skip to Main Content
5 دلیل برای اینکه کارمندان با ارزش‌ترین سرمایه شرکت هستند

5 دلیل برای اینکه کارمندان با ارزش‌ترین سرمایه شرکت هستند

در قرن بیستم ارزشمندترین دارایی یک شرکت، تجهیزات تولید محصولاتش بود. با این حال، ارزشمندترین دارایی یک مجموعه (تجاری یا غیرتجاری) در قرن بیست و یکم، متخصصانش و خلاقیت آن‎ها است.

جمله بالا متعلق به پیتر دراکر، استاد مسلم دنیای مدیریت است. مشاهدات ریزبینانه دراکر، به طور واضح به واقعیات و مشکلات صنایع در اقتصاد دانش‌محور امروزی اشاره دارد. تمام دارایی‌های ناملموس یک مجموعه مانند ثبت اختراع، قانون حق تکثیر، مالکیت فکری، برندها، علائم تجاری و تحقیق و توسعه، توسط انسان‌ها خلق می‌شوند؛ و انسان‌ها ضروری‌ترین بخشِ سود و ارزش سهام یک مجموعه هستند.

در سال 2004، Harvard Business Review اذعان کرد که مهارت‌ها و استعدادهای نیروی کار یک شرکت، دارایی‌ ناملموس آن مجموعه هستند. در حقیقت، این مهارت‌ها و استعدادها با ارزش‌ترین چیزی است که یک شرکت می‌تواند داشته باشد.

فکر می‌کنیم زمان آن فرا رسیده که سازمان‌ها ارزش بخشیدن به کارمندانشان، به عنوان مهم‌ترین دارایی مجموعه، را به عنوان رفتاری سازمانی پیش بگیرند. در حقیقت، کارمندان (یعنی مجموعه‌ای از دانش، تخصص، مهارت و تجربه) دارایی ناملموس و ارزشمند برای ایمن سازی آینده است.

تصور کنید اگر تمام کارکنان همزمان در یک قایق و در راستای یک مسیر شروع به پارو زدن کنند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ مطمئناً آن شرکت به اهدافش خواهد رسید. کارمندانی که حس ارزشمند بودن داشته باشند با افتخار در رقابت‌های کاری شرکت می‌کنند، رقبا را شکست می‌دهند و با بالا بردن نام شرکت، بر روی سکوی قهرمانی خواهند ایستاد.

پیشنهاد بهاری ایران تلنت برای ویژه شرکت های متوسط

شاید برایتان سوال شده باشد که چرا کارمندان، اصلی‌ترین سرمایه یک شرکت محسوب می‌شوند؟ خب، در ادامه برخی از این دلایل را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد:

  1. مشتری پادشاه است و کارمندان اولین مشتریان یک مجموعه هستند. اگر کارمندان یک سازمان خوشحال و راضی نیستند، نمی‌توان از آن‌ها انتظار داشت که عملکردی نتیجه بخش داشته باشند. همین موضوع باعث کاهش میزان سود سازمان خواهد شد. فرقی نمی‌کند که شرکتی کوچک، متوسط، بزرگ یا شرکت تجاری عظیمی مانند اپل، گوگل یا مایکروسافت باشید، کارمندان 100% توان خود را برای سازمان خرج می‌کنند. فراموش نکنیم که این موضوع نتیجۀ تداوم تلاش‌های هوشمندانه‌ای است که توسط کارمندان خوشحال و ارزشمند انجام می‌شود. آن‌ها سازمان را در طولانی مدت مدیریت می‌کنند، رقبا را شناسایی کرده و از آن‌ها پیشی می‌گیرند.
  2. کارمندان چهرۀ سازمان هستند. به همین دلیل، رضایت شغلی آن‌ها مهم‌ترین مسئله است. اگر کارمندی ناراضی باشد، ممکن است که دربارۀ محل کار خود بدگویی کند؛ حتی زمانی که آنجا را ترک می‌کند. یک کارمند ناراضی انگیزه ندارد و کارش را به درستی انجام نمی‌دهد. این موضوع در عملکرد وی و در نهایت، در عملکرد سازمان تاثیر می‌گذارد. این موضوع، سبب می‌شود که شرکت به اهداف خود نرسد، میزان درآمد و سود کاهش یابد و در بدترین حالت باعث شود که مشتریان به سمت رقبا روانه شوند.
  3. کارمندان پرورش‌دهندگان سازمان هستند. آن‌ها با تمام وجود برای اهداف سازمان فعالیت می‌کنند. همانطور که والدین تلاش می‌کنند فرزندان خود را به درستی تربیت کنند، کارمندان نیز می‌خواهند با تلاش‌های بی‌وقفه خود سازمانشان را به بالاترین قسمت هِرم صنعت‌شان برسانند.
  4. کارمندان پایه و اساس یک سازمان قدرتمند هستند. اگر پایه و بنای یک ساختمان مستحکم نباشد، این ساختمان همیشه در خطر ریزش قرار خواهد داشت. این موضوع درباره یک سازمان یا کسب‌وکار نیز صادق است. این کارمندان هستند که فارغ از جایگاه و مقام‌شان، یک سازمان را مدیریت می‌کنند. قدرت، تعهد و وابستگی عاطفی آن‌ها با سازمان را نمی‌توان با ارزش‌های مادی سنجیده شود. همین موضوع آن‌ها را به سرمایه سازمان تبدیل می‌کند.
  5. کارمندان خوشحال، مشتریان را خوشحال می‌کنند. کارمندان فعال و با انگیزه به شرکت شما کمک خواهند کرد که روابط مستحکمی با مشتریان خود داشته باشید. از آنجایی که کارمندان شما، افرادی هستند که به طور مستقیم با مشتریان در ارتباطند، آنچه که آن‌ها فکر و احساس می‌کنند نشان‌دهندۀ شرکت شما خواهد بود. رضایتمندی مشتریان به قدری مهم است که هیچ استراتژی تبلیغات و بازاریابی نمی‌تواند با آن مقابله کند.

