skip to Main Content
نحوه محاسبه عیدی سال 1397

نحوه محاسبه عیدی سال 1397

با نزدیک شدن به پایان سال 97، بحث نحوه محاسبه عیدی و سنوات و پاداش، بار دیگر به یکی از موضوعات مورد توجه کارمندان و کارگران تبدیل شده است. همانطور که در مطلب مربوط به محاسبه عیدی سال گذشته اشاره کردیم، بسیاری از کارکنان مجموعه‌های مختلف علی رغم سال‌ها تجربه کاری، هنوز هم آنچنان با نحوه محاسبه عیدی آخر سال آشنایی ندارند. از آنجاییکه در حال نزدیک شدن به پایان سال 97 هستیم، تصمیم گرفتیم که میزان عیدی سال 97 را برای شما عزیزان محاسبه کنیم.

بیشتر بخوانید: گزارش مرتبط با نحوه محاسبه عیدی در سال 98 منتشر شده است!

عیدی سال 97 بر چه اساسی محاسبه می‌شود؟

بر اساس مصوبه شورای عالی کار و تعیین حداقل دستمزد برای مشمولان قانون کار در سال جاری، از ابتدای سال 97 همه کارگران مشمول قانون کار که قرارداد دائم یا موقت دارند، مبلغ ۳۷۰،۴۲۳ ریال (برابر با ۳۷ هزار تومان) را به عنوان حداقل مزد روزانه دریافت می‌کنند. که این مبلغ نسبت به سال گذشته 19,5% با افزایش روبرو بوده است.

هرچند که این افزایش 19,5 درصدی با محاسبه نرخ تورمی که مردم ایران در سال 97 تجربه کردند، مورد انتقاد بسیاری از سازمان‌ها و نهادهای کارگری قرار گرفت، با این حال فرمول محاسبه عیدی و سنوات سال 97 بر اساس همین مبلغ ۳۷۰،۴۲۳ ریال انجام خواهد شد.

جدول حقوق و مزایا سال 97 (ارقام به تومان)

همانطور که در زیر مشاهده می‌کنید، جدول حقوق و مزایای کارکنان مشمول قانون کار سال 97 با جزئیات آورده شده است. شرکت‌ها و سازمان‌ها برای محاسبه عیدی سال 97 از فرمول خاصی بر اساس میزان حداقل دستمزد روزانه پیروی می‌کنند که ما در ادامه این مقاله آن را بررسی خواهیم کرد.

همچنین، در مقاله محاسبه حداقل حقوق و مزایای سال 97 به تفصیل درباره میزان حداقل دستمزد صحبت کرده‌ایم.

جدول پایه حقوق در سال 1397

جدول حقوق و دستمزد در سال 1397

نحوه محاسبه عیدی سال 97

خب، همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم جهت به دست آوردن فرمول محاسبه عیدی سال 97 در ابتدا باید بدانیم که حداقل و حداکثری برای آن در نظر گرفته شده است (که در اصطلاح به آن کف و سقف میزان عیدی می‌گویند).

بر اساس آنچه شورای عالی کار تصویب کرده است، کلیه کارفرمایان شرکت‌های مشمول قانون کار موظفند به هر یک از کارکنان خود به نسبت یک سال کار، معادل ۶۰ روز آخرین مزد را تحت عنوان عیدی و پاداش بپردازند.

به این ترتیب، حداقل عیدی سال 97 از طریق فرمول زیر محاسبه می‌شود:

فرمول محاسبه حداقل عیدی سال 97 = ۶۰ x حداقل حقوق روزانه

بر اساس جدول بالا، حداقل پایه حقوق روزانه معادل ۳۷۰,۴۲۳ ریال است. اگر این مبلغ را در فرمول بالا جایگذاری کنیم، عدد به دست آمده برابر با مبلغ عیدی سال 97 خواهد بود:

حداقل عیدی در سال 97

به این ترتیب، حداقل عیدی سال 97 برابر 22,225,380 ریال خواهد بود. این دقیقاً میزان مبلغی خواهد بود که بیشتر شرکت‌ها در سال 97 به عنوان عیدی به کارکنان خود پرداخت خواهند کرد. حال برای آنکه بتوانیم میزان حداکثر عیدی سال 97 را محاسبه کنیم، باید بار دیگر نگاهی به مصوبات شورای عالی کار کشور بیاندازیم.

