در کارگاه «توسعه منابع انسانی برای شرکت‌های کوچک و متوسط» چه گذشت؟

استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های کوچک و متوسط، نقشی حیاتی در اقتصاد ایفا می‌کنند. این مجموعه‌ها موتور محرک اقتصاد کشور هستند و در شرایط حاضر، کشورمان برای عبور از بحران به آن‌ها نیاز مبرم دارد. در واقع، رونق اقتصاد کشور در گرو رونق کسب‌وکارهای کوچک و متوسط است و موفقیت این کسب‌وکارها در گرو توسعه منابع انسانی آنهاست.

این دغدغه، انگیزه برگزاری کارگاهی به‌همت شرکت ایران تلنت با موضوع «توسعه منابع انسانی برای شرکت‌های کوچک و متوسط» شد. این کارگاه روز سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ماه، با تدریس دکتر بهزاد ابوالعلایی، استاد برجسته منابع انسانی و آسیه حاتمی، مدیرعامل مجموعه ایران تلنت و با حضور جمعی از مدیران منابع انسانی استارتاپ‌ها و شرکت‌های کوچک و متوسط که در طرح زمستانی ایران تلنت مشارکت داشتند، برگزار گردید. در ادامه، گزارشی کوتاه از این رویداد را می‌خوانید.

دکتر ابوالعلایی در آغاز سخنان خود در این کارگاه، ضمن تأکید بر اهمیت استخدام اصولی گفت:

حتی در شرایط رکود اقتصادی که داوطلب زیاد است، استخدام افراد شایسته کار آسانی نیست؛ تا حدی که گفته می‌شود، اگر موفق شدید نیرویی را آسان جذب کنید، او را برای رقیبتان بفرستید.

دکتر بهزاد ابوالعلایی در کارگاه توسعه منابع انسانی برای شرکت‌های کوچک و متوسط

دکتر ابوالعلایی در ادامه به بررسی ترندهای روز دنیا در حوزه منابع انسانی مانند «استخدام دورن‌سازمانی»، «استخدام دوباره کارمندان قدیمی»، «بهبود و خوشایندسازی فرایند استخدام»، «راه‌حل‌های جایگرین استخدام»، «توسعه برند کارفرما» و … پرداخت. این استاد برجسته حوزه منابع انسانی، به توسعه برند کارفرمایی (Employer Branding) به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ترندهای روز دنیا در حوزه منابع انسانی اشاره کرد و شرکت در نمایشگاه‌های کار، حضور کارفرمایان در دانشگاه‌ها و برگزاری رویداد را از ابزارهای شناخته‌شده توسعه برند کارفرمایی برشمرد.

دکتر ابوالعلایی همچنین درباره «استخدام دوباره کارمندان قدیمی» توضیح داد: «استخدام مجدد نیروهای قدیمی چندین حُسن برای مجموعه دارد. ما فردی را که قبلاً در مجموعه‌مان فعالیت کرده را به خوبی می‌شناسیم و او نیز شناخت و تطابق کافی از مجموعه و فرهنگ سازمانی‌اش دارد. از طرفی، بازگشت دوباره چنین فردی به سازمان، این پیام را برای سایرین دارد که بیرون از سازمان خبری نیست و بنابراین، به نگهداشت آن‌ها در سازمان کمک می‌کند.»

بهترین ها را از ایران تلنت استخدام کنید

ابوالعلایی در ادامه به بهبود تجربه استخدام اشاره کرد و گفت:

استخدام را باید به‌مثابه فرایندی دوطرفه و تعاملی ببینیم. این فرایند باید آنقدر برای فرد جذاب و خوشایند باشد که او را مشتاق همکاری با سازمان کند و حتی در صورت عدم همکاری هم، بین دوستان و آشنایانش از تجربه خوشایندش بگوید و از سازمان ما به نیکی یاد کند. به بیان دیگر، استخدام و ارزیابی افراد را باید به‌مثابه فرایندی معتبر که در آن ارزیاب‌های حرفه‌ای با نهایت احترام به کمک ابزارهای دقیق افراد را می‌سنجند، به داوطلبان معرفی کنیم.

این استاد دانشگاه افزود: «در فرایند استخدام به تفاوت ماهوی شغل‌ها دقت کنید. بعضی شغل‌ها مشاغل ساختاری هستند، یعنی، دستورالعمل‌ها و وظایف تعریف‌شده دارند و شخصیت فرد خیلی روی نحوه انجام شغل تأثیرگذار نیست. برای مثال حسابداری یکی از این حرفه‌هاست. در مقابل، شغل‌های غیرساختارمند یا Unstructured قرار دارند. در این مشاغل خلاقیت شخصی، هوش هیجانی، اعتبار و خلق‌وخو حرف اول را می‌زند. طبیعتاً استخدام برای این مشاغل که شغل فروش یکی از آنهاست، بسیار مهم‌تر و دشوارتر است. تست انجام نمونه کار، توانایی درک عمومی، مصاحبه‌های ساختاری و غیرساختاری و سنجش از طریق معرف‌ها ابزارهایی هستند که با کمک آن‌ها می‌توانیم داوطلب احراز یک شغل را بشناسیم. تست انجام شغل یا شبیه‌سازی یکی از بهترین روش‌هاست که بسیار توصیه شده است.»

