در هم‌اندیشی مدیران صنعت و نخبگان دانشگاهی چه گذشت؟

همایش «هم‌اندیشی مدیران صنعت و نخبگان دانشگاهی» در روز ۲۷ آذر ماه با شعار «کارآموزی موثر با هدف ایجاد ارزش افزوده» با میزبانی ایران تلنت و با حضور مدیران اشتغال وزارت رفاه، مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌های بزرگ دولتی، مدیران منابع انسانی برخی وزارت‌خانه‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی برگزار شد.

طی این نشست که با هدف بررسی میزان تاثیرگذاری دوره‌های کارآموزی در جذب تازه فارغ‌التحصیلان در سازمان‌های اقتصادی و صنعتیِ دولتی و خصوصی برگزار شد، مدیران مربوطه و نخبگان دانشگاهی در دو پنل تخصصی به بررسی و آسیب‌شناسی این موضوع پرداختند.

سرکار خانم آسیه حاتمی، بنیان‌گذار و مدیرعامل ایران تلنت، به عنوان برگزارکننده این مراسم در سخنرانی ابتدایی خود دانشگاه و صنعت را مکمل یکدیگر در حوزه اشتغال دانست و گفت: «علی‌رغم اینکه دانشگاه و صنعت باید در زمینه اشتغال‌زایی دوشادوش یکدیگر حرکت کنند، اما متاسفانه در کشور ما این دو گروه یکدیگر را مقصر دانسته و با یکدیگر تعامل خوبی در این زمینه ندارند».

آسیه حاتمی هم‌اندیشی مدیران صنعت و نخبگان دانشگاهی آسیه حاتمی هم‌اندیشی مدیران صنعت و نخبگان دانشگاهی

حاتمی در ادامه توضیح داد: «طی ۱۷ سال گذشته، هدف اصلی ایران تلنت کمک به جذب استخدام مدیران و متخصصان در شرکت‌های معتبر ایرانی و خارجی بوده و هم اکنون، سالانه نزدیک به دوازده هزار نفر از طریق ایران تلنت استخدام می‌شوند. با این حال، از آنجایی که بسیاری از شرکت‌ها برای برخی از عنوان‌های شغلی خود به دنبال نیروهای کارآموز، دانشجو و تازه فار‌غ‌التحصیل بودند، ما در ایران تلنت تصمیم گرفتیم که تحقیقاتی را در این زمینه انجام دهیم و راهی برای رفع این نیاز کارفرمایان پیدا کنیم؛ که این تحقیقات منجر به شکل‌گیری و راه‌اندازی سامانه تلنت کوچ (TalentCoach.ir) شد».

وی افزود: «در یک سال و نیم گذشته، به‌واسطه تلنت کوچ به عنوان پل ارتباطی میان صنعت و دانشگاه، توانستیم اقدام به طراحی و راه‌اندازی سامانه کارآموزی دانشگاه تهران کنیم و پروژه رصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه امیرکبیر را نیز با موفقیت به انجام برسانیم.”نمایشگاه آنلاین کار” هم دیگر پروژه موفقی بود که درنتیجه تعامل با دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد و بازخورد خوبی بین کارجویان داشت».

او در سخنان خود خاطر نشان کرد: «در کشورهای توسعه یافته بیش از نیمی از فرایند اشتغال‌زایی و آموزش حرفه‌ای در بخش صنعت اتفاق می‌افتد که همین امر سبب می‌شود تا دانشجویان در حین تحصیل، زمان مفید خود را به فراگیری یک حرفه در عرصه صنعت سپری کنند. ماحصل این کار نیروهایی کارآموزده و باتجربه خواهد بود که به صنعت کشور کمک خواهند کرد».

در بخش دوم سخنرانی این همایش، جناب آقای دکتر محمودرضا هاشمی، دانشیار دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، با اشاره به شکاف ارتباطی موجود بین صنعت و دانشگاه گفت: «مهم‌ترین چالش موجود در ارتباط بین صنعت و دانشگاه، بی‌اعتمادی است که در گذر زمان بین این دو مجموعه شکل گرفته؛ مدیران صنایع اذعان دارند که دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار را ندارند و دانشگاه‌ها نیز مدعی هستند که خواسته‌های صنایع با فناوری و تکنولوژی نوینی که دانشگاه تدریس می‌شود، منطبق نیست».

