skip to Main Content
حداقل حقوق و مزایا در سال ۹۷ چقدر است؟

حداقل حقوق و مزایا در سال ۹۷ چقدر است؟

همانطور که در خبرهای ماه گذشته خواندیم، بخشنامه افزایش ۱۹.۵ درصدی حداقل حقوق و مزایا سال ۹۷ که در ۲۲ فروردین امسال توسط شورای عالی کار تصویب شد، سر انجام با امضای وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به بنگاه‌های سراسر کشور ابلاغ گردید.

اگر از مفاد این بخشنامه مطلع نیستید، باید بگوییم که بر اساس این بخشنامه از ابتدای امسال همه کارگران مشمول قانون کار (قرارداد دائم و موقت)، حداقل مزد روزانه‌ای که دریافت می‌کنند ۳۷۰،۴۲۳ ریال (برابر با ۳۷ هزار تومان) خواهد بود. سایر سطوح مزدی نیز روزانه ۱۰.۴ درصد به عنوان مزد ثابت، به علاوه روزانه ۲،۸۲۰ تومان به نسبت آخرین مزد در سال ۹۶ افزایش می‌یابد.

به این ترتیب، پایه حقوق سال ۹۷ کارگرانِ مشمولِ طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز مزد ثابت سایر کارگران نباید از مبلغ ۳۷ هزار تومان کمتر باشد. همچنین، با تصویب این بخشنامه آن دسته از کارگرانی که یک سال از دریافت آخرین پایه سنواتی آن‌ها گذشته باشد (یا کارگرانی که امسال دارای یک سال سابقه کار می‌شوند)، پایه سنواتشان روزانه مبلغ ۱۷۰۰ تومان خواهد بود.

آخرین فرصت‌های شغلی در ایران تلنت

در ادامه می‌توانید جدول حداقل حقوق و مزایا سال ۹۷ را مشاهده کنید:

جدول حداقل حقوق و مزایا سال ۹۷ (ارقام به تومان)

حداقل حقوق و مزایا سال 97

جدول حداقل حقوق و مزایا سال ۹۷ و مقایسه آن با جدول سال گذشته

همانطور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید با تصویب پایه حقوق سال ۹۷ در شورای عالی کار و افزایش حداقل مزد روزانه به میزان ۳۷۰۰۰ تومان، رقم حق اولاد کارگران شاغل متاهل دارای یک فرزند و دو فرزند نیز مشخص شد؛ حق اولاد یکی از مزایای جانبی حقوق و دستمزد شاغلان مشمول قانون کار است که هر ساله با افزایش حداقل مزد، میزان آن هم بیشتر می‌شود زیرا ضریبی از افزایش حداقل مزد روزانه است.

شورای عالی کار به دلیل طولانی شدن مذاکرات دستمزدی در اسفند ماه، سایر سطوح مزدی کارگران را در مورخ ۲۲ فرودین ماه سال ۱۳۹۷ اعلام کرد. به این ترتیب،  شورای عالی کار حق سنوات کارگران قرارداد موقت و دائم مشمول قانون کار با بیش از یک سال سابقه را همانند سال گذشته روزانه ۱۷۰۰ تومان و حق اولاد کارگران را به ازای هر فرزند زیر ۱۸ سال ۱۱۱ هزار و ۱۲۶ تومان تعیین کرد تا به این ترتیب پرونده دستمزد سال ۹۷ کارگران بسته شود.

گفتنی است که مقررات مصوبه پایه حقوق سال ۹۷ شامل حال دانش‌آموزان و دانشجویانی که در ایام تعطیلات تابستانی در سال ۱۳۹۷ به طور موقت در کارگاه‌ها اشتغال می‌یابند، نمی‌شود.

 

همچنین، واحدهای مشمول قانون کار به منظور ایجاد رابطه هر چه بیشتر حقوق و مزایا بهره‌وری و ایجاد انگیزه در بین کارکنان خود، علاوه بر اجرای این مصوبه می‌توانند نسبت به افزایش و برقراری حقوق و مزایا در قالب موافقتنامه‌های کارگاهی و پیمان‌های دسته‌جمعی و پس از تائید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام کنند.

بیشتر فعالان کارگری و کارشناسان حوزه کار، تصویب افزایش ۱۹.۵ درصدی پایه حقوق در سال ۹۷ را حاصل تلاش‌های مداوم نمایندگان گروه‌های کارگری و همراهی و حمایت دیگر شرکای اجتماعی در شورای عالی کار می‌دانند.