بر اساس مصوبه تنظیم شده، مبلغ عیدی پرداختی به هر یک از کارکنان یک مجموعه در پایان سال نباید از معادل ۹۰ روز حداقل دستمزد روزانه قانونی همان سال بیشتر باشد.

به این ترتیب برای محاسبه حداکثر عیدی سال 97 باید از فرمول زیر استفاده کنیم:

حداکثر عیدی سال 97 = ۹۰ x حداقل حقوق روزانه

حال کافیست برای به دست آوردن محاسبه عیدی سال 97 مبلغ  ۳۷۰,۴۲۳ ریال را در فرمول بالا جایگذاری کنیم:

حداکثر عیدی در سال 97

همانطور که مشخص شد، میزان حداکثر عیدی سال 97 برابر با 33,338,070 ریال خواهد بود.

بیشتر بخوانید: مبلغ عیدی سال 98 مشخص شد!

شما هم عیدی سال 97 خود را محاسبه کنید!

برای آنکه شما هم بتوانید میزان عیدی و پاداش سال 97 خود را محاسبه کنید کافیست میزان حقوق پایه ناخالص خود را در ۲ ضرب کنید. اگر مبلغ به دست آمده کم‌تر از حداکثر عیدی سال ۹7 باشد، به همان میزان عیدی دریافت خواهید کرد. با این حال، اگر مبلغ به دست آمده از طریق فرمول بیشتر از حداکثر عیدی سال ۹7 باشد، عیدی دریافتی‌تان برابر 33,338,070 ریال خواهد بود.

نظر شما درباره سقف عیدی سال 97 چیست؟ آیا این فرمول محاسبه عیدی با توجه به تورم اقتصادی سال 97 تاثیری در زندگی شما خواهد داشت؟

شما می‌توانید جدیدترین‌ آگهی استخدام ها در معتبرترین شرکت‌های ایرانی و خارجی را در ایران تلنت مشاهده کنید.

88+

مطالب مشابه

21 دیدگاه
 1. سلام
  ببخشید من در مطلب شما متوجه نشدم که چطور میزان افزایش حداقل حقوق روزانه از سال ٩۶ به ٩٧ رو معادل ١٩.۶ درصد محاسبه کردین، فکر میکنم صحیحش برابر با ٢٠.٧٣ درصد هست
  با احترام

  1. سلام خانم یزدانی پور؛
   تصور میکنیم میزان افزایش حقوق سال 96 به 97 معادل 19.6 بود. ظاهرا افزایش 20.73 درصد مربوط به افزایش حقوق در سال 98 هست

    1. جناب آقای مهرافروز،
     بر اساس قانون کار حداقل عیدی سال ۹۷ برابر ۲۲,۲۲۵,۳۸۰ ریال و میزان حداکثر عیدی سال ۹۷ برابر با ۳۳,۳۳۸,۰۷۰ ریال خواهد بود. البته این میزان برای افرادی است که یک سال گذشته به طور کامل در یک جا مشغول بوده باشند.
     با تشکر

 2. سلام وقت بخیر
  من سه ماه مرخصی بدون حقوق داشتم اما بیمه این سه ماهم رو کامل پرداخت کردم. عیدی کامل بهم تعلق میگیره یا اینکه فقط برا 9 ماه هست عیدیم؟ ممنون

  1. سلام خانم کیان مهر،
   اگر طی این سه ماه برای شما بیمه رد شده به منزله این است که شما در محل کار حضور داشتید و به احتمال زیاد عیدی سال 97 به صورت کامل به شما تعلق خواهد گرفت.