دکتر محمودرضا هاشمی در هم‌اندیشی مدیران صنعت و نخبگان دانشگاهی دکتر محمودرضا هاشمی در هم‌اندیشی مدیران صنعت و نخبگان دانشگاهی

وی افزود: «تنها راه اعتمادسازی و آشتی مجدد دانشگاه و صنعت این است که هر دو طرفین قصورات و کوتاهی‌های خود را بپذیرند. همچنین، بهتر است که طرفین به جای گرفتن انگشت اتهام به سوی یکدیگر، جایگاه خودشان را بازتعریف کنند. دانشگاه‌ها و دانشجویان باید از صنایع بخواهند تا سوالات واقعی و نیازهای خود را به شکل پروژه در اختیارشان قرار دهد و صنایع نیز باید به دانشگاه‌ها اعتماد کرده و برای حل سوالات و چالش‌های خود دانشگاه‌ها را به رسمیت بشناسند».

دکتر هاشمی در انتها خاطر نشان کرد: «در حال حاضر، شرکت‌های بزرگی مانند مایکروسافت و سیسکو با سرمایه‌گذاری و اعتماد به دانشگاه بسیاری از سوالات خود را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. همین موضوع سبب می‌شود تا دانشجویان با حل سوالات و چالش‌های واقعی صنعت، مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار را کسب خواهند کرد. امیدواریم که در آینده شاهد چنین ارتباط محکمی بین دانشگاه و صنایع باشیم».

در ادامه سخنرانی‌های هم‌اندیشی مدیران صنعت و نخبگان دانشگاهی، جناب آقای دکتر پیمان دیانی (مدیر سرمایه‌های انسانی شرکت سولیکو) با تاکید تفاوت آنچه دانشگاه یاد می‌دهد و آنچه بازار کار نیاز دارد، سخنرانی خود را آغاز کرد: «۲۷ سال پیش، زمانی که از آمریکا به ایران بازگشتم “رزومه‌نویسی” در ایران و بین دانشجویان مرسوم نبود. دلیل این موضوع این بود که دانشجویان در دوران تحصیل خود با رزومه و رزومه‌نویسی آشنا نشده بودند و استخدام‌ها معمولاً از طریق درج آگهی در روزنامه‌ها و یا از طریق دوستان و آشنایان صورت می‌گرفت».

دیانی توضیح داد: «نبود این آگاهی سبب شده بود که شرکت‌های بین‌المللی و بزرگ نتوانند نیروهای مورد نظر خود را به راحتی پیدا کنند. این موضوع نشان‌دهنده ضعف نهادهای دانشگاهی در آموزش دانشجویان و آماده‌سازی آن‌ها برای ورود به بازار کار است. متاسفانه بیشتر دانشجویان ایرانی صرفاً به تئوری‌ها و فرمول‌ها مسلط هستند و مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار را ندارند».

دکتر پیمان دیانی در هم‌اندیشی مدیران صنعت و نخبگان دانشگاهی دکتر پیمان دیانی در هم‌اندیشی مدیران صنعت و نخبگان دانشگاهی

وی در خاتمه بیان کرد: «خوشبختانه طی چندین سال گذشته، برخی از مدیران و اساتید دانشگاه متوجه این خلاء شدند و با دانش‌افزایی درهای جدیدی را برای رفع این چالش باز کردند. امیدوارم که در آینده دانشگاه‌ها و صنایع بتوانند به‌خوبی در کنار یکدیگر فعالیت کنند و از دانشجویان که سرمایه‌های ملی این کشور هستند نهایت بهره را ببرند».

در ادامه این نشست و پس از پایان سخنرانی جناب آقای دکتر دیانی، دو پنل تخصصی با حضور مسئولان دانشگاهی و مدیران صنایع برگزار شد. در پنل نخست که با مدیریت سرکار خانم آسیه حاتمی برگزار شد، آقایان دکتر محمودرضا هاشمی (دانشیار دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر پردیس دانشکده‌‌های فنی دانشگاه تهران) و دکتر رضا افضلی (مدیر فناوری و طرح‌های کاربردی ارتباط با صنعت دانشگاه شیراز) از سوی دانشگاه‌ها و آقایان مهندس ایروانی منش (مدیر منابع انسانی شرکت فراب) و دکتر شهرام رحیمیان (مدیر سرمایه‌های انسانی شرکت فناپ) از سمت صنعت، حول محور چالش‌های موجود در جذب و استخدام نیرو از دانشگاه‌ها به گفت‌وگو پرداختند.

