چگونه در دوران دورکاری با همکارانمان در ارتباط باشیم؟

همه به خوبی می‌دانیم که اکنون شرایطی عادی را سپری نمی‌کنیم. درست است که طی چند سال اخیر شرکت‌های بیشتری به سمت دورکاری و کار ریموت رفتند، اما شرایط ما کمی متفاوت است؛ بسیاری از کارکنان به دلیل شیوع ویروس کرونا یک شبه به دورکاری روی آوردند.

در این مطلب از وبلاگ ایران تلنت قصد داریم تا نکات مهمی که برای ارتباط بهتر با همکاران در دوران دورکاری باید بدانید را برایتان نام ببریم. هرچند باید گفت که همه این نکات برای هر تیمی قابل اجرا نیست، با این حال بد نیست با همکاران‌تان کمی وقت بگذارید و برخی از این موارد را آزمایش کنید.

در زمان و رفت‌وآمدتان بازنگری کنید

خب، حالا که شما و سایر همکارانتان به صورت دورکاری با هم در ارتباط هستید می‌توانید از درون تخت‌خوابتان وارد دفتر کارتان بشوید! قطعاً ما به شما توصیه نمی‌کنیم که این کار را انجام دهید، اما همین دورکاری باعث می‌تواند باعث شود که برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشته باشید.

اگر هر روز در حین رفتن به دفتر کارتان زمانی را با همکارتان سپری می‌کردید، اکنون می‌توانید گفت‌وگوهایتان را از طریق تماس تصویری، صوتی یا حتی متنی ادامه دهید. برای مثال می‌توانید از همکارانتان بخواهید هر روز صبح در ساعت مشخصی آنلاین باشند و در نیم ساعت ابتدایی صبح، درباره اخبار روز و کارهای روز قبلشان و حتی کارهای روز بعدشان صحبت کنید. به این ترتیب، با بالا بردن زمان گفت‌وگو و ارتباط با یکدیگر قادر خواهید بود که آن حس ارتباط حضوری که اکنون از بین رفته است را تا حدودی جبران کنید.

بد نیست نگاهی به مطلب چگونه کارایی خود را در دوران دورکاری حفظ کنیم نگاهی بیاندازید.

برای ارتباط بهتر با همکاران در دوران دورکاری از تکنیک پومودورو استفاده کنید

برای آنکه بتوانید در دوران دورکاری با سایر همکارانتان هماهنگ باشید و بهره‌وری‌تان را افزایش دهید، باید از روش‌ها و تکنیک‌های مدیریت زمان استفاده کنید. برای مثال می‌توانید از فن پومودورو (که قبلاً در همین وبلاگ درباره‌اش صحبت کردیم) استفاده کنید. برای این کار ۸ ساعت کار روزانه خود را به بازه‌های ۲۵ دقیقه‌ای تقسیم کنید. این کار باعث خواهد شد که شما ساعات کاری‌تان را به شکل Gamification ببینید. همچنین، پس از هر ۲۵ دقیقه می‌توانید با خیال آسوده به خودتان ۵ دقیقه استراحت دهید.

بیشتر بخوانید: قانون پارکینسون چیست؟

فرآیند استخدام شرکت تان را مدیریت کنید

تماس ویدیویی را اجباری کنید

این مورد نیازی به توضیح ندارد، با این حال بسیاری از افراد هنوز به همان تماس‌های خسته کننده کنفرانسی عادت دارند یا دوست ندارند به شکل ویدیویی تماس داشته باشند. با این حال، یادتان باشد که در شرایط فعلی که امکان ارتباط حضوری وجود ندارد، نباید تماس ویدیویی را از گزینه‌های ارتباطی خودتان حذف کنید.

بسیاری از نشانه‌ها و علائم ارتباطی در تماس‌های صوتی و متنی گم می‌شوند. برای مثال، اگر در دفتر کارتان بودید و از همکارتان می‌پرسدید که «وقتی داری تا صحبت کنیم؟»، او می‌توانست چهره ناراحت و عصبانی شما را ببیند. بنابراین، بهترین راهکار این است که از تماس ویدیویی استفاده کرده و آن را بین تمام اعضای تیم‌تان اجباری کنید.

نگران کیفیت تصاویر تماس ویدیویی نباشید. اگر اتاقی پرنور دارید می‌توانید از نور طبیعی روز استفاده کنید. در غیر این صورت، بهتر است دوربین‌تان را طوری تنظیم کنید که نور لامپ‌ها از بالا یا روبرو به صورت شما بتابند.

در طول ساعات کاری به صورت ویدیویی آنلاین باشید

خب، باید بگوییم که این مورد به درد همه تیم‌ها نمی‌خورد، اما بد نیست که شما یکبار آن را امتحان کنید. در واقع، به شکلی کار کنید که انگار در محیط کار کنار یکدیگر نشسته‌اید؛ آرام اما از طریق تماس ویدیویی.

