وبلاگ ایران تلنت
آموزش راهکارهای استخدامی و مدیریت منابع انسانی

درآمد منفعل چیست؟

بسیاری درآمد منفعل را به پول درآوردن در زمان خواب تشبیه می‌کنند، اما واقعیت این است که تعریف این مفهوم چیزی بیشتر از پول درآوردن در خواب است. اگر پول درآوردن به همین سادگی بود، بسیاری در زمان خواب به جای شمردن گوسفندها برای خوابیدن، شروع به شمردن اسکانس می‌کردند تا بتوانند جیب خود را پرتر کنند.

بسیاری در کنار درآمد و حقوق و دستمزد ماهیانه،  پولی مازاد دارند که آن را به ملک، ارز دیجیتال، و سهام تبدیل و از آنها به صورت ماهانه و سالانه درآمد کسب می‌کنند. اما اگر پول کافی برای انجام این کار را نداشته باشید، چه کاری باید انجام دهید تا بتوانید در کنار درآمد ماهانه، درآمد منفعل نیز داشته باشید؟

ابزار رایگان و آنلاین ساخت رزومه
همین حالا می‌توانید به صورت رایگان و آنلاین یک رزومه حرفه‌ای و دو زبانه بسازید و فایل آن را دریافت کنید.

مطمئنا برای اینکه بتوانید از سرمایه خود درآمد کسب کنید، باید زمان بگذارید و آن سرمایه اولیه را به‌دست آورید. برای این کار و دستیابی به درآمد منفعل، باید برنامه‌ریزی بلندمدت داشته باشید.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با معنا و مفهوم درآمد منفعل و همچنین راه‌های کسب این درآمد صحبت کنیم.

درآمد منفعل

درآمدی که برای به‌دست آوردن آن تلاش کمتری نسبت به حقوق ثابت یا درآمد فعال نیاز است را، درآمد منفعل می‌گویند. این درآمد می‌تواند یک درآمد مازاد از اجاره ملک، بازار سهام یا شرکتی باشد که شما مشارکتی به عنوان کارمند در آن ندارید.

برای دستیابی به درآمد منفعل نیاز نیست مانند تمام کارمندان از ساعت ۸ صبح تا ۵ بعدازظهر کار کنید و به دنبال پول باشید. به جای این کار، ملک یا دارایی را با پول خود خریداری می‌کنید که می‌توانید آن را بفروشید یا از اجاره دادن آن درآمد کسب کنید. این کار را می‌توانید از پشت میز خود و یا در کنار ساحل و تعطیلات انجام دهید.

برای دستیابی به درآمد منفعل ایده‌هایی بسیاری وجود دارد و از جمله آنها می‌توان به نوشتن کتاب، اجرای یک دوره آموزشی، سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات و راه‌اندازی یک وب‌سایت برای کسب درآمد از افیلیت مارکتینگ یا بازاریابی وابسته اشاره کرد.

اما هیچ‌یک از این فعالیت‌ها آنقدرها هم منفعلانه نیستند. برای کسب درآمد از این ایده‌ها شما باید کاری را از قبل انجام دهید مانند نوشتن کتابی که قرار است بفروشید، فیلم‌برداری از ویدیوهای دوره آموزشی و انتخاب ملک برای خرید. در تمام این کارها نیز شما حقوقی دریافت نمی‌کنید و باید منتظر بمانید تا در آینده درآمد آن را دریافت کنید.

انواع مختلف درآمد منفعل

درآمد منفعل

درآمد منفعل دو نوع مختلف دارد. راه دستیابی به هر کدام متفاوت است و بسته به اهداف مالی شما می‌توان از آنها به صورت جداگانه یا در کنار هم استفاده کرد:

  • کسب درآمد از فالیت‌های قدیمی. پولی که در این روش به‌دست می‌آید، به واسطه‌ی کاری است که از قبل آن را انجام دادید. نمونه‌هایی از این روش درآمد منفعل عبارت‌اند از فروش محصولات دیجیتال، نوشتن کتاب، ساخت موزیک، یا ساخت محصول دیگری که درآمد نقدی دارد.
  • کسب درآمد از دارایی‌ها. در این روش، معمولا نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه است که روش‌های درآمدی آن شامل سود سهام، سرمایه‌گذاری روی املاک و مستغلات، اجاره خانه، بهره پول، سود سرمایه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و فروش حق امتیاز می‌شود.

