HR Zone   »   نکات آموزشی برای کارفرمایان

  برترین کتابهای کسب و کار در سال 2016

5 دی 1395

وب سایت fastcompany به مناسبت سال جدید اقدام به معرفی برترین کتابهای مربوط به حوزه کسب و کار در سال 2016 کرده است. این کتاب ها در مورد جنبه های مختلف کسب و کار از مدیریت یک استارتاپ گرفته تا مدیریت مسیر شغلی نوشته شده اند اما همگی در حیطه تخصصی خود کتاب هایی خاص و پربار به شمار می روند. در این مطلب به پنج کتاب برتر این لیست اشاره می کنیم.سرسختی: قدرت خواستن و پشتکار، انجلا داک ورث
(Grit: The Power of Passion and Perseverance by Angela Duckworth)
نویسنده این کتاب سال ها بر روی مفهوم سرسختی کار کرده است. سرسختی به مفهوم علاقه و تلاش بی وقفه بر روی یک ایده برای مدتی طولانی. مفهومی که در بطن این کتاب به آن پرداخته شده مفهموم تسلط بر خویشتن (self control) است. این مفهوم به روشنی توضیح می دهد که چطور بعضی آدم ها می توانند برای مدت طولانی بر روی ایده های خود پافشاری کنند در حالی که باقی افراد به راحتی اهدافشان را فراموش می کنند. این کتاب به محض انتشار در لیست پرفروش ترین های نشریه نیویورک تایمز قرار گرفت.

رقابت با شانس: داستان نوآوری و انتخاب مشتری، کلیتون کریستنسن
(Competing Against Luck: The Story of Innovation and Customer Choice by Clayton M. Christensen, Karen Dillon, David S. Duncan and Taddy Hall)
کریستنسن به عنوان پدر تئوری “نوآوری مخل” شناخته می شود. او در این کتاب عنوان می کند که شرکت ها نباید بر روی فروش محصولات سودآور تمرکز کنند. در عوض شرکت ها باید تلاش کنند خودشان را به عنوان بهترین شرکت موجود برای انجام یک کار معرفی کنند. مشتری ها به دنبال خرید کالا یا خدمات برای انجام یک کار خاص هستند. وقتی شرکت ها بر روی کارهایی که در دست دارند تمرکز می کنند می توانند خلاقیت و نوآوری بیشتری برای تصاحب بازار داشته باشند نه زمانی که به بهترین روش های درآمد زایی فکر می کنند. او در این کتاب از شرکت هایی مثل آمازون و Airbnb مثال هایی برای اثبات ادعای خود می آورد. همچنین این کتاب راه هایی در اختیار شما می گذارد تا به آسانی این راهکار را در کسب و کار خود به کار گیرید.

نقشه راه: راهنمای تکنیکی و تاکتیکی شما برای ارتقاء شغلی در زمان بارداری و یا مادر بودن، الیسون داونی
(Here’s the Plan: Your Practical, Tactical Guide to Advancing Your Career During Pregnancy and Parenthood by Allyson Downey)
با اینکه بسیاری از سازمان ها تلاش دارند محیط خود را با نیازهای خانوادگی کارمندان وفق دهند، زنان همچنان باید برای فرزندآوری تصمیم های دشواری بگیرند. الیسون داونی در این کتاب راهکارهایی عملی برای مادران بر اساس تجربیات شخصی خودش به عنوان یک مادر کارآفرین نوشته است. این کتاب، از معدود کتابهایی است که به یک دلواپسی فراگیر پاسخ می دهد: تشکیل خانواده همزمان با پیشرفت شغلی.

کار عمیق: قواعد پیشرفت با تمرکز در دنیایی پریشان، کال نیوپرت
(Deep Work: Rules for Focused Success in a Distracted World by Cal Newport)
این کتاب را می توان ناشی از موجی دانست که علیه زندگی "چند وظیفگی" یا "multitasking" در حال شکل گیری است. نیوپورت در این کتاب راهکارهایی را برای بازیابی تمرکز به ما ارائه می کند. او توضیح می دهد که این چند وظیفگی باعث کارآیی کمتر ما به لحاظ ذهنی می شود. او یک رژیم ذهنی خاص را به خوانندگان پیشنهاد می کند تا بر اساس آن تمرکز و کارآیی خود را بالا ببرند و به جای از یک کار به کار دیگر پریدن بتوانند وظایفشان را به نحو احسن انجام دهند. این کتاب را بخوانید تا بتوانید شفافیت ذهنی خود را بازیابید و به تمرکز خود در انجام کارها عمق بیشتری ببخشید. این کتاب جوایز زیادی از طرف وال استریت ژورنال و آمازون و نیز چند نشریه دیگر دریافت کرده است.

مختل!: یک سال زندگی در حباب یک استارت آپ
(Disrupted: My Year in the Startup Bubble by Dan Lyons)
دن لیونز، روزنامه نگار، نمایشنامه نویس، نویسنده و خالق اثر استیوجابز تقلبی، تمام تلاش خود را برای ارائه یک کتاب جذاب در حیطه شرکت های استارت آپی به کار برده است. او که شغلی دوست داشتنی در نشریه نیوزویک داشت ناگهان اخراج می شود و با پنجاه و چند سال سن ناچار می شود برای یک استارت آپ به نام hubspot بازاریابی کند. در جایی که بسیاری از همکارانش کمتر از نصف او سن دارند. او در این کتاب پرفروش با قلمی طنز، خاطرات و تجربیات یک ساله خود در این کار را تعریف می کند و به قواعد و فرهنگی که در چنین شرکتهایی وجود دارد اشاره می کند. او همچنین در خلال این خاطرات درس های مهمی در مورد بازیابی مسیر شغلی در عصر تکنولوژی ارائه می کند.

منبع :
https://www.fastcompany.com/3066619/the-10-best-business-books-of-2016