با این حال سوالی که به وجود می‌آید است که با بالا رفتن قیمت ارز، آیا افزایش ۱۹.۵ درصدی حداقل حقوق و مزایا سال ۹۷ می‌تواند پاسخگوی نیازهای یک کارگر باشد؟

۱۵۳+

مطالب مشابه

26 دیدگاه
  1. سلام خانم حسین زاده
   میزان حقوق و دستمزد برای موقعیت‌های شغلی مختلف متغیر است و به سابقه شما، میزان تخصص و مدرک تحصیلی شما ارتباط دارد. پبشنهاد میکنیم برای دریافت اطلاعات دقیقتر در زمینه حقوق و دستمزد از سامانه ایران سلری استفاده نمایید.

 1. با سلام،
  مبلغ حداقل دستمز روزانه در جدول اشتباه آمده و مبلغ درست ۳۷۰.۴۲۳ میباشد.
  لطفا اصلاح گردد. باتشکر

 2. آقایان مسئول
  حقوق بگیر و کارگر این بندگان خدایی هستند که دارن با این میزان واقعا مسخره اداره کار زندگی میکنند .
  بعد شما میایید جلسه میگیرید که حقوق کارمندان دولت افزایش بدید ؟!!
  به داد کارگر پیمانکار و حقوق اداره کار بکنید تو رو به خداتون قسم
  چه خاکی به سر میشه ریخت با این حقوق
  درست کنید این وضع رو ، معاد اگه از اصول دین شماست …
  نمیشه با زیر ۲تومن زنده موند ، زندگی که هیچ

 3. به نظر من با این حقوق زدن نون در خون خودمون وخوردن بهتر به جون میشینه تا اعتراض به مسولینی که حتی اندازه دیوار هم نیستن که با شنیدن حرفای مردم خاکی ازشون بریزه.

 4. آخه با ۱۴۰۰دریافتی چیکار کنم درحالیکه رب گوجه شده ۱۶۰۰۰تومن برنج شده کیسه‌ای ۸۰۰۰۰تومن نون شده ۱۰۰۰ من کل دریافتیم ۱۴۰۰۰۰۰تومانه ماهیانه ۵۰۰هزار قسط میدم ۵۵۰هزارم کرایه یه خونه ۴۰متری که نمیتونی پاهاتو به راحتی توش دراز کنی رو میدم یه بچه دارم که ماهی ۴تاشیرخشک میخواد که میشه ۱۱۳هزار تومن ماهی سه بسته پوشک میخواد که ۲۱۰هزار میشه حالا بماند پول آب برق،گاز تلفن، شارژ ماهیانه و خورد خوراک و کفش ولباس وهزار خرج دیگه که آگه بخوام بگم اندازه یه کتاب میشه،،،،، وای بحال ما که اینجور مسئولایی داریم که حتی نمیدونن با ۱۴۰۰ حتی نمیتونی خریدای روزانتو بکنی حتی پول یک ماه نون خالی با پنیر وگوجه خیار هم نیست تا کی باید در حق ما ظلم بشه پس خدا کجاست عدالت کجاست

 5. مسخره ست این همه گرونی، با این حقوقا به کجا میرسیم، چه وضعش ما رو مسخره کردنااا ارشد گرفتم از ۱۳ سالگیم کار کردم هر جا میری حداقل وزارت کار میبنده بهت.

 6. چون معترضین حداقلی متاسفانه کمتر شکایت می کنند و کسی صدای اونا رو نمی شنوه دولت هم نسبت به این قشر ضعیف بی خیاله من که حلال شون نمی کنم حقوق ها آنچنانی دارند و تورم هم تو زندگی اونا تاثیری چندانی نداره اون وقت باید گفت که سیر از گرسنه خبر نداره و سواره از پیاده

 7. چون معترضین حداقلی متاسفانه کمتر شکایت می کنند و کسی صدای اونا رو نمی شنوه دولت هم نسبت به این قشر ضعیف بی خیاله من که حلال شون نمی کنم حقوق ها آنچنانی دارند و تورم هم تو زندگی اونا تاثیری چندانی نداره اون وقت باید گفت که سیر از گرسنه خبر نداره و سواره از پیاده آدما رو طبقه بندی کردند انگار حداقل بگیرا می رن خرید فروشنده باهاشون کمتر حساب می کن – نونی که به توی پولدار هر چقدر حساب می کنه به من حداقل بگیر هم همان مقدار حساب می شه همین طور بقیه چیزا – سال قبل سفره مون کوچیک شده بود ولی حالا دیگه حتی سفره ای هم پهن نمی کنیم – خورد و خوراک مون شده غصه خوردن و خون دل خوردن

