بررسی مزایا و معایب دورکاری

پیشرفت روزافزون تکنولوژی، افزایش ضریب نفوذ اینترنت در بین مردم و انقلاب تلفن‌های هوشمند، نیاز بازار به کارمندان دورکار را دو چندان کرده است. ابزارهای ارتباطی در حال توسعه، از Google Docs گرفته تا Slack، نحوه ارتباط و انجام کارها را برای تیم‌های دورکاری بیش از پیش تسهیل کرده‌اند.

طبق آمار GlobalWorkplaceAnalytics.com تا پایان سال ۲۰۱۶، تقریباً یک چهارم نیروی کار آمریکا به صورت دورکاری مشغول انجام وظیفه هستند. و تعداد نیروهای دورکار (بدون احتساب افراد خود اشتغال) از سال ۲۰۰۵ تا امروز دو برابر شده است.

با توجه به نامحدود بودن تکنولوژی و افزایش قابل توجه شرکت‌های علاقه‌مند به استخدام نیروی دورکار، ممکن است این سوال برای کارجویان به وجود آید که آیا این نوع از شیوه انجام کار قابل اجرا هست یا خیر.

برای پاسخ دادن به این پرسش، در این مقاله سعی کرده‌ایم مزایا و معایب دورکاری را برای شما علاقه‌مندان بیان کنیم. اگر شما هم با این نوع شیوه کاری آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

برخی از مزایای دورکاری

در ابتدا اجازه دهید که شما را با مزایای دورکاری آشنا کنیم:

انعطاف پذیری دورکاری را دوست خواهید داشت

بهترین مزیت دورکاری این است که شما از هر جایی می‌توانید کارهای خود را انجام دهید. شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما حقیقت دارد. دورکاری به شما امکان می‌دهد تا به جای طی مسیری مشخص برای رسیدن به شرکت و میز کار خود؛ در خانه، حیاط، کافه، رستوران، کنفرانس یا حتی هواپیما کارتان را انجام دهید. این انعطاف پذیری در انتخاب محل کار به این معنی است که شما می‌توانید جهت افزایش بهره‌وری، محیط کار ایده‌آل خود را طراحی کنید. همچنین، این انعطاف پذیری به شما امکان می‌دهد تا در حال انجام کار به سفر بروید، در جلسات حاضر باشید و در همایش‌های مختلف شرکت کنید.

البته این انعطاف پذیری تنها مربوط به مکان نیست، بلکه در مدیریت زمان نیز دست شما را باز می‌گذارد. در حالیکه برخی از محدودیت‌های زمانی مانند جلسات کاری یا زمان تحویل پروژه‌ها واقعیات زندگی هستند، کارمندان دورکار می‌توانند طبق برنامه کاری خود جلساتشان را برنامه‌ریزی کنند. به عبارت دیگر، اولین مزیت دورکاری ، آزادی عمل و انعطاف پذیری است.

آخرین فرصت‌های شغلی در ایران تلنت

مهارت‌های جدید می‌آموزید

انعطاف پذیری بالایی که در اختیار کارمندان دورکار کم تجربه قرار می‌گیرد، دو نتیجه به دنبال خواهد داشت: یا این افراد کم تجربه قادر به مدیریت صحیح زمان نخواهند بود و در انجام وظایفشان به مشکل برمی‌خورند یا از این فرصت برای نمایش توانایی خود در انجام کار بدون نظارت استفاده خواهند کرد. اگر در حال مطالعه این مقاله هستید، مطمئناً به اندازه کافی به شغل خود اهمیت می‌دهید. افرادی در دورکاری موفق خواهند شد که به دنبال ارتقای مهارت‌های خود هستند و در زمان کمبود اطلاعات بی‌قفه به جستجو می‌پزدارند.

اگر تا به حال با یک فرد دورکار باتجربه صحبت کرده باشید، متوجه می‌شوید که این افراد شخصیتی شبیه به کارآفرینان و رهبران دارند. رهبران و کارآفرینان منتظر هیچ شخصی نخواهند بود که پاسخ سوالاتشان را بدهد. در عوض، آن‌ها به طور مستمر در حال یافتن راهکاری برای مشکلاتشان هستند. افراد دورکار نیز از همین روش استفاده کرده و مانند یک کارآفرین برای تمام امور خود برنامه‌ریزی می‌کنند و همواره به دنبال ارتقای کیفی کار خود هستند.