تفاوت بین درآمد منفعل یا غیرفعال و درآمد فعال چیست؟

تفاوت اصلی بین درآمد فعال و درآمد منفعل در این است که درآمد فعال از طریق تلاش یا خروجی فعالیتی روزانه به دست می‌آید. در مقابل، درآمد منفعل نیاز به تلاش و فعالیت‌هایی اولیه دارد و این درآمد پس از مدتی به‌دست می‌آید.

در هر دو نوع درآمد نیاز به کار است و تنها زمان آنها با هم تفاوت دارد. شخصی که به صورت ماهانه از شرکتی بابت تولید محتوا دستمزد دریافت می‌کند، درآمد فعال دارد، در حالی که شخصی که برای وبلاگ خود محتوا آماده می‌کند و از طریق آنها پول به‌دست می‌آورد، درآمد منفعل دارد.

درآمد فعال، روش سنتی در کسب درآمد است که خطر در آن کمتر است. به عبارت ساده، شما در قبال کاری که انجام می‌دهید پول دریافت می‌کنید. اما درآمد منفعل می‌تواند کمی چالش‌برانگیزتر باشد و بگیرونگیر داشته باشد.

مزایای درآمد منفعل

با اینکه برای به‌دست آوردن درآمد منفعل نیاز است که کاری را از قبل انجام دهید و برای آن تلاش کنید، اما به هر حال این روش کسب درآمد، مزایایی دارد که بسیاری به دنبال آن می‌روند. این مزایا عبارت‌اند از:

۱. به دست آوردن جریان نقدی اضافی

افزودن به سرمایه و ثروت، یکی از مزایایی است که درآمد منفعل دارد. این روش درآمد می‌تواند روشی مازاد برای کسب سرمایه برای ثروت‌اندوزی باشد، بازنشستگی پیش از موعد را تسریع کند و به شما کمک کند تا زندگی خود را در آرامش مالی سپری کنید. اگر چندین منبع برای کسب درآمد منفعل داشته باشید، می‌توانید این اطمینان را داشته باشید که از قطع شدن درآمد فعال خود ضربه نخورید.

۲. آزادی مالی بیشتر

درآمد منفعل

درآمد منفعل از نظر معنا و مفهوم، فراتر از کسب درآمد اضافی است. اگر چندین منبع درآمد منفعل داشته باشید، می‌توانید به اندازه‌ای درآمد داشته باشید که بتوانید هزینه‌های زندگی خود را بدون اینکه شاغل باشید یا به دیگران وابسته باشید، بپردازید. همچنین این روش کسب درآمد، به شما در مصرف پول انعطاف‌پذیری می‌دهد و می‌تواند رویاهای خود از جمله راه‌اندازی کسب‌وکار را محقق کنید.

۳. کاهش استرس و اضطراب

نداشتن پول کافی برای پرداخت قبوض یکی از دلایل اصلی استرس برای اکثر مردم است. با درآمد منفعل می‌توانید به راحتی صورتحساب‌های خود را بدون نگرانی از نداشتن پول کافی پرداخت کنید. وقتی درآمد منفعل داشته باشید، نیروی مالی لازم برای مدیریت خود، زمان و دارایی‌هایتان را دارید.

شرکت‌های که این هفته استخدام دارند
۲۳ شرکت بزرگ و معتبر این هفته استخدام دارند. برای مشاهده آگهی‌های استخدامی و ارسال رزومه کلیک کنید.

۴. امکان زندگی و کار در هر مکان

زمانی که شما به کسب درآمد فعال وابسته نباشید، می‌توانید در هر مکانی کار و زندگی کنید. درآمد منفعل به شما انعطاف‌پذیری‌ای در زندگی می‌دهد که روش‌های دیگر کسب درآمد نمی‌توانند آن را برای شما فراهم کنند. با کسب درآمد منفعل، می‌توانید از هر جایی کار کنید و در عین حال، به دنبال سبک زندگی ایده‌آل خود نیز باشید؛ به این معنی که می‌توانید سفر کنید یا دیگر کارهای مورد علاقه خود را انجام دهید.