 8. واقعا بی انصافیه
  تو این مملکت هیچ عدالتی وجود نداره، فاصله طبقاتی روز به روز بیشتر میشه
  مسئولینمون همش بفکر پستو مقام و پر کردن جیب خودشونن ما بدبختا هم تو اوج جوونی از بیپولی از بیکاری داریم تلف میشیم
  همچین مارو به خودمون مشغول کردن که نتونیم سرمونو بالا کنیم ببینیم دورو برمون چخبره تا راحت دزدیاشونو بکنن همش اختلاس همش دزدی بابا بسه دیگه خون مارو تو شیشه کردین

 9. من یک و سیصد میگیرم سه ساله ازدواج کردم نمیتونم بچه دارشم ماهی یه تومن هم قسط میدم به این بانک های نزول خور خدایااااااا کجایی این خاک نفرین شده بخدا دیگه خسته شدیم بعد یه مشت مفت خور شکم سیر میان میگن تحریم ها هیچ اثری نداره آره اخوی برای شما هیچی اثر نداره برای ما که داریم له میشیم خیلی اثر داره خدالعنتتون کنه فقط همین و میتونم بگم

 10. چقدر بدبختیم ما چقدرررر
  در خونه ی کیو بزنیم به کی پناه ببریم! کدوم خدا نشناسی میاد حقوق چرت قانون کار رو تصویب میکنه بشکنه اون دستی که پای این قانون رو امضا میکنه که تصویب شه این قانون چقدر دلچسبه برا پولدارانی که سرمایه گذاری میکنن و بخاطر منفعت خودشون و طمعی که دارن حقوق از قانون کار صحبت میکنن و ما بدبختی به اجبار مجبور میشیم بگیم بله درسته خدا بکشه اون کسی رو که حقوق قانون کار رو تصویب کرد تا پولدارا هر روز پولدارتر و بدبختا هر روز بدبختر بشن شدیم مهندس شیمی تو خانواده ای بزرگ شدیم که حرف اول و اخرشون توکل بخداست ولی این حق نیست چرا هیچی سر جای خودش نیست و هرکس به لیاقتی که داشته نرسیده و بعد مجبور شده بگه قسمت این بوده و چند نفر دیگه بگن یارو بی عرضه س این بی عرضع اونایی هستن که دارن مملکت داری میکنن نه خیلیای دیگه وسلام

 11. واقعا که … من یه دخترم از ۱۲ظهر تا ۹شب دارم کار میکنم اونم کاری که همش باید بدو بدو داشته باشم، خدا شاهده یه ناهار نمیتونم بخورم، ۱۰شبم میرسم خونه جنازم میفته، درسته متاهل نیستم و بگه ندارم ولی به جاش تو خونه کسی کار نمیکنه و تقریبا نصف بیشتر مخارج خونه به عهده منه
  اونم با چه حقوقی ۱۲۰۰که البته، اونم با هزار منت بهم میدن در آخر هم میگن حق بیمه باید ازش کسر بشه و…

  خدا ازشون نگذره. من که به شخصه هر صبح و شب نفرینشون میکنم

 12. فصیحی خوبه باز تو ۱۲۰۰ میگیری من توی رستوران منشی تلفنیم ماهی ۶۰۰۰۰۰ تومن میگیرمچون شروع به کار رستوران ها ۱۱ تا ۵ کبابیا منظورم یعنی زیر زیر وزارت کار هست فست فودیام دوشیفته یکی صبح یکی شب

 13. چرا نظارتی نیست بر شرکتها وپیمان کارها!!
  چرا اخه اینقدر حق کارگر میخورن شما سکوت میکنید۰شاید شما هم شریک دزد رفیق قافله هستید۰!!

 14. واقعا متاسفم
  چقدر ناراحت کننده بود کامنت ها غم خودم یادم رفت
  من کارشناسی ارشد دارم و مجردم ماشین زیر پامه(هزینه ایاب ذهاب ندارم ) با این حال خداشاهده این حقوق هیچ جوره خرج منو تامین نمیکنه کامل اون پدری که باید با این حقوق خرج خونواده رو بده درک میکنم
  به امید روزی که افراد لایق به روی کار بیان و حداقل باری که رو دوش مردم هست رو سبکتر کنند.

 15. واقعا ک بی انصافیه
  چطور میخواهید اون دنیا جواب میلیون ها انسان رو بدین
  ی ادمی ک اجاره خونه میده
  فرزند دانشجو داره
  دختر دم بخت داره
  بنظرتون اینقدر کافیه براش ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  شما ماهی یک و نیم بذارن جیبتون ب جرأت قسم میخورم ی هفته دووم نمیارید
  ماهی دو تومن حداقل پول تو جیبی بچه هاتون هست نیست ؟
  یک و دویست شاید برای دختر مجردی مث من ک ارشد دارم شاید بتونه دهن منو ببنده ولی ی مرد با دو فرزند ۲۰ ساله رو هرگزززززز ( تازه اگه بدن یک و دویست رو )
  چوب خدا آخر یروز گریبان گیر خواهد شد. از ما گفتن و از شما نشنفتن …

