مشکلات طراحی و توسعه
 • مدیریت بودجه و سایر منابع پروژه
 • شرکت در جلسات عمومی برای بحث پروژه‌ها
 • استفاده از نرم افزار مدل سازی کامپیوتری برای تجزیه و تحلیل نظرسنجی‌ها و تجزیه و تحلیل داده‌ها
 • تهیه پیشنهادات و گزارشات پروژه
 • ارزیابی تاثیرات زیست محیطی پروژه و خطرات احتمالی آن
 • نظارت بر پیشرفت پروژه و اطمینان از مطابقت آن با الزامات قانونی و بهداشتی و ایمنی
 • کار در محل پروژه در هر شرایط آب و هوایی یا در یک دفتر

حقوق رشته مهندسی عمران در ایران

حقوق مهندس عمران در سال ۱۴۰۰

حقوق مهندس عمران طبق گزارش بازار کار وب‌سایت ایران سلری به طور میانگین معمولاً ۷.۲۰۰.۰۰۰ تومان است. میزان حقوق مهندس عمران در ایران از ۱.۰۰۰.۰۰۰ تومان (کمترین) تا ۲۸.۰۰۰.۰۰۰ تومان (بالاترین) متغیر است.

این میزان حقوق برای هر مهندس عمران شامل مواردی مانند حق مسکن، هزینه رفت و آمد و سایر موارد می‌شود. هر مهندس عمران ، همان‌طور که گفتیم می‌تواند بسته به تجربه، مهارت، موقعیت جغرافیایی شرکت و جنسیت حقوق متفاوتی داشته باشد.

مطمئنا میانگین درآمد مهندس عمران در شهرهای بزرگ مانند تهران، ممکن است کمی متفاوت باشد. اگر مهندس عمرانی در شرکت خصوصی مشغول به کار شود، می‌تواند درخواست حقوق بیشتر بدهد که یا با آن موافقت می‌شود و یا رد می‌شود. در هر صورت این رقمی که ما اعلام می‌کنیم، رقمی کلی است که بسته به مکان و موقعیت ممکن است فرق کند.

مقایسه حقوق و دستمزد مهندس عمران بر اساس سابقه کاری

در برخی مشاغل میزان تجربه افراد در آن حوزه می‌تواند نقش مهمی در افزایش میزان حقوق آنها داشته باشد. در مورد مهندسی عمران نیز این موضوع را بررسی می‌کنیم:

بر اساس اطلاعات به دست آمده از گزارش بازار کار از حقوق و دستمزد وب‌سایت ایران سلری، حقوق یک مهندس عمران با تجربه کمتر از سه سال به طور میانگین در حدود ۴،۹۰۰،۰۰۰ تومان در هر ماه درآمد است. حقوق این افراد از ۱,۰۰۰,۰۰۰ تومان (کمترین) تا ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان (بالاترین) متغیر است.

حقوق یک مهندس عمران با سطح تجربه بین سه تا هفت سال به طور میانگین ۶،۶۰۰،۰۰۰ تومان در هر ماه است. حقوق این افراد از ۱.۰۰۰.۰۰۰ تومان (کمترین) تا ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان (بالاترین) متغیر است.

مهندس عمرانی با سابقه کاری بین هفت تا پانزده سال به طور میانگین در حدود ۸،۶۰۰،۰۰۰ تومان حقوق در ماه دریافت می‌کند. حقوق این افراد از ۴.۲۰۰.۰۰ تومان (کمترین) تا ۱۵.۵۰۰.۰۰۰ تومان (بالاترین) متغیر است.

مهندس عمرانی با سابقه بیشتر از پانزده سال به طور میانگین در حدود ۱۱،۳۰۰،۰۰۰ تومان حقوق در ماه دریافت می‌کند. حقوق این افراد از ۵.۵۰۰.۰۰۰ تومان (کمترین) تا ۲۸.۰۰۰.۰۰۰ تومان (بالاترین) متغیر است.

اما باید اعلام کنیم که این اعداد تماما تغییر پذیر هستند و این مهندسان و کارفرمایان هستند که باید در مورد مبلغ نهایی به توافق برسند.

 

حقوق مهندس ناظر عمران

همان‌طور که در بالا عنوان کردیم، روند کاری مهندس عمران با مهندس ناظر متفاوت است و مهندسان ناظر در محل پروژه‌ها کار مدیریت پروژه را در دست دارند و مهندس عمران در دفترها، کارها را بررسی می‌کنند. به صورت کلی، حقوق مهندس ناظر عمران با توجه به تعرفه‌های تعریف شده توسط سازمان نظام مهندسی در هر سال مشخص نمی‌شود و عموما نیز حقوق و دستمزد آنها به صورت پروژه‌ای محاسبه می‌شود.

نحوه افزایش حقوق مهندس عمران

حقوق رشته مهندسی عمران در ایران

مهندس عمران بودن می‌تواند حرفه‌ای پردرآمد باشد. اما چندین راه وجود دارد که می‌توانید حقوق خود را به عنوان یک مهندس عمران افزایش دهید.

 • تغییر صنعت
 • تغییر محل کار
 • اخذ گواهینامه
 • اخذ مدرک کارشناسی ارشد

سخن پایانی

در میان بهترین رشته‌های مهندسی می‌توان مهندسی عمران را رشته‌ای پولساز در نظر گرفت، البته این پولساز بودن به شرایط و فاکتورهای بسیار ارتباط دارد. به عنوان مثال، در تفاوت مهندسی عمران با معماری می‌توان این تفاوت درآمد را مشاهده کرد. یکی از دلایلی هم بسیاری از محصلان دوست دارند تا به بهترین دانشگاه های ایران برای معماری راه پیدا کنند تا در آن مدرک معماری بگیرند، این است که درآمد معماری را بالاتر از عمران می‌دانند. اما به صورت کلی باید دید که هر شرکتی و هر کارفرمایی برای مهندسان چه دستمزدی را در نظر دارند و توافق بین آنها به چه رقمی ختم می‌شود.

مطالب پیشنهادی
4 دیدگاه
 1. Keyvan می‌گوید

  بنده به عنوان یک مهندس عمران به ذکر یک موضوع مهم می‌پردازم اون هم اینکه تجربه کاری میتواند مهمترین اصل باشه در کار و مهارت در تمامی فن و علومی که در این رشته مورد استفاده است میتوان بیان کرد…بنده با داشتن ۴سال سابقه کاری الان حقوق ۱۱تومنی دارم ک بسیار راضی هستم.
  پس صرفا تجربه چندین ساله ربط زیادی با افزایش حقوق ندارد…

  1. ... می‌گوید

   سلام وقت بخیر
   میشه یکم درمورد کاری که انجام میدید توضیح بدید
   ممنون

 2. حسین می‌گوید

  من با ۱.۵سال سابقه ۷.۵ میگیرم که راضی نیستم

 3. محمدی می‌گوید

  فقط پزشکی، بقیه بدرد نمیخورن

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.