skip to Main Content
نحوه محاسبه عیدی سال 1396

نحوه محاسبه عیدی سال 1396

سایت استخدام ایران تلنت گزارش می‌کند: نحوه محاسبه عیدی و پاداش آخر سال، همواره یکی از سوالات کارکنان یک مجموعه است. بسیاری از کارکنان یک مجموعه با گذشت سال‌ها فعالیت هنوز هم از نحوه محاسبه عیدی مطلع نیستند. از آنجاییکه در حال نزدیک شدن به پایان سال 96 هستیم، تصمیم گرفتیم به شما بگوییم که میزان عیدی امسال شما چگونه محاسبه خواهد شد.

پس از مصوبه شورای عالی کار و تعیین حداقل دستمزد برای مشمولان قانون کار در سال آتی، جدول کامل حقوق و مزایا شامل عیدی پایان سال، سنوات، حق اولاد و … نیز مشخص شد. طی این مصوبه، حقوق و مزایای بیش از 13 میلیون شاغل مشمول قانون کار کشور تعیین شد. از مهم ترین تغییرات، افزایش حداقل مزد ماهیانه از ۸۱۲ هزار تومان به ۹۳۰ هزار تومان بود که از فروردین سال 1396 اجرا گردید.

مقاله نحوه محاسبه عیدی و سنوات سال 97 منتشر شد!

جدیدترین فرصت های شغلی را در ایران تلنت مشاهده کنید

جدول حقوق و مزایای کارکنان مشمول قانون کار در سال 1396

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، جدول حقوق و مزایای کارکنان مشمول قانون کار در سال 1396 با جزئیات نوشته شده است. با این حال شرکت‌ها برای محاسبه عیدی از فرمول خاصی پیروی می‌کنند که در ادامه آن را بررسی خواهیم کرد.

جدول حقوق و مزایای سال 1396

نحوه محاسبه عیدی در سال 1396

برای آنکه بتوانید میزان عیدی خود در سال جاری را محاسبه کنید، در ابتدا باید بدانید که کف و سقف مشخصی برای محاسبه آن وجود دارد. طبق مصوبه شورای عالی کار، کلیه کارفرمایان شرکت‌های مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارکنان خود به نسبت یک سال کار معادل ۶۰ روز آخرین مزد، به عنوان عیدی و پاداش بپردازند. به این ترتیب، حداقل عیدی سال 96 از طریق فرمول زیر محاسبه می‌شود:

حداقل عیدی سال 96 = 60 x حداقل حقوق روزانه

همانطور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید، حداقل پایه حقوق روزانه معادل ۳۰۹,۹۷۷ ریال است. اگر این مبلغ را در فرمول بالا قرار دهیم، حداقل عیدی سال 96 به دست خواهد آمد:

حداقل عیدی سال 1396

به این ترتیب، میزان حداقل عیدی سال 96 معادل 18،598،620 ریال خواهد بود. برای آنکه بتوان حداکثر عیدی سال 96 را محاسبه نمود باید بار دیگر به مصوبه شورای عالی کار رجوع کنیم. طبق این مصوبه، مبلغ عیدی پرداختی به هر یک از کارکنان در پایان هر سال نباید از معادل 90 روز حداقل دستمزد روزانه قانونی همان سال بیشتر باشد.

به این ترتیب برای محاسبه حداکثر عیدی سال 96، باید از فرمول زیر استفاده کنیم:

حداکثر عیدی سال 96 = 90 x حداقل حقوق روزانه

که با جایگذاری اعداد در داخل این فرمول، به عدد زیر می‌رسیم:

حداکثر عیدی سال 1396

به این ترتیب، میزان حداکثر عیدی سال 96 معادل 27،897،930 ریال خواهد بود.

برای آنکه بتوانید عیدی خود را محاسبه کنید کافیست میزان حقوق پایه ناخالص خود را در 2 ضرب کنید. اگر مبلغ به دست آمده کم‌تر از حداکثر عیدی سال 96 باشد، به همان میزان عیدی دریافت خواهید کرد. اما اگر مبلغ به دست آمده بیشتر از حداکثر عیدی سال 96 باشد، عیدی شما معادل 27،897،930 ریال خواهد بود.

اگر این گزارش برایتان جذاب بود، باید  اطلاع دهیم که جدول حداقل حقوق و مزایا سال 97 نیز منتشر شده است.

81+

مطالب مشابه

9 دیدگاه
  1. بهتر بود تخصصی تر توضیح می‌دادید . عیدی کسی که مثلاً ۹۴ روز کارکرده چقدر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Back To Top
جستجو