شاید باور نکنید اما شنیدن صدای تایپ کردن همکارانتان تاثیر بسیاری بر روی میزان بهره‌وری شما خواهد داشت. اصلاً به همین خاطر است که فضاهای کار اشتراکی انقدر محبوبیت دارند. درست است که کار کردن از خانه در مدت کوتاه ایده بسیار جذابی است، اما بسیاری از افراد به دلیل ایزوله بودن در خانه نمی‌توانند به مدت طولانی دورکاری کنند.

به علاوه، آنلاین بودن ویدیویی کمک می‌کند تا افراد سوالات‌شان را در لحظه از یکدیگر بپرسند، بدون آنکه بخواهند در Slack یا Whatsapp تایپ کنند. همچنین، کار کردن در کنار یکدیگر به صورت ویدیویی می‌تواند منجر به جرقه زدن ایده‌های نو باشد؛ همان اتفاقی که در دفتر کار طی جلسات طوفان فکر می‌افتد.

با این حال، همانطور که گفتیم این مورد به درد همه تیم‌ها نمی‌خورد.

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب دورکاری

با یکدیگر ناهار بخورید

اگر هر روز در کنار یکدیگر دور یک میز ناهار می‌خوردید، اکنون با این خانه‌نشینی اجباری امکان این کار را ندارید. خب، شما می‌توانید یک روز در هفته را تعیین کنید تا همگی یک نوع غذا بخورید یا اگر زمان کافی برای پختن غذا ندارید، می‌توانید به صورت دست جمعی از یک رستوران غذا سفارش دهید. در طول وقت ناهار، همگی جلوی دوربین‌های خود آنلاین باشید و مانند سابق با همدیگر گفت‌وگو کنید.

از یکدیگر تقدیر کنید

یکی از معضلات بزرگ دورکاری این است که نتیجه کارهای شما به زحمت دیده خواهد شد. برای مقابله با این مشکل، با یکی از همکاران خود متحد شوید و زمانی که هر کدام به هدف یا تارگت خود رسیدید در Slack یا هر ابزار دیگری موفقیت یکدیگر را تبریک بگویید.

حال چرا باید به یکدیگر تبریک بگویید؟ به این خاطر که تعریف کردن از دیگران همیشه آسان‌تر از تعریف کردن از خود است.

فرزندان خود را به محیط کار بیاورید

خب، از آنجایی که همگی در حال کار در خانه هستیم، پس فرزندانمان نیز اکنون در محیط کار ما هستند. هیچ عیبی ندارد که در حین مکالمه ویدیویی فرزندتان به جلوی دوربین بیاید. اتفاقاً همین موضوع می‌تواند سبب تحکیم روابط شما با همکارانتان شود.

ممکن است برخی از همکاران شما اتاقی از خانه را به دفتر کار فعلی‌شان تبدیل کرده باشند، اما همه انقدر خوش‌شانس نیستند که فضای کافی برای این کار در اختیار داشته باشند. بنابراین، در حین تماس‌های ویدیویی ممکن است که شما برخی از قسمت‌های خانه همکارتان (مانند اتاق پذیرایی یا آشپزخانه) را مشاهده کنید. این فرصتی برای شماست تا همکارانتان را به شکل جدیدی بشناسید.

جلسات خود را مهیج کنید

حالا که جلسات حضوری ما به شکل تلفنی یا ویدیویی برگزار می‌شوند، این امکان وجود دارد که همکاران ما در حین جلسه مشغول توییت کردن یا خواندن مقالات سایت‌های متفاوت باشند. بد نیست کمی فکر کنید و ببینید چگونه می‌توانید میزان مشارکت همکاران در جلسات را بهبود بخشید. شما می‌توانید با پرسیدن سوال در حین جلسات یا برگزاری جلسه با کمک گیمیفیکیشن‌سازی میزان مشارکت همکارانتان را افزایش دهید.

با همکارانتان صمیمی باشید

دورکاری و کار کردن از داخل خانه، کار انفرادی است و معمولاً آن لحظات خاصی که صمیمیت بین شما و همکارانتان شکل می‌گیرد را ندارد. برای جبران این موضوع، بهتر است در خانه بگردید. برای مثال اگر در حال مکالمه ویدیویی هستید، لپتاپ خود را از داخل خانه به بالکن ببرید و از آنجا مکالمه خود را ادامه دهید یا مثلا برای ریختن یک فنجان چای به آشپزخانه بروید. این چنین رفتارهایی باعث خواهد شد که فضای خشک کاری از بین برود.

نتیجه‌گیری

در نهایت باید بگوییم که استفاده از ابزارهای مجازی برای پیش بردن کارها ما را مجبور خواهد کرد که خلاق باشیم. حتی ممکن است زمانی که مجدداً به دفتر کارتان برگردید، مهارت‌های نرم‌تان تقویت شده باشد.

اگر به دنبال استخدام بهترین نیروهای ایران هستید، توصیه می‌کنیم با ثبت نام در صفحه کارفرمایی ایران تلنت در آگهی‌های استخدام خود را منتشر کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.