توجه به شکاف میان صنعت و دانشگاه در گفت‌وگو با موسس ایران تلنت

شبکه‌ی فارغ‌التحصیلان، پلی میان صنعت و دانشگاه

به منظور ترویج فرهنگ پژوهش، ۲۵ آذر در تقویم به نام روز پژوهش نام‌گذاری شده است. هفته‌ی پژوهش و فناوری، فرصتی است برای دانشگاه‌ها تا عملکرد خود را ارائه‌ کنند، عملکردی که معمولا بر اساس تعداد مقاله‌های علمی منتشر شده و نه پروژه‌های اجرا شده، ارزیابی می‌شود. آنچه همه به آن اذعان دارند، این است که برای دستیابی به توسعه و پیشرفت نیاز به پژوهش است و جزو ملزومات به مشار می‌آید، اما پرسش اساسی اینجاست که آیا اثر پژوهش‌های انجام شده در صنعت دیده می‌شود تا بتوانیم شاهد رقابتی شدن محصولات داخلی و پیشرفت باشیم؟

خانم آسیه حاتمی، در این رابطه گفته است:

« نهادهای پژوهشی در حوزه‌های مختلفی می‌توانند نتیجه‌ی کار را بهینه‌‎ کنند، در واقع آنها با علم خود می‌توانند کمک کنند تا نتیجه‌‌ای که صنعت قرار است از فعالیت‌هایش به دست بیاورد، بهتر شود و محصول تولید داخل را رقابتی کنند!»

موسس و مدیر عامل ایران تلنت، علت توجه کمتر دانشگاه‌ها به پژوهش برای یافتن راه‌حل چالش‌های صنعتی را، معیارهای کنونی رتبه‌بندی دانشگاه‌ها، ارزیابی کرده است. او در این باره گفته است:

«وقتی معیار رتبه گرفتن دانشگاه‌ها، تعداد مقالات منتشر شده باشد، آنها هم به دنبال انتشار مقاله می‌روند؛ اما اگر معیار سنجش این بود که در سال چند چالش را چه در حوزه‌ی فنی و مهندسی و چه در حوزه‌ی علوم انسانی حل کردید، مسیر حرکت نیز عوض می‌شد؛ در واقع اگر شاخص‌های ارزیابی دانشگاه‌ها و اساتید تغییر می‌کرد، با توجه به اینکه چند چالش را در سازمان‌ها برطرف کردید، دغدغه‌ها نیز تغییر می‌کرد، اما اکنون دغدغه‌ی دانشگاه، صنعت نیست!»

خانم حاتمی، با هدف ایجاد یک پل ارتباطی میان صنعت و دانشگاه،  چند سالی است که با راه‌اندازی Talent Coach به دانشگاه‌ها کمک می‌کند تا سامانه‌ی اشتغال و شبکه فارغ‌التحصیلان خود را بر روی این فضا فعال کنند. مهم‌ترین منفعت این سامانه برای دانشگاه‌ها و دانشگاهیان، برقراری ارتباط با صنعت است که به تبع آن دانشگاه و اساتید می‌توانند پروژه‌های صنعتی بگیرند، دانشجویان تازه فارغ التحصیل می‌توانند راحت‌تر وارد بازار کار شوند و در نهایت دانشگاه می‌تواند اثر بخشی آموزشی خود در بازار کار را ارزیابی کند.

دانشگاه امیرکبیر(aut.talentcoach.ir)، دانشگاه صنعت نفت آبادن put.talentcoach.ir، دانشگاه صنعتی شیراز، دانشگاه گلستان و دانشگاه چمران با ایجاد شبکه فارغ التحصیلان بستری فراهم کرده‌اند که فارغ التحصیلان این دانشگاه‌ها بتوانند در فضای صنعت یکدیگر را پیدا کنند و همچنین امکاناتی را فراهم کرده‌اند که شرکت‌ها فرصت‌های شغلی کارآموزی و پروژه‌های صنعتی خود را روی این سامانه قرار دهند.

خانم حاتمی، چاره‌ی پویاتر شدن فضای دانشگاهی را در سیاست‌گذاری و بستری سازی بخش‌های دولتی مثل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سپردن کارهای اجرایی به بخش خصوصی می‌داند. او در ادامه صحبت‌های خود عنوان می‌کند: «وزارت علوم نباید ما را رقیب خود بداند. با تغییر نگاه وزارت‌خانه و قدرت گرفتن بخش خصوصی است که می‌توان پویایی را به دانشگاه برگرداند.»

۱ دیدگاه
  1. جلال ترابی می‌گوید

    با سلام، خانم عزیز فرزند من فوق لیسانس مدیریت بازرگانی است و در جستجوی کار است، چطور می تواند کار مرتبط با رشته تحصیلی خود را بیابد؟با تشکر

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.