 16. خدا لعنت کنه این مسول های مملکتو.دلم گرفت از این غصه ای که تو دلو زبون مردم کشورمه.لعنت به این مسول های بی مسولیت

 17. آقایی که میای این پیامهارو میخونی و از دستت بر میاد کاری بکنی . تو رو به خدا یه کاری بکن برا این قشر بیچاره
  حقوق اداره کار چیه آخه وقتی داری تاریک میری و تاریک برمیگردی خونه ؟؟؟
  وقتی کنارت افراد رسمی دولت خوابیدن و با گوشی کار میکنن و راحت ماهی ۳ به بالا میگیرن و بهترین بیمه و بن کارت و سفر کارت و …، ولی پیمانکار باید مثل چی جون بکنه و کار کنه ولی حتی ۱/۳ اونا هم حقوق و مزایا نداشته باشه .
  کو عدالت علی ؟؟؟؟
  من با لیسانس بعد از دوسال با بدبختی تازه یه کار گیر آوردم ، اندازه دو نفر ازم کار میکشن و جارو میزنم و نظافت میکنم برا ماهی ۱۲۰۰ !!! چهار ساله نتونستم دست زنمو بگیرم ببرم سر خونه زندگی .
  مامانم النگو میفروخت و بابام تاکسی میرفت و با قرض هزینه تحصیل منو دادن .
  بخدا قسم از خیلی از اینایی که کنارم دارن به عنوان رسمی کار میکنن سواد و عرضه و استعداد بیشتری دارم، ولی هر روز یه چشمم خونه و یه چشمم اشک و فقط بغض گلومو میگیره .
  من دارم نظافت میکنم ، مشکلی هم با کار ندارم با اینکه مهندس این مملکت هستم. ولی آخه نامسلمون ها لا اقل حقوق درست حسابی بدین …بشه زندگی کرد .
  بچه ۱۸ ساله از سربازی معاف شده و با سهمیه شده کارمند رسمی و داره ماهی ۳ تومن میگیره ، منم باید زیر پای اینارو جارو کنم برا ۱۲۰۰.
  کار سخت ، شخصیت و جایگاه خورد و نابود ، کلی آلودگی و نگاه تحقیر آمیز …
  میگم به درک به خاطر خانوادم میخوام فقط کار کنم. کار که عار نیست .
  ولی آخه این حقوق چیه ؟؟؟؟
  سهم ما از منابع و ثروت این مملکت پس کو ؟؟ بابا داریم کار میکنیم ، نخوابیدیم که. لا اقل انصاف داشته باشید و حقوق خوب بدید بهمون

 18. بسیار بسیار غیرمنصفانه است. من مجردم خودم بزور دخل و خرج خودم رو در میارم. بعد اون پدر کارگری که پسردانشجو داره و دختر دم بخت داره با دستمزد ۳۷هزار تومان. چطوری زندگیش رو بچرخونه. نا سلامتی زیر نفت و گاز داریم زندگی میکنیم ولی وضع مردم کشورمون اینه. تو ترکیه کشوری که اصلا نفت و گاز نداره، حداقل حقوق ۲۰۰۰ لیر هستش الان یعنی ۴میلیون و ۶۰۰ هزار تومان. قیمت آپارتمان متری در یک منطقه نسبتا خیلی خوب استانبول میانگین ۱۵۰۰لیره یعنی ۳میلیون و چهارصد هزار تومان، یعنی دستمزد کارگر در ماه بیش از قیمت یک متر خونه هستش در استانبول. اما بیا ببینیم ایران چجوریه؟! حداقل حقوق ۱میلیون و صدهزار تومان. بعد قیمت متری در تهران اگه کمتر از ۶میلیون تومان پیدا کردی!!!! اون مسئولی که میاد این رو ارائه میده و اونی که زیرش امضا میزنه کمی خجالت بکشه و انقدر از مردم ندوش.

 19. شرکتها اندازه چند نفر ازت کار میکشن مرخصی که نداری تو ساعت کاری که نباید بیکار بمونی با حداقل حقوق که هروقت دلشون بخواد میدن..با کرایه خونه های سر سام آور…ای تویی که از دستت کاری میاد برامون کاری بکن…داریم له میشیم چقدر بگیم نداریم چقدر حسرت خیلی چیزایی که برای بعضیا خیلی عادیه بخوریم

 20. میخواستم بگم ۲۶ سالمه فوق دیپلم سه ساله کار کردم ۴۰ تومن پس انداز کردم که داماد بشم یهو همه چی چند برابر گرون شد ولی کامنتارو خوندم جگرم کباب شد از من بدبخترم زیادن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
جستجو