پنل نخست هم‌اندیشی مدیران صنعت و نخبگان دانشگاهی پنل نخست هم‌اندیشی مدیران صنعت و نخبگان دانشگاهی

در ابتدای پنل، مدیرعامل ایران تلنت به بررسی‌ها و ارزیابی‌های صورت گرفته توسط ایران تلنت اشاره کرد: «در بررسی و ارزیابی‌های صورت گرفته در سامانه تلنت کوچ، ما به این نتیجه رسیدیم که در ایران میزان جذب فارغ‌التحصیلان توسط صنعت ۴۳ درصد و میزان جذب کارآموز از دانشجویان تنها ۲۲ درصد است. همچنین، ما در این تحقیقات متوجه شدیم که تنها ۱۵ درصد از صنایع برای پروژه‌های تحقیقاتی و مشاوره تخصصی از اساتید و دانشجویان کمک می‌گیرند».

حاتمی ادامه داد: «طی تحقیقات متوجه شدیم که ۴۸ درصد از شرکت‌ها به دلیل آشنا نبودن با پروسه ارتباط با مراکز دانشگاهی، از دانشگاه‌ها نیرو جذب نمی‌کنند. همچنین، ۳۰ درصد از صنایع نیز دلیل عدم جذب نیرو از دانشگاه را نیاز نداشتن به نیروی دانشجو و تازه فارغ‌التحصیل اعلام کرده‌اند. ۲۰ درصد از صنایع نیز هیچ امیدی به جذب از طریق دانشگاه نداشتند».

در ادامه، نمایندگان شرکت‌های فراب و فناپ با این پرسش روبرو شدند که چه نوع و حجمی از تعامل را با دانشگاه‌ها دارند و با چه چالش‌هایی در دوران کارآموزی روبرو هستند. آقای دکتر رحیمیان، مدیر سرمایه‎های انسانی شرکت فناپ، در پاسخ به این سوال گفتند: «ما در حال حاضر، به عنوان یک شرکت پیش‌رو، ۳۷۰۰ پرسنل داریم و با حجم بالایی از استخدام روبرو هستیم. علی‌رغم حضور مستمر شرکت فناپ در دانشگاه‌ها و نمایشگاه‌های کار و همچنین، کمک گرفتن از اساتید برای راه‌اندازی برخی پروژه‌ها و استارتاپ‌ها و جذب کارآموز طی چند سال گذشته، تعاملاتی که تا به امروز با دانشگاه داشتیم چندان رضایت‌بخش و موفقیت‌آمیز نبوده است».

آقای مهندس ایروانی منش، مدیر منابع انسانی شرکت فراب، در ارتباط با این موضوع توضیح دادند: «ما در حال حاضر، ۲۰۰۰ نفر نیرو داریم و سالانه به‌طور متوسط ۲۰ الی ۳۰ کارآموز از دانشگاه‌های مختلف کشور جذب مجموعه فراب می‌شوند. نکته‌ای که باید به آن اشاره کنم این است که فرآیند کارآموزی در مجموعه فراب کاملاً از پیش طراحی شده و وظایف کارآموز از ابتدای ورود به مجموعه تعریف شده است».

مهندس ایروانی منش در پنل نخست هم‌اندیشی مدیران صنعت و نخبگان دانشگاهی مهندس ایروانی منش در پنل نخست هم‌اندیشی مدیران صنعت و نخبگان دانشگاهی

ایروانی منش در ادامه بیان کرد: «یکی از مسائل مهم در بحث ارتباط صنعت با دانشگاه، مسئله نیازسنجی است. بسیاری از شرکت‌ها هم‌اکنون راهکار و خط مشی مشخصی نسبت به این موضوع ندارند و دقیقاً نیاز خود را نمی‌شناسند. فرایند کارآموزی شرکت فراب از سال ۱۳۹۰ دقیقاً بر اساس نیازسنجی‌های صورت گرفته تعریف شده است. مهم‌ترین اثر این فرآیند آشنا شدن مدیران مجموعه با نسل‌های جدید و همچنین، آموزش مهارت‌های نرم و اجرایی به کارآموزان است که نتایج مثبتی را برای مجموعه فراب به همراه داشته است».

در ادامه این پنل، آقای دکتر افضلی (مدیر فناوری و طرح‌های کاربردی ارتباط با صنعت دانشگاه شیراز) با اشاره به نحوه ارتباط صنایع و شرکت‌ها با این دانشگاه، توضیح دادند: «نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این  است که هر دانشگاهی دانشگاهی در ایران اقلیم سیاسی، فرهنگی و اقتصادی خاص خود را دارد و صنایع باید با توجه به این موارد با دانشگاه‌ها ارتباط برقرار کرده و نیازهای خودشان را برطرف کنند».

مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه شیراز در ادامه افزود: «در حال حاضر، دانشگاه شیراز ارتباط بسیار خوب و نزدیکی با صنایع دارد و حتی طبقاتی از برج نوآوری خود را در اختیار صنایع قرار داده است. صنایع از نزدیک با دانشجویان در ارتباط هستند و برخی از پروژه‌های خود را از طریق دانشجویان دانشگاه شیراز پیش می‌برند. حتی برخی از شرکت‌ها به طور مستقیم از دانشگاه استخدام می‌کنند».

دکتر افضلی در پاسخ به این سوال که شرکت‌ها برای جذب نیرو از دانشگاه شیراز باید با چه اشخاصی گفت‌وگو و چه فرایندی را سپری کنند، بیان کرد: «در حال حاضر، روش دقیق و مشخصی به جز برقراری تماس با دپارتمان ارتباط با صنعت دانشگاه شیراز وجود ندارد. با این حال، ما در دانشگاه شیراز در حال تدوین برنامه‌ای مدون جهت تسهیل فرایند جذب نیرو از دانشگاه هستیم».

در ادامه این پنل، آقای دکتر محمودرضا هاشمی در پاسخ به سوال مدیر پنل مبنی بر اینکه آیا دانشگاه تهران این امکان را دارد تا از مدیران و متخصصان برتر صنایع در صندلی استادی بهره ببرد یا خیر، توضیح داد: «در حال حاضر، این امکان وجود ندارد که این افراد به شکلی رسمی تجارب خود را در اختیار دانشجویان قرار دهند. با این حال، انجمن‌های دانشجویی فعال در دانشگاه و البته اساتید به شکلی مداوم از این عزیزان دعوت می‌کنند تا تجارب خودشان را در قالب کارگاه‌ها یا دوره‌های آموزشی به دانشجویان عرضه کنند. این کار باعث می‌شود تا دانشجویان بهتر و عمیق‌تر با مباحث واقعی دنیای صنعت آشنا شوند».

دکتر هاشمی در پایان خاطر نشان کرد: «بسیاری از شرکت‌ها هم‌اکنون برای جذب کارآموز هزینه می‌کنند زیرا وجود کارآموزان کمک می‌کند تا یک مجموعۀ صنعتی شناخت بهتری از رفتار نسل جدید و نوع خواسته‌هایشان داشته باشد. هم‌اکنون، نیاز به وجود یک پل ارتباطی که بتواند دانشگاه و صنعت را به یکدیگر متصل کند، کاملاً محسوس است».

با پایان یافتن پنل نخست همایش، پنل دوم با حضور دکتر علی رجب‌پور (مدیر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه بین المللی امام خمینی) و دکتر وحید گرشاسبی (مدیر دفتر ارتباط با صنعت دانشکده شیمی دانشگاه علم و صنعت ایران) از سوی دانشگاه و همچنین، دکتر پیمان دیانی (مدیر سرمایه‌های انسانی گروه سولیکو) و سرکار خانم دکتر آزاده ابراهیمی (مدیر منابع انسانی شرکت هیربد نیرو) از سمت صنایع برگزار گردید.

در ابتدای پنل دوم، سرکار خانم آزاده ابراهیمی درباره جذب کارآموز از دانشگاه توضیحاتی دادند تا مسئله ارتباط صنعت با دانشگاه از نقطه نظر شرکت‌های سایز کوچک و متوسط نیز بررسی شود. وی در این خصوص بیان کرد: «هیربد نیرو از سال ۱۳۸۳ فعالیت خود را در حوزه نفت‌وگاز آغاز کرده و از همان ابتدا در تلاش بوده تا با جذب کارآموزان کوشا و پرانرژی و آموزش این افراد، رسالت خود را به جامعه ادا کند».

دکتر آزاده ابراهیمی در پنل دوم هم‌اندیشی مدیران صنعت و نخبگان دانشگاهی آزاده ابراهیمی در پنل دوم هم‌اندیشی مدیران صنعت و نخبگان دانشگاهی

مدیر منابع انسانی شرکت هیربد نیرو در ادامه افزود: «از آنجایی که برنامه مشخصی برای مسیر کارآموزی دانشجویان در هیربد نیرو تعریف شده است، ما پیش از جذب کارآموزان می‌دانیم که چه افرادی را برای چه عناوین شغلی می‌خواهیم. با این حال، تجربه به ما نشان داده که دانشجویان و تازه فارغ‌التحصیلان علی‌رغم تسلط به مباحث تئوری، در به کارگیری دانش خود در حین کار با مشکل روبرو هستند و در برخی موارد به آموزش مجدد نیاز دارند».

