چرا تست هوش ایران‌تلنت‌؟

منحصر به فرد
تست ریون پیشرفته، متفاوت از فرم‌های دیگر این آزمون (ریون رنگی و بزرگسالان) می‌باشد.
معتبر
آزمون ریون پیشرفته، یکی از استانداردترین و به‌روزترین آزمون‌های سنجش هوش در دنیا به حساب می‌آید.
غیرکلامی
تست هوش ریون پیشرفته به دلیل استفاده از تصاویر برای سنجش هوش، مصون از خطاهای زبانی و فرهنگی است. با شرکت در این آزمون می‌توانید هوش بصری و توانایی‌های ذهنی خود را بسنجید.
feature
feature

ویژگی‌های تست هوش ریون پیشرفته

 • آزمون هوش ریون پیشرفته منطبق بر آخرین مقالات و تحقیقات علمی دنیا می‌باشد که توسط موسسات بزرگ روان‌سنجی مورد استفاده قرار می‌گیرد .
 • این آزمون جدیدترین فرم آزمون ریون می‌باشد که بارها مورد اصلاح قرارگرفته و تبدیل به یکی از استانداردترین ابزارهای سنجش هوش بصورت گروهی گردیده است.
 • آزمون هوش ریون پیشرفته یک آزمون غیروابسته به فرهنگ (غیر کلامی) می‌باشد که برای سنجش هوش سیال بکار می‌رود. هوش سیال یکی از ابعاد هوش عمومی می‌باشد که از مواردی مانند حل مسئله، استدلال قیاسی، رمز گشایی و استدلال استقرایی تشکیل شده است.
 • از این آزمون برای استعدادیابی نوجوانان و جوانان، گزینش و استخدام متقاضیان و مطالعات پژوهشی و بالینی استفاده می‌گردد.

آزمون‌های پیشنهادی

انجام این آزمون‌ها نیز کمک می‌کند شایستگی‌های شما بیشتر نشان داده شوند.

همه آزمون‌ها

بار-آن

تست روانشناسی

سوالات متداول

اعتبار تست هوش ریون

 

این تست که یک تست هوش بصری است، مناسب تمام فرهنگ‌ها طراحی شده و به همین خاطر به معروف‌ترین و محبوب‌ترین آزمون هوش جهان تبدیل شده است. در طی چندین سال پس از معرفی تست هوش ریون، روانشناسان بسیاری از آن استفاده کردند و همین موضوع آن را به تستی معتبر و استاندارد در میان کاربران تبدیل کرده است. تحلیل آماری سوالات و محتوای این آزمون هوش نشان داده است که هماهنگی درستی میان سوالات این تست وجود دارد و محاسبه ضریب هوشی در آن به درستی انجام می‌شود، و همین موارد به این تست اعتبار بخشیده است.

کاربرد آزمون هوش ریون

 

بسیاری از افراد همیشه به دنبال این هستند که بتوانند از طریق آزمونی و با کمک دیگر افراد میزان هوش خود را بسنجند. به همین منظور، روانشناسان بسیاری تست‌های مختلفی را در طول سال‌ها طراحی کردند که بسیاری از آن‌ها به موفقیت دست پیدا نکردند و برخی از آن‌ها، مانند تست هوش ریون توانستند موفقیت چشمگیری به دست آورند. این تست کاربردهای مختلفی دارد که برخی از مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر می‌شود:

 • اندازه‌گیری توانایی افراد در استدلال منطقی، حل مسئله و تفکر انتقادی
 • مهیا کردن فرصتی برای اولویت‌بندی توانایی‌ها و مهارت‌ها
 • به‌دست آوردن اطلاعاتی کامل درباره عملکرد شناختی
 • شناخت توانایی فردی در درک مفاهیم
 • رسیدن به درک درست از مهارت دیداری و منطقی

در حالت کلی از این تست تنها به عنوان آزمونی برای سنجش هوش استفاده نکنید، بلکه باید آن را به عنوان ابزاری برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد خود و شناسایی مهارت‌های فردی در زندگی شغلی و اجتماعی در نظر بگیرید.

تاریخچه آزمون ریون

 

آزمون هوش ریون در ابتدا توسط جان سی ریون در سال 1936 توسعه یافت. ریون برای اولین بار ماتریس‌های خود را در سال 1938 در بریتانیا منتشر کرد و سه پسر او، در سال 1972 این آزمون را در قالب شرکتی اسکاتلندی ثبت کردند. در نهایت در سال 2004، شرکت هارکورت شرکت ثبت شده آزمون را خریداری کرد.

هدف اولیه طراحی آزمون توسط ریون، ارزیابی و اندازه گیری میزان هوش عمومی افسران نیروی دریایی آمریکا بود. اما با این حال، این آزمون طی مرور زمان مورد توجه بسیاری از روانشناسان قرار گرفت و امروزه شاهد هستیم که افراد زیادی از آن برای اندازه گیری هوش استفاده می‌کنند.

ساختار سوالات آزمون ریون

 

آزمون هوش ریون یک آزمون بصری است که به همین خاطر، تمام سوالات آن طرح‌های بصری و هندسی انتزاعی و ناقص دارد. برای پاسخ دادن به سوالات این آزمون باید از میان چند گزینه، طرح و قطعه هندسی درست را انتخاب کرد. به صورت کلی، این آزمون و ساختار سوالات آن برای سنجش توانایی شناختی افراد طراحی شده است و با شرکت در این آزمون می‌توانید هوش بصری و ضریب هوشی خود را به چالش بکشید. اساس فرایند پاسخ‌دهی به سوالات آزمون ریون به شرح زیر است:

 • توانایی یافتن روابط و وابستگی میان اطلاعاتی که به نظر می‌رسد به درستی سازماندهی نشده است.
 • توانایی عقلانی ما را ملزم به مقایسه، استنباط، بازنمایی ذهنی و استفاده از استدلال قیاسی و اصول منطقی می‌کند.

همه این‌ها نشان‌دهنده g یا هوش عمومی (عامل عمومی نظریه اسپیرمن) است.