 3. با سلام، در محاسبه میزان عیدی ، آیا تعداد ماه هایی که بیمه رد شده مؤثر است یا مدت کارکرد در کارگاه ؟؟

  1. تعداد ماه هایی که برای شما بیمه رد شده می‌تواند معمولاً به معنی مدت زمانی هست که شما در یک مجموعه فعالیت دارید و بیشتر شرکت هایی که در همان ابتدا با کارمندشان قرارداد امضا می کنند بر اساس همان ماه ها به کارمندان عیدی می‌دهند. با این حال، معمولاً شرکت ها می‌توانند به دلخواهشان این اعداد را تغییر دهند و بر اساس مدت کارکرد عیدی شما را پرداخت کنند.

 4. واقعاً که! این همه خرج و مخارج زیاد شده حقوق ما رو که زیاد نکردن. عیدی هم انقدر کم میخوان بدن

  1. مصطفی عزیز
   متاسفانه این اعداد مبالغی است که با فرمول تعیین شده از وزارت کار تعیین شده است. البته شرکت ها با توجه به نوع فعالیت خودشان ممکن است که این اعداد را تغییر دهند. ما هم مانند شما امیدواریم که وضع به وجود آمده موقتی بوده و به زودی شرایط به نفع همه باشد.

 5. بنظر میرسه باید از محاسبات حداکثر عیدی 97 مالیات رو هم کسر کنید. با توجه به اینکه حداقل عیدی 97 کمتر از معافیت مالیاتیه، مالیات ازش کم نمیشه ولی برای مالیات حداکثر نسبت به مابه التفاوتش به معافیت مالیاتی، 5% کسر میشه. یعنی حداکثر عیدی میشه حدود 3287000.

 6. دست شما درد نکنه واسه محاسبه عیدی سال ۹۷ اما خب چه فایده! کلش پول یک کیلو آجیله! اگه تازه کارفرما همین مبلغم بذاره کف دستمون

 7. با سلام، برای پرداخت عیدی تعداد روز کارکرد محاسبه میشه یا فقط تعداد ماه؟ منظور اگه میزان کارکرد 8 ماه و 21 روز شود، 21 روز هم محاسبه میشه یا فقط 8 ماه؟؟

 8. سلام پایه حقوق روزانه من روزی ۴۳۷۴۱۹ریال میباشه کارکرد امسالم ۱۱ماه میباشد میخواستم ببینم عیدی وسنواتم چقدرمیباشدوچقدرمالیات ازش کسرمیشه ممنون

  1. سلام آقای مکوندی،
   برای محاسبه عیدی ابتدا حقوق روزانه را در 30 ضرب کنید، سپس عدد به دست آمده را در 2 ضرب کرده و عدد به دست آمده را در تعداد ماه های کارکرد ضرب کنید و در نهایت آن را بر 12 تقسیم کنید.
   مالیات عیدی شما نیز حدودا بین 10 تا 15 هزار تومان خواهد شد.

   با تشکر

 9. سلام حداقل عیدی به چه کسی میرسه وحداکثر به چه کسی بعدش پایان کار حقوق یه ماه پرداخت میشه؟

  1. سلام جناب آقای صادق زاده. نحوه پرداخت و تحقیق عیدی سال 97 رو در متن توضیح دادیم.

 10. باسلام .خواستم ببینم من که چهار ماه برای پیمانکار کارکردم چقد عیدی بهم تعلق میگیره.باتشکر

  1. سلام جناب آقای بهرامی
   در صورتی که قرارداد دارید، به اندازه 4 ماه به شما عیدی تعلق میگیره

 11. باسلام .میشه عیدی و سنوات برای هر یک ماه کار در سال ۹۷و ۹۸رو برام حساب کنین .ممنون میشم اکه این لطف رو در حقم بکنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Back To Top
جستجو