وبلاگ ایران تلنت
آموزش راهکارهای استخدامی و مدیریت منابع انسانی

۱۰ سوالی که باید در مصاحبه کارآموزی بپرسید

رقابت برای به‌دست آوردن فرصت‌های شغلی کارآموزی می‌تواند به اندازه رقابت برای به‌دست‌آوردن کار دائمی شدید باشد. به هر حال، حضور در دوره‌های کارآموزی می‌تواند مسیر استخدام در شرکت‌ها را آسان‌تر کند. از این رو، آگاهی از سوالات مناسب برای پرسیدن در مصاحبه کارآموزی به شما کمک خواهد کرد که اشتیاق خود برای حضور در این دوره را نشان دهید.

مصاحبه استخدامی برای کارآموزی کمی متفاوت از مصاحبه برای کار دائمی است. اما با این حال، این دو یک وجه تمایز دارد و آن هم این است که در هر دو باید سوالاتی از مدیر استخدام بپرسید تا بتوانید نظر او را جلب کنید. سوالات هوشمندانه‌ای که باید در مصاحبه کارآموزی بپرسید، نشان دهنده علاقه شما به موقعیت شغلی، آنچه که امیدوارید از این تجربه‌ی کاری به‌دست آورید و همچنین ارزشی است که می‌توانید برای شرکت یا سازمان به ارمغان بیاورید. در ادامه این سوالات را مطرح خواهیم کرد.

ابزار رایگان و آنلاین ساخت رزومه
همین حالا می‌توانید به صورت رایگان و آنلاین یک رزومه حرفه‌ای و دو زبانه بسازید و فایل آن را دریافت کنید.

۱. چگونه عملکرد من را ارزیابی خواهید کرد؟

این سوال را به روشی دیگر نیز می‌توان پرسید و آن هم این است که: «چه چیزی را می‌توان در این نقش موفقیت تلقی کرد؟»

مطمئنا همه دوست دارند تا در شغل و نقش خود بهترین‌ها را به نمایش بگذارند، اما ابتدا باید درک درستی از آنچه باید انجام دهند، داشته باشند. درباره مهارت‌ها و وظایفی که در این دوره مورد ارزیابی قرار می‌گیرند سوال کنید و همچنین بپرسید که چه کسی این ارزیابی را انجام خواهد داد. به عنوان مثال، اگر در بخش منابع انسانی یک آژانس تبلیغاتی کار می‌کنید و وظیفه به‌روزرسانی پایگاه داده مشتری به شما محول شده است، وقت خود را صرف ارائه ایده برای کمپین‌های تبلیغاتی نکنید.

علاوه بر این، با طرح این سوال نشان خواهید داد که به دریافت بازخورد و یادگیری علاقه دارید و بر رشد حرفه‌ای خود تمرکز دارید و برای آن آموزش می‌بینید.

۲. چگونه کارآموزان را در گذشته مدیریت کرده‌اید؟

سوالاتی برای پرسیدن در مصاحبه کارآموزی

پرسیدن در مورد تجربیات گذشته شرکت در کار با کارآموزان، می‌تواند به شما کمک کند اطلاعات بیشتری در مورد انتظارات شرکت از خودتان به‌دست بیاورید. به صحبت مصاحبه‌کننده در مورد رویه‌ها، قوانین و غیره گوش دهید. از عوامل موفقیت کارآموزان در گذشته بپرسید و همچنین در مورد این سوال کنید که چه کاری از سمت شما باعث موفقیت در دوره کارآموزی خواهد شد.

این سوالات نه تنها نشان می‌دهد که شما کارآموزی را راهی برای توسعه مهارت‌های خود می‌بینید، بلکه به شرکت نیز کمک می‌کند تا درباره شما اطلاعاتِ بیشتری به‌دست آورد. به یاد داشته باشید، اگرچه دوره کارآموزی یک فرصت برای یادگیری است، اما بسیار مهم است که در مصاحبه درباره ارزش‌هایی که برای شرکت به ارمغان خواهید آورد نیز صحبت کنید. علاوه بر این، پاسخ‌هایی که دریافت می‌کنید به شما کمک می‌کنند تا بفهمید که آیا شرکت کارآموزی را فرصتی برای کمک به شما برای توسعه مهارت‌هایتان می‌بیند یا صرفا فرصتی برای انجام کارهای کوچک و بزرگ در سازمان.

