شرایط اخذ ویزای کاری کشورهای مختلف چگونه است؟

در دوره‌ای از زندگی شاید تصمیم به کار کردن در خارج از کشور بگیرید. بسته به کشوری که برای کار انتخاب می‌کنید، شرایط اخذ ویزا نیز متفاوت است، اگرچه همه کشورها دارای یک شرایط کلی هستند که در بین همه آنها مشترک است. در این مطلب شرایط کلی اخذ ویزای کار و همچنین شرایط اخذ ویزا برای کشورهایی که اخذ ویزای کاری آنها برای ما ایرانی‌ها آسان‌تر است را نوشته‌ایم.

شرایط کلی اخذ ویزای کاری به چه معنی است؟

  1. داشتن دعوت‌نامه از یک کارفرما: بسیاری از کشورها برای اعطای ویزای کار از شما دعوتنامه می‌خواهند. دعوت‌نامه ویزای کار حتماً باید از سوی یک شرکت، یک موسسه یا یک کارفرما ارسال شده باشد. در متن دعوتنامه حتماً باید اطلاعات شخص یا شرکت دعوت‌کننده، سمت شغلی شما، میزان دستمزد دریافتی، مدت زمانی که در این کشور مشغول به کار خواهید بود و آدرس محل شما گفته شود. با توجه به کشور مقصد، دعوت‌نامه ویزای کاری حتما باید به تایید یک ارگان معتبر (مثل شهرداری و غیره) برسد.
  2. سابقه کار یا تحصیل در شغل مورد نظر: در مورد اخذ ویزای کار، شانس بیشتر با کسانی است که در رشته تحصیلی خود به دنبال کار هستند یا سابقه کار مرتبط دارند. در حقیقت سابقه کار یا رشته تحصیلی مرتبط یکی از اصلی‌ترین شرایط اخذ ویزای کار در هر کشوری است.
  3. تسلط به زبان کشور مقصد: هنگام درخواست برای ویزای کار باید مدرک زبان هم ارائه کنید. این مدرک برای بیشتر کشورها مدرک آیلتس است، هرچند برخی دیگر از کشورها مثل ایتالیا یا آلمان به مدرک زبان همان کشور نیز نیاز دارند.
  4. ترک کشور مقصد بعد از اتمام اعتبار ویزای کار: در برخی از کشورها پس از اتمام اعتبار ویزای کاریتان می‌توانید درخواست اقامت کنید، ولی قانون کلی این است که پس از اتمام اعتبار ویزا، آن کشور را ترک کنید.

جدیدترین فرصت های شغلی را در ایران تلنت مشاهده کنید

پردرخواست‌ترین کشورها برای اخذ ویزای کار کدام کشورها هستند؟

بر اساس مطالعات و همچنین نظرسنجی‌ای که توسط موسسه انگلیسی YouGov از میان ۲۷ هزار مهاجر در ۱۹۰ کشور به دست آمد، بهترین کشورها برای مهاجرت کاری آن دسته از کشورهایی هستند که سیاست‌های معتدلی را نسبت به مهاجران در پیش گرفته‌اند. وضعیت شغلی، مزایای قرارداد استخدام، وضعیت زندگی، تعادل بین کار و زندگی و میزان درآمد از جمله موارد بودند که در این نظرسنجی مورد توجه قرار گرفتند و نتیجه تا حد زیادی قابل پیش‌بینی بود.

پیشتر به طور مقصل در مطلب نتایج ارزیابی جهانی نیروهای کار درباره این موضوع صحبت کرده‌ایم.

اما شرایط اخذ ویزای کاری برای ما ایرانی‌ها به چه شکل است؟

از میان این کشورها شرایط اخذ ویزای کاری برخی از کشورها آسان‌تر از سایرین است که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

سوئد

 یکی از کشورهایی که می‌توان به اخذ ویزای کار آن امیدوار بود سوئد است. بنابر آمار سازمان USNews، سوئد سومین کشور در زمینه مهاجرت است، به طوری که در سال ۲۰۱۸ نزدیک ۱۳۲هزار نفر به این کشور مهاجرت کرده‌اند. از جمله مشاغل مورد نیاز در این کشور مهندس برق و الکترونیک، پرستار، پزشک، طراح، برنامه‌نویس، معلم کودکستان، مهندس عمران و مددکار اجتماعی است، هرچند در سایر رشته‌ها نیز با داشتن سابقه کاری می‌توان امیدوار به اخذ ویزای کاری بود.

برای اینکه موفق به اخذ ویزای کاری سوئد شوید باید یک پیشنهاد کاری( دعوتنامه) از یک کارفرما در این کشور داشته باشید.

مدرک زبان حداقل آیلتس ۶، داشتن حداقل دو تا سه سال سابقه کاری، تمکن مالی حداقل ۱۳۰۰۰ کرون پیش از کسر مالیات، داشتن رزومه و مدرک تحصیلی برای گرفتن ویزا ضروری است. هزینه اخذ ویزای سوئد در حال حاضر (اسفند ۹۸) ۳۵۰ یورو است.

آلمان

آلمان، در حال حاضر سریع‌ترین نرخ رشد اقتصادی را دارد و همین موضوع نیز این کشور را با کمبود شدید نیروی کار در بخش‌های مختلف مواجه کرده است. در حال حاضر، تمام مشاغل مربوط به مهندسی و پزشکی در اولویت اخذ ویزای کاری آلمان قرار دارند، هرچند  افراد شاغل در حوزه مشاوره بیمه و کارشناسی خودرو هم می‌توانند در این کشور کار پیدا کنند.

مثل سوئد، برای اخذ ویزای آلمان هم به داشتن دعوتنامه کاری نیاز دارید. داشتن حداقل لیسانس (دارای تاییدیه ZAB) و سابقه کار دو ساله، تسلط کافی به زبان آلمانی (حداقل در سطح A2) یا انگلیسی (حداقل در سطح  آیلتس ۵.۵) مورد نیاز است.

کانادا

برای دریافت ویزای کاری کانادا حتما باید مدرک زبان آیلتس ۶.۵ به بالا یا مدرک زبان فرانسوی B2 باشید. برای دریافت ویزای کار این کشور هم به دعوتنامه نیاز است.  ویزای کاری کانادا اکثرا برای مشاغل راننده کامیون و راننده اتوبوس صادر می‌شود، هرچند افراد مشغول به حوزه‌های دیگر نیز که حداقل دو سال سابقه کاری داشته باشند در اولویت هستند. حدودا بین ۱ تا ۹ ماه پس از ارائه درخواست ویزای کار کانادا، به درخواست شما پاسخ داده می‌شود.

شما چه تجربه‌ای در زمینه اخذ ویزای کاری دارید؟ خوشحال می‌شویم تجربیات‌تان را با ما در میان بگذارید.

۱+

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.