HR Zone   »   نکات آموزشی برای کارفرمایان

سال دگردیسی شبکه های اجتماعی

  حضور شرکت ها در شبکه های اجتماعی در سال 2017 چگونه خواهد بود؟

14 دی 1395

در سال 2007 ، برای اولین بار فیسبوک امکانی به نام "page" را به سامانه خود اضافه کرد که در آن شرکت ها نیز می توانستند مانند افراد معمولی صفحه ای اختصاصی داشته باشند. در اولین روزی که این امکان به فیسبوک اضافه شد صدهزار صفحه رسمی توسط شرکت هایی چون کوکاکولا راه اندازی شد. در سال های بعد همواره رقابتی تمام نشدنی بین شرکت های اینترنتی وجود داشته تا بتوانند حضور خود در دنیای شبکه های اجتماعی را به رخ مخاطبانشان بکشند.حال در سال 2016 که به این دنیای عجیب نگاه کنیم متوجه می شویم شرکت ها در مورد فعالیت در این شبکه ها ابهام های بیشتری نسبت به گذشته دارند. علاوه بر اینکه برخی از زوایای این شبکه ها جنبه های تاریکی از خود به نمایش گذاشتند که می توان تاثیر آن را در اتفاقات سیاسی سال گذشته هم دید، شرکت ها دریافتند که در اختیار داشتن مخاطبان زیاد در شبکه های اجتماعی به هیچ وجه به این معنی نیست که شما می توانید به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید.
جالب اینکه اکنون این واقعیت که شبکه های اجتماعی سودآوری کم تری برای شرکت ها دارند بیش از پیش رخ نمایی می کند. حال این سوال مطرح است که آینده این حضور در سال آتی چگونه خواهد بود؟

چگونه به اینجا رسیدیم؟
در آغاز سال 2012، فیسبوک یک گزارش تحلیلی منتشر کرد که در آن به این سوال می پرداخت که هر پست جدید در صفحه یک شرکت توسط چند درصد از دنبال کننده های آن شرکت واقعا خوانده می شود؟ در گزارش اولیه این عدد برابر با 16 درصد اعلام شد اما در گزارشی که بعد از آن منتشر شد مشخص شد که برندهای بزرگ با هر پست جدید تنها 2 درصد از مخاطبانشان را مطلع می کنند. این رقم در گزارش تابستان گذشته فیسبوک به یک درصد رسیده است!
یکی از دلایل اصلی این افت مخاطب انبوه محتوایی است که در این شبکه ها به اشتراک گذاشته می شود. این شبکه ها با استفاده از الگوریتم های پیچیده خود مطالبی را که مخاطب می بیند بر اساس نسبت شخصی منتشر کننده با مخاطب اولویت بندی می کنند. این به معنی آن است که مطالب آشنایان برای نمایش در اولویت هستند و مطالب بسیاری از شرکت ها در عمل برای دنبال کنندگان به نمایش گذاشته نمی شوند. این فقط مختص فیسبوک نیست. توییتر و اینستاگرام نیز الگوریتم های مشابهی را در نمایش مطالب به کار می گیرند.
روزگاری بود که شرکت ها می توانستند با استفاده از شبکه های اجتماعی بصورت رایگان با تولید محتوای جذاب، مخاطبان خود را جذب کنند. اما وضعیت این روزهای شبکه های اجتماعی نشان می دهد این روش روزهای آخر خود را سپری می کند.
این روند چیز عجیب یا غیر منتظره ای نیست. ما برای سال ها علامت های این روند را می دیدیم اما بسیاری از ما برای پذیرش این واقعیت آماده نبودیم. می توان گفت شبکه های اجتماعی، آنطور که ما آنها را می شناختیم، مرده اند یا دارند می میرند. اما این به آن معنی نیست که شرکت ها باید این شبکه ها را رها کنند. بلکه برعکس!