5 دلیل برای اینکه کارمندان با ارزش‌ترین سرمایه شرکت هستند

به کارمندان باید به چشم ارزشمندترین سرمایه یک سازمان یا شرکت نگاه کرد. درحالی که بیشتر شرکت‌ها با این جمله موافق هستند، اما در فعالیت‌های روزانۀ خود این موضوع را به کلی فراموش می‌کنند. کارمندان با انگیزه می‌توانند سازمان‌ها را سمت موفقیت و پیشرفت سوق دهند و در عین حال، با انگیزۀ بالای خود کمبود منابع شرکت را جبران کنند. هر شرکت باید متمرکزانه تلاش کند تا نیازهای کارمندان خود را به شکلی مقرون به صرفه برطرف کند تا عملکرد کلی شرکت بهبود یابد. این بهبود عملکرد منجر به بالا رفتن ارزش سهام و بهتر شدن خدمات به مشتریان خواهد شد.

چرا باید بر روی کارمندان خود سرمایه‌گذاری کنید؟

همانطور که بارها در این مقاله اشاره کردیم کارمندان سرمایه‌های اصلی یک سازمان هستند و بهترین شرکت‌ها کاملاً از این موضوع اطلاع دارند. برای مثال ریچارد برانسون، سرمایه‌‎گذار و تاجر معروف انگلیسی، معتقد است که مشتریان دومین درجه اهمیت را دارند و کارمندان یک مجموعه، مهم‌ترین افرادی هستند که باید به آن‌ها اهمیت داد.

اما داشتن حس خوب، تنها دلیل برای سرمایه‌گذاری بر روی کارمندان نیست. سرمایه‌گذاری بر روی کارمندان یک فرصت تجاری فوق‌العاده است. این کار باعث می‌شود که شهرت خوبی در بازار کار برای خودتان دست‌وپا کنید. همۀ شرکت‌ها دوست دارند که بهترین استعدادها را در تیم خود جمع کنند. اما کدام متخصص علاقه دارد با شرکتی همکاری کند که هیچ اهمیتی به کارکنانش نمی‌دهد؟ مطمئناَ هر انسانی علاقه دارد برای سازمانی کار کند که به رشد فردی او کمک می‌کند و به نظراتش اهمیت می‌دهد.

نیروی کار جوان از کارفرما چه انتظاراتی دارد؟

نیروی کار جوان از کارفرما چه انتظاراتی دارد؟

در واقع، کارجویان جوان و تازه فارغ‌التحصیلان معمولاً به دلیل نبود فضای رشد و آموزش، شغل خود را ترک می‌کنند و از آنجایی که نسل جوان پیش از مشغول شدن در سازمانی جدید، درباره آن مجموعه در فضای مجازی تحقیق می‌کند، وجود نظرات منفی باعث می‌شود که رزومه‌های خوبی برایتان ارسال نشود.

تحقیقات Gallup نشان می‌دهد کارمندانی که از شغل خود رضایت دارند، ارتباط بهتری با مشتریان دارند و می‌توانند میزان فروش سازمان را تا 20% افزایش دهند.تحقیقات Temkin Group’s در سال 2016 نشان می‌دهد شرکت‌هایی که تجربه خوبی را به مشتریان خود ارائه می‌کنند، کارمندانشان یک و نیم برابر بیشتر از سایر شرکت‌های دیگر رضایت شغلی دارند.

مشارکت کارمندان، وفاداری به دنبال دارد. وفادار بودن به برند، بحث روز دنیای امروزی است. امروزه، بسیاری از شرکت‌ها در تلاش هستند تا ارزش طول عمر مشتریان (Custmer Lifetime Value) خود را افزایش دهند. اما ارزش طول عمر کارمندان چطور؟ از دست دادن کارمندان هزینه‌های زیادی را برای سازمان شما به دنبال خواهد داشت.

با اولویت قرار دادن کارمندان، به آن‌ها کمک خواهید کرد با اهداف سازمان‌تان ارتباط برقرار کنند و زمینه مشترکی با آن اهداف پیدا کنند. این کار می‌تواند اعتماد و حس اعتماد متقابل را بین کارمند و کارفرما ایجاد نماید.

درخواست دمو

46+

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Back To Top
جستجو