۳. یک روز کاری معمولی در این شرکت چگونه خواهد بود؟

یکی از بزرگ‌ترین کلیشه‌های کارآموزی این است که از شما کارهایی خواسته می‌شود که ممکن است برای شما ناخوشایند باشند. در روز مصاحبه، دوست دارید بدانید که وظایفی که به شما محول می‌شوند در راستای توسعه مهارت‌های شما هستند یا خیر.

این سوال می‌تواند به یافتن پاسخ این سوال شما کمک کند؛ علاوه بر این، اطلاعاتی واضح از تمام انتظارات مدیران برای نقش مد نظر مانند ساعات کاری و استراحت و همچنین مرخصی نیز به شما خواهد داد. اگر از همان ابتدا بدانید که قرار است شیفت شب کار کنید و حتی ممکن است اضافه کاری داشته باشید، به شما کمک خواهد کرد تا محیط کاری متناسب با برنامه خود پیدا کنید و در مسیر رشد حرفه‌ای خود قدم بردارید.

۴. با چه کسی قرار است کار کنم؟

در برخی از سازمان‌ها، کارآموزان برای کار با یک فرد یا بخش خاص استخدام می‌شوند، در حالی که در برخی دیگر از سازمان‌ها قرار است با افراد مختلفی کار کنند. از سوی دیگر، گروهی از کارآموزان ممکن است بتوانند روی پروژه‌های بزرگتر و با مسئولیت‌های سنگین‌تر کار کنند و برخی دیگر در پروژه‌های فردی و سبک‌تر.

به عنوان یک کارآموز، باید از حضور در یک محیط حرفه‌ای نهایت استفاده را ببرید. در ادامه این سوال می‌توانید بپرسید: «آیا فرصتی خواهم داشت تا با افراد خارج از بخش خود صحبت کنم و با آنها تعامل داشته باشم؟»

۵. نکات مورد علاقه شما در مورد کار در اینجا چیست؟

مطمئنا قبل از حضور در جلسه مصاحبه، درباره فرهنگ سازمانی شرکت مذکور تحقیق کردید و درباره آن اطلاعات به‌دست آوردید. وب‌سایت‌ها و صفحات شبکه‌های اجتماعی می‌توانند اطلاعاتی خوبی در این خصوص به شما بدهند. اما بسیاری از مدیران استخدام به دنبال تبلیغ فرهنگ سازمانی خود هستند و ممکن است بگویند برای تنوع ارزش قائل هستند، به سلامت روان کارکنان خود متعهد هستند و موارد بسیار دیگر.

پرسیدن این سوال کم‌وبیش مصاحبه‌کننده را مجبور می‌کند تا سراغ ویژگی‌های خاصی از سازمان برود و آنها را توضیح دهد. وقتی از زبان یک کارمند فعلی که درست روبروی شما نشسته است درباره این ویژگی‌ها می‌شنوید، راحت‌تر می‌توانید درباره فرهنگ و ارزش‌های آن سازمان اطلاعات و آگاهی به‌دست آورید.

۶. برخی از چالش‌های رایجی که کارآموزان معمولا در این نقش/شرکت با آن مواجه هستند، چیست؟

سوالاتی برای پرسیدن در مصاحبه کارآموزی

ممکن است یک شرکت این اطلاعات را به صورت داوطلبانه در اختیار شما قرار دهد و یا حتی ممکن است نکند. اما اگر می‌خواهید در مورد چالش‌ها به اطمینان برسید، خودتان آن را درخواست کنید. ممکن است برخی از کارآموزان در مدت زمان کارآموزی خود در شرکتی با مشکل مدیریت زمان یا برقراری ارتباط مواجه شوند و یا حتی بدتر، با مدیر خود به مشکل بخورند. برخی دیگر نیز با حجم کاریِ زیادی مواجه می‌شوند که بیش از آن میزانی است که قبلا تخمین زدند. با پرسیدن این سوال، می‌توانید برای چالش‌ها آماده شوید و در طول مدت کارآموزی خود غافلگیر نخواهید شد.