روش‌های کسب درآمد منفعل

برای کسب درآمد منفعل راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. این روش‌ها عبارت‌اند از:

راه‌اندازی کسب‌وکار

داشتن یک کسب‌وکار هر چند کوچک، به شما کمک می‌کند تا درآمد منفعل داشته باشید. به عنوان مثال، اگر شما نویسنده‌ی فریلنسر محتوا هستید، بابت زمان خود پول دریافت می‌کنید، که یک فعالیت منفعلانه نیست.

اما اگر بتوانید خلاقیت و نویسندگی خود را برای کسب درآمد منفعلانه به کار بگیرید، می‌توانید از فروش محصول به صورت افیلیت مارکتینگ و تولید محتوا برای آنها درآمد کسب خواهید کرد. هنرمندان و نوازندگان می‌توانند با فروش حق کپی‌رایت محصولات خود به شرکت‌های دیگر، درآمد کسب کنند. شما همچنین می‌توانید یک کسب‌وکار کوچک را با درآمد ماهانه خود بخرید و با کمی تلاش از آن درآمد کسب کنید.

درآمد از اجاره خانه

رایج‌ترین شکل درآمد منفعل، کسب درآمد از املاک و مستغلات است. این روش درآمدی شامل خرید ملک و اجاره دادن آن به مستاجر می‌شود. برخی اعتقاد دارند که صاحبخانه بودن منفعل نیست، زیرا باید برای نگهداری و تعمیر خانه زمان بگذارید و فعال باشید.

اما می‌توانید این کارها را به فردی دیگر بسپارید، یا چند ساعت در ماه را صرف مدیریت درخواست‌ها و نگرانی‌های مستاجرها کنید.

درآمد منفعل

سهام خصوصی

سهام خصوصی به هر پولی گفته می‌شود که مستقیما در یک شرکت سرمایه‌گذاری می‌کنید، که سرمایه‌گذاری خطرپذیر یا سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات نیز گفته می‌شود. این سرمایه‌گذاری‌ها اغلب در دسته سرمایه‌گذاری‌های با ریسک بالا قرار می‌گیرند و اکثرا به سرمایه‌ای بالا نیاز دارند. سرمایه‌گذاران اغلب در این روش، سرمایه‌گذاری خود را تا ۱۰ سال نگه می‌دارند. اگر به دنبال سرمایه‌گذاری بلندمدت هستید، این روش می‌تواند منبع خوبی برای درآمد منفعل باشد.

بازار سهام

بازار سهام یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای کسب درآمد منفعل است. از آنجایی که شرکت‌ها در بازار سهام به دنبال سود هستند، از این رو، سود به دست آمده از فعالیت‌های خود را میان سرمایه‌گذاران تقسیم می‌کنند. اما این روش، نیاز به دانش در مورد بازار سهام و بورس دارد و در صورتی که توانایی انجام این روش سرمایه‌گذاری را نداشته باشید، نمی‌توانید از آن درآمد کسب کنید و برعکس ضرر خواهید کرد.

همین حالا شروع کنید و درآمد منفعل داشته باشید

این احتمال وجود دارد که سرمایه‌ای داشته باشید که بتوانید از آن برای کسب درآمد منفعل استفاده کنید، یا حداقل مهارت یا استعدادی داشته باشید که بتوانید به‌واسطه آن درآمد کسب کنید. به یاد داشته باشید که درآمد منفعل نیز مانند درآمد فعال، نیاز به تلاش و فعالیت دارد. حجم اولیه کار در این روشِ کسب درآمد سنگین است. در صورتی که این تلاش اولیه را انجام دهید، می‌توانید در درازمدت و بدون هیچ تلاشی، درآمد بیشتری کسب کنید.

مطالب پیشنهادی
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.