درآمد خود را پس‌انداز خواهید کرد

یک کارمند معمولی در آمریکا، روزانه مبلغ ۱۰ دلار را صرف رفت و آمد به محل کار خود می‌کند. با یک حساب سرانگشتی متوجه می‌شویم که یک کارمند معمولی در آمریکا به طور میانگین سالانه ۲۶۰۰ دلار خرج ایاب و ذهاب می‌کند. این رقم مطمئناً در شهرهای مهم آمریکا بسیار بالاتر است. برای مثال این رقم برای شهر لس آنجلس نزدیک به ۱۶ دلار در روز و ۴۱۶۰ دلار به صورت سالانه است. کارگران و کارمندان رده پایین‌تر نیز این مبالغ را صرف حمل و نقل عمومی، سوخت و تعمیر اتومبیل می‌کنند. ما تصور می‌کنیم که در ایران نیز چنین هزینه‌های مشابهی صرف رفت و آمد شاغلان می‌شود.

دورکاری چنین هزینه‌هایی را از مخارج روزانه شما کم می‌کند. به علاوه، شاغلان دورکار علاوه بر کاهش هزینه‌های خود می‌توانند مبلغی را نیز پس‌‌انداز کنند. برای مثال به جای آنکه روزانه مبلغی را برای ناهار هزینه کنند، در منزل خود غذا می‌خورند. همچنین، به جای آنکه ماهانه مبالغی را صرف خرید لباس‌های رسمی کنند می‌توانند در لباس راحتی خود وظایف خود را انجام دهند.

اما معایب دورکاری چه هستند؟

هماهنگی کارها به آن سادگی که تصور می‌کنید نیست

با وجود تمام پیشرفت‌هایی که طی چند سال اخیر در ارتباطات انسانی حاصل شده، هنوز ارتباطات دورادور جایگزین کاملی برای حضور فیزیکی در محل کار نیستند. درحالیکه تیم‌هایی که اعضایشان به طور کامل به صورت دورکاری فعالیت می‌کنند قادر به شبیه‌سازی تجربه حضور در محیط کاری هستند، اما یک مشکل کوچک همیشه وجود دارد: زمانیکه یکی از کارکنان در حین تبادل نظر به طور ناگهانی شروع به یادداشت ایده‌هایش می‌کند، چطور سایر همکاران می‌توانند با این شخص هماهنگی داشته باشند؟

شاید پاسخ این پرسش برای هر تیم متفاوت باشد، اما در چنین شرایطی اوضاع کمی پیچیده می‌شود. راه‌حل نهایی این است که کارمندان حضوری و کارکنان دورکار به طور مداوم و طبق برنامه‌ای خاص، تغییرات و اطلاعات جدید را با یکدیگر تبادل کنند. شرکت‌هایی که کارمندان دور کار دارند باید برنامه مشخصی برای ایجاد پل ارتباطی بین کارکنانشان داشته باشند. با وجود چنین شکاف ارتباطی بزرگی بین کارمندان، این احتمال وجود دارد که پس از مدتی متوجه شوید که بخشی از کارهای غیرضروری مرتباً در حال انجام شدن هستند، در حالیکه سایر پروژه‌ها پیشرفت قابل ملاحظه‌ای ندارند.

دایره دوستانتان کوچک خواهد بود

بعضی از بهترین دوستان ما اشخاصی هستند که زمانی همکاران تمام وقتمان بودند. این انسان‌ها هستند که شور و هیجان را به محل کار می‌آورند. هیچ چیز دلچسب‌تر از آن نیست که پس از یک هفتۀ کاری پراسترس با همکاران خود یک ناهار لذیذ صرف کنید.

به عنوان یک کارمند دورکار، مطمئناً چنین فرصت‌هایی در اختیار نخواهید داشت. هرچند در برخی اوقات دورکاری یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود، برای مثال زمانی که می‌خواهید بر روی یک پروژه مهم تمرکز کنید، هیچ همکاری وجود ندارد که درباره مسابقه فوتبال شب گذشته صحبت کند. اما از طرف دیگر، کار کردن در منزل، بدون ارتباط با دیگران شما را منزوی می‌کند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد دورکار به صورت پاره وقت در یک کافه یا کتابخانه نیز مشغول به کار هستند. بالاخره، افراد دورکار نیز انسان هستند و انسان‌ها به ارتباط با دیگران نیاز دارند.