شرکت‌های که این هفته استخدام دارند
۲۳ شرکت بزرگ و معتبر این هفته استخدام دارند. برای مشاهده آگهی‌های استخدامی و ارسال رزومه کلیک کنید.

۷. آیا می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد شرکت به من بدهید؟

این یکی از آن سوالاتی است که باید در مصاحبه استخدام کارآموز بپرسید، که نشان دهنده مشارکت و تمایل شما به دانستن بیشتر در مورد شرکت است. سعی کنید اخبار مربوط به سازمان را جویا شوید یا اطلاعات بیشتری در مورد شرکت درخواست کنید که در وب‌سایت آنها را پیدا نکردید. همچنین می‌توانید با پرسیدن سؤالاتی در مورد اینکه چگونه سازمان به صنعت و جامعه خود کمک کرده است و اینکه چگونه به عنوان یک کارآموز در راستای این اهداف کار خواهید کرد، علاقه خود را به سازمان و کاری که انجام می‌دهد نشان دهید.

۸. هر چند وقت یک‌بار کارآموزان را برای مشاغل تمام وقت استخدام می‌کنید؟

مطمئنا دوست دارید تا بدانید آیا شرکت کارآموزان را به عنوان کارمندان آینده‌ی خود در نظر می‌گیرد یا خیر. برای این کار می‌توانید این سوال را بپرسید و این اطلاعات را با درایت به‌دست آورید. با بیان سوال به این صورت، علاقه خود را به کار تمام وقت ابراز می‌کنید بدون اینکه به نظر برسد انتظار پیشنهاد شغلی از سمت شرکت دارید. حتی اگر پیشنهاد کاری داده نشود، همچنان می‌توانید از تجربه کارآموزی خود برای به دست آوردن یک شغل عالی استفاده کنید.

۹. بر اساس چیزی که مصاحبه کننده در جلسه مصاحبه گفته، یک سوال بپرسید

این یکی از سوالاتی است که باید در جلسه مصاحبه بپرسید. این سوال نشان می‌دهد که به صحبت‌های مصاحبه‌کننده توجه کردید و تمام حرف‌های او را گوش دادید. به عنوان مثال: «شما در ابتدای صحبت‌ها به این اشاره کردید که در دوره کارآموزی امکان کار روی پروژه‌های بازاریابی را نیز دارم، این کار به چه صورت انجام می‌شود؟»

۱۰. مرحله بعد چیست؟

سوالاتی برای پرسیدن در مصاحبه کارآموزی

قبل از اینکه با مصاحبه کننده دست بدهید، از او تشکر کنید و از اتاق مصاحبه خارج شوید، حتما دوست دارید تا درباره مرحله بعدی از مصاحبه پرس‌وجو کنید. پرسیدن این سوال غیر از اینکه اطلاعات مهمی به شما می‌دهد، همچنین به استخدام‌کننده نشان می‌دهد که شما فردی مشتاق و پیگیر هستید. همیشه آگاهی از مرحله بعد در یک فرآیند، کلید موفقیت به‌شمار می‌آید.

برای مصاحبه کارآموزی خود آماده شوید

اکنون که می‌دانید سؤالات مناسب برای پرسیدن در مصاحبه کارآموزی چیست، وقت آن است که سراغ فرصت‌های شغلی و بررسی آگهی استخدام بروید. در ایران تلنت این فرصت برای شما فراهم است که در میان هزاران آگهی استخدامی شرکت‌ها، فرصت‌های شغلی کارآموزی را فیلتر کنید و برای مناسب‌ترین گزینه‌ها، رزومه خود را ارسال کنید.

منبع monster
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.