skip to Main Content
چگونه تغییرات در محیط کار را مدیریت کنیم؟

چگونه تغییرات در محیط کار را مدیریت کنیم؟

تغییرات معمولاً انسان‌ها را مضطرب و ناراحت می‌کند. وقتی این تغییرات در محیط کار اتفاق می‌افتند، این ناراحتی به ناگهان به ترس و دلهره تبدیل می‌شود و در نهایت، کیفیت کار شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

نوع واکنش افراد به تغییرات در محیط کار می‌تواند در بلند مدت تغییرات شگرفی را به وجود آورد. بنابراین اگر قصد دارید تغییرات در محیط کار را مدیریت کرده و نتایج مثبتی را رقم بزنید باید واکنش‌های خود نسبت به این موضوع را به دقت رصد کنید.

منظور از تغییرات در محیط کار چیست؟

تغییرات در سیستم مدیریتی سازمان‌ها همیشه اتفاق می‌افتد. این تغییرات می‌تواند نتیجه ادغام شرکت‌ها، به وجود آمدن یک شرکت جدید، یا خریده شدن توسط شرکت توسط مجموعه‌ای دیگر باشد.

گاهی اوقات، ایجاد تغییرات در محل کار می‌تواند به ادغام شدن یا خریداری شدن توسط شرکت جدید هم کاملاً بی‌ارتباط باشد. به طور مثال هیئت مدیره می‌تواند تصمیم به جایگزینی مدیر عامل یا مدیران ارشد نماید یا اینکه مدیران تصمیم به ترک سازمان بگیرند. طبیعتاً پس از این تغییرات، مدیران جدید هم مدیران میانی و پایین‌تر را تغییر داده تا بتوانند سررشتۀ امور را به دست بگیرند.

فارغ از در نظر گرفتن دلایل تغییرات مدیریتی، این تغییرات می‌تواند محیط کار را نیز تغییر دهد.

جدیدترین فرصت های شغلی را در ایران تلنت مشاهده کنید

تاثیر تغییرات مدیریتی بر تغییر محیط کار

اگر سازمان شما توسط یک سازمان عملیاتی بزرگ خریداری شده باشد و پس از آن تیم مدیریتی‌اش دست‌خوش تغییر شود، احتمالاً قوانین و رویه‌های جدیدی در محیط کار تدوین خواهد شد. برای مثال، ممکن است رویه‌های درخواست برای مرخصی تغییر کرده و بسیار پیچیده‌تر از قبل شوند. ممکن است رئیس شما که در خصوص مرخصی آنچنان سخت‌گیر نبوده، جای خود را به مدیری سخت‌گیر دهد.

تاثیری که مدیر جدید بر فرهنگ سازمانی دارد نیز بسیار چشم‌گیر خواهد بود. تغییر در شخصیت سازمان، ارزش‌ها و فلسفه‌های درون آن می‌تواند از جمله این تغییرات باشد. برای مثال محیط کار غیررسمی می‌تواند به محیط کاری رسمی تغییر رویه دهد یا اینکه عکس این اتفاق رخ دهد. ممکن است رئیس جدید به جشن تولدهایی که هر هفته برگزار می‌شود روی خوش نشان ندهد.

واضح است که تغییر مدیر آسان‌گیر با یک رئیس سخت‌گیر بسیار تغییر بزرگ و سختی برای کارمندان خواهد بود، اما تغییر رئیس سخت‌گیر با آسان‌گیر هم برای بعضی از افراد نگران‌کننده است.

اگرچه سازگاری با قوانین، رویه‌های جدید و فرهنگ سازمانی جدید به نظر مشکل می‌رسد، اما با تلاش زیاد خواهید توانست خود را با این شرایط وفق دهید.
هرچند تغییرات مشکل‌تر و دشوارتر از این هم وجود داشته و می‌تواند اثرات بسیار بدی بر شغل شما بگذارد؛ برای مثال وقتی شرکت شما ادغام می‌شود یا توسط شرکت دیگری خریداری می‎شود، تمام بخش‌ها و دپارتمان‌ها باید طبق صلاحدید شرکت بزرگ‌تر اداره شوند، حتی شاید لازم باشد بعضی از کارمندان به دلیل وجود کارمند مشابه مازاد تلقی شده و تعدیل شوند.

