‎چرا تست شخصیت نئو ایران تلنت؟

‎کاربرد بالا
تست نئو از جنبه‌های مختلف، شخصیت شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این تست برای استفاده شخصی، موارد سازمانی و کلینیکی قابل استفاده است.
جامعیت
گزارش تست نئو گزارشی جامع است که ویژگی‌های مهم و کاملی از شخصیت هر فرد را مشخص می‌سازد که شناخت آن‌ها، کمک زیادی به ساختن زندگی سالم و موفقیت در تحصیل و شغل می‌کند.
اعتبار
آزمون نئو یکی از معتبرترین آزمون‌ها در دنیا است که تحقیقات بسیار زیادی در مورد آن انجام گرفته و در ایران نیز اعتبار و ویژگی‌های روانسنجی آن در تحقیق‌های علمی به اثبات رسیده است.

مقیاس‌های آزمون نئو

عصبیت (N)

نشانه‌های وجود عصبیت با بی‌ثباتی عاطفی یا خلق‌وخوی متغیر ظاهر می‌شود؛ وابسته به شرایط است و تغییرهای شدیدی دارد. این مقیاس به‌صورت کلی گرایش به احساسات منفی را می‌سنجد.

برون‌گرایی (E)

برون‌گراها تمایل دارند از تعامل انسانی لذت ببرند. معمولاً آن‌ها مشتاق، پرحرف و صمیمی هستند و تمایل بیشتری به شرکت در اجتماعات و تعاملات انسانی دارند.

باز بودن (O)

نگرشی كه محدود نیست و پذیرای ایده‌های جدید است. نوعی آزاد‌اندیشی که موجب می‌شود تا مردم به دیدگاه‌ها و دانش دیگران نزدیک شوند.

توافق (A)

 یك ویژگی شخصیتی است که در ویژگی‌های رفتاری فردی، ظاهر می‌شود و به ‌عنوان مهربان، همکار، خونگرم، باملاحظه و همدل با دیگران تلقی می‌شود.

وجدانی بودن (C)

این مقیاس، به داشتن اهداف جدی و تعهد در كار اشاره می‌کند و همچنین نشان‌دهنده وظیفه‌شناسی یک فرد نسبت به کار و برنامه‌های شخصی زندگی می‌باشد.

feature
feature

‎ویژگی‌های تست شخصیت نئو

  • پرسشنامه شخصیت NEO PI-R با بیش از صدها مقاله و کار پژوهشی که بر روی آن صورت گرفته است، پشتوانه علمی بسیار بالایی دارد که در بین تست‌های شخصیت‌شناسی دیگر کم‌نظیر است.
  • آزمون NEO PI-R فرم تکمیل شده آزمون شخصیتی NEO است. در ابتدا این آزمون، سه مقیاس عصبیت، بازبودن و برونگرایی را دارا بود، اما بعدها به‌دلیل استفاده گسترده و تحقیقات بیشتر، مقیاس‌های توافق و وجدانی بودن به آن اضافه گردید.
  • این آزمون برای اندازه‌گیری شخصیت افراد طراحی شده است و پتانسیل یک داوطلب، برای قرارگرفتن در یک موقعیت یا شغل خاص را نشان می‌دهد.
  • با انجام این آزمون قادر خواهید بود تا نقاط ضعف رفتاری خود را شناسایی کرده و در جهت رفع و بهبود آن تلاش کنید.

سوالات متداول

ویژگی‌های روانسنجی آزمون

ضرایب اعتبار پرسشنامه نئو در هریک از پنج مقیاس و در کل، بالاتر از 0.73 است و این وضعیت نشان دهنده ضرایب اعتبار مطلوب پرسشنامه پنج عاملی است. در ایران ضرایب اعتبار بدست آمده بر روی جامعه دانشجویان، بالاتر از 0.75 است. اعتبار طولانی مدت این پرسشنامه هم در طی یک مطالعه 6 ساله مورد سنجش قرار گرفت، که میانگین ضرایب مقیاس‌های آن 0.74 تعیین شد.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که این پرسشنامه از ویژگی‌های روانسنجی مطلوبی برخوردار است.