وی در ادامه اضافه کرد: «مشکل دیگری که طی این فرآیند با آن روبرو هستیم، نحوه تعامل و ارتباط با دانشگاه‌ها است. در حال حاضر، دانشگاه‌ها فرایند مشخصی برای کارآموزی دانشجویان ندارند و ما به عنوان یک شرکت برای برقراری ارتباط با دانشگاه و جذب کارآموز با مشکل روبرو هستیم. خوشبختانه، وجود سامانه تلنت کوچ توانسته که این مشکل را تا حد زیادی برطرف کند».

در نوبت دیگر پنل دوم، آقای دکتر وحید گرشاسبی (مدیر دفتر ارتباط با صنعت دانشکده شیمی دانشگاه علم و صنعت ایران) در خصوص چگونگی برقراری ارتباط با صنعت توضیح داد: «خوشبختانه، با تغییر رویکرد و شیوه کارآموزی توانستیم در سال گذشته بیش از ۷۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه علم‌وصنعت را به دوره‌های کارآموزی معرفی کنیم. در سال ۹۸ نیز پانزده شرکت به‌طور مستقیم از بین دانشجویان علم‌وصنعت استخدام‌های خود را انجام دادند».

دکتر وحید گرشاسبی در هم‌اندیشی مدیران صنعت و نخبگان دانشگاهی دکتر وحید گرشاسبی در هم‌اندیشی مدیران صنعت و نخبگان دانشگاهی

وی در ادامه بیان کرد: «طی چند سال گذشته، کوتاهی دانشگاه‌ها بعضاً موجب بی‌اعتمادی صنایع نسبت به جذب نیرو از دانشگاه شده است که تصور می‌کنم دانشگاه‌ها با تغییر و اصلاح شیوه کارآموزی می‌توانند اعتماد صنایع را مجدداً جلب کنند».

دکتر علی رجب‌پور، مدیر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه بین المللی امام خمینی، در ادامه پنل نکاتی را در رابطه با کارآموزی گوشزد کرد: «از نظر من یکی از مسائل مهمی که در رابطه با کارآموزی وجود دارد و باید به آن توجه شود، بحث نظارت بر کارآموزی است. آیا دانشجویی که برای گذراندن دوره کارآموزی به شرکت یا مجموعه‌ای فرستاده می‌شود، مهارت‌های لازم را می‌آموزد یا خیر. مطمئناً با در نظر گرفتن بسته‌های تشویقی برای اساتید و همچنین، حقوق و مزایا برای دانشجویان می‌توان کیفیت دوران کارآموزی را بالا برد».

رجب‌پور در ادامه خاطر نشان کرد: «هم‌اکنون، سامانه ملی کارآموزی به شرکت‌ها کمک تا با دانشگاه‌ها در ارتباط باشند و ظرفیت کارآموزی خود را اعلام کنند. با این حال، ضعف مهم این سامانه نداشتن قابلیت نظارت بر کیفیت کارآموزی و گرفتن بازخورد از طرفین است. وارد شدن بخش خصوصی به این مسئله و وجود پلت‌فرم‌هایی مانند تلنت کوچ می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی بر روی فرآیند کارآموزی و ارتباط موثر بین صنعت و دانشگاه داشته باشد».

دکتر پیمان دیانی، مدیر سرمایه‌های انسانی گروه سولیکو، در رابطه با نظارت بر دوران کارآموزی تصریح کرد: «یکی از چالش‌هایی که ما با آن روبرو هستیم این است که متاسفانه در ایران فرآیند کارآموزی در قانون کار و قوانین تامین اجتماعی تعریف نشده است. این چالش حقوقی باعث می‌شود که صنایع آنگونه که باید نتوانند از این نیروهای جوان و تازه‌نفس استفاده کنند».

عکس پایانی هم‌اندیشی مدیران صنعت و نخبگان دانشگاهی عکس پایانی هم‌اندیشی مدیران صنعت و نخبگان دانشگاهی

در پایان این گردهمایی، سرکار خانم حاتمی ضمن اشاره به دستاوردهای تلنت کوچ در یک سال و نیم گذشته مانند طراحی و راه‌اندازی سامانه کارآموزی دانشگاه تهران، برگزاری نمایشگاه آنلاین کار در دانشگاه علامه طباطبایی و پروژه شبکه ارتباطی دانشگاه امیرکبیر به معرفی سامانه تلنت کوچ و قابلیت‌های آن پرداخت. صنایع و دانشگاه‌ها با استفاده از امکانات تلنت کوچ می‌توانند ارتباطی نزدیک و موثر داشته باشند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.