ممکن است شما هم روزی با چنین تغییراتی در محیط کار روبرو شوید. واکنش شما به این تغییرات در محیط کار می‌تواند تاثیرات بسیار عمیق و بزرگی بر شغل‌تان بگذارد. بنابراین بایدها و نبایدهای زیر را برای مقابله با تغییرات در محیط کار در نظر بگیرید.

چند نکته برای مواجهه با تغییر در محیط کار

بایدها و نبایدهایی که در هنگام مواجهه با تغییرات در محیط کار به یاد داشته باشید عبارتند از:

در رابطه با تغییرات در محیط کار اطلاعات کافی کسب کنید

هرچه بهتر بدانید که چه اتفاقاتی در شرف وقوع است، بهتر می‌توانید در برابر این اتفاقات واکنش نشان دهید. سعی کنید تمام جوانب تغییرات به وجود آمده در محل کار را به دقت بررسی کرده و درباره آن اطلاعات کافی کسب کنید.

سعی کنید تیم مدیریتی جدید را بشناسید

در تمام جلساتی که شرکت به منظور معرفی تیم مدیریتی جدید به کارمندان در نظر گرفته، حضور پیدا کنید. وقتی فرد جدیدی وارد شرکت می‌شود، سعی کنید با او ارتباط برقرار کرده و گفت‌و‌گویی را شروع کنید.

جستجوی نام افراد در اینترنت کمک می‌کند آنها را بهتر بشناسید. شاید بعضی از دوستان و اطرافیان‌تان رئیس جدید شما را بشناسند، بنابراین می‌توانید از آن‌ها هم کمک بگیرید.

در رابطه با تغییرات واقع‌بین باشید

افراد عموماً با تغییرات به سختی برخورد می‌کنند، اما نکته مهم این است که لزوماً همه تغییرات منفی یا مثبت نیستند. بعضی از تغییرات ممکن است وضعیت شغلی شما را بهبود داده و باعث شوند رضایت شغلی شما افزایش پیدا کند، بعضی دیگر ممکن است باعث شوند علاقه خود به کارتان را از دست بدهید.

بنابراین سعی کنید تغییرات در محیط کار را با ذهن باز تجزیه و تحلیل کنید. بعضی از تغییرات نیازمند مدتی زمان هستند تا به آنها عادت کنید و بعضی با گذر زمان باز هم ناراحت‌کننده باقی می‌مانند.

برای آینده شغلی خود برنامه‌ای جدید تدارک ببینید

متاسفانه، بعضی از تغییرات به وجود آمده در محیط کار ممکن است شما را مجبور کند تا به دنبال شغلی جدید باشید. برای مثال شرایطی را در نظر بگیرید که از کنترل شما خارج است؛ عنوان شغلی شما از سازمان حذف شده یا فردی هم پست شما وجود دارد.

بنابراین باید آماده باشید قبل از اینکه تعدیل شوید و یا زمزمه‌های تعدیل نیرو به گوشتان برسد، به فکر برنامه‌ای جدید باشید. داشتن برنامه‌ای جدید می‌تواند خیال شما را برای آینده تا اندازه بسیار زیادی آسوده کند.

سخن پایانی

مواجهه با تغییرات در محیط کار بسیار سخت و زمان‌بر است، بنابراین لازم است که صبر زیادی داشته باشید و عجولانه اقدام نکنید و علی رغم این اتفاقات، سعی کنید در محیط کار خوشحال باشید. بزرگ‌ترین تغییراتی که در محیط کار با آن مواجه بوده‌اید چه بوده و چگونه با آن‌ها مواجه شده‌اید؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

43+

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Back To Top
جستجو