skip to Main Content
بزرگترین اشتباهات حرفه ای یک کارمند

بزرگترین اشتباهات حرفه ای یک کارمند

هر چقدر هم خوب کار کنید و با استعداد باشید، رفتارها و عادت‌هایی وجود دارند که می‌توانند شخصیت شما را به کلی نابود کنند. خیلی ساده‌تر از آنچه بسیاری تصور می‌کنند موقعیت شغلی یک نفر می‌تواند برای همیشه تحت تاثیر قرار بگیرد.

لازم نیست حتماً با لباس خانه سر کار بروید تا وجهه کاری خودتان را نابود کنید، کافی است طی مدتی یک رفتار نادرست را ادامه دهید. در ادامه به بعضی از رفتارها و اشتباهات حرفه ای یک کارمند اشاره می کنیم که می‌تواند شغل او را تحت الشعاع قرار دهد:

۱ – وعده پول دادن

 وقتی به همکارانتان وعده انجام کاری را دادید، آ‌ن‌ها انتظار دارند که آن کار انجام شود. اگر وعده شما عمل نشود، هرچقدر هم که توجیه قابل قبولی برای آن داشته باشید، وجهه کاری شما خدشه‌دار می‌شود.

بی‌جهت به آنها وعده انجام سریع و بی‌نقص کارهای بزرگ را ندهید چون حتی اگر با تاخیر کمی هم آن کار را عملی کنید، باز هم از نظر آنان شما کارتان را درست انجام نداده‌اید! بنابراین بی‌جهت خود را تحت فشار نگذارید.

۲ – از کوره در رفتن

یکی از اشتباهات حرفه ای یک کارمند، از کوره در رفتن است. وقتی فردی عصبانی می‌شود و یک واکنش احساسی در محیط کار نشان می‌دهد، تنها به دیگران این پیام را می‌دهد که این شخص از هوش احساسی بالایی برخوردار نیست و در کل، شخص با ثبات و قابل اعتمادی نیست.

وقتی بر سر کسی داد می زنید، حتی اگر فکر می کنید حق با شماست و آن شخص کم کاری کرده، واکنش منفی دیگران را به خود جلب می کنید.

۳ – چاپلوسی

رابطۀ خوب داشتن با مدیر یکی از ملزومات موفقیت است، اما این با پاچه‌خواری کاملاً متفاوت است. در رابطۀ خوب شما به دنبال برآورده کردن منظور و منافع مدیرتان هستید، اما در پاچه‌خواری فرد به دنبال تحت تاثیر قرار دادن احساسات و غرور کارفرما است. این فرآیند معمولاً به عنوان یک ابزار غیر اخلاقی برای رقابت با همکاران و از رده خارج کردن آنان شناخته می‌شود. بنابراین واکنش همکاران به این مساله تند و منفی خواهد بود.

۴ – بوی بد دهان یا بدن

بوی بدن یا دهان شما می‌تواند برای دیگران آزاردهنده باشد و شما به راحتی می‌توانید با آن مقابله کنید. بنابراین اگر بدن یا دهانتان بو بدهد برداشت همکارانتان این است که شما برای آنها احترامی قائل نشده‌اید و خیلی زود شاهد این خواهید بود که پشت سرتان حرف می‌زنند و مسخره‌تان می‌کنند.

بنابراین از خوردن غذاهایی که سیر و یا پیاز در آنها به کار رفته در طول هفته اکیداً پرهیز کنید و آنها را برای آخر هفته‌تان نگه دارید.

۵ – بدگویی

خیلی اوقات افراد برای اینکه مستقیماً با شخصی وارد بحث و جدل نشوند، مشکلات مربوط به آن شخص را با همکاران یا مدیر او مطرح می‌کنند. این رفتار سبب برداشت سوء شخص شده و احساس می‌کند شما می خواستید او بد به نظر بیاید. از طرفی همکارانتان هم دیگر نمی‌توانند به شما اعتماد کنند. بنابراین تا جای ممکن مسائل را رو در رو بیان و حل کنید.

۶ – منفی گرایی

وظیفه شما به عنوان یک کارمند این است که کار را برای همکاران و مدیرانتان راحت‌تر کنید، نه سخت‌تر. حتی اگر یک روز حالتان خوب نباشد و شروع به غر زدن و منفی بافی کنید، حس شما به آنها منتقل می‌شود و از نظر آنها، شما در فرآیند کار وقفه ایجاد کرده‌اید. نشان دادنِ نارضایتی از شرایط به نفع موقعیت حرفه‌ای شما نیست.

۷ – پشت سر دیگران حرف زدن

شاید حرفی که پشت سَرِ کسی می‌زنید هرگز به گوش او نرسد و او را نرنجاند، اما بی‌تردید هویت حرفه‌ای شما را بین همکارانتان خدشه‌دار می‌کند. نشان دهید که بیشتر به مسائل کاری خودتان فکر می‌کنید و به دنبال مسائل حاشیه‌ای نیستید.

۲+

مطالب مشابه

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top