در کارگاه «توسعه منابع انسانی برای شرکت‌های کوچک و متوسط» چه گذشت؟

ابوالعلایی به مدیران منابع انسانی توصیه کرد استخدام را به‌صورت همه‌جانبه، یا اصطلاحاً ۳۶۰ درجه ببینند و در فرایند استخدام از کارمندان و نیروهای دیگر هم دعوت و نظرخواهی کنند:

برای مثال، موسسه محک چندین نفر از خیرین قدیمی این موسسه را نیز برای حضور در کمیته استخدام دعوت می‌کند. افراد به‌طور طبیعی جذب افراد مشابه خودشان می‌شوند و از این ویژگی می‌توان به نفع سازمان استفاده کرد. در واقع، می‌توانیم نیروهای نمونه‌مان را در فرایند استخدام نیروهای جدید دخالت دهیم تا افرادی مشابه خودشان را جذب سازمان کنند و میانگین شایستگی سازمان را افزایش دهند. همچنین، نظر مشتریان می‌تواند در فرایند جذب نیرو بسیار راهگشا باشد. مثلاً، بانک اقتصاد نوین از مشتریان بانک برای حضور در کمیته استخدام و اظهارنظر درباره فرد مصاحبه‌شونده دعوت می‌کند.

ابوالعلایی در بخش دیگری از سخنانش به راهکارهای بدیل استخدام اشاره کرد: «به خاطر داشته باشید، لزوماً نیاز نیست برای تأمین نیازهای منابع انسانی‌مان نیروهای جدید استخدام کنیم. استخدام بی‌رویه نیرو، خصوصاً در شرایط حاضر ریسک بالا رفتن هزینه‌ها و متعاقباً تعدیل نیرو را بالا می‌برد. تعدیل هم هزینه‌های زیادی را به سازمان تحمیل می‌کند و روی نیروهایی که در سازمان می‌مانند و حتی بر ادراک مشتریان از سازمان هم تأثیر منفی می‌گذارد.»

او در این باره ادامه داد: «۵ راهکار برای تأمین نیازهای مربوط به نیروی انسانی در سازمان وجود دارد که اصطلاحاً به آن‌ها ۵B می‌گویند و استخدام نیروهای جدید یا Buy، تنها یکی از آنهاست. ساختن نیرو از طریق انگیزش، آموزش و مهارت افزایی، قرض گرفتن نیرو (برون‌سپاری یا کار پاره‌وقت) و … راهکارهای دیگری است که می‌توان از آن‌ها کمک گرفت.»

در ادامه این رویداد، نماینده تیم ایران تلنت به معرفی کوتاه محصول جدید این مجموعه یعنی «تلنت کوچ» و قابلیت‌های آن پرداخت. مهسا قادری به بحث مهم تقویت برند کارفرما اشاره کرد و حضور در دانشگاه‌ها، رگزاری تورهای بازدید از شرکت برای دانشجویان و دوره‌های کارآموزی را از ابزار مهم تقویت برند کارفرما دانست.

وی همچنین توضیح داد: «برگزاری دوره‌های کارآموزی و دوره‌های مخصوص تازه‌فارغ‌التحصیلان همچنین، یکی از بهترین و کم‌هزینه‌ترین راه‌ها برای تامین نیروی انسانی مورد نیاز سازمان است. استعدادهای جوانی که به واسطه این دور‌ه‌ها کشف می‌شوند، با هزینه کمتری جذب سازمان می‌شوند. آنها از آغاز راه مسیر شغلی شان با فرهنگ سازمانی مجموعه شما پرورش می‌یابند و نیروهای وفادارتری به سازمان شما خواهند شد.»

آسیه حاتمی در کارگاه توسعه منابع انسانی برای شرکت‌های کوچک و متوسط

بخش پایانی این مراسم به پرسش و پاسخ با خانم حاتمی درباره منابع انسانی اختصاص داشت. در این بخش آسیه حاتمی، بنیان‌گذار و مدیرعامل ایران تلنت، در پاسخ به سؤالات مطرح‌شده با موضوع انگیزش کارمندان گفت:

برخلاف تصور رایج، حقوق بزرگ‌ترین انگیزه افراد برای کار نیست. بر اساس نظرسنجی ایران تلنت، حقوق در رده چهارم و بعد از امکان یادگیری، امکان ارتقاء و داشتن مدیر خوب قرار دارد.

حاتمی ادامه داد: «هر وقت نیروی منابع انسانی از من درباره نحوه انگیزه دادن به افراد سؤال می‌کند از او می‌پرسم انگیزه خودت برای کار در این مجموعه چیست؟ اگر انگیزه فرد صرفاً مالی باشد بدیهی است که فقط با پول هم می‌تواند افراد را جذب سازمان کند.»

کارگاه آموزشی توسعه منابع انسانی برای شرکت‌های کوچک و متوسط در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه در هتل نیلو تهران برگزار گردید. شایان ذکر است که شرکت‌کنندگان و مدعوین این رویداد، استارتاپ‌ها و شرکت‌های کوچک و متوسطی بودند که در جشنواره زمستانی ایران تلنت شرکت کرده بودند. قابل ذکر است که کارگاه‌های آموزشی، سمینارها و کنفرانس‌های آینده ایران تلنت از طریق زسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی این مجموعه اطلاع‌رسانی خواهند شد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.