حواس‌پرتی‌ها بی‌شمارند

درست است که در خانه هیچ همکاری ندارید، اما این موضوع به این معنی نیست که حواس شما به هیچ چیز پرت نمی‌شود. دورکاری حواس‌پرتی‌های مخصوص خود را دارد که بنا بر شرایط هر فرد متفاوت هستند. برای مثال ممکن است یک پدر یا مادر برای آنکه در کنار کودک تازه متولد شده خود باشد، دورکاری را به کار کردن در دفتر ترجیح دهد. اما ممکن است همین نزدیک بودن به کودک باعث شود که بیشتر زمانشان به جای تمرکز بر کار، به مراقبت از فرزندشان بگذرد.

حتی افراد دورکار مجرد نیز با فهرست بلندی از حواس‌پرتی‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند. ممکن است وسوسه شوید و وقت خود را صرف مرتب کردن منزل و شست و شوی ظروف کنید. یا حتی از آنجایی که هیچ شخصی بر کار شما نظارت نمی‌کند، ممکن است بخواهید روی کاناپه دراز بکشید و در اینترنت گشت و گذار کنید. حواس‌پرتی‌ها همه جا هستند و اگر در محل کار رسمی حضور نداشته باشید، تعدادشان دوبرابر خواهد شد. به همین دلیل مقاومت در برابر آنها نیازمند عزت نفس بالایی است.

همان طور که مشاهده کردید دورکاری مزایا و معایب متعددی دارد. آنچه برای یک شخص یا تیم نتیجه‌بخش است، ممکن است برای شخص یا تیم دیگری بی‌فایده باشد. با این حال با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و افزایش ارتباطات بین انسان‌، کاملاً واضح است که دورکاری نقش مهمی در آینده کسب و کارها ایفا خواهد کرد.منبع: Remote Jobs

3 دیدگاه
 1. بشارت می‌گوید

  سلام. یکی از معایب دورکاری سو استفاده کارفرماست که در اکثر مواقع از بستن قرارداد فرار میکنه، حقوق و مزاایای کارمندان رو بالا می کشه و مزاحمتهایی ایجاد میکنه که کارمندان از گرفتن حقوق خودشون پشیمون بشن و بیخیال بشن و بدون یک ریال کسب درامد برن سراغ کار بعدی. باید با این نوع دزدی و کلاهبرداری برخورد اساسی بشه تا امثال این افراد با زندگی گروه کثیری از مردم بازی نکنن. نه فقط حقوق و مزایا رو باید بدن بلکه یه تنبیه براشون در نظر بگیرن که عبرت بشه ( نه تنبیهی که قابل خریداری باشه و نه یکم جریمه ). نباید کارمند بیچاره که پولی دریافت نکرده و مورد ازار قرار گرفته پول خرج کنه و شکایت کنه بلکه باید یه شماره تلفنی باشه که تماس بگیره گزارش کنه و مدارکی که داره یا حالا هر چی میشه باهاش ثابت کنه ارسال کنه و اون مسئولین مربوطه برن با متخلف برخورد اساسی کنن حق مظلوم رو بگیرن ( حتی اگه هزینه لازم باشه میتونن از حقی که مطالبه کردن بردارن).
  نمونه ش یکی از شرکت های میدون جمهوری در ابتدای نواب و ساختمان همای یک که به بهانه تولید محتوا مردم رو جذب میکنه و هر بار با نفرات بعدی این کار رو تکرار…

  1. ایران تلنت می‌گوید

   درسته. متاسفانه چنین مشکلاتی در کشور ما وجود داره و ما امیدواریم که با آموزش و تنظیم قوانین صحیح بتوان از ضرر و زیان‌های هر دو طرف قرارداد کاست.

 2. میثم می‌گوید

  ممنون از مطلب خوبتون
  یکی از خوبی هایی که فریلنسری داره اینکه توی خونه میتونیم درامدمون رو داشته باشیم و از هرکسی توی شرکت یه حرفی نمی شنویم من سایت های ایرانی پارسکدرز ، دوری جاب و پونیشا و…کار کردم اما اطلاعاتم در مورد خارجی ها پایین اونارو توضیح بدید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.