HR Zone   »   نکات آموزشی برای کارفرمایان

  از کجا بفهمیم مدیرعامل از کار ما راضی است؟

14 دی 1395

روزهای اولی که کار خود را در یک مجموعه جدید آغاز می کنید معمولا سرشار از استرس و سر در گمی هستند.در این روزها هنوز با نحوه کار با نرم افزار اختصاصی آن شرکت آشنا نیستید در حالیکه همه از شما انتظار دارند کارها را بر اساس آن پیش ببرید. همچنین نمی دانید که باید اطلاعات مورد نیازتان را از چه کسی دریافت کنید. با روال انجام کارها آشنا نیستید و مرتبا نگرانید که با درست انجام ندادن کارها، رییس تان در همان ابتدای کار از شما ناامید شود.
اما از جهت دیگر در همین روزها معمولا با توجه به اینکه شما در شغل جدیدتان به یک نیاز فوری مجموعه پاسخ می دهید مورد توجه مدیران نیز قرار می گیرید. مدیری که تا دیروز منتظر بوده کسی کارهای مربوط به شما را برایش انجام دهد و مجبور بوده خودش آنها را دنبال کند، امروز می بیند که شما همه آن کارها را برایش انجام داده اید. به همین جهت است که در این روزها شما خیلی بیشتر از معمول مورد توجه او قرار می گیرید و او مرتبا از شما تعریف می کند.
بعد از مدتی که شما به کارتان مسلط شدید و به راحتی راه انجام هر کار را یاد گرفتید از اضطراب و هیجان شما کم می شود و به همین سبب میزان رضایت شغلی تان افزایش می یابد. تا اینکه بعد از چند وقت به خودتان می آیید و می بینید دیگر از تعریف و تمجید های قبل خبری نیست. گویا مدیرتان دیگر از شما راضی نیست که دیگر از کارتان تعریف نمی کند. اما نگران نباشید معمولا اینگونه نیست. ما در اینجا نشانه هایی را بیان می کنیم که نشان می دهد شما کارتان را خوب انجام می دهید حتی اگر مدیرتان این را به شما نگوید.

1. بیش از قبل به شما اشکالات کارتان را یادآور می شوند
شاید این نکته برایتان برعکس جلوه کنند. شما انتظار دارید وقتی که کارتان را بهتر انجام می دهید بیشتر از شما تعریف کنند نه اینکه از شما بخواهند اشکالات کوچکتر کارتان را هم برطرف کنید. اما واقعیت این است که وقتی شما کاری را خوب انجام می دهید انتظارات مدیرتان را بالا می برید. حالا او زمان و فکر بیشتری روی این می گذارد که شما را بیشتر به چالش بکشد تا بیشتر از قابلیت های خود استفاده کنید. پس این انتقادها بیشتر به این معنی است که مدیرتان در مجموع از شما راضی است.

2. همکارانتان سوالاتشان را ترجیحا از شما می پرسند
وقتی همکارانتان به سوالی بر می خورند سراغ چه کسی می روند؟ اگر شما کسی هستید که مرجع همه سوالات هستید، این به این معنی است که همکارانتان به توانایی و تخصص شما اعتماد دارند و با شما آنقدر صمیمی هستند که بدون اینکه احساس معذب بودن کنند سوالاتشان را از شما بپرسند.

3. نظر شما را می پرسد
درست مثل مورد قبل، اگر رییس و همکارانتان از شما در مورد اتفاقات آینده و تصمیمات مهم نظرخواهی می کنند به این معنی است که شما را به عنوان شخصی حرفه ای و صاحب نظر قبول دارند.

4. رییس تان روی شما حساب می کند
اگر رییس تان در هفته چند بار می خواهد که خودتان روی کاری نظارت کنید و یا بقول معروف "ترتیب آن کار را بدهید" و یا وقتی که بیرون از شرکت است برای پیگیری یک کار با شما تماس می گیرد، این هم به این معنی است که او به شما و کارتان اعتماد دارد. او برای اینکه مطمئن باشد آن کار انجام می شود آن را به شما می سپارد.
بنابراین اینکه او مثل قبل مرتب از شما تعریف نمی کند چندان مهم نیست. این اعتماد نشان می دهد که شما برای او یک نیرو و همکار مورد اتکا و ارزشمند هستید.

5. کسی روی شما نظارت نمیکند
در روزهای شروع کارتان، طبیعی است که مدیرتان مرتبا روی کار شما نظارت کند تا ببیند آیا کارها را درست انجام می دهید یا نه. طبیعی است که در این روزها مدیرتان از شما بخواهد کارهایتان را برای او توضیح دهید. اما اگر بعد از چند وقت دیدید که او دیگر نسبت به چگونگی انجام کارها کنجکاو نیست و به نوعی مدیر خودتان شده اید، به این معنی است که او از بابت حسن انجام کار به شما اعتماد پیدا کرده است.

6. شما را به عنوان نماینده شرکت معرفی می کنند
اینکه شما را به عنوان نماینده شرکت برای یک سخنرانی، یا جلسه کاری به جایی بفرستند فارغ از ماهیت جلسه یا سخنرانی، بیش از همه نشان می دهد که مدیران شرکت تا آنجا به شما اعتماد پیدا کرده اند که هویت شما را به هویت شرکت گره بزنند. این به معنی نهایت اعتماد و قائل شدن احترام برای شما است.

بنابراین برای اینکه ارزیابی درستی از نظر مدیرانتان نسبت به کیفیت کارتان داشته باشید، بیش از آنکه به دنبال میزان تعریف و تمجیدهای زبانی آنها باشید به این شش علامت توجه کنید. این ها چیزهایی هستند که در عمل نشان می دهند ارزش شما تا چه حد برای مدیران شرکت شناخته شده است.

منبع :
https://www.themuse.com/advice/6-signs-youre-doing-a-great-job-even-though-your-boss-doesnt-say-it?ref=carousel-slide-0