پارادوکس شبکه های اجتماعی
می توان گفت شبکه های اجتماعی در آستانه یک دگردیسی بزرگ هستند. به نظر می رسد این شبکه ها فرم قبلی را رها کرده و تبدیل به ابزاری بسیار متمرکز، هدفمند، ساده و احتمالا بسیار کارآتر در خدمت کسب و کارها شوند.
شاید این ادعا با توجه به آنچه در بالا گفته شد متناقض به نظر بیاید. اما واقعیت جالب دیگری نیز در این سال ها خود را نشان داده. اخیرا بنیاد مکنزی در یک تحقیق کیفی بر روی 20هزار مصرف کننده اروپایی به این نتیجه رسیده است که بیش از یک چهارم خرید مصرف کنندگان بر اساس توصیه هایی که در شبکه های اجتماعی خوانده اند بوده است. در حالی که این رقم در تحقیقات گذشته بین 10 تا 15 درصد تخمین زده می شد. بنابراین می توان گفت تاثیر شبکه های اجتماعی در میزان فروش در سال های گذشته رشد داشته است.
بنابراین شرکت ها با یک تناقض مهم مواجه هستند. هرچه تاثیر فعالیت در شبکه های اجتماعی برای فروش بیشتر بالاتر می رود، دسترسی به مخاطب از طریق آنها دشوارتر می شود.
طبیعی است که راهکارهایی برای این تناقض ارائه شده باشند. یکی از آنها پرداخت هزینه به شبکه های اجتماعی است. البته راهکارهای دیگری نیز وجود دارند. در حال حاضر شرکت های نوآور با ترکیب سه جنبه در یک استراتژی با این مشکل مقابله می کنند. آنها همزمان با صرف هزینه تبلیغاتی، با تولید محتوای جذاب و همچنین انتشار آن از طریق کارمندان خود در شبکه های اجتماعی استراتژی های بازاریابی خود را پیش می برند.

برای پست های خود تبلیغ کنید
بیش از 80 درصد شرکت های بزرگ اعلام کرده اند که در سال آینده بودجه ای را برای تبلیغ و کمپین در شبکه های اجتماعی در نظر گرفته اند. هزینه کردن برای تبلیغ در شبکه های اجتماعی یک ضرورت برای حضور و زنده ماندن در این فضا است.
تمام پلتفرم های بزرگ اجتماعی اکنون امکان تبلیغ گشترده را در خود ایجاد کرده اند تا با پست محتوای شما به شکلی بسیار شبیه به پست های عادی مخاطبان زیادی را برای شما جذب کنند. علاوه بر آن شما می توانید برای گروه های مختلف مخاطب تبلیغاتی تخصصی ارسال کنید. یعنی بجای اینکه در صفحه خود هرروز پست های متعددی را منتشر کنید، بصورت تخصصی برای هر گروه پیامی را که به کار آنان می آید بفرستید.

یک ارتش اجتماعی بسازید!
یک راه تقریبا رایگان دیگر هم برای مقابله با این چالش وجود دارد. اگر بتوانید همکاران و کارمندان خود را متقاعد کنید که محتوای شما را در صفحه شخصی خود منتشر کنند، نتیجه خوبی خواهید گرفت. تحقیقات نشان داده محتوایی که توسط کارمندان منتشر شده است هشت برابر بیشتر از پست های معمولی خوانده می شود و بیست و پنج برابر بیشتر از پست های معمولی شما باز نشر خواهد شد.
البته این به این معنی نیست که کارمندان خود را مجبور به نشر مطالب خود کنید بلکه باید مطالب را به گونه ای تهیه کنید که در حیطه علایق آنها باشد و خودشان هم دوست داشته باشند آنها را بازنشر کنند. در ضمن پروسه به اشتراک گذاشتن مطالب باید بسیار ساده باشد. اینکه به کارمندان ایمیل بزنید و بخواهید آن را منتشر کنند معمولا نتیجه ای در بر نخواهد داشت. باید کارمندان بتوانند با یک کلیک ساده آن را منتشر کنند.

مشتریان خود را تشویق کنید برایتان مطلب بنویسند
آن چیزی که باعث تاثیر عمیق شبکه های مجازی بر مخاطبانشان بوده این است که به آنها این امکان را می دهد که بجای اینکه صرفا خواننده مطالب رسانه ها باشند، خودشان نظر و تجربه شان را به اطلاع دیگران برسانند. شما می توانید با تکیه بر همین عنصر موفقیت چشمگیری در این شبکه ها داشته باشید.

می توانید با برگزاری مسابقات تولید و اشتراک محتوی که ابزارشان در شبکه های اجتماعی وجود دارد مخاطبانتان را بیشتر و بیشتر به تولید این نوع محتوی تشویق کنید و نوعی حس بازخورد مناسب در مشتریان خود ایجاد کنید.

منبع :
https://www.fastcompany.com/3066100/the-future-of-work/how-companies-will-use-social-media-in-2017